IESA Girls Basketball
2012 Regional Bracket/Results
Class 7-1A Regional 1
Host: Joliet Laraway
Lockport Taft (1st Seed)29     
11/17/2012  
Lockport Fairmont (4th Seed) Lockport Taft 21 
  11/19/2012  
Joliet Laraway (2nd Seed)23    JOLIET LARAWAY 25 
11/17/2012   
Rockdale (3rd Seed)10 
Class 7-1A Regional 2
Host: Crescent City
Bourbonnais Maternity BVM (1st Seed)    
 
BYE Bourbonnais Maternity BVM22     
  11/19/2012  
Kankakee Aquinas (4th Seed)32    Kankakee Aquinas13 
11/17/2012   
Donovan (5th Seed)29  Bourbonnais Maternity BVM
  11/20/2012  
Crescent City (2nd Seed)       CRESCENT CITY30 
  
BYE Crescent City
  11/19/2012 - FORFEIT  
Bradley St. Joseph (3rd Seed)   Bradley St. Joseph
11/17/2012 - FORFEIT   
Bourbonnais St. Paul's (6th Seed)
Class 7-1A Regional 3
Host: Pontiac St. Mary's
Mazon-Verona-Kinsman (1st Seed)    
 
BYE Mazon-Verona-Kinsman    
  11/17/2012  
Ransom (4th Seed)   Pontiac St. Mary's
11/17/2012   
Pontiac St. Mary's (5th Seed) Mazon-Verona-Kinsman18 
  11/19/2012  
Odell (2nd Seed)       ODELL23 
  
BYE Odell
  11/17/2012  
Gardner (3rd Seed)   Gardner
  
BYE
Class 7-1A Regional 4
Host: Tonica
Tonica (1st Seed)    
 
BYE Tonica30     
  11/17/2012  
LaSalle Trinity Catholic (4th Seed)15    Henry-Senachwine
11/17/2012   
Henry-Senachwine (5th Seed)18  TONICA31 
  11/20/2012  
Ottawa Marquette (2nd Seed)       Ottawa Marquette
  
BYE Ottawa Marquette31 
  11/17/2012  
Marseilles Milton Pope (3rd Seed)   Marseilles Milton Pope14 
  
BYE
Class 7-1A Regional 5
Host: Danville Schlarman
Danville Schlarman (1st Seed)    
 
BYE Danville Schlarman42     
  11/19/2012  
Armstrong-Ellis (4th Seed)19    Gifford13 
11/17/2012 - OT   
Gifford (5th Seed)20  DANVILLE SCHLARMAN45 
  11/21/2012  
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed)       Royal Prairieview Ogden14 
  
BYE Royal Prairieview Ogden49 
  11/19/2012  
Cissna Park (3rd Seed)40    Cissna Park35 
11/17/2012   
Rossville-Alvin (6th Seed)12 
Class 7-1A Regional 6
Host: Rantoul St. Malachy
Rantoul St. Malachy (1st Seed)    
 
BYE Rantoul St. Malachy17     
  11/20/2012  
Champaign Next Generation (4th Seed)12    Champaign Holy Cross29 
11/19/2012   
Champaign Holy Cross (5th Seed)33  CHAMPAIGN HOLY CROSS29 
  11/21/2012  
Piper City Tri-Point (2nd Seed)       Bement11 
  
BYE Piper City Tri-Point12 
  11/20/2012  
Bement (3rd Seed)   Bement27 
  
BYE
Class 7-1A Regional 7
Host: South Pekin
Morton Blessed Sacrament (1st Seed)    
 
BYE Morton Blessed Sacrament40     
  11/19/2012  
Bloomington Cornerstone (4th Seed)10    South Pekin
11/17/2012   
South Pekin (5th Seed)24  MORTON BLESSED SACRAMENT33 
  11/20/2012  
Pekin Rankin (2nd Seed)       Pekin Rankin
  
BYE Pekin Rankin29 
  11/19/2012  
Normal Calvary (3rd Seed)   Normal Calvary17 
  
BYE
Class 7-1A Regional 8
Host: Springfield Little Flower
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed)    
 
BYE Lincoln West Lincoln-Broadwell32     
  11/20/2012  
Springfield Christian (4th Seed)14    Springfield Christian
11/17/2012   
Lincoln Chester-East Lincoln (5th Seed) LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL33 
  11/21/2012  
Springfield Little Flower (2nd Seed)50        Springfield Little Flower27 
11/19/2012   
Lincoln Carroll Catholic (7th Seed) Springfield Little Flower37 
  11/20/2012  
Mt. Pulaski (3rd Seed)36    Mt. Pulaski23 
11/19/2012   
Springfield Calvary (6th Seed)17 
Class 7-1A Regional 9
Host: Peoria Academy
Spring Bay Riverview (1st Seed)    
 
BYE Spring Bay Riverview16     
  11/17/2012  
Peoria Academy (4th Seed)19    Peoria Academy36 
11/17/2012   
Peoria Pleasant Valley (5th Seed)18  Peoria Academy20 
  11/19/2012  
Washington St. Patrick (2nd Seed)       WASHINGTON ST. PATRICK24 
  
BYE Washington St. Patrick20 
  11/17/2012  
Peoria St. Mark (3rd Seed)26    Peoria St. Mark17 
11/17/2012   
Peoria Holy Family (6th Seed)21 
Class 7-1A Regional 10
Host: Peoria Hollis
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters34     
  11/19/2012  
Bartonville GS (4th Seed)25    Bartonville GS12 
11/17/2012   
Peoria Hollis (5th Seed)22  PEORIA LIMESTONE WALTERS26 
  11/20/2012  
Bartonville Monroe (2nd Seed)       Bartonville Monroe20 
  
BYE Bartonville Monroe35 
  11/19/2012  
London Mills Valley (3rd Seed)29    London Mills Valley15 
11/17/2012   
Cuba (6th Seed)12 
Class 7-1A Regional 11
Host: Sidell Jamaica
Hume Shiloh (1st Seed)    
 
BYE Hume Shiloh33     
  11/19/2012  
Chrisman Scottland (4th Seed)   Martinsville17 
11/17/2012   
Martinsville (5th Seed)14  Hume Shiloh16 
  11/20/2012  
Oakland Lake Crest (2nd Seed)       OAKLAND LAKE CREST27 
  
BYE Oakland Lake Crest36 
  11/19/2012  
Sidell Jamaica (3rd Seed)   Sidell Jamaica14 
  
BYE
Class 7-1A Regional 12
Host: Findlay Okaw Valley
Findlay Okaw Valley (1st Seed)    
 
BYE Findlay Okaw Valley35     
  11/19/2012  
Decatur Our Lady of Lourdes (4th Seed)22    Decatur Hope18 
11/17/2012   
Decatur Hope (5th Seed)24  FINDLAY OKAW VALLEY27 
  11/20/2012  
Atwood-Hammond (2nd Seed)       Atwood-Hammond26 
  
BYE Atwood-Hammond32 
  11/19/2012  
Decatur Holy Family (3rd Seed)   Decatur Holy Family15 
  
BYE
Class 7-1A Regional 13
Host: Jacksonville Our Saviour
Jacksonville Our Saviour (1st Seed)    
 
BYE Jacksonville Our Saviour26     
  11/20/2012  
Greenfield (4th Seed)36    Greenfield14 
11/19/2012   
Jacksonville ISD (5th Seed)25  JACKSONVILLE OUR SAVIOUR43 
  11/21/2012  
Carrollton St. John (2nd Seed)       Carrollton St. John17 
  
BYE Carrollton St. John26 
  11/20/2012  
Concord Triopia (3rd Seed)12    Concord Triopia10 
11/19/2012   
Virginia (6th Seed)
Class 7-1A Regional 14
Host: Bluffs
Bluffs (1st Seed)    
 
BYE Bluffs16     
  11/20/2012  
Griggsville-Perry (4th Seed)30    Griggsville-Perry29 
11/17/2012   
Pleasant Hill (5th Seed) GRIGGSVILLE-PERRY25 
  11/21/2012  
Payson Seymour (2nd Seed)       Payson Seymour20 
  
BYE Payson Seymour27 
  11/20/2012  
Hamilton (3rd Seed)   Hamilton25 
  
BYE
Class 7-1A Regional 15
Host: Effingham St. Anthony
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's46     
  11/19/2012  
Dieterich (4th Seed)11    Noble West Richland
11/17/2012   
Noble West Richland (5th Seed)16  SIGEL ST. MICHAEL'S33 
  11/21/2012  
Effingham St. Anthony (2nd Seed)       Effingham Sacred Heart14 
  
BYE Effingham St. Anthony10 
  11/19/2012  
Effingham Sacred Heart (3rd Seed)   Effingham Sacred Heart24 
  
BYE
Class 7-1A Regional 16
Host: Pocahontas
Pana Sacred Heart (1st Seed)    
 
BYE Pana Sacred Heart44     
  11/17/2012  
Sorento (4th Seed)21    Sorento20 
11/17/2012   
Ramsey (5th Seed)10  PANA SACRED HEART16 
  11/19/2012  
Pocahontas (2nd Seed)       Pocahontas15 
  
BYE Pocahontas33 
  11/17/2012  
Mulberry Grove JHS (3rd Seed)   Mulberry Grove JHS12 
  
BYE

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association