IESA Girls Volleyball
2020 Regional Bracket/Results
Class 7-4A Regional 1
Regional Host: Rockford Lincoln
Rockford Eisenhower (1st Seed)    
 
BYE Rockford Eisenhower25 25      
  03/03/2020  
Rockford RESA (4th Seed)18 24     Rockford Flinn11 12  
02/29/2020   
Rockford Flinn (5th Seed)25 26   Rockford Eisenhower10 20  
  03/03/2020  
Sandwich (2nd Seed)25 25         SANDWICH25 25  
02/29/2020   
Rockford West (7th Seed)15   Sandwich25 25  
  03/03/2020  
Rockford Kennedy (3rd Seed)25 13 20    Rockford Lincoln14  
02/29/2020   
Rockford Lincoln (6th Seed)20 25 25 
Class 7-4A Regional 2
Regional Host: Vernon Hills Hawthorn South
Arlington Heights South (1st Seed)    
 
BYE Arlington Heights South25 25      
  03/04/2020  
Vernon Hills Hawthorn South (4th Seed)25 21 25    Vernon Hills Hawthorn South16  
03/03/2020   
Barrington Station (5th Seed)18 25 10  ARLINGTON HEIGHTS SOUTH17 25 25 
  03/05/2020  
Barrington Prairie (2nd Seed)25 25         Barrington Prairie25 22 20 
03/03/2020   
Melrose Park Stevenson (7th Seed)10   Barrington Prairie25 25  
  03/04/2020  
Arlington Heights Thomas (3rd Seed)25 25     Arlington Heights Thomas22 22  
03/03/2020   
Plano (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 3
Regional Host: Phoenix Coolidge
Robbins Kellar (1st Seed)    
 
BYE Robbins Kellar25 20 12     
  02/29/2020  
Summit Heritage (4th Seed)25 25     Summit Heritage13 25 25 
02/29/2020   
Phoenix Coolidge (5th Seed)15 20   Summit Heritage14 11  
  03/03/2020  
Homewood Hart (2nd Seed)25 25         HOMEWOOD HART25 25  
02/29/2020   
Cicero Unity (7th Seed)10   Homewood Hart25 25 25 
  02/29/2020  
Flossmoor Parker (3rd Seed)25 25     Flossmoor Parker27 21 22 
02/29/2020   
Markham Prairie-Hills (6th Seed)15 20  
Class 7-4A Regional 4
Regional Host: Lansing Memorial
Lansing Memorial (1st Seed)    
 
BYE Lansing Memorial25 25      
  03/05/2020  
Sauk Village Rickover (4th Seed)12 18     Chicago Heights Washington21 21  
03/04/2020   
Chicago Heights Washington (5th Seed)25 25   Lansing Memorial21 22  
  03/05/2020  
Steger Columbia (2nd Seed)25 25         STEGER COLUMBIA25 25  
03/04/2020   
Glenwood Brookwood (7th Seed)15 11   Steger Columbia25 31  
  03/05/2020  
University Park Crete Monee (3rd Seed)22 25 25    University Park Crete Monee29  
03/04/2020   
Park Forest Obama STA (6th Seed)25 14 20 
Class 7-4A Regional 5
Regional Host: Mokena
Mokena (1st Seed)    
 
BYE Mokena25 25      
  03/03/2020  
Woodridge Jefferson (4th Seed)25 25     Woodridge Jefferson14 23  
03/02/2020   
Darien Eisenhower (5th Seed)14 22   MOKENA25 25  
  03/05/2020  
Homer Glen Homer (2nd Seed)25 25         Homer Glen Homer21  
03/02/2020   
Willowbrook Westview Hills (7th Seed)19 19   Homer Glen Homer26 25  
  03/03/2020  
Lemont Old Quarry (3rd Seed)25 15 18    Lockport Oak Prairie24 20  
03/02/2020   
Lockport Oak Prairie (6th Seed)14 25 25 
Class 7-4A Regional 6
Regional Host: Frankfort Summit Hill
New Lenox Liberty (1st Seed)    
 
BYE New Lenox Liberty25 21 25     
  03/03/2020  
Matteson Huth (4th Seed)24 17     Manhattan12 25 14 
03/02/2020   
Manhattan (5th Seed)26 25   NEW LENOX LIBERTY26 26  
  03/05/2020  
Frankfort Summit Hill (2nd Seed)25 25         Frankfort Summit Hill24 24  
03/02/2020   
New Lenox Martino (7th Seed)16 21   Frankfort Summit Hill22 25 25 
  03/03/2020  
Manteno (3rd Seed)15 19     Frankfort Hickory Creek25 13 22 
03/02/2020   
Frankfort Hickory Creek (6th Seed)25 25  
Class 7-4A Regional 7
Regional Host: Channahon
Channahon (1st Seed)    
 
BYE Channahon25 25      
  02/29/2020  
Ottawa Shepherd (4th Seed)25 25     Ottawa Shepherd14 12  
02/29/2020   
Joliet Dirksen (5th Seed)20   CHANNAHON25 21 25 
  03/03/2020  
Minooka (2nd Seed)       Shorewood Troy20 25 13 
  
BYE Minooka15 24  
  02/29/2020  
Shorewood Troy (3rd Seed)25 25     Shorewood Troy25 26  
02/29/2020   
Joliet Hufford (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 8
Regional Host: Romeoville Martinez
Romeoville Martinez (1st Seed)    
 
BYE Romeoville Martinez25 25      
  03/04/2020  
Bolingbrook Jane Addams (4th Seed)25 25     Bolingbrook Jane Addams16 17  
03/03/2020   
Joliet Gompers (5th Seed)16 15   ROMEOVILLE MARTINEZ25 25  
  03/05/2020  
Bolingbrook Brooks (2nd Seed)25 25         Romeoville Lukancic17 18  
03/03/2020   
Bolingbrook Humphrey (7th Seed)15   Bolingbrook Brooks25 21  
  03/04/2020  
Romeoville Lukancic (3rd Seed)25 25     Romeoville Lukancic27 25  
03/03/2020   
Joliet Washington (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 9
Regional Host: Kankakee JHS
Bourbonnais UGC (1st Seed)    
 
BYE Bourbonnais UGC25 25      
  03/04/2020  
Forrest Prairie Central (4th Seed)25 25     Forrest Prairie Central11  
03/03/2020   
Bradley Central (5th Seed)16 18   BOURBONNAIS UGC25 25  
  03/05/2020  
Coal City (2nd Seed)       Coal City21 21  
  
BYE Coal City25 25  
  03/04/2020  
Kankakee JHS (3rd Seed)25 25     Kankakee JHS10 16  
03/03/2020   
Streator Northlawn (6th Seed)14  
Class 7-4A Regional 10
Regional Host: Washington Central
Morton JHS (1st Seed)25 25      
02/29/2020  
Washington Central (8th Seed)12 13   Morton JHS25 25      
  03/02/2020  
Bloomington Evans (4th Seed)25 25     Bloomington Evans13 18  
02/29/2020   
Bloomington JHS (5th Seed)21 23   Morton JHS23 19  
  03/04/2020  
Normal Kingsley (2nd Seed)25 25         NORMAL KINGSLEY25 25  
02/29/2020   
Stanford Olympia (7th Seed)16 12   Normal Kingsley17 25 25 
  03/02/2020  
Normal Chiddix (3rd Seed)25 25     Normal Chiddix25 14 12 
02/29/2020   
Normal Parkside (6th Seed)20 20  
Class 7-4A Regional 11
Regional Host: Canton Ingersoll
Macomb (1st Seed)    
 
BYE Macomb25 25      
  03/03/2020  
Dunlap Valley MS (4th Seed)25 25     Dunlap Valley MS13  
03/02/2020   
Pekin Broadmoor (5th Seed)14 11   MACOMB25 25  
  03/05/2020  
Pekin Edison (2nd Seed)25 25         Pekin Edison19  
03/02/2020   
East Peoria Central (7th Seed)17 14   Pekin Edison19 25 25 
  03/03/2020  
Dunlap MS (3rd Seed)25 25     Dunlap MS25 20 21 
03/02/2020   
Canton Ingersoll (6th Seed)14  
Class 7-4A Regional 12
Regional Host: Quincy
Quincy (1st Seed)    
 
BYE Quincy25 25      
  02/29/2020  
Springfield Grant (4th Seed)18 24     Springfield Jefferson 
02/29/2020   
Springfield Jefferson (5th Seed)25 26   QUINCY23 25 29 
  03/03/2020  
Springfield Franklin (2nd Seed)       Springfield Franklin25 16 27 
  
BYE Springfield Franklin25 25  
  02/29/2020  
Springfield Lincoln (3rd Seed)25 25     Springfield Lincoln11 22  
02/29/2020   
Springfield Washington (6th Seed)17  
Class 7-4A Regional 13
Regional Host: Bethalto Trimpe
Bethalto Trimpe (1st Seed)    
 
BYE Bethalto Trimpe25 25      
  03/03/2020  
Jacksonville MS (4th Seed)13 25 25    Jacksonville MS17 16  
03/02/2020   
Rochester (5th Seed)25 21 23  Bethalto Trimpe18 15  
  03/04/2019  
Chatham Glenwood (2nd Seed)       CHATHAM GLENWOOD25 25  
  
BYE Chatham Glenwood25 25  
  03/03/2020  
Roxana (3rd Seed)25 25     Roxana14 11  
03/02/2020   
Jerseyville Community (6th Seed)15 10  
Class 7-4A Regional 14
Regional Host: Edwardsville Lincoln
Edwardsville Liberty (1st Seed)    
 
BYE Edwardsville Liberty25 25      
  03/03/2020  
Cahokia Wirth (4th Seed)17 21     Granite City Coolidge13  
03/03/2020   
Granite City Coolidge (5th Seed)25 25   EDWARDSVILLE LIBERTY25 22 25 
  03/05/2020  
Edwardsville Lincoln (2nd Seed)       Edwardsville Lincoln17 25 20 
  
BYE Edwardsville Lincoln25 25  
  03/03/2020  
East St. Louis Lincoln (3rd Seed)25 25     East St. Louis Lincoln19  
03/03/2020   
East St. Louis Clark (6th Seed)14 10  
Class 7-4A Regional 15
Regional Host: Mahomet-Seymour
Mahomet-Seymour (1st Seed)    
 
BYE Mahomet-Seymour25 25      
  03/03/2020  
Danville North Ridge (4th Seed)15 25 25    Danville North Ridge13  
03/02/2020   
Champaign Franklin (5th Seed)25 20 13  MAHOMET-SEYMOUR25 25  
  03/05/2020  
Champaign Jefferson (2nd Seed)25 25         Champaign Edison23 20  
03/02/2020   
Urbana MS (7th Seed)13   Champaign Jefferson17 20  
  03/03/2020  
Champaign Edison (3rd Seed)25 25     Champaign Edison25 25  
03/02/2020   
Rantoul Eater (6th Seed)14 10  
Class 7-4A Regional 16
Regional Host: Taylorville JHS
Taylorville JHS (1st Seed)    
 
BYE Taylorville JHS25 25      
  02/29/2020  
Mattoon (4th Seed)25 17 25    Mattoon17 23  
02/29/2020   
Charleston (5th Seed)20 25 10  TAYLORVILLE JHS25 25  
  03/02/2020  
Effingham JHS (2nd Seed)       Effingham JHS11  
  
BYE Effingham JHS25 25  
  02/29/2020  
Mt. Zion (3rd Seed)25 25     Mt. Zion16 14  
02/29/2020   
Decatur Stephen Decatur (6th Seed)11  

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association