IESA Girls Basketball
2012 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Host: Joliet Laraway
Joliet Laraway (1st Seed)    
 
BYE Joliet Laraway36     
  11/29/12  
Joliet Union (4th Seed)23    Joliet Union
11/27/12   
Lockport Fairmont (5th Seed) JOLIET LARAWAY24 
  11/30/12  
Rockdale (2nd Seed)       Lockport Taft16 
  
BYE Rockdale12 
  11/29/12  
Lockport Taft (3rd Seed)   Lockport Taft18 
  
BYE
Class 8-1A Regional 2
Host: Crescent City
Bourbonnais Maternity BVM (1st Seed)    
 
BYE Bourbonnais Maternity BVM41     
  11/27/2012  
Kankakee Aquinas (4th Seed)21    Donovan19 
11/26/2012   
Donovan (5th Seed)30  BOURBONNAIS MATERNITY BVM29 
  11/29/2012  
Crescent City (2nd Seed)       Crescent City21 
  
BYE Crescent City37 
  11/27/2012  
Bradley St. Joseph (3rd Seed)   Bradley St. Joseph13 
  
BYE
Class 8-1A Regional 3
Host: Mazon-Verona-Kinsman
Odell (1st Seed)    
 
BYE Odell43     
  11/27/2012  
Pontiac St. Mary's (4th Seed)24    Mazon-Verona-Kinsman25 
11/26/2012   
Mazon-Verona-Kinsman (5th Seed)32  Odell20 
  11/30/2012  
Gardner (2nd Seed)       GARDNER36 
  
BYE Gardner37 
  11/27/2012  
Ransom (3rd Seed)   Ransom33 
  
BYE
Class 8-1A Regional 4
Host: Peru Catholic
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic33     
  11/27/2012  
Marseilles Milton Pope (4th Seed)33    Marseilles Milton Pope17 
11/26/2012   
Tonica (5th Seed)17  LaSalle Trinity Catholic14 
  11/29/2012  
Ottawa Marquette (2nd Seed)       OTTAWA MARQUETTE32 
  
BYE Ottawa Marquette34 
  11/27/2012  
Peru Catholic (3rd Seed)32    Peru Catholic27 
11/26/2012   
Henry-Senachwine (6th Seed)17 
Class 8-1A Regional 5
Host: Armstrong-Ellis
Armstrong-Ellis (1st Seed)    
 
BYE Armstrong-Ellis26     
  11/29/2012  
Royal Prairieview Ogden (4th Seed)36    Royal Prairieview Ogden18 
11/26/2012   
Gifford (5th Seed)24  ARMSTRONG-ELLIS20 
  11/30/2012  
Danville Schlarman (2nd Seed)       Cissna Park15 
  
BYE Danville Schlarman12 
  11/29/2012  
Cissna Park (3rd Seed)29    Cissna Park18 
11/26/2012   
Rossville-Alvin (6th Seed)14 
Class 8-1A Regional 6
Host: Rantoul St. Malachy
Rantoul St. Malachy (1st Seed)    
 
BYE Rantoul St. Malachy37     
  11/29/2012  
Buckley St. John's (4th Seed)30    Buckley St. John's21 
11/26/2012   
Piper City Tri-Point (5th Seed)27  RANTOUL ST. MALACHY27 
  11/30/2012  
Champaign Holy Cross (2nd Seed)34        Champaign Holy Cross20 
11/26/2012   
Champaign Next Generation (7th Seed) Champaign Holy Cross26 
  11/29/2012  
Thomasboro (3rd Seed)29    Thomasboro21 
11/26/2012   
Bement (6th Seed)25 
Class 8-1A Regional 7
Host: South Pekin
Morton Blessed Sacrament (1st Seed)    
 
BYE Morton Blessed Sacrament40     
  11/27/2012  
Pekin St. Joseph (4th Seed)31    Pekin St. Joseph21 
11/26/2012   
Bloomington St. Mary's (5th Seed)12  MORTON BLESSED SACRAMENT39 
  11/30/2012  
Normal Calvary (2nd Seed)40        Normal Calvary26 
11/26/2012   
South Pekin (7th Seed)10  Normal Calvary35 
  11/27/2012  
Pekin Rankin (3rd Seed)28    Pekin Rankin20 
11/26/2012   
Bloomington Cornerstone (6th Seed)18 
Class 8-1A Regional 8
Host: Springfield Little Flower
Springfield Little Flower (1st Seed)    
 
BYE Springfield Little Flower25     
  11/29/2012  
Springfield Christian (4th Seed)26    Springfield Christian14 
11/26/2012   
Springfield Calvary (5th Seed)16  SPRINGFIELD LITTLE FLOWER35 
  11/30/2012  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed)31        Lincoln West Lincoln-Broadwell24 
11/27/2012   
Lincoln Chester-East Lincoln (7th Seed)17  Lincoln West Lincoln-Broadwell23 
  11/29/2012  
Mt. Pulaski (3rd Seed)39    Mt. Pulaski14 
11/27/2012   
Lincoln Carroll Catholic (6th Seed)28 
Class 8-1A Regional 9
Host: Washington St. Patrick
Washington St. Patrick (1st Seed)    
 
BYE Washington St. Patrick44     
  11/29/2012  
Peoria Holy Family (4th Seed)24    Spring Bay Riverview16 
11/27/2012   
Spring Bay Riverview (5th Seed)33  WASHINGTON ST. PATRICK29 
  11/30/2012  
Peoria St. Mark (2nd Seed)       Peoria Pleasant Valley21 
  
BYE Peoria St. Mark37 
  11/29/2012  
Peoria Pleasant Valley (3rd Seed)   Peoria Pleasant Valley38 
  
BYE
Class 8-1A Regional 10
Host: Cuba
Bartonville Monroe (1st Seed)    
 
BYE Bartonville Monroe19     
  11/29/2012  
Cuba (4th Seed)26    London Mills Valley14 
11/27/2012 - 2OT   
London Mills Valley (5th Seed)29  BARTONVILLE MONROE31 
  11/30/2012  
Peoria Limestone Walters (2nd Seed)       Peoria Limestone Walters
  
BYE Peoria Limestone Walters36 
  11/29/2012  
Bartonville GS (3rd Seed)12    Peoria Hollis11 
11/27/2012   
Peoria Hollis (6th Seed)20 
Class 8-1A Regional 11
Host: Chrisman Scottland
Hume Shiloh (1st Seed)    
 
BYE Hume Shiloh54     
  11/27/2012  
Sidell Jamaica (4th Seed)31    Oakland Lake Crest22 
11/26/2012   
Oakland Lake Crest (5th Seed)41  HUME SHILOH38 
  11/29/2012  
Chrisman Scottland (2nd Seed)       Chrisman Scottland34 
  
BYE Chrisman Scottland30 
  11/27/2012  
Martinsville (3rd Seed)   Martinsville11 
  
BYE
Class 8-1A Regional 12
Host: Findlay Okaw Valley
Atwood-Hammond (1st Seed)    
 
BYE Atwood-Hammond58     
  11/27/2012  
Decatur Hope (4th Seed)22    Decatur Hope17 
11/26/2012   
Decatur Holy Family (5th Seed)20  ATWOOD-HAMMOND43 
  11/29/2012  
Findlay Okaw Valley (2nd Seed)       Findlay Okaw Valley25 
  
BYE Findlay Okaw Valley35 
  11/27/2012  
Decatur Our Lady of Lourdes (3rd Seed)   Decatur Our Lady of Lourdes17 
  
BYE
Class 8-1A Regional 13
Host: Greenfield
Greenfield (1st Seed)    
 
BYE Greenfield34     
  11/27/2012  
Virginia (4th Seed)10    Jacksonville ISD23 
11/26/2012   
Jacksonville ISD (5th Seed)30  GREENFIELD28 
  11/29/2012  
Carrollton St. John (2nd Seed)       Jacksonville Our Saviour
  
BYE Carrollton St. John22 
  11/27/2012  
Jacksonville Our Saviour (3rd Seed)17    Jacksonville Our Saviour29 
11/26/2012   
Concord Triopia (6th Seed)
Class 8-1A Regional 14
Host: Bluffs
Bluffs (1st Seed)    
 
BYE Bluffs25     
  11/27/2012  
Hamilton (4th Seed)40    Hamilton50 
11/26/2012   
Payson Seymour (5th Seed) HAMILTON40 
  11/29/2012  
Griggsville-Perry (2nd Seed)       Griggsville-Perry33 
  
BYE Griggsville-Perry31 
  11/26/2012  
Pleasant Hill (3rd Seed)   Pleasant Hill14 
  
BYE
Class 8-1A Regional 15
Host: Effingham Sacred Heart
Effingham St. Anthony (1st Seed)    
 
BYE Effingham St. Anthony29     
  11/29/2012  
Noble West Richland (4th Seed)27    Noble West Richland
11/27/2012   
Dieterich (5th Seed)16  EFFINGHAM ST. ANTHONY37 
  11/30/2012  
Sigel St. Michael's (2nd Seed)       Sigel St. Michael's27 
  
BYE Sigel St. Michael's31 
  11/29/2012  
Effingham Sacred Heart (3rd Seed)   Effingham Sacred Heart20 
  
BYE
Class 8-1A Regional 16
Host: Maryville Christian
Maryville Christian (1st Seed)    
 
BYE Maryville Christian44     
  11/29/2012  
Ramsey (4th Seed)31    Ramsey14 
11/27/2012   
Sorento (5th Seed)30  MARYVILLE CHRISTIAN33 
  11/30/2012  
Pana Sacred Heart (2nd Seed)       Pana Sacred Heart20 
  
BYE Pana Sacred Heart47 
  11/29/2012  
Pocahontas (3rd Seed)37    Pocahontas18 
11/27/2012   
Mulberry Grove JHS (6th Seed)11 

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association