Last updated at 6:42 pm on Saturday, March 14.
|
You may need to click your Reload button to refresh the results. |
Weight class: 65 | 70 | 75 | 80 | 85 | 90 | 95 | 100 | 105 | 112 | 119 | 126 | 135 | 145 | 155 | 167 | 185 | 215 | 275
|
80 Pounds Championship Bracket |
Preliminary Round |
First Round |
Quarterfinals |
Semifinals |
Finals |
Champion |
|
Cody Hooper, Mahomet-Seymour |
Cody Hooper, Mahomet-Seymour F :49 |
Cody Hooper, Mahomet-Seymour 4-1 |
Joe Nelson, New Lenox Liberty 10-4 |
Joe Nelson, New Lenox Liberty 2-1 |
|
Ethan Honegger, Lake Zurich North |
Troy Parent, Ingleside Big Hollow 5-2 |
Troy Parent, Ingleside Big Hollow |
|
Patrick Martin, DeKalb Clinton Rosette |
Patrick Martin, DeKalb Clinton Rosette F 3:22 |
|
Travon Done, Manteno |
T.J. Thurmond, Glen Ellyn Hadley 9-4 |
T.J. Thurmond, Glen Ellyn Hadley |
|
Zechariah Smith, Taylor Ridge Rockridge |
Zechariah Smith, Taylor Ridge Rockridge F 1:08 |
Joe Nelson, New Lenox Liberty 10-1 |
|
Zach Stenger, Lake in the Hills Marlowe |
Zach Stenger, Lake in the Hills Marlowe 9-6 |
Michael Higgins, Lake Zurich South |
|
Joe Nelson, New Lenox Liberty |
Joe Nelson, New Lenox Liberty F :49 |
|
Chase Ori, Buffalo Grove Cooper |
Steven Bradford, Bloomington JHS 7-4 |
Steven Bradford, Bloomington JHS |
|
Nick Lewis, Johnsburg JHS |
Nick Lewis, Johnsburg JHS 11-5 |
Casey Brown, Coal City TF 17-2 2:59 |
Casey Brown, Coal City F 3:03 |
|
Dillon Lee, Canton Ingersoll |
Dillon Lee, Canton Ingersoll 5-4 |
Brock Barnhill, Auburn JHS at Divernon |
|
Gino Blando, Burr Ridge Gower |
Casey Brown, Coal City 10-0 |
|
Shaun Wollenweber, Plano |
Casey Brown, Coal City 9-0 |
Casey Brown, Coal City |
|
Dominic Pancio, Green Oaks Oak Grove |
Seth Newkirk, Litchfield 10-0 |
Austin Strzelczyk, Homer Glen Homer 7-3 |
|
Seth Newkirk, Litchfield |
Seth Newkirk, Litchfield 8-0 |
Austin Harper, East Peoria Central |
|
Bailey Schultz, Bradley Central |
Austin Strzelczyk, Homer Glen Homer 9-2 |
|
Austin Strzelczyk, Homer Glen Homer |
Austin Strzelczyk, Homer Glen Homer 13-4 |
Josh Brooks, Sandwich |
80 Pounds Consolation Bracket |
Preliminary Round |
First Round |
Quarterfinals |
Semifinals |
Finals |
Third Place |
|
|
|
Cody Hooper, Mahomet-Seymour |
Zechariah Smith, Taylor Ridge Rockridge F 2:22 |
Austin Strzelczyk, Homer Glen Homer 5-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Patrick Martin, DeKalb Clinton Rosette |
Patrick Martin, DeKalb Clinton Rosette F 2:25 |
Zechariah Smith, Taylor Ridge Rockridge 11-0 |
|
|
Troy Parent, Ingleside Big Hollow |
Troy Parent, Ingleside Big Hollow |
|
Steven Bradford, Bloomington JHS |
Zechariah Smith, Taylor Ridge Rockridge 5-0 |
Steven Bradford, Bloomington JHS |
|
Zechariah Smith, Taylor Ridge Rockridge |
|
|
Nick Lewis, Johnsburg JHS |
Nick Lewis, Johnsburg JHS 7-5 OT |
Bailey Schultz, Bradley Central 3-0 |
Austin Strzelczyk, Homer Glen Homer PREVIOUS DECISION |
|
Shaun Wollenweber, Plano |
Gino Blando, Burr Ridge Gower 9-2 |
Gino Blando, Burr Ridge Gower |
Josh Brooks, Sandwich |
Bailey Schultz, Bradley Central 8-0 |
Bailey Schultz, Bradley Central 4-2 |
Bailey Schultz, Bradley Central |
|
Seth Newkirk, Litchfield |
|
|
|
|
Austin Strzelczyk, Homer Glen Homer |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fifth place: Cody Hooper, Mahomet-Seymour, def. Bailey Schultz, Bradley Central, 5 -0
|
NOTE: All wrestlers defeated by the winners of the quarterfinal matches are eligible to compete in the consolation bracket.
|