IESA Girls Volleyball
2019 Regional Bracket/Results
Class 8-4A Regional 1
Regional Host: Rockford West
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Rockford West Middle School
03/06/2019 , 4:30 PM
1900 N. Rockton Ave., Rockford   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Rockford West Middle School
03/05/2019 , 4:30 PM
1900 N. Rockton Ave., Rockford   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Rockford West Middle School
03/06/2019 , 6:30 PM
1900 N. Rockton Ave., Rockford   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Rockford West Middle School
03/06/2019 , 5:30 PM
1900 N. Rockton Ave., Rockford   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Rockford West Middle School
03/05/2019 , 5:30 PM
1900 N. Rockton Ave., Rockford   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 2
Regional Host: Barrington Prairie
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Barrington Middle School - Prairie Campus
03/06/2019 , 4:30 PM
40 E. Dundee Road, Barrington   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Barrington Middle School - Prairie Campus
03/05/2019 , 4:30 PM
40 E. Dundee Road, Barrington   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Barrington Middle School - Prairie Campus
03/07/2019 , 4:30 PM
40 E. Dundee Road, Barrington   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Barrington Middle School - Prairie Campus
03/05/2019 , 20 min. after previous match
40 E. Dundee Road, Barrington   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Barrington Middle School - Prairie Campus
03/06/2019 , 20 min. after previous match
40 E. Dundee Road, Barrington   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Barrington Middle School - Prairie Campus
03/05/2019 , 20 min. after previous match
40 E. Dundee Road, Barrington   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 3
Regional Host: Coal City
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Coal City Middle School
03/05/2019 , 4:30 PM
500 S. Carbon Hill Road, Coal City   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Coal City Middle School
03/02/2019 , 8:00 AM
500 S. Carbon Hill Road, Coal City   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Coal City Middle School
03/07/2019 , 4:30 PM
500 S. Carbon Hill Rd., Coal City   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Coal City Middle School
03/02/2019 , 9:00 AM
500 S. Carbon Hill Road, Coal City   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Coal City Middle School
03/05/2019 , 5:30 PM
500 S. Carbon Hill Road, Coal City   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Coal City Middle School
03/02/2019 , 10:00 AM
500 S. Carbon Hill Road, Coal City   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 4
Regional Host: Bolingbrook Brooks
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Brooks Middle School
03/06/2019 , 4:30 PM
350 Blair Lane Door #4, Bolingbrook   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Brooks Middle School
03/05/2019 , 4:30 PM
350 Blair Lane Door #4, Bolingbrook   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Brooks Middle School
03/07/2019 , 4:30 PM
350 Blair Lane Door #4, Bolingbrook   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Brooks Middle School
03/05/2019 , 20 min. after previous match
350 Blair Lane Door #4, Bolingbrook   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Brooks Middle School
03/06/2019 , 20 min. after previous match
350 Blair Lane Door #4, Bolingbrook   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Brooks Middle School
03/05/2019 , 20 min. after previous match
350 Blair Lane Door #4, Bolingbrook   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 5
Regional Host: Manhattan
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Manhattan Jr. High
03/06/2019 , 4:30 PM
15606 W. Smith Rd., Manhattan   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Manhattan Jr. High
03/05/2019 , 4:30 PM
15606 W. Smith Rd., Manhattan   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Manhattan Jr. High
03/07/2019 , 4:30 PM
15606 W. Smith Rd., Manhattan   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Manhattan Jr. High
03/05/2019 , 5:30 PM
15606 W. Smith Rd., Manhattan   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Manhattan Jr. High
03/06/2019 , 5:30 PM
15606 W. Smith Rd, Manhattan   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Manhattan Jr. High
03/05/2019 , 6:30 PM
15606 W. Smith Rd., Manhattan   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 6
Regional Host: Manteno
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Manteno Middle School
03/05/2019 , 4:30 PM
250 N. Poplar Street, Manteno   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Manteno Middle School
03/02/2019 , 9:00 AM
250 N. Poplar Street, Manteno   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Manteno Middle School
03/07/2019 , 4:30 PM
250 N. Poplar Street, Manteno   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Manteno Middle School
03/02/2019 , 10:00 AM
250 N. Poplar Street, Manteno   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Manteno Middle School
03/05/2019 , 5:30 PM
250 N. Poplar Street, Manteno   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Manteno Middle School
03/02/2019 , 11:00 AM
250 N. Poplar Street, Manteno   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 7
Regional Host: Homewood Hart
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  James Hart School (Athletic Entrance- Door R)
03/06/2019 , 4:30 PM
18205 Aberdeen St., Homewood   Map  
4th Seed   Winner Game 1
James Hart School (Athletic Entrance- Door R)
03/05/2019 , 4:30 PM
18205 Aberdeen St., Homewood   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  James Hart School (Athletic Entrance- Door R)
03/07/2019 , 4:30 PM
18205 Aberdeen St., Homewood   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  James Hart School (Athletic Entrance- Door R)
03/06/2019 , 5:30 PM
18205 Aberdeen St., Homewood   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
James Hart School (Athletic Entrance- Door R)
03/05/2019 , 5:30 PM
18205 Aberdeen St., Homewood   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 8
Regional Host: Phoenix Coolidge
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Coolidge Middle School
03/06/2019 , 4:30 PM
155th and 7th ave, Phoenix   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Coolidge Middle School
03/05/2019 , 4:30 PM
155th and 7th ave, Phoenix   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Coolidge Middle School
03/07/2019 , 4:30 PM
155th and 7th ave, Phoenix   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Coolidge Middle School
03/05/2019 , 20 min. after previous match
155th and 7th ave, Phoenix   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Coolidge Middle School
03/06/2019 , 20 min. after previous match
155th and 7th ave, Phoenix   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Coolidge Middle School
01/26/2019
155th and 7th ave, Phoenix   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 9
Regional Host: Canton Ingersoll
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Ingersoll Middle School
03/05/2019 , 5:00 PM
1605 E. Ash St., Canton   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Ingersoll Middle School
03/02/2019 , 10:00 AM
1605 E. Ash St., Canton   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Ingersoll Middle School
03/06/2019 , 6:00 PM
1605 E. Ash St., Canton   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Ingersoll Middle School
03/05/2019 , 20 min. after previous match
1605 E. Ash St., Canton   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Ingersoll Middle School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
1605 E. Ash St., Canton   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 10
Regional Host: Quincy
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  QJHS Gym
03/02/2019 , 12:45 PM
100 s 14th st, Quincy   Map  
4th Seed   Winner Game 1
QJHS Gym
03/02/2019 , 9:00 AM
100 s 14th st, Quincy   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  QJHS Gym
03/05/2019 , 6:00 PM
100 s 14th st, Quincy   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
QJHS Gym
03/02/2019 , 10:15 AM
100 s 14th st, Quincy   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  QJHS Gym
03/02/2019 , 2:00 PM
100 s 14th st, Quincy   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
QJHS Gym
03/02/2019 , 11:30 AM
100 s 14th st, Quincy   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 11
Regional Host: Normal Kingsley
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Kingsley Junior High School
03/07/2019 , 4:30 PM
303 Kingsley St, Normal   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Kingsley Junior High School
03/06/2019 , 4:30 PM
303 Kingsley St, Normal   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Kingsley Junior High School
03/07/2019 , 20 min. after previous match
303 Kingsley St, Normal   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Kingsley Junior High School
03/06/2019 , 20 min. after previous match
303 Kingsley St, Normal   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Kingsley Junior High School
03/07/2019 , 20 min. after previous match
303 Kingsley St, Normal   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Kingsley Junior High School
03/06/2019 , 20 min. after previous match
303 Kingsley St, Normal   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 12
Regional Host: Lincoln JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Lincoln Junior High School
03/06/2019 , 4:30 PM
208 Broadway Street, Lincoln   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Lincoln Junior High School
03/05/2019 , 4:30 PM
208 Broadway Street, Lincoln   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Lincoln Junior High School
03/07/2019 , 5:00 PM
208 Broadway Street, Lincoln   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Lincoln Junior High School
03/06/2019 , 20 min. after previous match
208 Broadway Street, Lincoln   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Lincoln Junior High School
03/05/2019 , 20 min. after previous match
208 Broadway Street, Lincoln   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 13
Regional Host: Chatham Glenwood
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Glenwood Intermediate School Fieldhouse
03/06/2019 , 5:00 PM
465 Chatham Rd, Chatham   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Glenwood Intermediate School Fieldhouse
03/05/2019 , 5:00 PM
465 Chatham Rd, Chatham   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Glenwood Intermediate School Fieldhouse
03/07/2019 , 5:30 PM
465 Chatham Rd, Chatham   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Glenwood Intermediate School Fieldhouse
03/06/2019 , 20 min. after previous match
465 Chatham Rd, Chatham   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Glenwood Intermediate School Fieldhouse
03/05/2019 , 20 min. after previous match
465 Chatham Rd, Chatham   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 14
Regional Host: East St. Louis Clark
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mason-Clark Middle School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
5510 State St., East St. Louis   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mason-Clark Middle School
03/02/2019 , 10:00 AM
5510 State St., East St. Louis   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Mason-Clark Middle School
03/05/2019 , 4:30 PM
5510 State St., East St. Louis   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Mason-Clark Middle School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
5510 State St., East St. Louis   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Mason-Clark Middle School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
5510 State St., East St. Louis   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 15
Regional Host: Mahomet-Seymour
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mahomet Seymour JH
03/06/2019 , 4:30 PM
201 W State St, 201 W State St   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mahomet Seymour JH
03/05/2019 , 4:30 PM
201 W State St, Mahomet   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Mahomet Seymour JH
03/07/2019 , 5:00 PM
201 W State St, 201 W State St   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Mahomet Seymour JH
03/05/2019 , 5:30 PM
201 W State St, 201 W State St   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Mahomet Seymour JH
03/06/2019 , 5:30 PM
201 W State St, 201 W State St   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Mahomet Seymour JH
03/05/2019 , 6:30 PM
201 W State St, 201 W State St   Map  
 
6th Seed
Class 8-4A Regional 16
Regional Host: Effingham JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Effingham Junior High School
03/02/2019 , 12:30 PM
600 S. Henrietta, Effingham   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Effingham Junior High School
03/02/2019 , 10:00 AM
600 S. Henrietta, Effingham   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Effingham Junior High School
03/05/2019 , 4:30 PM
600 S. Henrietta, Effingham   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Effingham Junior High School
03/02/2019 , 1:45 PM
600 S. Henrietta, Effingham   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Effingham Junior High School
03/02/2019 , 11:15 AM
600 S. Henrietta, Effingham   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association