IESA Girls Volleyball
2019 Regional Bracket/Results
Class 8-3A Regional 1
Regional Host: Crest Hill Richland
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Richland Junior High School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Road, Crest Hill   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Richland Junior High School
03/02/2019 , 9:00 AM
1919 Caton Farm Road, Crest Hill   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Richland Junior High School
03/06/2019 , 4:30 PM
1919 Caton Farm Road, Crest Hill   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Richland Junior High School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Road, Crest Hill   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Richland Junior High School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Road, Crest Hill   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Richland Junior High School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Road, Crest Hill   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 2
Regional Host: Lansing Heritage
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Heritage Middle School
03/05/2019 , 4:00 PM
19250 Burnham Avenue, Lansing   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Heritage Middle School
03/02/2019 , 9:00 AM
19250 Burnham Avenue, Lansing   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Heritage Middle School
03/06/2019 , 4:15 PM
19250 Burnham Avenue, Lansing   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Heritage Middle School
03/02/2019 , 10:00 AM
19250 Burnham Avenue, Lansing   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Heritage Middle School
03/05/2019 , 5:00 PM
19250 Burnham Avenue, Lansing   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Heritage Middle School
03/02/2019 , 11:00 AM
19250 Burnham Avenue, Lansing   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 3
Regional Host: Morris Saratoga
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Saratoga Grade School
03/05/2019 , 4:30 PM
4040 N. Division St., Morris   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Saratoga Grade School
03/02/2019 , 9:00 AM
4040 N. Division St., Morris   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Saratoga Grade School
03/06/2019 , 4:30 PM
4040 N. Division St., Morris   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Saratoga Grade School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
4040 N. Division St., Morris   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Saratoga Grade School
03/05/2019 , 20 min. after previous match
4040 N. Division St., Morris   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Saratoga Grade School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
4040 N. Division St., Morris   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 4
Regional Host: Eureka
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Eureka Middle School
03/05/2019 , 4:30 PM
2005 South Main St, Eureka   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Eureka Middle School
03/02/2019 , 1:00 PM
2005 South Main St, Eureka   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Eureka Middle School
03/07/2019 , 4:30 PM
2005 South Main St, Eureka   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Eureka Middle School
03/02/2019 , 2:00 PM
2005 South Main St, Eureka   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Eureka Middle School
03/05/2019 , 5:30 PM
2005 South Main St, Eureka   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Eureka Middle School
03/02/2019 , 3:00 PM
2005 South Main St, Eureka   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 5
Regional Host: Joy Mercer County
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mercer County Jr High
03/05/2019 , 6:00 PM
203 N Washington St, Joy   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mercer County Jr High
03/02/2019 , 10:00 AM
203 N Washington St, Joy   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Mercer County Jr High
03/07/2019 , 6:00 PM
203 N Washington St, Joy   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Mercer County Jr High
03/05/2019 , 7:00 PM
203 N Washington St, Joy   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Mercer County Jr High
03/02/2019 , 11:00 AM
203 N Washington St, Joy   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 6
Regional Host: Glasford Illini Bluffs
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Illini Bluffs Middle School
03/05/2019 , 5:00 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Illini Bluffs Middle School
03/02/2019 , 10:00 AM
212 Saylor St, Glasford   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Illini Bluffs Middle School
03/07/2019 , 5:00 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Illini Bluffs Middle School
03/02/2019 , 11:00 AM
212 Saylor St, Glasford   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Illini Bluffs Middle School
03/05/2019 , 6:00 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Illini Bluffs Middle School
03/02/2019 , 12:00 PM
212 Saylor St, Glasford   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 7
Regional Host: White Hall North Greene
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  North Greene JH East Gym
03/06/2019 , 6:00 PM
546 N. Main St., White Hall   Map  
4th Seed   Winner Game 1
North Greene JH East Gym
03/02/2019 , 10:00 AM
546 N. Main St., White Hall   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  North Greene JH East Gym
03/07/2019 , 6:30 PM
546 N. Main St., White Hall   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
North Greene JH East Gym
03/02/2019 , 11:00 AM
546 N. Main St., White Hall   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  North Greene JH East Gym
03/06/2019 , 7:00 PM
546 N. Main St., White Hall   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
North Greene JH East Gym
03/02/2019 , 12:00 PM
546 N. Main St., White Hall   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 8
Regional Host: Athens
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Cantrall Intermediate School
03/06/2019 , 6:00 PM
155 Claypool St, Cantrall   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Cantrall Intermediate School
03/05/2019 , 6:00 PM
155 Claypool St, Cantrall   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Cantrall Intermediate School
03/07/2019 , 6:00 PM
155 Claypool St, Cantrall   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Cantrall Intermediate School
03/06/2018 , 7:15 PM
155 Claypool St, Cantrall   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Cantrall Intermediate School
03/05/2019 , 7:15 PM
155 Claypool St, Cantrall   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 9
Regional Host: Riverton
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Riverton Middle School
03/05/2019 , 6:00 PM
1014 East Lincoln, Riverton   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Riverton Middle School
03/02/2019 , 10:00 AM
1014 East Lincoln, Riverton   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Riverton Middle School
03/06/2019 , 6:00 PM
1014 East Lincoln, Riverton   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Riverton Middle School
03/05/2019 , 7:00 PM
1014 East Lincoln, Riverton   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Riverton Middle School
03/02/2019 , 11:00 AM
1014 East Lincoln, Riverton   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 10
Regional Host: Gibson City GCMS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  GCMS Middle School
03/05/2019 , 5:30 PM
316 E. 19th St., Gibson City   Map  
4th Seed   Winner Game 1
GCMS Middle School
03/02/2019 , 9:00 AM
316 E. 19th St., Gibson City   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  GCMS Middle School
03/07/2019 , 6:00 PM
316 E. 19th St., Gibson City   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
GCMS Middle School
03/02/2019 , 10:15 AM
316 E. 19th St., Gibson City   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  GCMS Middle School
03/05/2019 , 6:45 PM
316 E. 19th St., Gibson City   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
GCMS Middle School
03/02/2019 , 11:45 AM
316 E. 19th St., Gibson City   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 11
Regional Host: Clifton Nash
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  John L. Nash Middle School
03/02/2019 , 11:00 AM
1134 E. 3100 N. Rd. Suite B, Clifton   Map  
4th Seed   Winner Game 1
John L. Nash Middle School
03/02/2019 , 9:00 AM
1134 E. 3100 N. Rd Suite B, Clifton   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  John L. Nash Middle School
03/05/2019 , 5:30 PM
1134 E. 3100 N. Rd. Suite B, Clifton   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  John L. Nash Middle School
03/02/2019 , 12:00 PM
1134 E. 3100 N. Rd. Suite B, Clifton   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
John L. Nash Middle School
03/02/2019 , 10:00 AM
1134 E. 3100 N. Rd. Suite B, Clifton   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 12
Regional Host: Bismarck-Henning
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Bismarck-Henning High
03/02/2019 , 12:00 PM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Bismarck-Henning High
03/02/2019 , 9:00 AM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Bismarck-Henning High
03/05/2019 , 6:00 PM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Bismarck-Henning High
03/02/2019 , 10:00 AM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Bismarck-Henning High
03/02/2019 , 1:00 PM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Bismarck-Henning High
03/02/2019 , 11:00 AM
17302 East 2750 North Road, Bismarck   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 13
Regional Host: Staunton
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Staunton High School
3/06/2019 , 6:00 PM
801 North Deneen, Staunton   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Staunton High School
03/05/2019 , 6:00 PM
801 North Deneen, Staunton   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Staunton High School
03/07/2019 , 6:00 PM
801 North Deneen, Staunton   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Staunton High School
3/06/2019 , 6:45 PM
801 North Deneen, Staunton   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Staunton High School
3/05/2019 , 6:45 PM
801 North Deneen, Staunton   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 14
Regional Host: Girard North Mac
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  North Mac MS
03/06/2019 , 6:00 PM
525 North Third Street, Girard   Map  
4th Seed   Winner Game 1
North Mac MS
03/05/2019 , 5:00 PM
525 North Third Street, Girard   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  North Mac MS
03/07/2019 , 6:00 PM
525 North Third Street, Girard   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
North Mac MS
03/05/2019 , 6:00 PM
525 North Third Street, Girard   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  North Mac MS
03/06/2019 , 7:00 PM
525 North Third Street, Girard   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
North Mac MS
03/05/2019 , 7:00 PM
525 North Third Street, Girard   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 15
Regional Host: Tuscola East Prairie
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Tuscola East Prairie
03/05/2019 , 6:00 PM
409 S.Prairie, Tuscola   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Tuscola East Prairie
03/02/2019 , 9:00 AM
409 S. Prairie, Tuscola   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Tuscola East Prairie
03/07/2019 , 6:30 PM
409 S. Prairie, Tuscola   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Tuscola East Prairie
03/02/2019 , 20 min. after previous match
409 S. Prairie, Tuscola   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Tuscola East Prairie
03/05/2019 , 20 min. after previous match
409 S. Prairie, Tuscola   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Tuscola East Prairie
03/02/2019 , 20 min. after previous match
409 S. Prairie, Tuscola   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 16
Regional Host: Marshall JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Marshall Junior High Gym
03/05/2019 , 6:00 PM
806 N. 6th St., Marshall   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Marshall Junior High Gym
03/02/2019 , 10:00 AM
806 N. 6th St., Marshall   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Marshall Junior High Gym
03/07/2019 , 6:00 PM
806 N. 6th St., Marshall   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Marshall Junior High Gym
03/05/2019 , 7:15 PM
806 N. 6th St., Marshall   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Marshall Junior High Gym
03/02/2019 , 11:15 AM
806 N. 6th St., Marshall   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association