2016 State Meet Results
|
Last updated at 6:46 pm on Saturday, March 12, 2016 |
PRELIMINARIES |
|
|
FIRST ROUND |
|
|
QUARTERFINALS |
|
|
SEMIFINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Canyon Stage, Darien Eisenhower |
|
|
Alex Barbarise, Antioch |
|
|
|
|
|
|
|
Morgan Bonk, Camp Point Central |
|
Canyon Stage |
|
|
|
|
|
|
|
Dec 9-7 |
|
|
Fall 0:42 |
|
Alex Barbarise |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jayvon Jamison |
|
|
|
|
Joe Oster, Homer Glen Homer |
|
|
Joe Oster |
|
Dec 9-6 |
|
|
|
Lucas Kaiser, Wauconda |
|
Jayvon Jamison, Bloomington JHS |
|
|
|
|
|
|
Fall 2:57 |
|
|
Dec 8-1 |
|
|
|
|
Jayvon Jamison |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Levi Neuleib |
|
Blake Peter, Quincy |
|
|
Levi Neuleib, Heyworth |
|
|
|
|
Dec 3-2 |
Brandon Dao, Glendale Heights Glenside |
|
Blake Peter |
|
|
|
|
|
Fall 1:27 |
|
|
Fall 3:13 |
|
Levi Neuleib |
|
|
|
|
|
|
|
Reiley Dowd |
|
|
|
Andrew Beaudoin, Lake Zurich South |
|
|
Ricky Wilkins |
|
Dec 2-0 |
|
|
|
Ricky Wilkins, Wilmington |
|
Reiley Dowd, Rock Falls |
|
|
|
|
|
CHAMPIONSHIP |
Dec 6-2 |
|
|
Fall 2:27 |
|
|
|
|
|
Jayvon Jamison, Bloomington JHS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Paul Keane, Peotone |
|
Tyler Mackin, Normal Parkside |
|
|
Patrick Roemer, Lake Forest Deer Path |
|
|
|
|
|
Fall 2:21 |
Izaih James, Rock Falls |
|
Izaih James |
|
|
|
|
|
|
Fall 3:26 |
|
|
Dec 1-0 |
|
Izaih James |
|
|
|
|
|
|
|
|
Timmy Welsh |
|
|
|
Bruce Moore, Geneseo MS |
|
|
Bruce Moore |
|
Dec 4-3 |
|
|
Hunter Gratz, Harvard JHS |
|
Timmy Welsh, Auburn JHS at Divernon |
|
|
|
|
|
Dec 3-1 |
|
|
Dec 8-1 |
|
|
|
|
Timmy Welsh |
|
|
|
|
|
|
|
|
Paul Keane |
|
Luke Schmerbach, DeKalb Clinton Rosette |
|
|
Paul Keane, Peotone |
|
|
|
|
Fall 1:45 |
|
Reagan Mason, Mt. Zion |
|
Luke Schmerbach |
|
|
|
|
|
|
Dec 9-5 |
|
|
Fall 2:43 |
|
Paul Keane |
|
|
|
|
|
|
|
|
Carter Miller |
|
|
|
|
Carter Miller, Woodstock Northwood |
|
|
Carter Miller |
|
M-Dec 13-0 |
|
|
|
|
Ethan Meisenburg, Orion |
|
Justin King, Glen Ellyn Hadley |
|
|
|
|
|
|
|
Dec 6-0 |
|
|
Dec 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRELIMINARY WRESTLEBACKS |
|
|
FIRST ROUND WRESTLEBACKS |
|
|
QUARTERFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
SEMIFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bye |
|
|
Alex Barbarise, Antioch |
|
|
|
|
|
|
|
Joe Oster, Homer Glen Homer |
|
Joe Oster |
|
|
|
|
|
⇒ Timmy Welsh, Auburn JHS at Divernon |
|
|
|
|
Dec 2-0 |
|
Alex Barbarise |
|
|
Alex Barbarise |
|
|
|
|
|
Blake Peter |
|
|
Dec 9-4 |
Bye |
|
|
Blake Peter |
|
Dec 5-2 |
|
|
|
Blake Peter, Quincy |
|
Reiley Dowd, Rock Falls |
|
|
|
|
|
THIRD PLACE |
|
|
|
Dec 4-1 |
|
|
|
|
|
Alex Barbarise, Antioch |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Levi Neuleib, Heyworth |
|
Bye |
|
|
Izaih James, Rock Falls |
|
|
|
|
|
Fall 1:57 |
Bruce Moore, Geneseo MS |
|
Bruce Moore |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 3-2 UTB |
|
Izaih James |
|
|
|
|
|
|
|
|
Luke Schmerbach |
|
|
Izaih James |
Bye |
|
|
Luke Schmerbach |
|
Dec 2-1 |
|
|
⇒ Levi Neuleib, Heyworth |
|
Luke Schmerbach, DeKalb Clinton Rosette |
|
Carter Miller, Woodstock Northwood |
|
|
|
|
|
Fall 0:46 |
|
|
|
|
Fall 3:39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FIFTH PLACE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Timmy Welsh, Auburn JHS at Divernon |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Izaih James, Rock Falls |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 6-5 |
|
|
Class History
The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.
How Class Split is Determined
|