IESA Girls Volleyball
2020 Regional Bracket/Results
Class 7-2A Regional 1
Regional Host: Markham Obama
Lockport Taft (1st Seed)    
 
BYE Lockport Taft25 25      
  03/04/2020  
Joliet Laraway (4th Seed)25 25     Joliet Laraway19 17  
03/04/2020   
Lockport Fairmont (5th Seed)20   LOCKPORT TAFT25 25  
  03/05/2020  
Ford Heights Cottage Grove UGC (2nd Seed)       Ford Heights Cottage Grove UGC19 10  
  
BYE Ford Heights Cottage Grove UGC25 25  
  03/04/2020  
Markham Obama (3rd Seed)   Markham Obama14  
  
BYE
Class 7-2A Regional 2
Regional Host: Milford
St. Anne (1st Seed)    
 
BYE St. Anne25 24 25     
  02/29/2020  
Grant Park (4th Seed)26 21 21    Milford12 26 11 
02/29/2020   
Milford (5th Seed)24 25 25  St. Anne25 19 15 
  03/03/2020  
Dwight (2nd Seed)       GARDNER23 25 25 
  
BYE Dwight25 20 23 
  02/29/2020  
Bourbonnais St. George (3rd Seed)19 25 13    Gardner18 25 25 
02/29/2020   
Gardner (6th Seed)25 22 25 
Class 7-2A Regional 3
Regional Host: Seneca
Seneca (1st Seed)    
 
BYE Seneca25 25      
  03/03/2020  
Streator Woodland (4th Seed)25 23 25    Streator Woodland19  
03/02/2020   
Marseilles ES (5th Seed)25  SENECA25 25  
  03/05/2020  
Henry-Senachwine (2nd Seed)25 25         Henry-Senachwine17  
03/02/2020   
Oglesby Washington (7th Seed)19 11   Henry-Senachwine25 25  
  03/03/2020  
Ottawa Wallace (3rd Seed)19 16     McNabb Putnam County12 17  
03/02/2020   
McNabb Putnam County (6th Seed)25 25  
Class 7-2A Regional 4
Regional Host: Bloomington Corpus Christi
Bloomington Corpus Christi (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Corpus Christi25 25      
  03/03/2020  
LeRoy (4th Seed)16 25 16    Colfax Ridgeview12  
03/02/2020   
Colfax Ridgeview (5th Seed)25 20 25  BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI25 25  
  03/05/2020  
Lexington (2nd Seed)       Lexington13 15  
  
BYE Lexington21 25 25 
  03/03/2020  
Bloomington Cornerstone (3rd Seed)25 22 25    Bloomington Cornerstone25 17 22 
03/02/2020   
Normal Metcalf (6th Seed)15 25 16 
Class 7-2A Regional 5
Regional Host: Brimfield
Kewanee Wethersfield (1st Seed)    
 
BYE Kewanee Wethersfield25 23 25     
  02/29/2020  
Brimfield (4th Seed)25 25     Brimfield18 25 
02/29/2020   
Sparland Midland (5th Seed)10 13   KEWANEE WETHERSFIELD25 25  
  03/03/2020  
Peoria Norwood (2nd Seed)25 25         Elmwood21 13  
02/29/2020   
Toulon Stark County (7th Seed)16   Peoria Norwood20 21  
  02/29/2020  
Elmwood (3rd Seed)25 25     Elmwood25 25  
02/29/2020   
Princeville (6th Seed)16 12  
Class 7-2A Regional 6
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas
Bartonville Monroe (1st Seed)    
 
BYE Bartonville Monroe25 25      
  03/03/2020  
Marquette Heights Georgetowne (4th Seed)23 25 25    Marquette Heights Georgetowne20 17  
03/02/2020   
Peoria Heights GS (5th Seed)25 14 18  BARTONVILLE MONROE23 25 25 
  03/05/2020  
Peoria Christian (2nd Seed)25 25         Peoria Heights St. Thomas25 18 19 
03/02/2020 - FORFEIT   
Peoria Pleasant Valley (7th Seed)  Peoria Christian23 20  
  03/03/2020  
Peoria Heights St. Thomas (3rd Seed)25 25     Peoria Heights St. Thomas25 25  
03/02/2020   
Peoria St. Philomena (6th Seed)20 15  
Class 7-2A Regional 7
Regional Host: La Harpe
Augusta Southeastern (1st Seed)    
 
BYE Augusta Southeastern25 25      
  03/02/2020  
Mendon Unity (4th Seed)22 25 25    Mendon Unity15 17  
02/29/2020   
Nauvoo-Colusa (5th Seed)25 18 18  AUGUSTA SOUTHEASTERN11 25 29 
  03/04/2020  
Colchester West Prairie (2nd Seed)25 25         Carthage25 16 27 
02/29/2020   
Hamilton (7th Seed)11   Colchester West Prairie16 23  
  03/02/2020  
Carthage (3rd Seed)25 25     Carthage25 25  
02/29/2020   
La Harpe (6th Seed)13  
Class 7-2A Regional 8
Regional Host: Lewistown JHS
London Mills Valley (1st Seed)    
 
BYE London Mills Valley25 25      
  03/03/2020  
Stronghurst West Central (4th Seed)25 25     Stronghurst West Central11  
03/02/2020   
Bushnell-Prairie City (5th Seed)21 15   London Mills Valley19 21  
  03/05/2020  
Lewistown JHS (2nd Seed)25 25         LEWISTOWN JHS25 25  
03/02/2020   
Oneida ROWVA (7th Seed)11   Lewistown JHS25 27  
  03/03/2020  
Monmouth United (3rd Seed)25 25     Monmouth United14 23  
03/02/2020   
Table Grove VIT (6th Seed)17  
Class 7-2A Regional 9
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
Mt. Sterling Brown County (1st Seed)    
 
BYE Mt. Sterling Brown County24      
  03/03/2020  
Payson Seymour (4th Seed)25 25     Payson Seymour25 26  
03/02/2020   
Concord Triopia (5th Seed)19   Payson Seymour21 27 10 
  03/04/2020  
Jacksonville Our Saviour (2nd Seed)       JACKSONVILLE OUR SAVIOUR25 25 25 
  
BYE Jacksonville Our Saviour25 25  
  03/03/2020  
Liberty (3rd Seed)25 25     Liberty23 15  
03/02/2020   
Kinderhook Western (6th Seed)13 21  
Class 7-2A Regional 10
Regional Host: Greenfield
Greenfield (1st Seed)    
 
BYE Greenfield25 25      
  03/03/2020  
Bunker Hill Wolf Ridge (4th Seed)22 16     Jerseyville St. Francis HG12 10  
02/29/2020   
Jerseyville St. Francis HG (5th Seed)25 25   Greenfield25 13 21 
  03/04/2020  
Carrollton GS (2nd Seed)25 25         CARROLLTON GS17 25 25 
02/29/2020   
Madison (7th Seed)  Carrollton GS25 25  
  03/03/2020  
Hardin Calhoun (3rd Seed)25 25     Hardin Calhoun16 14  
02/29/2020   
White Hall North Greene (6th Seed)20 19  
Class 7-2A Regional 11
Regional Host: Mt. Pulaski
Mason City Illini Central (1st Seed)    
 
BYE Mason City Illini Central23 23      
  03/03/2020  
Springfield Christian (4th Seed)25 25     Springfield Christian25 25  
03/02/2020   
Springfield St. Agnes (5th Seed)13 23   SPRINGFIELD CHRISTIAN18 25 25 
  03/05/2020  
Mt. Pulaski (2nd Seed)25 25         Mt. Pulaski25 17 10 
03/02/2020   
Illiopolis Sangamon Valley (7th Seed)  Mt. Pulaski23 25 25 
  03/03/2020  
Buffalo Tri-City (3rd Seed)25 25     Buffalo Tri-City25 23 12 
03/02/2020   
Springfield Blessed Sacrament (6th Seed)18 20  
Class 7-2A Regional 12
Regional Host: Raymond Lincolnwood
Raymond Lincolnwood (1st Seed)    
 
BYE Raymond Lincolnwood25 25      
  03/03/2020  
Nokomis JHS (4th Seed)25 15 26    Nokomis JHS15  
03/02/2020   
Ramsey (5th Seed)16 25 24  RAYMOND LINCOLNWOOD25 25  
  03/04/2020  
Edinburg (2nd Seed)       Edinburg15  
  
BYE Edinburg25 25  
  03/03/2020  
Assumption Central A & M (3rd Seed)25 25     Assumption Central A & M23 20  
03/02/2020   
Pawnee (6th Seed)22 17  
Class 7-2A Regional 13
Regional Host: Mansfield Blue Ridge IJHS
Mansfield Blue Ridge IJHS (1st Seed)    
 
BYE Mansfield Blue Ridge IJHS25 25      
  03/03/2020  
Decatur Dennis (4th Seed)25 18 14    Cerro Gordo22 21  
03/02/2020   
Cerro Gordo (5th Seed)12 25 25  Mansfield Blue Ridge IJHS20 17  
  03/04/2020  
Fisher (2nd Seed)25 25         FISHER25 25  
03/02/2020   
Decatur Johns Hill (7th Seed)16   Fisher24 25 25 
  03/03/2020  
Decatur Robertson (3rd Seed)25 25     Decatur Robertson26 17 11 
03/02/2020   
Decatur Hope (6th Seed)15 14  
Class 7-2A Regional 14
Regional Host: Paris Crestwood
Champaign St. Matthew (1st Seed)    
 
BYE Champaign St. Matthew25 25      
  02/29/2020  
Villa Grove (4th Seed)24 25 22    Champaign Judah Christian16 16  
02/29/2020   
Champaign Judah Christian (5th Seed)26 25  CHAMPAIGN ST. MATTHEW25 25  
  03/03/2020  
Arcola (2nd Seed)       Arcola15  
  
BYE Arcola25 18 25 
  02/29/2020  
Paris Crestwood (3rd Seed)25 25     Paris Crestwood16 25 19 
02/29/2020   
Oakland Lake Crest (6th Seed)12 18  
Class 7-2A Regional 15
Regional Host: Effingham St. Anthony
Findlay Okaw Valley (1st Seed)    
 
BYE Findlay Okaw Valley25 25      
  03/02/2020  
Neoga (4th Seed)20 23     Cowden-Herrick20 15  
02/29/2020   
Cowden-Herrick (5th Seed)25 25   Findlay Okaw Valley25 18 19 
  03/04/2020  
Altamont (2nd Seed)25 25         ALTAMONT22 25 25 
02/29/2020   
Kinmundy South Central (7th Seed)10 21   Altamont25 18 25 
  03/02/2020  
Effingham St. Anthony (3rd Seed)25 24 25    Effingham St. Anthony23 25 18 
02/29/2020   
St. Elmo (6th Seed)19 26 18 
Class 7-2A Regional 16
Regional Host: Albion
Albion (1st Seed)    
 
BYE Albion25 25      
  02/29/2020  
Hutsonville (4th Seed)25 20    Dieterich11 17  
02/29/2020   
Dieterich (5th Seed)15 25 25  ALBION25 25  
  03/05/2020  
Louisville North Clay (2nd Seed)       Louisville North Clay10  
  
BYE Louisville North Clay25 17 25 
  02/29/2020  
Oblong (3rd Seed)11 22     Martinsville17 25 18 
02/29/2020   
Martinsville (6th Seed)25 25  

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association