IESA Girls Basketball
2012 Regional Bracket/Results
Class 8-3A Regional 1
Host: Dolton Lincoln
Dolton Lincoln (1st Seed)40     
11/26/2012  
Riverdale Washington (8th Seed) Dolton Lincoln33     
  11/27/2012  
Calumet City Schrum (4th Seed)29    Dolton Roosevelt31 
11/26/2012   
Dolton Roosevelt (5th Seed)42  DOLTON LINCOLN49 
  11/29/2012  
South Holland McKinley (2nd Seed)44        South Holland McKinley47 
11/26/2012   
Dixmoor Rosa Parks (7th Seed)21  South Holland McKinley55 
  11/27/2012  
Lansing Heritage (3rd Seed)   Lansing Heritage29 
11/26/2012 - FORFEIT   
Glenwood Brookwood (6th Seed)
Class 8-3A Regional 2
Host: Crest Hill Richland
Crest Hill Richland (1st Seed)    
 
BYE Crest Hill Richland41     
  11/27/2012  
Manhattan (4th Seed)35    Manhattan26 
11/26/2012   
Morris Saratoga (5th Seed) CREST HILL RICHLAND35 
  11/29/2012  
Lockport Kelvin Grove (2nd Seed)44        Lockport Kelvin Grove22 
11/26/2012   
Wilmington (7th Seed) Lockport Kelvin Grove34 
  11/27/2012  
Morris Shabbona (3rd Seed)44    Morris Shabbona23 
11/26/2012   
Markham Robert Frost (6th Seed)
Class 8-3A Regional 3
Host: Onarga Iroquois West
Beecher (1st Seed)    
 
BYE Beecher34     
  11/27/2012  
Watseka Glenn Raymond (4th Seed)22    Herscher Limestone21 
11/26/2012   
Herscher Limestone (5th Seed)24  BEECHER30 
  11/29/2012  
Clifton Nash (2nd Seed)       Clifton Nash29 
  
BYE Clifton Nash27 
  11/27/2012  
Onarga Iroquois West (3rd Seed)42    Onarga Iroquois West17 
11/26/2012   
Momence JHS (6th Seed)
Class 8-3A Regional 4
Host: St. Joseph
St. Joseph (1st Seed)    
 
BYE St. Joseph41     
  11/29/2012  
Danville Oakwood (4th Seed)27    Danville Oakwood25 
11/26/2012   
Paxton-Buckley-Loda (5th Seed)21  ST. JOSEPH40 
  11/30/2012  
Hoopeston Area (2nd Seed)35        Westville JHS34 
11/26/2012   
Georgetown Mary Miller (7th Seed) Hoopeston Area15 
  11/29/2012  
Westville JHS (3rd Seed)38    Westville JHS23 
11/26/2012   
Gibson City GCMS (6th Seed)17 
Class 8-3A Regional 5
Host: Wenona Fieldcrest
Wenona Fieldcrest (1st Seed)    
 
BYE Wenona Fieldcrest40     
  11/27/2012  
Spring Valley Kennedy (4th Seed)20    Peru Parkside20 
11/26/2012   
Peru Parkside (5th Seed)30  WENONA FIELDCREST27 
  11/29/2012  
Flanagan (2nd Seed)       El Paso-Gridley25 
  
BYE Flanagan24 
  11/27/2012  
El Paso-Gridley (3rd Seed)   El Paso-Gridley41 
  
BYE
Class 8-3A Regional 6
Host: Chillicothe
Germantown Hills (1st Seed)    
 
BYE Germantown Hills34     
  11/26/1012  
Metamora GS (4th Seed)21    Chillicothe13 
11/26/2012   
Chillicothe (5th Seed)27  GERMANTOWN HILLS30 
  11/27/2012 - OT  
Mossville (2nd Seed)       Eureka24 
  
BYE Mossville24 
  11/26/2012  
Eureka (3rd Seed)   Eureka25 
  
BYE
Class 8-3A Regional 7
Host: Peoria Quest
Washington Central (1st Seed)    
 
BYE Washington Central31     
  11/29/2012  
Mackinaw Dee-Mack (4th Seed)28    Mackinaw Dee-Mack22 
11/27/2012   
Washington Beverly Manor (5th Seed)25  WASHINGTON CENTRAL34 
  11/30/2012  
Peoria Quest (2nd Seed)       Washington MS28 
  
BYE Peoria Quest19 
  11/29/2012  
Washington MS (3rd Seed)   Washington MS23 
  
BYE
Class 8-3A Regional 8
Host: Farmington Central
Farmington Central (1st Seed)    
 
BYE Farmington Central43     
  11/27/2012  
Bushnell-Prairie City (4th Seed)25    Bushnell-Prairie City23 
11/26/2012   
Dunlap Valley MS (5th Seed)16  Farmington Central26 
  11/29/2012  
Stronghurst West Central (2nd Seed)       STRONGHURST WEST CENTRAL29 
  
BYE Stronghurst West Central31 
  11/27/2012  
Green Valley Midwest Central (3rd Seed)   Green Valley Midwest Central25 
  
BYE
Class 8-3A Regional 9
Host: Sullivan
Monticello (1st Seed)    
 
BYE Monticello35     
  11/27/2012  
Tolono Unity (4th Seed)28    Tolono Unity21 
11/26/2012   
Shelbyville Moulton (5th Seed)23  MONTICELLO27 
  11/29/2012  
Tuscola East Prairie (2nd Seed)       Tuscola East Prairie18 
  
BYE Tuscola East Prairie25 
  11/27/2012  
Sullivan (3rd Seed)37    Sullivan14 
11/26/2012   
Argenta-Oreana (6th Seed)19 
Class 8-3A Regional 10
Host: Lincoln JHS
Heyworth (1st Seed)    
 
BYE Heyworth31     
  11/27/2012  
Lincoln JHS (4th Seed)34    Lincoln JHS27 
11/26/2012   
Williamsville (5th Seed)22  HEYWORTH23 
  11/29/2012  
Downs Tri-Valley (2nd Seed)24        Downs Tri-Valley22 
11/26/2012   
Warrensburg-Latham (7th Seed) Downs Tri-Valley28 
  11/27/2012  
Blue Mound Meridian (3rd Seed)15    Maroa-Forsyth19 
11/26/2012   
Maroa-Forsyth (6th Seed)17 
Class 8-3A Regional 11
Host: Petersburg PORTA JHS
Auburn JHS at Divernon (1st Seed)    
 
BYE Auburn JHS at Divernon43     
  11/27/2012  
Petersburg PORTA JHS (4th Seed)40    Petersburg PORTA JHS19 
11/26/2012   
New Berlin JHS (5th Seed)19  AUBURN JHS AT DIVERNON36 
  11/29/2012  
Athens (2nd Seed)       Athens23 
  
BYE Athens55 
  11/27/2012  
Pleasant Plains (3rd Seed)35    Pleasant Plains44 
11/26/2012   
Riverton (6th Seed)
Class 8-3A Regional 12
Host: Camp Point Central
Havana (1st Seed)    
 
BYE Havana51     
  11/29/2012  
Pittsfield Pikeland (4th Seed)16    Pittsfield Pikeland
11/26/2012   
Beardstown MS (5th Seed)12  HAVANA32 
  11/30/2012  
Camp Point Central (2nd Seed)       Camp Point Central22 
  
BYE Camp Point Central21 
  11/29/2012  
Rushville Schuyler Industry (3rd Seed)   Rushville Schuyler Industry
  
BYE
Class 8-3A Regional 13
Host: Marshall JHS
Teutopolis (1st Seed)    
 
BYE Teutopolis44     
  11/27/2012  
Paris Mayo (4th Seed)24    Toledo Cumberland18 
11/26/2012   
Toledo Cumberland (5th Seed)25  TEUTOPOLIS39 
  11/30/2012  
Marshall JHS (2nd Seed)       Marshall JHS38 
  
BYE Marshall JHS39 
  11/27/2012  
Casey-Westfield (3rd Seed)   Casey-Westfield15 
  
BYE
Class 8-3A Regional 14
Host: Lawrenceville Parkview
Newton Jasper County (1st Seed)    
 
BYE Newton Jasper County30     
  11/29/2012  
Albion (4th Seed)17    Bridgeport Red Hill13 
11/26/2012   
Bridgeport Red Hill (5th Seed)26  Newton Jasper County32 
  11/30/2012  
Lawrenceville Parkview (2nd Seed)       LAWRENCEVILLE PARKVIEW42 
  
BYE Lawrenceville Parkview34 
  11/29/2012  
Robinson Nuttall (3rd Seed)   Robinson Nuttall24 
  
BYE
Class 8-3A Regional 15
Host: Hillsboro
Hillsboro (1st Seed)    
 
BYE Hillsboro38     
  11/27/2012  
Pana JHS (4th Seed)28    Pana JHS18 
11/26/2012   
Greenville (5th Seed)14  HILLSBORO32 
  11/29/2012  
Vandalia (2nd Seed)       Vandalia
  
BYE Vandalia24 
  11/27/2012  
Brownstown (3rd Seed)40    Brownstown15 
11/26/2012   
Kincaid South Fork (6th Seed)12 
Class 8-3A Regional 16
Host: Piasa Southwestern
Litchfield (1st Seed)    
 
BYE Litchfield27     
  11/29/2012  
Staunton (4th Seed)33    Staunton18 
11/27/2012   
Girard North Mac (5th Seed)23  Litchfield22 
  11/30/2012  
Piasa Southwestern (2nd Seed)27        PIASA SOUTHWESTERN32 
11/27/2012   
Gillespie (7th Seed)21  Piasa Southwestern26 
  11/29/2012  
Roxana (3rd Seed)26    Carlinville20 
11/27/2012   
Carlinville (6th Seed)37 

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association