2019 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Elwood GS |
Ottawa Marquette (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Marquette | 40 |
|
|
|
02/02/2019
|
Elwood GS (4th Seed) | 24 |
|
Elwood GS | 8 |
02/01/2019
| |
Riverdale Patton (5th Seed) | 23 |
OTTAWA MARQUETTE | 50 |
|
02/02/2019
|
Marseilles Milton Pope (2nd Seed) |
|
|
|
Marseilles Milton Pope | 16 |
| |
BYE |
Marseilles Milton Pope | 37 |
|
02/02/2019
|
Lockport Fairmont (3rd Seed) | 52 |
|
Lockport Fairmont | 23 |
02/01/2019
| |
Joliet Union (6th Seed) | 17 |
Regional Host: Ottawa Wallace |
Ottawa Wallace (1st Seed) | 70 |
|
|
01/26/2019
|
Mendota Holy Cross (8th Seed) | 25 |
Ottawa Wallace | 56 |
|
|
|
02/01/2019
|
Grand Ridge (4th Seed) | 21 |
|
Utica Waltham North | 12 |
1/26/2019
-
OT
| |
Utica Waltham North (5th Seed) | 24 |
OTTAWA WALLACE | 47 |
|
02/04/2019
|
LaSalle Trinity Catholic (2nd Seed) | 2 |
|
|
|
LaSalle Trinity Catholic | 11 |
1/26/2019
-
FORFEIT
| |
Tonica (7th Seed) | 0 |
LaSalle Trinity Catholic | 35 |
|
02/01/2019
|
Oglesby Holy Family (3rd Seed) | 33 |
|
Oglesby Holy Family | 22 |
1/26/2019
| |
Ottawa Deer Park (6th Seed) | 25 |
Regional Host: Rossville-Alvin |
Rossville-Alvin (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rossville-Alvin | 50 |
|
|
|
02/02/2019
|
Hopkins Park Lorenzo Smith (4th Seed) | 34 |
|
Hopkins Park Lorenzo Smith | 41 |
01/26/2019
| |
Cissna Park (5th Seed) | 15 |
ROSSVILLE-ALVIN | 46 |
|
02/04/2019
|
Buckley St. John's (2nd Seed) | 44 |
|
|
|
Crescent City | 37 |
01/26/2019
| |
Piper City Tri-Point (7th Seed) | 12 |
Buckley St. John's | 34 |
|
02/02/2019
|
Crescent City (3rd Seed) | 36 |
|
Crescent City | 36 |
01/26/2019
| |
Donovan (6th Seed) | 15 |
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman |
Ransom (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ransom | 38 |
|
|
|
02/01/2019
|
Saunemin (4th Seed) | 24 |
|
Saunemin | 13 |
01/26/2019
| |
Flanagan (5th Seed) | 17 |
RANSOM | 39 |
|
02/04/2019
|
Pontiac St. Mary's (2nd Seed) | 47 |
|
|
|
Pontiac St. Mary's | 32 |
01/26/2019
| |
Cornell (7th Seed) | 9 |
Pontiac St. Mary's | 25 |
|
02/01/2019
|
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed) | 33 |
|
Mazon-Verona-Kinsman | 24 |
01/26/2019
| |
Odell (6th Seed) | 24 |
Regional Host: Bartonville Monroe |
Washington St. Patrick (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Washington St. Patrick | 59 |
|
|
|
01/29/2019
|
East Peoria Robein (4th Seed) | 55 |
|
East Peoria Robein | 36 |
01/26/2019
| |
Lowpoint-Washburn (5th Seed) | 37 |
WASHINGTON ST. PATRICK | 37 |
|
02/05/2019
|
Bartonville Monroe (2nd Seed) |
|
|
|
Bartonville Monroe | 23 |
| |
BYE |
Bartonville Monroe | 44 |
|
01/29/2019
|
Bartonville GS (3rd Seed) |
|
Bartonville GS | 41 |
| |
BYE |
Regional Host: Pekin Rankin |
Morton Blessed Sacrament (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morton Blessed Sacrament | 32 |
|
|
|
01/28/2019
|
Pekin Rankin (4th Seed) | 40 |
|
Normal Epiphany | 26 |
01/26/2019
| |
Normal Epiphany (5th Seed) | 45 |
MORTON BLESSED SACRAMENT | 28 |
|
02/01/2019
|
Bloomington St. Mary's (2nd Seed) | 48 |
|
|
|
Normal Calvary | 19 |
01/26/2019
| |
South Pekin (7th Seed) | 27 |
Bloomington St. Mary's | 34 |
|
01/28/2019
|
Normal Calvary (3rd Seed) | 37 |
|
Normal Calvary | 35 |
01/26/2019
| |
Hartsburg-Emden (6th Seed) | 22 |
Regional Host: Williamsfield |
Williamsfield (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Williamsfield | 35 |
|
|
|
02/02/2019
|
Cambridge JHS (4th Seed) | 32 |
|
Annawan | 25 |
01/26/2019
| |
Annawan (5th Seed) | 49 |
Williamsfield | 34 |
|
02/02/2019
|
Monmouth ICS (2nd Seed) |
|
|
|
MONMOUTH ICS | 42 |
| |
BYE |
Monmouth ICS | 50 |
|
02/02/2019
|
Kewanee Visitation (3rd Seed) | 16 |
|
Woodhull AlWood | 38 |
01/26/2019
| |
Woodhull AlWood (6th Seed) | 56 |
Regional Host: Peoria Hollis |
Peoria Limestone Walters (1st Seed) | 52 |
|
|
01/26/2019
|
Peoria Holy Family (4th Seed) | 19 |
Peoria Limestone Walters
| 19 |
|
01/29/2019
|
Peoria Hollis (2nd Seed) | 53 |
|
PEORIA HOLLIS
| 50 |
01/26/2019
| |
La Harpe (3rd Seed) | 16 |
Regional Host: Chrisman Scottland |
Royal Prairieview Ogden (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Royal Prairieview Ogden | 53 |
|
|
|
01/28/2018
|
Homer Heritage (4th Seed) | 33 |
|
Danville Schlarman | 16 |
01/26/2019
| |
Danville Schlarman (5th Seed) | 39 |
Royal Prairieview Ogden | 19 |
|
01/29/2018
|
Chrisman Scottland (2nd Seed) | 52 |
|
|
|
CHRISMAN SCOTTLAND | 41 |
01/26/2019
| |
Georgetown La Salette (7th Seed) | 7 |
Chrisman Scottland | 43 |
|
01/28/2018
|
Hume Shiloh (3rd Seed) | 42 |
|
Hume Shiloh | 27 |
01/26/2018
| |
Potomac (6th Seed) | 27 |
Regional Host: Rantoul St. Malachy |
Rantoul St. Malachy (1st Seed) | 46 |
|
|
01/26/2019
|
Thomasboro (8th Seed) | 28 |
Rantoul St. Malachy | 40 |
|
|
|
01/28/2019
|
Urbana University (4th Seed) | 42 |
|
Urbana University | 16 |
01/26/2019
| |
Champaign Holy Cross (5th Seed) | 36 |
RANTOUL ST. MALACHY | 34 |
|
01/29/2019
|
Gifford (2nd Seed) | 60 |
|
|
|
Gifford | 30 |
01/26/2019
| |
Champaign St. John (7th Seed) | 17 |
Gifford | 49 |
|
01/28/2019
|
Champaign Next Generation (3rd Seed) | 40 |
|
Champaign Next Generation | 30 |
01/26/2019
| |
Philo St. Thomas (6th Seed) | 37 |
Regional Host: Decatur Lutheran |
Decatur Our Lady of Lourdes (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Decatur Our Lady of Lourdes | 56 |
|
|
|
01/26/2019
|
Decatur Holy Family (4th Seed) | 34 |
|
Decatur Holy Family | 24 |
01/26/2019
| |
Bement (5th Seed) | 25 |
Decatur Our Lady of Lourdes | 37 |
|
01/29/2019
|
Decatur Lutheran (2nd Seed) |
|
|
|
DECATUR LUTHERAN | 42 |
| |
BYE |
Decatur Lutheran | 61 |
|
01/26/2019
|
DeLand-Weldon (3rd Seed) | 26 |
|
Decatur Garfield Montessori | 23 |
01/26/2019
| |
Decatur Garfield Montessori (6th Seed) | 33 |
Regional Host: Springfield Little Flower |
Springfield Little Flower (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Little Flower | 49 |
|
|
|
01/31/2019
|
Springfield St. Aloysius (4th Seed) | 33 |
|
Springfield St. Aloysius | 32 |
01/26/2019
| |
Springfield Calvary (5th Seed) | 32 |
SPRINGFIELD LITTLE FLOWER | 43 |
|
02/04/2019
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed) |
|
|
|
Springfield Christian | 33 |
| |
BYE |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 37 |
|
01/31/2019
|
Springfield Christian (3rd Seed) | 46 |
|
Springfield Christian | 41 |
01/26/2019
| |
Lincoln Carroll Catholic (6th Seed) | 16 |
Regional Host: Sigel St. Michael's |
Newton St. Thomas (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Newton St. Thomas | 37 |
|
|
|
01/29/2019
|
Effingham Sacred Heart (4th Seed) | 39 |
|
Windsor | 26 |
01/26/2019
| |
Windsor (5th Seed) | 40 |
Newton St. Thomas | 33 |
|
01/31/2019
|
Martinsville (2nd Seed) |
|
|
|
SIGEL ST. MICHAEL'S | 37 |
| |
BYE |
Martinsville | 36 |
|
01/29/2019
|
Sigel St. Michael's (3rd Seed) | 35 |
|
Sigel St. Michael's | 44 |
01/26/2019
| |
Kansas (6th Seed) | 5 |
Regional Host: Pana Sacred Heart |
Stewardson-Strasburg (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Stewardson-Strasburg | 52 |
|
|
|
01/26/2019
|
Ramsey (4th Seed) | 39 |
|
Ramsey | 12 |
01/26/2019
| |
Mulberry Grove JHS (5th Seed) | 27 |
STEWARDSON-STRASBURG | 33 |
|
01/29/2019
|
Pana Sacred Heart (2nd Seed) | 54 |
|
|
|
Pana Sacred Heart | 27 |
01/26/2019
| |
Sorento (7th Seed) | 15 |
Pana Sacred Heart | 52 |
|
01/26/2019
|
Pocahontas (3rd Seed) | 38 |
|
Pocahontas | 20 |
01/26/2019
| |
Findlay Okaw Valley (6th Seed) | 18 |
Regional Host: Ashland A-C Central |
Ashland A-C Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ashland A-C Central | 31 |
|
|
|
02/01/2019
|
Waverly (4th Seed) | 50 |
|
Waverly | 21 |
02/01/2019
| |
Greenview (5th Seed) | 22 |
ASHLAND A-C CENTRAL | 54 |
|
02/04/2019
|
Jacksonville Our Saviour (2nd Seed) |
|
|
|
Jacksonville Our Saviour | 51 |
| |
BYE |
Jacksonville Our Saviour | 57 |
|
02/01/2019
|
Franklin (3rd Seed) | 34 |
|
Franklin | 23 |
02/01/2019
| |
Virginia (6th Seed) | 19 |
Regional Host: Griggsville-Perry |
Lovejoy (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lovejoy | 60 |
|
|
|
01/28/2019
|
Carrollton St. John (4th Seed) | 36 |
|
Bluffs | 32 |
01/26/2019
| |
Bluffs (5th Seed) | 39 |
LOVEJOY | 47 |
|
02/04/2019
|
Griggsville-Perry (2nd Seed) |
|
|
|
Griggsville-Perry | 31 |
| |
BYE |
Griggsville-Perry | 36 |
|
01/28/2019
|
Brussels (3rd Seed) | 46 |
|
Brussels | 26 |
01/26/2019
| |
Pleasant Hill (6th Seed) | 20 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|