2020 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Thornton Wolcott |
Thornton Wolcott (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Thornton Wolcott | 25 | 25 | |
|
|
|
03/04/2020
|
Elwood GS (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Elwood GS | 6 | 19 | |
03/03/2020
| |
Riverdale Patton (5th Seed) | 21 | 11 | |
THORNTON WOLCOTT | 25 | 20 | 25 |
|
03/05/2020
|
Kankakee Grace Christian (2nd Seed) |
|
|
|
Kankakee Grace Christian | 15 | 25 | 17 |
| |
BYE |
Kankakee Grace Christian | 25 | 25 | |
|
03/04/2020
|
Rockdale (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Rockdale | 16 | 22 | |
03/03/2020
| |
Hopkins Park Lorenzo Smith (6th Seed) | 7 | 13 | |
Regional Host: Cissna Park |
Cissna Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Cissna Park | 25 | 25 | |
|
|
|
03/03/2020
|
Crescent City (4th Seed) | 25 | 27 | 25 |
|
Crescent City | 10 | 13 | |
03/02/2020
| |
Donovan (5th Seed) | 27 | 25 | 18 |
CISSNA PARK | 25 | 25 | |
|
03/05/2020
|
Piper City Tri-Point (2nd Seed) |
|
|
|
Saunemin | 10 | 16 | |
| |
BYE |
Piper City Tri-Point | 19 | 25 | 21 |
|
03/03/2020
|
Saunemin (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Saunemin | 25 | 21 | 25 |
03/02/2020
| |
Odell (6th Seed) | 14 | 9 | |
Regional Host: LaSalle Trinity Catholic |
Ottawa Marquette (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Marquette | 25 | 25 | |
|
|
|
03/03/2020
|
Oglesby Holy Family (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Oglesby Holy Family | 16 | 11 | |
03/02/2020
| |
Tonica (5th Seed) | 22 | 19 | |
OTTAWA MARQUETTE | 25 | 11 | 25 |
|
03/05/2020
|
Mendota Holy Cross (2nd Seed) |
|
|
|
LaSalle Trinity Catholic | 15 | 25 | 21 |
| |
BYE |
Mendota Holy Cross | 21 | 17 | |
|
03/03/2020
|
LaSalle Trinity Catholic (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
LaSalle Trinity Catholic | 25 | 25 | |
03/02/2020
| |
Utica Waltham North (6th Seed) | 10 | 22 | |
Regional Host: Streator St. Michael |
Pontiac St. Mary's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pontiac St. Mary's | 25 | 25 | |
|
|
|
03/03/2020
|
Marseilles Milton Pope (4th Seed) | 25 | 26 | |
|
Marseilles Milton Pope | 19 | 14 | |
03/02/2020
| |
Cornell (5th Seed) | 11 | 24 | |
PONTIAC ST. MARY'S | 25 | 25 | |
|
03/05/2020
|
Grand Ridge (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Flanagan | 7 | 14 | |
03/02/2020
| |
Streator St. Michael (7th Seed) | 21 | 13 | |
Grand Ridge | 16 | 20 | |
|
03/03/2020
|
Flanagan (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Flanagan | 25 | 25 | |
03/02/2020
| |
Mazon-Verona-Kinsman (6th Seed) | 20 | 17 | |
Regional Host: Monmouth ICS |
Monmouth ICS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Monmouth ICS | 25 | 25 | |
|
|
|
03/03/2020
|
Galva (4th Seed) | 25 | 15 | 25 |
|
Galva | 10 | 10 | |
02/29/2020
| |
Galesburg Costa (5th Seed) | 20 | 25 | 17 |
MONMOUTH ICS | 25 | 25 | |
|
03/05/2020
|
Kewanee Visitation (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Kewanee Visitation | 15 | 8 | |
02/29/2020
| |
Woodhull AlWood (7th Seed) | 22 | 8 | |
Kewanee Visitation | 25 | 25 | |
|
03/03/2020
|
Annawan (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Annawan | 22 | 23 | |
02/29/2020
| |
Cambridge JHS (6th Seed) | 17 | 10 | |
Regional Host: Peoria Limestone Walters |
Williamsfield (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Williamsfield | 25 | 26 | 25 |
|
|
|
03/02/2020
|
Peoria St. Jude (4th Seed) | 25 | 27 | |
|
Peoria St. Jude | 18 | 28 | 23 |
02/29/2020
| |
Peoria St. Mark (5th Seed) | 12 | 25 | |
WILLIAMSFIELD | 23 | 26 | 25 |
|
03/04/2020
|
Peoria Limestone Walters (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Peoria Limestone Walters | 25 | 24 | 22 |
02/29/2020
| |
Peoria Holy Family (7th Seed) | 6 | 8 | |
Peoria Limestone Walters | 25 | 25 | |
|
03/02/2020
|
Peoria Hollis (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Peoria Hollis | 20 | 22 | |
02/29/2020
| |
Peoria St. Vincent de Paul (6th Seed) | 13 | 14 | |
Regional Host: East Peoria Robein |
Morton Blessed Sacrament (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morton Blessed Sacrament | 25 | 23 | 25 |
|
|
|
02/29/2020
|
Pekin St. Joseph (4th Seed) | 11 | 25 | 16 |
|
Bartonville Oak Grove | 23 | 25 | 16 |
02/29/2020
| |
Bartonville Oak Grove (5th Seed) | 25 | 23 | 25 |
Morton Blessed Sacrament | 19 | 17 | |
|
03/03/2020
|
Pekin Rankin (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
PEKIN RANKIN | 25 | 25 | |
02/29/2020
| |
Bartonville GS (7th Seed) | 18 | 16 | |
Pekin Rankin | 25 | 25 | |
|
02/29/2020
|
East Peoria Robein (3rd Seed) | 26 | 25 | |
|
East Peoria Robein | 12 | 23 | |
02/29/2020
| |
Spring Bay Riverview (6th Seed) | 24 | 9 | |
Regional Host: Metamora St. Mary's |
Metamora St. Mary's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Metamora St. Mary's | 25 | 25 | |
|
|
|
02/29/2020
|
Normal Epiphany (4th Seed) | 25 | 20 | 19 |
|
Normal Calvary | 7 | 3 | |
02/29/2020
| |
Normal Calvary (5th Seed) | 21 | 25 | 25 |
METAMORA ST. MARY'S | 25 | 23 | 25 |
|
03/03/2020
|
Roanoke-Benson (2nd Seed) |
|
|
|
Roanoke-Benson | 19 | 25 | 18 |
| |
BYE |
Roanoke-Benson | 20 | 25 | 25 |
|
02/29/2020
|
Washington St. Patrick (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Washington St. Patrick | 25 | 11 | 21 |
02/29/2020
| |
Lowpoint-Washburn (6th Seed) | 13 | 22 | |
Regional Host: Delavan |
Hartsburg-Emden (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Hartsburg-Emden | 25 | 25 | |
|
|
|
03/02/2020
|
Greenview (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Greenview | 13 | 10 | |
02/29/2020
| |
Delavan (5th Seed) | 12 | 16 | |
HARTSBURG-EMDEN | 25 | 25 | |
|
03/04/2020
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 17 | 22 | |
02/29/2020
| |
Lincoln Carroll Catholic (7th Seed) | 14 | 9 | |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 25 | 25 | |
|
03/02/2020
|
Lincoln Chester-East Lincoln (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Lincoln Chester-East Lincoln | 13 | 14 | |
02/29/2020
| |
South Pekin (6th Seed) | 2 | 10 | |
Regional Host: Ashland A-C Central |
Virginia (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Virginia | 16 | 24 | |
|
|
|
03/03/2020
|
Springfield Little Flower (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Springfield Little Flower | 25 | 26 | |
03/02/2020
| |
Springfield Calvary (5th Seed) | 3 | 16 | |
SPRINGFIELD LITTLE FLOWER | 25 | 25 | |
|
03/05/2020
|
Ashland A-C Central (2nd Seed) |
|
|
|
Springfield Christ the King | 23 | 16 | |
| |
BYE |
Ashland A-C Central | 13 | 14 | |
|
03/03/2020
|
Springfield Christ the King (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Springfield Christ the King | 25 | 25 | |
03/02/2020
| |
Springfield St. Aloysius (6th Seed) | 12 | 18 | |
Regional Host: Rantoul St. Malachy |
Champaign Next Generation (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Champaign Next Generation | 25 | 25 | |
|
|
|
03/02/2020
|
Thomasboro (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Thomasboro | 11 | 8 | |
02/29/2020
| |
Rantoul St. Malachy (5th Seed) | 23 | 13 | |
Champaign Next Generation | 25 | 12 | 18 |
|
03/03/2020
|
Gifford (2nd Seed) |
|
|
|
GIFFORD | 21 | 25 | 25 |
| |
BYE |
Gifford | 18 | 25 | 25 |
|
03/02/2020
|
DeLand-Weldon (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
DeLand-Weldon | 25 | 14 | 22 |
02/29/2020
| |
Champaign Holy Cross (6th Seed) | 10 | 14 | |
Regional Host: Chrisman Scottland |
Chrisman Scottland (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Chrisman Scottland | 20 | 25 | 25 |
|
|
|
03/02/2020
|
Rossville-Alvin (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Rossville-Alvin | 25 | 21 | 20 |
02/29/2020
| |
Potomac (5th Seed) | 12 | 9 | |
Chrisman Scottland | 16 | 15 | |
|
03/03/2020
|
Hume Shiloh (2nd Seed) | 18 | 25 | 25 |
|
|
|
ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN | 25 | 25 | |
02/29/2020
| |
Danville Schlarman (7th Seed) | 25 | 21 | 23 |
Hume Shiloh | 24 | 23 | |
|
03/02/2020
|
Royal Prairieview Ogden (3rd Seed) | 25 | 21 | 25 |
|
Royal Prairieview Ogden | 26 | 25 | |
02/29/2020
| |
Homer Heritage (6th Seed) | 23 | 25 | 16 |
Regional Host: Waverly |
Morrisonville JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morrisonville JHS | 25 | 25 | |
|
|
|
03/04/2020
|
Palmyra Northwestern (4th Seed) | 14 | 25 | 19 |
|
Franklin | 20 | 19 | |
03/03/2020
| |
Franklin (5th Seed) | 25 | 17 | 25 |
MORRISONVILLE JHS | 25 | 25 | |
|
03/05/2020
|
Griggsville-Perry (2nd Seed) |
|
|
|
Waverly | 18 | 17 | |
| |
BYE |
Griggsville-Perry | 18 | 25 | 21 |
|
03/04/2020
|
Pleasant Hill (3rd Seed) | 21 | 30 | 25 |
|
Waverly | 25 | 21 | 25 |
03/03/2020
| |
Waverly (6th Seed) | 25 | 28 | 27 |
Regional Host: Millstadt St. James |
Lovejoy (1st Seed) | 25 | 25 | |
|
|
03/03/2020
|
Pocahontas (8th Seed) | 3 | 8 | |
Lovejoy | 14 | 19 | |
|
|
|
03/04/2020
|
Millstadt St. James (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Millstadt St. James | 25 | 25 | |
03/03/2020
| |
Mulberry Grove JHS (5th Seed) | 8 | 13 | |
MILLSTADT ST. JAMES | 25 | 25 | |
|
03/04/2020
|
Brussels (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Brussels | 13 | 12 | |
03/03/2020
| |
Sorento (7th Seed) | 22 | 15 | |
Brussels | 25 | 25 | |
|
03/04/2020
|
Belleville St. Teresa (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Belleville St. Teresa | 10 | 8 | |
03/03/2020
| |
Mt. Olive (6th Seed) | 23 | 19 | |
Regional Host: Decatur Lutheran |
Decatur Lutheran (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Decatur Lutheran | 25 | 25 | |
|
|
|
03/05/2020
|
Decatur Our Lady of Lourdes (4th Seed) | 16 | 23 | |
|
Windsor | 17 | 19 | |
03/02/2020
| |
Windsor (5th Seed) | 25 | 25 | |
DECATUR LUTHERAN | 25 | 25 | |
|
03/05/2020
|
Decatur Holy Family (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Decatur Garfield Montessori | 11 | 22 | |
03/02/2020
| |
Mattoon St. John's (7th Seed) | 12 | 21 | |
Decatur Holy Family | 25 | 8 | 14 |
|
03/05/2020
|
Decatur Garfield Montessori (3rd Seed) | 25 | 20 | 25 |
|
Decatur Garfield Montessori | 23 | 25 | 25 |
03/02/2020
| |
Bement (6th Seed) | 16 | 25 | 13 |
Regional Host: Sigel St. Michael's |
Stewardson-Strasburg (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Stewardson-Strasburg | 25 | 25 | |
|
|
|
02/29/2020
|
Sigel St. Michael's (4th Seed) | 21 | 25 | 26 |
|
Sigel St. Michael's | 15 | 18 | |
02/29/2020
| |
Effingham Sacred Heart (5th Seed) | 25 | 17 | 24 |
STEWARDSON-STRASBURG | 30 | 25 | 25 |
|
03/05/2020
|
West Salem (2nd Seed) |
|
|
|
Newton St. Thomas | 28 | 27 | 20 |
| |
BYE |
West Salem | 10 | 18 | |
|
02/29/2020
|
Newton St. Thomas (3rd Seed) | 25 | 22 | 25 |
|
Newton St. Thomas | 25 | 25 | |
02/29/2020
| |
Grayville (6th Seed) | 10 | 25 | 9 |
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|