IESA Girls Basketball
2018 Regional Bracket/Results
Class 8-2A Regional 1
Regional Host: Markham Obama
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Barack Obama Learning Academy
11/29/2018 , 5:00 PM
16448 Park Ave, Markham   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Barack Obama Learning Academy
11/26/2018 , 4:30 PM
16448 Park Ave, Markham   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Barack Obama Learning Academy
11/30/2018 , 4:30 PM
16448 Park Ave, Markham   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Barack Obama Learning Academy
11/29/2018 , 6:15 PM
16448 Park Ave, Markham   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Barack Obama Learning Academy
11/26/2018 , 5:45 PM
16448 Park Ave, Markham   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 2
Regional Host: Ford Heights Cottage Grove UGC
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Cottage Grove Upper Grade Center
11/27/2018 , 4:30 PM
800 E. 14th Street, Ford Heights   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Cottage Grove Upper Grade Center
11/26/2018 , 4:30 PM
800 E. 14th Street, Ford Heights   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Cottage Grove Upper Grade Center
11/29/2018 , 4:30 AM
800 E. 14th Street, Ford Heights   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Cottage Grove Upper Grade Center
11/27/2018 , 5:45 PM
800 E. 14th Street, Ford Heights   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Cottage Grove Upper Grade Center
11/26/2018 , 5:45 PM
800 E. 14th Street, Ford Heights   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 3
Regional Host: Gardner
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Gardner Grade School
11/27/2018 , 4:30 PM
598 N Elm St, Gardner   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Gardner Grade School
11/26/2018 , 4:30 PM
598 N Elm St, Gardner   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Gardner Grade School
11/29/2018 , 4:30 PM
598 N Elm St, Gardner   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Gardner Grade School
11/27/2018 , 5:30 PM
598 N Elm St, Gardner   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Gardner Grade School
11/26/2018 , 5:30 PM
598 N Elm St, Gardner   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 4
Regional Host: Mansfield Blue Ridge IJHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Blue Ridge Intermediate & Junior High
11/27/2018 , 5:30 PM
107 S. McKinley St., Mansfield   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Blue Ridge Intermediate & Junior High
11/26/2018 , 4:00 PM
107 S. McKinley St., Mansfield   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Blue Ridge Intermediate & Junior High
11/29/2018 , 5:30 PM
107 S. McKinley St., Mansfield   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Blue Ridge Intermediate & Junior High
11/26/2018 , 5:30 PM
107 S. McKinley St., Mansfield   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Blue Ridge Intermediate & Junior High
11/27/2018 , 6:45 PM
107 S. McKinley St., Mansfield   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Blue Ridge Intermediate & Junior High
11/26/2018 , 7:00 PM
107 S. McKinley St., Mansfield   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 5
Regional Host: Peoria St. Vincent de Paul
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Peoria St. Vincent de Paul School
11/29/2018 , 5:30 PM
6001 N. University Ave, Peoria   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Peoria St. Vincent de Paul School
11/26/2018 , 5:30 PM
6001 N. University Ave, Peoria   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Peoria St. Vincent de Paul School
11/30/2018 , 6:00 PM
6001 N. University Ave, Peoria   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Peoria St. Vincent de Paul School
11/26/2018 , 6:45 PM
6001 N. University Ave, Peoria   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Peoria St. Vincent de Paul School
11/29/2018 , 6:45 PM
6001 N. University Ave, Peoria   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Peoria St. Vincent de Paul School
11/26/2018 , 8:00 PM
6001 N. University Ave, Peoria   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 6
Regional Host: Elmwood
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Elmwood Grade School
11/27/2018 , 6:00 PM
501 N Morgan St, Elmwood   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Elmwood Grade School
11/26/2018 , 5:00 PM
501 N Morgan St, Elmwood   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Elmwood Grade School
11/30/2018 , 6:00 PM
501 N Morgan St, Elmwood   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Elmwood Grade School
11/26/2018 , 6:15 PM
501 N Morgan St, Elmwood   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Elmwood Grade School
11/27/2018 , 7:30 PM
501 N Morgan St, Elmwood   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Elmwood Grade School
11/26/2018 , 7:30 PM
501 N Morgan St, Elmwood   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 7
Regional Host: Lewistown JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Lewistown Central
11/29/2018 , 6:00 PM
15501 East Ave L, Lewistown   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Lewistown Central
11/27/2018 , 6:00 PM
15501 East Ave L, Lewistown   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Lewistown Central
11/30/2018 , 6:00 PM
15501 East Ave L, Lewistown   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Lewistown Central
11/29/2018 , 7:00 PM
15501 East Ave L, Lewistown   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Lewistown Central
11/27/2018 , 7:00 PM
15501 East Ave L, Lewistown   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 8
Regional Host: Monmouth United
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  United Junior High School
11/29/2018 , 5:30 PM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
4th Seed   Winner Game 1
United Junior High School
11/26/2018 , 10:00 AM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  United Junior High School
11/30/2018 , 6:00 PM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  United Junior High School
11/29/2018 , 6:45 PM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
United Junior High School
11/26/2018 , 11:15 AM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 9
Regional Host: Bismarck-Henning
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Bismarck-Henning Junior High
11/27/2018 , 6:00 PM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Bismarck-Henning Junior High
11/26/2018 , 5:00 PM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Bismarck-Henning Junior High
11/29/2018 , 6:00 PM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Bismarck-Henning Junior High
11/26/2018 , 6:15 PM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Bismarck-Henning Junior High
11/27/2018 , 7:15 PM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Bismarck-Henning Junior High
11/26/2018 , 7:30 PM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 10
Regional Host: Decatur Hope
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Decatur Hope
11/27/2018 , 7:00 PM
955 North Illinois, Decatur   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Decatur Hope
11/27/2018 , 4:00 PM
955 North Illinois, Decatur   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Decatur Hope
11/30/2018 , 6:00 PM
955 North Illinois, Decatur   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Decatur Hope
11/27/2018 , 8:15 PM
955 North Illinois, Decatur   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Decatur Hope
11/27/2018 , 5:15 PM
955 North Illinois, Decatur   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 11
Regional Host: Petersburg PORTA JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  PORTA Central
11/27/2018 , 4:30 AM
1500 Owen Ave, Petersburg   Map  
4th Seed   Winner Game 1
PORTA Central
11/26/2018 , 4:30 PM
1500 Owen Ave , Petersburg   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  PORTA Central
11/29/2018 , 6:00 PM
1500 Owen Ave, Petersburg   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
PORTA Central
11/26/2018 , 5:45 PM
1500 Owen Ave , Petersburg   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  PORTA Central
11/27/2018 , 5:45 PM
1500 Owen Ave , Petersburg   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
PORTA Central
11/26/2018 , 7:00 PM
1500 Owen Ave , Petersburg   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 12
Regional Host: Assumption Central A & M
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Central A&M Middle School
11/29/2018 , 6:00 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Central A&M Middle School
11/27/2018 , 6:00 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  Central A&M Middle School
11/30/2018 , 6:00 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  Central A&M Middle School
11/29/2018 , 7:15 PM
404 E Colegrove St, Assumption   Map  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 8-2A Regional 13
Regional Host: Kinderhook Western
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Kinderhook Western
11/27/2018 , 6:00 PM
300 Chaney St, Kinderhook   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Kinderhook Western
11/26/2018 , 6:00 PM
300 Chaney St, Kinderhook   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Kinderhook Western
11/30/2018 , 6:00 PM
300 Chaney St, Kinderhook   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Kinderhook Western
11/27/2018 , 7:15 PM
300 Chaney St, Kinderhook   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Kinderhook Western
11/26/2018 , 7:15 PM
300 Chaney St, Kinderhook   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 14
Regional Host: Winchester
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Winchester Grade School
11/27/2018 , 6:00 PM
283 S. Elm, Winchester   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Winchester Grade School
11/26/2018 , 6:00 PM
283 S. Elm, Winchester   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Winchester Grade School
11/30/2018 , 6:30 PM
283 S. Elm, Winchester   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Winchester Grade School
11/27/2018 , 7:30 PM
283 S. Elm, Winchester   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Winchester Grade School
11/26/2018 , 7:30 PM
283 S. Elm, Winchester   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 15
Regional Host: Palestine
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Palestine Grade School
11/27/2018 , 6:00 PM
205 S. Washington St., Palestine   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Palestine Grade School
11/26/2018 , 6:00 PM
205 S. Washington St., Palestine   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Palestine Grade School
11/29/2018 , 6:00 PM
205 S. Washington St., Palestine   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Palestine Grade School
11/27/2018 , 7:15 PM
205 S. Washington St., Palestine   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Palestine Grade School
11/26/2018 , 7:15 PM
205 S. Washington St., Palestine   Map  
 
6th Seed
Class 8-2A Regional 16
Regional Host: Beecher City
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Beecher City Jr Sr High
11/27/2018 , 6:00 PM
438 East State Highway 33, Beecher City   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Beecher CIty Jr Sr High
11/26/2018 , 4:30 PM
438 East State Highway 33, Beecher City   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Beecher City Jr Sr
11/30/2018 , 6:00 PM
438 East State Highway 33, Beecher City   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Beecher City Jr Sr High
11/26/2018 , 5:45 PM
438 East State Highway 33, Beecher City   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Beecher City Jr Sr
11/27/2018 , 7:15 PM
438 East State Highway 33, Beecher City   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Beecher City Jr Sr High
11/26/2018 , 7:00 PM
438 East State Highway 33, Beecher City   Map  
 
6th Seed

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association