IESA Girls Basketball
2012 Regional Bracket/Results
Class 8-2A Regional 1
Host: St. Anne
Bourbonnais St. George (1st Seed)27     
11/26/2012  
Ford Heights Cottage Grove UGC (8th Seed)10  Bourbonnais St. George26     
  11/27/2012  
Grant Park (4th Seed)45    Grant Park22 
11/26/2012   
Riverdale Patton (5th Seed)14  BOURBONNAIS ST. GEORGE22 
  11/30/2012  
Bridgeview Universal (2nd Seed)30        Elmwood Park St. Celestine
11/26/2012   
Lynwood Sandridge (7th Seed)28  Bridgeview Universal19 
  11/27/2012  
St. Anne (3rd Seed)19    Elmwood Park St. Celestine22 
11/26/2012   
Elmwood Park St. Celestine (6th Seed)24 
Class 8-2A Regional 2
Host: Seneca
Seneca (1st Seed)    
 
BYE Seneca35     
  11/27/2012  
Marseilles ES (4th Seed)38    Marseilles ES14 
11/26/2012   
Elwood GS (5th Seed)14  SENECA23 
  11/29/2012  
Dwight (2nd Seed)       Herscher JHS12 
  
BYE Dwight16 
  11/27/2012  
Herscher JHS (3rd Seed)   Herscher JHS19 
  
BYE
Class 8-2A Regional 3
Host: Grand Ridge
Oglesby Washington (1st Seed)    
 
BYE Oglesby Washington23     
  11/29/2012  
Grand Ridge (4th Seed)23    Grand Ridge42 
11/26/2012   
Roanoke-Benson (5th Seed)18  GRAND RIDGE22 
  11/30/2012  
McNabb Putnam County (2nd Seed)       McNabb Putnam County19 
  
BYE McNabb Putnam County49 
  11/29/2012 - 4OT  
Ottawa Wallace (3rd Seed)53    Ottawa Wallace47 
11/26/2012   
Sparland Midland (6th Seed)11 
Class 8-2A Regional 4
Host: Bloomington Holy Trinity
Bloomington Holy Trinity (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Holy Trinity46     
  11/27/2012  
LeRoy (4th Seed)15    Tremont17 
11/26/2012   
Tremont (5th Seed)46  BLOOMINGTON HOLY TRINITY46 
  11/29/2012  
Normal Epiphany (2nd Seed)18        Normal Epiphany22 
11/26/2012   
Colfax Ridgeview (7th Seed)15  Normal Epiphany22 
  11/27/2012 - 2OT  
Normal Metcalf (3rd Seed)42    Normal Metcalf20 
11/26/2012   
Lexington (6th Seed)24 
Class 8-2A Regional 5
Host: Peoria St. Vincent de Paul
Brimfield (1st Seed)    
 
BYE Brimfield39     
  11/27/2012  
Princeville (4th Seed)18    Princeville22 
11/26/2012   
Peoria St. Vincent de Paul (5th Seed)16  Brimfield23 
  11/30/2012  
Peoria Christian (2nd Seed)45        ELMWOOD28 
11/26/2012   
Peoria Heights GS (7th Seed)13  Peoria Christian17 
  11/27/2012  
Elmwood (3rd Seed)40    Elmwood19 
11/26/2012   
Peoria Heights St. Thomas (6th Seed)
Class 8-2A Regional 6
Host: Lewistown Central
Peoria St. Philomena (1st Seed)    
 
BYE Peoria St. Philomena41     
  11/27/2012  
Bartonville Oak Grove West (4th Seed)38    Bartonville Oak Grove West20 
11/26/2012   
Peoria Norwood (5th Seed)23  PEORIA ST. PHILOMENA32 
  11/29/2012  
Lewistown Central (2nd Seed)       Lewistown Central20 
  
BYE Lewistown Central23 
  11/27/2012  
Glasford Illini Bluffs (3rd Seed)47    Glasford Illini Bluffs20 
11/26/2012   
Creve Coeur Parkview (6th Seed)14 
Class 8-2A Regional 7
Host: Table Grove VIT
Table Grove VIT (1st Seed)    
 
BYE Table Grove VIT33     
  11/27/2012  
La Harpe (4th Seed)32    La Harpe12 
11/26/2012   
Colchester West Prairie (5th Seed)20  TABLE GROVE VIT40 
  11/29/2012  
Carthage (2nd Seed)       Abingdon26 
  
BYE Carthage29 
  11/27/2012  
Abingdon (3rd Seed)35    Abingdon37 
11/26/2012   
Nauvoo-Colusa (6th Seed)22 
Class 8-2A Regional 8
Host: Liberty
Mendon Unity (1st Seed)    
 
BYE Mendon Unity34     
  11/29/2012  
Liberty (4th Seed)41    Liberty33 
11/26/2012   
Mt. Sterling Brown County (5th Seed)13  MENDON UNITY31 
  11/30/2012  
Augusta Southeastern (2nd Seed)       Augusta Southeastern21 
  
BYE Augusta Southeastern37 
  11/29/2012  
Kinderhook Western (3rd Seed)   Kinderhook Western11 
  
BYE
Class 8-2A Regional 9
Host: Milford
Milford (1st Seed)    
 
BYE Milford51     
  11/26/2012  
Homer Heritage (4th Seed)17    Homer Heritage15 
11/26/2012   
Urbana University (5th Seed)15  MILFORD36 
  11/30/2012  
Bismarck-Henning (2nd Seed)       Catlin
  
BYE Bismarck-Henning15 
  11/26/2012  
Catlin (3rd Seed)   Catlin19 
  
BYE
Class 8-2A Regional 10
Host: Champaign St. Matthew
Champaign St. Matthew (1st Seed)    
 
BYE Champaign St. Matthew33     
  11/27/2012  
Fisher (4th Seed)26    Fisher34 
11/26/2012   
Cerro Gordo (5th Seed)17  Fisher18 
  11/29/2012  
Mansfield Blue Ridge JHS (2nd Seed)       MANSFIELD BLUE RIDGE JHS35 
  
BYE Mansfield Blue Ridge JHS31 
  11/27/2012  
Champaign Judah Christian (3rd Seed)   Champaign Judah Christian22 
  
BYE
Class 8-2A Regional 11
Host: Assumption Central A & M
Assumption Central A & M (1st Seed)    
 
BYE Assumption Central A & M53     
  11/29/2012  
Illiopolis Sangamon Valley (4th Seed)29    Decatur Robertson17 
11/26/2012   
Decatur Robertson (5th Seed)32  ASSUMPTION CENTRAL A & M29 
  11/30/2012  
Decatur Lutheran (2nd Seed)       Decatur Lutheran24 
  
BYE Decatur Lutheran15 
  11/29/2012  
Nokomis JHS (3rd Seed)28    Nokomis JHS11 
11/26/2012   
Decatur Johns Hill (6th Seed)
Class 8-2A Regional 12
Host: Mason City Illini Central
Springfield St. Agnes (1st Seed)    
 
BYE Springfield St. Agnes24     
  11/29/2012  
Springfield Blessed Sacrament (4th Seed)29    Springfield Blessed Sacrament15 
11/27/2012   
Buffalo Tri-City (5th Seed)27  Springfield St. Agnes12 
  11/30/2012  
Mason City Illini Central (2nd Seed)       SPRINGFIELD CHRIST THE KING27 
  
BYE Mason City Illini Central33 
  11/29/2012  
Springfield Christ the King (3rd Seed)30    Springfield Christ the King36 
11/27/2012   
Pawnee (6th Seed)21 
Class 8-2A Regional 13
Host: Paris Crestwood
Paris Crestwood (1st Seed)    
 
BYE Paris Crestwood45     
  11/27/2012  
Palestine (4th Seed)32    Palestine13 
11/26/2012   
Villa Grove (5th Seed)28  PARIS CRESTWOOD35 
  11/29/2012  
Arcola (2nd Seed)       Arcola15 
  
BYE Arcola22 
  11/27/2012 - 2OT  
Arthur (3rd Seed)39    Arthur19 
11/26/2012   
Oblong (6th Seed)34 
Class 8-2A Regional 14
Host: Kinmundy South Central
Altamont (1st Seed)    
 
BYE Altamont32     
  11/27/12  
Stewardson-Strasburg (4th Seed)25    Beecher City
11/26/12   
Beecher City (5th Seed)37  ALTAMONT40 
  11/29/12  
Kinmundy South Central (2nd Seed)       Neoga18 
  
BYE Kinmundy South Central44 
  11/27/12 - 2OT  
Neoga (3rd Seed)39    Neoga46 
11/26/12   
Cisne (6th Seed)25 
Class 8-2A Regional 15
Host: Mt. Olive
Mt. Olive (1st Seed)    
 
BYE Mt. Olive64     
  11/27/2012  
Wood River Lewis & Clark (4th Seed)18    East Alton MS14 
11/26/2012 - OT   
East Alton MS (5th Seed)21  MT. OLIVE52 
  11/30/2012  
Madison (2nd Seed)       Madison19 
  
BYE Madison30 
  11/27/2012  
Bunker Hill Wolf Ridge (3rd Seed)   Bunker Hill Wolf Ridge26 
  
BYE
Class 8-2A Regional 16
Host: Jerseyville St. Francis HG
Winchester (1st Seed)    
 
BYE Winchester45     
  11/27/2012  
Carrollton GS (4th Seed)46    Carrollton GS27 
11/26/2012   
Roodhouse North Greene (5th Seed)26  Winchester44 
  11/29/2012  
Hardin Calhoun (2nd Seed)       HARDIN CALHOUN45 
  
BYE Hardin Calhoun38 
  11/27/2012  
Jerseyville St. Francis HG (3rd Seed)   Jerseyville St. Francis HG23 
  
BYE

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association