IESA Boys Wrestling
2018 State Meet Results
Last updated at 6:48 pm on Saturday, March 10, 2018
275 Pounds
PRELIMINARIES     FIRST ROUND QUARTERFINALS SEMIFINALS
       
Ehric Washington, Bolingbrook Jane Addams     Andres Cisneros, Rockford Flinn
Javon Thompson, Freeport Carl Sandburg   Javon Thompson
Fall 0:19     Fall 1:47 Javon Thompson
Guillermo Gallardo
Guillermo Gallardo, Bloomington Evans     Guillermo Gallardo Dec 11-8
AJ Gonzalez, Morris Shabbona   Gavin Dick, Petersburg PORTA JHS
Fall 3:29     Fall 3:30 Javon Thompson
Riley Riggen
Riley Riggen, Dixon Reagan     Robert Kinowski, Pingree Grove Cambridge Lakes Dec 1-0
Anthony Pantoja, Bolingbrook Humphrey   Riley Riggen
Fall 3:27     Fall 2:21 Riley Riggen
Hector Escobar
Dylan Cronk, Coal City     Dylan Cronk Fall 2:30
Aaric Ward, Warrensburg-Latham   Hector Escobar, Vernon Hills Hawthorn South CHAMPIONSHIP
Fall 2:28     Fall 0:43 Riley Riggen, Dixon Reagan
Hunter Otto, Normal Chiddix
Chris Terek, Glen Ellyn Hadley     James Conner, Kewanee Central Dec 1-0
Cameron Alford, Macomb   Chris Terek
Fall 1:37     Fall 3:05 Chris Terek
Skyler James
Skyler James, Rockford Flinn     Skyler James Dec 1-0
Henry Ortiz, Vernon Hills Hawthorn North   Emanuel Burks, Manteno
Dec 7-2     Fall 3:27 Skyler James
Hunter Otto
Jonah Del Rosario, Springfield St. Agnes     Hunter Otto, Normal Chiddix Dec 1-0
Tyler Allegretti, Lake in the Hills Marlowe   Jonah Del Rosario
Fall 0:19     Fall 2:38 Hunter Otto
Peter Kontonis
Eli Shershovech, Buffalo Grove Cooper     Chase James Dec 7-2
Chase James, Grayslake   Peter Kontonis, Homer Glen Homer
Fall 3:04     Fall 3:21
       
PRELIMINARY WRESTLEBACKS     FIRST ROUND WRESTLEBACKS QUARTERFINAL WRESTLEBACKS SEMIFINAL WRESTLEBACKS
       
Ehric Washington, Bolingbrook Jane Addams     Guillermo Gallardo, Bloomington Evans
Andres Cisneros, Rockford Flinn   Ehric Washington ⇒ Skyler James, Rockford Flinn
Fall 3:04     Dec 3-2 Guillermo Gallardo Hector Escobar
        Hector Escobar Fall 2:08
Anthony Pantoja, Bolingbrook Humphrey     Robert Kinowski Fall 2:06  
Robert Kinowski, Pingree Grove Cambridge Lakes   Hector Escobar, Vernon Hills Hawthorn South THIRD PLACE
Fall 3:29     Fall 0:40 Hector Escobar, Vernon Hills Hawthorn South
        Peter Kontonis, Homer Glen Homer
Henry Ortiz, Vernon Hills Hawthorn North     Chris Terek, Glen Ellyn Hadley M-Dec 8-0
Emanuel Burks, Manteno   Emanuel Burks
Fall 1:27     Fall 0:32 Emanuel Burks
        Peter Kontonis Peter Kontonis
Bye     Jonah Del Rosario Fall 1:30 ⇒ Javon Thompson, Freeport Carl Sandburg
Jonah Del Rosario, Springfield St. Agnes   Peter Kontonis, Homer Glen Homer Dec 1-0
    Fall 3:07  
        FIFTH PLACE
        Skyler James, Rockford Flinn
        Javon Thompson, Freeport Carl Sandburg
        Dec 6-1

Class History

The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association