2017 State Meet Results
|
Last updated at 7:22 pm on Saturday, March 11, 2017 |
PRELIMINARIES |
|
|
FIRST ROUND |
|
|
QUARTERFINALS |
|
|
SEMIFINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Quinten Chizmar, Auburn JHS at Divernon |
|
|
Dylan Harder, Channahon |
|
|
|
|
|
|
|
Daniel Diaz, Buffalo Grove Cooper |
|
Quinten Chizmar |
|
|
|
|
|
|
|
M-Dec 10-0 |
|
|
M-Dec 12-4 |
|
Dylan Harder |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Josh Sexton |
|
|
|
|
Josh Sexton, LeRoy |
|
|
Josh Sexton |
|
Dec 5-4 |
|
|
|
Carson Clawson, Joy Mercer County |
|
Ethan Tarvin, Fox Lake Stanton |
|
|
|
|
|
|
M-Dec 12-0 |
|
|
Fall 2:59 |
|
|
|
|
Josh Sexton |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ethan Schultz |
|
Ronit Kapoor, Lake Zurich South |
|
|
Ben Swidler, Buffalo Grove Twin Groves |
|
|
|
|
Dec 3-2 |
Ashtin Carver, Litchfield |
|
Ashtin Carver |
|
|
|
|
|
Dec 6-4 |
|
|
Dec 9-2 |
|
Ben Swidler |
|
|
|
|
|
|
|
Ethan Schultz |
|
|
|
Tyler Wild, Taylor Ridge Rockridge |
|
|
Tyler Wild |
|
Dec 9-3 |
|
|
|
Brayden Martin, Colfax Ridgeview |
|
Ethan Schultz, DeKalb Huntley |
|
|
|
|
|
CHAMPIONSHIP |
M-Dec 14-2 |
|
|
Dec 4-2 |
|
|
|
|
|
Josh Sexton, LeRoy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Carson Nishida, Bloomington JHS |
|
Jacob Piatak, Coal City |
|
|
Carson Nishida, Bloomington JHS |
|
|
|
|
|
Fall 1:31 |
Payton Warden, Ingleside Big Hollow |
|
Jacob Piatak |
|
|
|
|
|
|
Dec 4-0 |
|
|
Fall 0:50 |
|
Carson Nishida |
|
|
|
|
|
|
|
|
Aaron Meenan |
|
|
|
Aaron Meenan, Rock Falls |
|
|
Aaron Meenan |
|
Fall 1:43 |
|
|
Tommy Miller, Mt. Prospect Lincoln |
|
Ethan Thomas, Mundelein West Oak |
|
|
|
|
|
Dec 3-2 |
|
|
M-Dec 12-3 |
|
|
|
|
Carson Nishida |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jase Grunder |
|
Nico Plumeri, Ingleside Big Hollow |
|
|
Trevor Hedges, Canton Ingersoll |
|
|
|
|
Dec 6-1 |
|
Aiden Yonke, Bradley Central |
|
Aiden Yonke |
|
|
|
|
|
|
Fall 1:30 |
|
|
Fall 1:47 |
|
Trevor Hedges |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jase Grunder |
|
|
|
|
Michael Gomoluch, Prospect Heights MacArthur |
|
|
Michael Gomoluch |
|
T-Fall 18-2 |
|
|
|
|
Lashaun Glenn, Sandwich |
|
Jase Grunder, Erie |
|
|
|
|
|
|
|
Fall 2:27 |
|
|
Dec 8-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRELIMINARY WRESTLEBACKS |
|
|
FIRST ROUND WRESTLEBACKS |
|
|
QUARTERFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
SEMIFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Carson Clawson, Joy Mercer County |
|
|
Dylan Harder, Channahon |
|
|
|
|
|
|
|
Ethan Tarvin, Fox Lake Stanton |
|
Carson Clawson |
|
|
|
|
|
⇒ Jase Grunder, Erie |
|
Fall 0:20 |
|
|
M-Dec 10-2 |
|
Dylan Harder |
|
|
Dylan Harder |
|
|
|
|
|
Tyler Wild |
|
|
Dec 11-8 |
Bye |
|
|
Tyler Wild |
|
M-Dec 14-4 |
|
|
|
Tyler Wild, Taylor Ridge Rockridge |
|
Ben Swidler, Buffalo Grove Twin Groves |
|
|
|
|
|
THIRD PLACE |
|
|
|
Fall 3:00 |
|
|
|
|
|
Dylan Harder, Channahon |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Trevor Hedges, Canton Ingersoll |
|
Bye |
|
|
Aaron Meenan, Rock Falls |
|
|
|
|
|
Fall 0:39 |
Jacob Piatak, Coal City |
|
Jacob Piatak |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 9-3 |
|
Jacob Piatak |
|
|
|
|
|
|
|
|
Trevor Hedges |
|
|
Trevor Hedges |
Bye |
|
|
Michael Gomoluch |
|
Fall 2:10 |
|
|
⇒ Ethan Schultz, DeKalb Huntley |
|
Michael Gomoluch, Prospect Heights MacArthur |
|
Trevor Hedges, Canton Ingersoll |
|
|
|
|
|
Fall 1:39 |
|
|
|
|
Fall 1:23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FIFTH PLACE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jase Grunder, Erie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ethan Schultz, DeKalb Huntley |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 5-3 |
|
|
Class History
The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.
How Class Split is Determined
|