IESA Girls Volleyball
2019 Regional Bracket/Results
Class 7-1A Regional 1
Regional Host: Streator St. Michael
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 2
Regional Host: Elwood GS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Elwood School
02/26/2019 , 4:30 PM
409 N. Chicago Ave., Elwood   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Elwood School
02/25/2019 , 4:30 PM
409 N. Chicago Ave., Elwood   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Elwood School
02/26/2019 , 6:30 PM
409 N. Chicago Ave., Elwood   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Elwood School
02/25/2019 , 5:30 PM
409 N. Chicago Ave., Elwood   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Elwood School
02/26/2019 , 5:30 PM
409 N. Chicago Ave., Elwood   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Elwood School
02/25/2019 , 6:30 PM
409 N. Chicago Ave., Elwood   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 3
Regional Host: Cornell
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Cornell Grade School
02/25/2019 , 5:00 PM
300 7th St, Cornell, IL 61319, Cornell   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Cornell Grade School
02/23/2019 , 10:00 AM
300 7th St, Cornell, IL 61319, Cornell   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Cornell Grade School
02/27/2019 , 6:00 PM
300 7th St, Cornell, IL 61319, Cornell   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Cornell Grade School
02/23/2019 , 11:00 AM
300 7th St, Cornell, IL 61319, Cornell   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Cornell Grade School
02/25/2019 , 6:00 PM
300 7th St, Cornell, IL 61319, Cornell   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Cornell Grade School
02/23/2019 , 12:00 PM
300 7th St, Cornell, IL 61319, Cornell   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 4
Regional Host: Donovan
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Donovan JH School
02/26/2019 , 5:00 PM
600 North Street, Donovan   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Donovan JH School
02/25/2019 , 4:30 PM
600 North Street, Donovan   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Donovan JH School
02/28/2019 , 5:00 PM
600 North Street, Donovan   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Donovan JH School
02/25/2019 , 5:30 PM
600 North Street, Donovan   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Donovan JH School
02/26/2019 , 6:00 PM
600 North Street, Donovan   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Donovan JH School
02/25/2019 , 6:30 PM
600 North Street, Donovan   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 5
Regional Host: Monmouth ICS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Immaculate Conception School
02/25/2019 , 5:30 PM
115 North B Street, Monmouth   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Immaculate Conception School
02/23/2019 , 10:00 AM
115 North B Street, Monmouth   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Immaculate Conception School
02/26/2019 , 5:30 PM
115 North B Street, Monmouth   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Immaculate Conception School
02/23/2019 , 20 min. after previous match
115 North B Street, Monmouth   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Immaculate Conception School
02/25/2019 , 20 min. after previous match
115 North B Street, Monmouth   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Immaculate Conception School
02/23/2019 , 20 min. after previous match
115 North B Street, Monmouth   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 6
Regional Host: Peoria Limestone Walters
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Limestone Walters School
02/23/2019 , 11:30 AM
8223 W. Smithville rd., Peoria   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Limestone Walters School
02/23/2019 , 9:00 AM
8223 W. Smithville rd., Peoria   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  Limestone Walters School
02/26/2019 , 5:00 PM
8223 W. Smithville rd., Peoria   Map  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  Limestone Walters School
02/23/2019 , 10:15 AM
8223 W. Smithville rd., Peoria   Map  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 7-1A Regional 7
Regional Host: Morton Blessed Sacrament
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Morton Blessed Sacrament School
Date: TBD
1018 S. First Ave., Morton   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Morton Blessed Sacrament School
Date: TBD
1018 S. First Ave., Morton   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Morton Blessed Sacrament School
Date: TBD
1018 S. First Ave., Morton   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Morton Blessed Sacrament School
Date: TBD
1018 S. First Ave., Morton   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Morton Blessed Sacrament School
Date: TBD
1018 S. First Ave., Morton   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 8
Regional Host: Pekin St. Joseph
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Joseph School
02/25/2019 , 5:30 PM
300 S. Sixth St., Pekin   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Joseph School
02/23/2019 , 10:00 AM
300 S. Sixth St., Pekin   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  St. Joseph School
02/26/2019 , 6:00 PM
300 S. Sixth St., Pekin   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  St. Joseph School
02/25/2019 , 6:45 PM
300 S. Sixth St., Pekin   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
St. Joseph School
02/23/2019 , 11:15 AM
300 S. Sixth St., Pekin   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 9
Regional Host: Ashland A-C Central
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  A-C Central HS
02/26/2019 , 6:00 PM
601 West Buchanan, Ashland   Map  
4th Seed   Winner Game 1
A-C Central HS
02/25/2019 , 6:00 PM
601 West Buchanan, Ashland   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  A-C Central HS
02/28/2019 , 6:00 PM
601 West Buchanan, Ashland   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  A-C Central HS
02/26/2019 , 7:00 PM
601 West Buchanan, Ashland   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
A-C Central HS
02/25/2019 , 7:00 PM
601 West Buchanan, Ashland   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 10
Regional Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  West Lincoln-Broadwell
02/26/2019 , 5:30 PM
2695 Woodlawn Road, Lincoln   Map  
4th Seed   Winner Game 1
West Lincoln-Broadwell
02/25/2019 , 5:30 PM
2695 Woodlawn Road, Lincoln   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  West Lincoln-Broadwell
02/28/2019 , 5:30 PM
2695 Woodlawn Road, Lincoln   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  West Lincoln-Broadwell
02/26/2019 , 6:45 PM
2695 Woodlawn Road, Lincoln   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
West Lincoln-Broadwell
02/25/2019 , 6:45 PM
2695 Woodlawn Road, Lincoln   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 11
Regional Host: Bement
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Bement High School
02/26/2019 , 6:00 PM
201 S Champaign, Bement   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Bement High School
02/25/2019 , 6:00 PM
201 S Champaign, Bement   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Bement High School
02/28/2019 , 6:00 PM
201 S Champaign, Bement   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Bement High School
02/26/2019 , 20 min. after previous match
201 S Champaign, Bement   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Bement High School
02/25/2019 , 20 min. after previous match
201 S Champaign, Bement   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 12
Regional Host: Rantoul St. Malachy
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Malachy School
02/26/2019 , 6:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Malachy School
02/25/2019 , 5:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  St. Malachy School
02/27/2019 , 6:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  St. Malachy School
02/26/2019 , 7:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
St. Malachy School
02/25/2019 , 7:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 13
Regional Host: Greenfield
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Greenfield Elementary School
02/23/2019 , 20 min. after previous match
115 Prairie Street, Greenfield   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Greenfield Elementary School
02/23/2019 , 9:00 AM
115 Prairie Street, Greenfield   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Greenfield Elementary School
02/26/2019 , 6:30 PM
115 Prairie Street, Greenfield   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Greenfield Elementary School
02/23/2019 , 20 min. after previous match
115 Prairie Street, Greenfield   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Greenfield Elementary School
02/23/2019 , 20 min. after previous match
115 Prairie Street, Greenfield   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 14
Regional Host:
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 15
Regional Host: Oakland Lake Crest
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Oakland Gym
02/26/2019 , 6:00 PM
410 North Logan Street, Oakland   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Oakland Gym
02/25/2019 , 5:00 PM
410 North Logan Street, Oakland   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Oakland Gym
02/28/2019 , 6:00 PM
410 North Logan Street, Oakland   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Oakland Gym
02/25/2019 , 20 min. after previous match
410 North Logan Street, Oakland   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Oakland Gym
02/26/2019 , 20 min. after previous match
410 North Logan Street, Oakland   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Oakland Gym
02/25/2019 , 20 min. after previous match
410 North Logan Street, Oakland   Map  
 
6th Seed
Class 7-1A Regional 16
Regional Host: Sigel St. Michael's
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Michael School
02/23/2019 , 10:30 AM
200 N Church St., Sigel   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Michael School
02/23/2019 , 8:30 AM
200 N Church St., Sigel   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  St. Michael School
02/26/2019 , 6:00 PM
200 N Church St., Sigel   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  St. Michael School
02/23/2019 , 11:30 AM
200 N Church St., Sigel   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
St. Michael School
02/23/2019 , 9:30 AM
200 N Church St., Sigel   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association