2016 State Meet Results
|
Last updated at 6:46 pm on Saturday, March 12, 2016 |
PRELIMINARIES |
|
|
FIRST ROUND |
|
|
QUARTERFINALS |
|
|
SEMIFINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Daniel Gutierrez, Dwight |
|
|
Joey Roberts, Yorkville |
|
|
|
|
|
|
|
Brian Deenihan, Darien Eisenhower |
|
Daniel Gutierrez |
|
|
|
|
|
|
|
Fall 1:45 |
|
|
Fall 2:20 |
|
Joey Roberts |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Adrien Cramer |
|
|
|
|
Anthony Becker, Canton Ingersoll |
|
|
Anthony Becker |
|
Dec 4-3 |
|
|
|
Jameson Goin, Joliet Hufford |
|
Adrien Cramer, Grayslake |
|
|
|
|
|
|
Fall 1:28 |
|
|
T-Fall 16-0 |
|
|
|
|
Adrien Cramer |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zack Dean |
|
Jocqael Thorpe, La Grange Gurrie |
|
|
Colton Reiman, Port Byron Riverdale |
|
|
|
|
Fall 3:01 |
Carter Owen, Normal Kingsley |
|
Carter Owen |
|
|
|
|
|
Fall 2:29 |
|
|
Fall 1:47 |
|
Colton Reiman |
|
|
|
|
|
|
|
Zack Dean |
|
|
|
Dylan Regnier, Bradley Central |
|
|
Zack Dean |
|
Dec 6-2 |
|
|
|
Zack Dean, Knoxville JHS |
|
Brian Mata, Vernon Hills Hawthorn South |
|
|
|
|
|
CHAMPIONSHIP |
M-Dec 8-0 |
|
|
Fall 2:18 |
|
|
|
|
|
Adrien Cramer, Grayslake |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lukas Eagle, Mt. Zion |
|
Johnathan Bannister, DeKalb Clinton Rosette |
|
|
Giovanny Perez, Woodridge Jefferson |
|
|
|
|
|
Dec 4-3 |
Anthony Ponce, Vernon Hills Hawthorn North |
|
Johnathan Bannister |
|
|
|
|
|
|
M-Dec 12-0 |
|
|
Fall 2:26 |
|
Johnathan Bannister |
|
|
|
|
|
|
|
|
Lukas Eagle |
|
|
|
Mathew Calhoun, Johnsburg JHS |
|
|
Mathew Calhoun |
|
Dec 6-2 |
|
|
Brandon Sweitzer, Lincoln JHS |
|
Lukas Eagle, Mt. Zion |
|
|
|
|
|
Fall 1:43 |
|
|
M-Dec 12-4 |
|
|
|
|
Lukas Eagle |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pierre Evans |
|
Joey Mrazek, Lake Zurich South |
|
|
Cael Geijer, Frankfort Hickory Creek |
|
|
|
|
Dec 5-4 |
|
Nathan Batres, Yorkville |
|
Joey Mrazek |
|
|
|
|
|
|
Dec 2-0 |
|
|
Dec 6-3 |
|
Cael Geijer |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pierre Evans |
|
|
|
|
Ryan Graves, Heyworth |
|
|
Ryan Graves |
|
Fall 4:27 SV |
|
|
|
|
Zach Dydo, Lake Villa Palombi |
|
Pierre Evans, Alton |
|
|
|
|
|
|
|
Fall 2:38 |
|
|
Dec 9-5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRELIMINARY WRESTLEBACKS |
|
|
FIRST ROUND WRESTLEBACKS |
|
|
QUARTERFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
SEMIFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bye |
|
|
Joey Roberts, Yorkville |
|
|
|
|
|
|
|
Anthony Becker, Canton Ingersoll |
|
Anthony Becker |
|
|
|
|
|
⇒ Pierre Evans, Alton |
|
|
|
|
Dec 7-2 |
|
Joey Roberts |
|
|
Joey Roberts |
|
|
|
|
|
Colton Reiman |
|
|
Dec 4-2 |
Dylan Regnier, Bradley Central |
|
|
Dylan Regnier |
|
Fall 3:39 |
|
|
|
Brian Mata, Vernon Hills Hawthorn South |
|
Colton Reiman, Port Byron Riverdale |
|
|
|
|
|
THIRD PLACE |
Fall 3:08 |
|
|
Fall 0:50 |
|
|
|
|
|
Joey Roberts, Yorkville |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Johnathan Bannister, DeKalb Clinton Rosette |
|
Bye |
|
|
Johnathan Bannister, DeKalb Clinton Rosette |
|
|
|
|
|
Dec 6-4 SV |
Mathew Calhoun, Johnsburg JHS |
|
Mathew Calhoun |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 7-5 |
|
Johnathan Bannister |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ryan Graves |
|
|
Johnathan Bannister |
Bye |
|
|
Ryan Graves |
|
Fall 2:12 |
|
|
⇒ Zack Dean, Knoxville JHS |
|
Ryan Graves, Heyworth |
|
Cael Geijer, Frankfort Hickory Creek |
|
|
|
|
|
Fall 1:56 |
|
|
|
|
Fall 3:51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FIFTH PLACE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pierre Evans, Alton |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zack Dean, Knoxville JHS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 14-13 |
|
|
Class History
The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.
How Class Split is Determined
|