IESA Girls Basketball
2018 Regional Bracket/Results
Class 8-4A Regional 1
Regional Host: Barrington Station
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Barrington Middle School - Station Campus
11/27/2018 , 4:30 PM
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Barrington Middle School - Station Campus
11/26/2018 , 4:30 PM
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Barrington Middle School - Station Campus
11/29/2018 , 4:30 PM
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Barrington Middle School - Station Campus
11/27/2018 , 5:45 PM
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Barrington Middle School - Station Campus
11/26/2018 , 5:45 PM
215 Eastern Avenue, Barrington   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 2
Regional Host: Rockford Lincoln
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Lincoln Middle School
11/26/2018 , 7:00 PM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Lincoln Middle School
11/26/2018 , 5:00 PM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Lincoln Middle School
11/30/2018 , 6:30 PM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Lincoln Middle School
11/30/2018 , 5:00 PM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Lincoln Middle School
11/26/2018 , 6:00 PM
1500 Charles Street, Rockford   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 3
Regional Host: Markham Prairie-Hills
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  PRAIRIE-HILLS JR HIGH
11/27/2018 , 4:00 PM
16315 RICHMOND, MARKHAM   Map  
4th Seed   Winner Game 1
PRAIRIE-HILLS JR HIGH
11/26/2018 , 4:00 PM
16315 RICHMOND, MARKHAM   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  PRAIRIE-HILLS JR HIGH
11/29/2018 , 4:00 PM
16315 RICHMOND, MARKHAM   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
PRAIRIE-HILLS JR HIGH
11/26/2018 , 5:15 PM
16315 RICHMOND, MARKHAM   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  PRAIRIE-HILLS JR HIGH
11/27/2018 , 5:15 PM
16315 RICHMOND, MARKHAM   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
PRAIRIE-HILLS JR HIGH
11/26/2018 , 6:30 PM
16315 RICHMOND, MARKHAM   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 4
Regional Host: Romeoville Lukancic
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  John J. Lukancic Middle School
11/27/2018 , 4:15 PM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
John J. Lukancic Middle School
11/26/2018 , 4:15 PM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  John J. Lukancic Middle School
11/29/2018 , 4:15 PM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  John J. Lukancic Middle School
11/27/2018 , 5:30 PM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
John J. Lukancic Middle School
11/26/2018 , 5:30 PM
725 Normantown Rd., Romeoville   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 5
Regional Host: New Lenox Liberty
1st Seed    
Liberty Junior High School
11/26/2018 , 4:00 PM
151 Lenox Street, New Lenox   Map  
8th Seed Winner Game 1    
  Liberty Junior High School
11/27/2018 , 4:00 PM
151 Lenox Street, New Lenox   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Liberty Junior High School
11/26/2018 , 5:15 PM
151 Lenox Street, New Lenox   Map  
 
5th Seed Winner Game 5
  Liberty Junior High School
11/29/2018 , 4:00 PM
151 Lenox Street, New Lenox   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Liberty Junior High School
11/26/2018 , 6:30 PM
151 Lenox Street, New Lenox   Map  
 
7th Seed Winner Game 3
  Liberty Junior High School
11/27/2018 , 5:15 PM
151 Lenox Street, New Lenox   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Liberty Junior High School
11/26/2018 , 7:45 PM
151 Lenox Street, New Lenox   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 6
Regional Host: Ottawa Shepherd
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Shepherd Middle School
11/27/2018 , 5:00 PM
701 E. McKinley Rd., Ottawa   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Shepherd Middle School
11/26/2018 , 4:30 PM
701 E. McKinley Rd., Ottawa   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Shepherd Middle School
11/29/2018 , 5:00 PM
701 E. McKinley Rd., Ottawa   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Shepherd Middle School
11/26/2018 , 5:30 PM
701 E. McKinley Rd., Ottawa   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Shepherd Middle School
11/27/2018 , 6:00 PM
701 E. McKinley Rd., Ottawa   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Shepherd Middle School
11/26/2018 , 6:30 PM
701 E. McKinley Rd., Ottawa   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 7
Regional Host: Matteson Colin Powell
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Colin Powell Middle School
11/29/2018 , 3:30 PM
20600 Matteson Ave, Matteson   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Colin Powell Middle School
11/26/2018 , 4:45 PM
20600 Matteson Ave, Matteson   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Colin Powell Middle School
11/30/2018 , 3:45 PM
20600 Matteson Ave, Matteson   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Colin Powell Middle School
11/27/2018 , 3:30 PM
20600 Matteson Ave, Matteson   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Colin Powell Middle School
11/29/2018 , 4:45 PM
20600 Matteson Ave, Matteson   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Colin Powell Middle School
11/27/2018 , 4:45 PM
20600 Matteson Ave, Matteson   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 8
Regional Host: Frankfort Hickory Creek
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Hickory Creek Middle School
11/29/2018 , 4:30 PM
22150 S. 116th Ave., Frankfort   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Hickory Creek Middle School
11/27/2018 , 4:30 PM
22150 S. 116th Ave., Frankfort   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Hickory Creek Middle School
11/30/2018 , 4:30 PM
22150 S. 116th Ave., Frankfort   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Hickory Creek Middle School
11/27/2018 , 5:30 PM
22150 S. 116th Ave., Frankfort   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Hickory Creek Middle School
11/29/2018 , 5:30 PM
22150 S. 116th Ave., Frankfort   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Hickory Creek Middle School
11/27/2018 , 6:30 PM
22150 S. 116th Ave., Frankfort   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 9
Regional Host: Bloomington JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Bloomington Junior High School
11/27/2018 , 5:00 PM
901 N. Colton, Bloomington   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Bloomington Junior High School
11/26/2018 , 5:00 PM
901 N. Colton, Bloomington   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Bloomington Junior High School
11/29/2018 , 5:00 PM
901 N. Colton, Bloomington   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Bloomington Junior High School
11/27/2018 , 6:15 PM
901 N. Colton, Bloomington   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Bloomington Junior High School
11/26/2018 , 6:15 PM
901 N. Colton, Bloomington   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 10
Regional Host: Pekin Broadmoor
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Broadmoor Jr. High School
11/27/2018 , 5:00 PM
501 Maywood , Pekin   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Broadmoor Jr. High School
11/26/2018 , 5:00 PM
501 Maywood , Pekin   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Broadmoor Jr. High School
11/29/2018 , 6:00 PM
501 Maywood , Pekin   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Broadmoor Jr. High School
11/26/2018 , 6:00 PM
501 Maywood , Pekin   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Broadmoor Jr. High School
11/27/2018 , 6:00 PM
501 Maywood , Pekin   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Broadmoor Jr. High School
11/26/2018 , 7:00 PM
501 Maywood , Pekin   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 11
Regional Host: Urbana MS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Location TBA
Date: TBD , 10:00 AM  
4th Seed   Winner Game 1
Location TBA
Date: TBD
TBD, TBD   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  Location TBA
Date: TBD , 4:00 PM  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  Location TBA
Date: TBD , 12:00 PM  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 8-4A Regional 12
Regional Host: Mahomet-Seymour
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mahomet Seymour JH
11/27/2018 , 4:30 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mahomet Seymour JH
11/26/2018 , 5:30 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  Mahomet Seymour JH
11/30/2018 , 6:00 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  Mahomet Seymour JH
11/27/2018 , 5:45 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 8-4A Regional 13
Regional Host: Taylorville JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  North School Annex
11/26/2018 , 7:30 PM
120 East Bidwell St, Taylorville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
North School Annex
11/26/2018 , 4:30 PM
120 East Bidwell St, Taylorville   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  North School Annex
11/27/2018 , 6:00 PM
120 East Bidwell St, Taylorville   Map  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  North School Annex
11/26/2018 , 6:00 PM
120 East Bidwell St, Taylorville   Map  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 8-4A Regional 14
Regional Host: Chatham Glenwood
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Glenwood Middle School
11/27/2018 , 5:00 PM
595 Chatham Rd, Chatham   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Glenwood Middle School
11/26/2018 , 5:00 PM
595 Chatham Rd, Chatham   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Glenwood Middle School
11/29/2018 , 5:30 PM
595 Chatham Rd, Chatham   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Glenwood Middle School
11/27/2018 , 6:30 PM
595 Chatham Rd, Chatham   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Glenwood Middle School
11/26/2018 , 6:30 PM
595 Chatham Rd, Chatham   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 15
Regional Host: Bethalto Trimpe
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Trimpe Middle School
11/29/2018 , 4:00 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Trimpe Middle School
11/26/2018 , 4:00 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  Trimpe Middle School
11/30/2018 , 6:00 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  Trimpe Middle School
11/29/2018 , 5:30 PM
910 2nd Street, Bethalto   Map  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 8-4A Regional 16
Regional Host: East St. Louis Lincoln
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Lincoln Middle School
11/27/2018 , 4:30 PM
12 N. 10th St., East St. Louis   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Lincoln Middle School
11/26/2018 , 4:30 PM
12 N. 10th St., East St. Louis   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Lincoln Middle School
11/29/2018 , 4:30 PM
12 N. 10th St., East St. Louis   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Lincoln Middle School
11/27/2018 , 6:00 PM
12 N. 10th St., East St. Louis   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Lincoln Middle School
11/26/2018 , 6:00 PM
12 N. 10th St., East St. Louis   Map  
 
6th Seed

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association