2017 State Meet Results
|
Last updated at 7:22 pm on Saturday, March 11, 2017 |
PRELIMINARIES |
|
|
FIRST ROUND |
|
|
QUARTERFINALS |
|
|
SEMIFINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ryan Baker, Mascoutah |
|
|
Michael Ruettiger, Minooka |
|
|
|
|
|
|
|
Maale'K Wilson, Round Lake MS |
|
Ryan Baker |
|
|
|
|
|
|
|
Fall 1:13 |
|
|
M-Dec 10-2 |
|
Ryan Baker |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dane Schild |
|
|
|
|
Jeremiah Jones, Mattoon |
|
|
Jeremiah Jones |
|
Fall 3:19 |
|
|
|
Nolan Reilly, Sandwich |
|
Dane Schild, Grayslake |
|
|
|
|
|
|
Dec 6-2 |
|
|
Dec 6-3 |
|
|
|
|
Ryan Baker |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ethen Doty |
|
Collin Cheshier, Island Lake Matthews |
|
|
Brennan Skoda, Glendale Heights Glenside |
|
|
|
|
Fall 2:48 |
Damien Jones, Alton |
|
Damien Jones |
|
|
|
|
|
Fall 1:00 |
|
|
Dec 5-4 |
|
Damien Jones |
|
|
|
|
|
|
|
Ethen Doty |
|
|
|
Greyson Gardener, Burlington Central |
|
|
Jimmie Smith |
|
M-Dec 11-2 |
|
|
|
Jimmie Smith, Monticello |
|
Ethen Doty, Mt. Carroll West Carroll |
|
|
|
|
|
CHAMPIONSHIP |
Fall 3:49 |
|
|
Fall 0:49 |
|
|
|
|
|
Ethen Doty, Mt. Carroll West Carroll |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Coby Windle, Colfax Ridgeview |
|
Anthony Divenere, Glendale Heights Glenside |
|
|
Caleb Wall, DeKalb Huntley |
|
|
|
|
|
Dec 6-1 |
Briar Nevills, Mt. Carroll West Carroll |
|
Briar Nevills |
|
|
|
|
|
|
Dec 4-0 |
|
|
Dec 8-1 |
|
Briar Nevills |
|
|
|
|
|
|
|
|
Coby Windle |
|
|
|
Nate Ramsey, Homer Glen Homer |
|
|
Nate Ramsey |
|
Fall 1:58 |
|
|
Aidan Cohen, Highland Park Northwood |
|
Coby Windle, Colfax Ridgeview |
|
|
|
|
|
Fall 3:11 |
|
|
Dec 7-2 |
|
|
|
|
Coby Windle |
|
|
|
|
|
|
|
|
Adell Gamboa |
|
Donnie Hidden, Morton JHS |
|
|
Will Carlile, Litchfield |
|
|
|
|
Dec 2-0 |
|
Jadon Goins, Bolingbrook Brooks |
|
Donnie Hidden |
|
|
|
|
|
|
Dec 11-4 |
|
|
Dec 5-1 |
|
Will Carlile |
|
|
|
|
|
|
|
|
Adell Gamboa |
|
|
|
|
Ryan Sadler, Barrington Prairie |
|
|
Adell Gamboa |
|
Dec 7-4 |
|
|
|
|
Adell Gamboa, Braidwood Reed-Custer |
|
Darrion Easter, Antioch |
|
|
|
|
|
|
|
Fall 3:40 |
|
|
Fall 3:27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRELIMINARY WRESTLEBACKS |
|
|
FIRST ROUND WRESTLEBACKS |
|
|
QUARTERFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
SEMIFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Maale'K Wilson, Round Lake MS |
|
|
Dane Schild, Grayslake |
|
|
|
|
|
|
|
Michael Ruettiger, Minooka |
|
Michael Ruettiger |
|
|
|
|
|
⇒ Adell Gamboa, Braidwood Reed-Custer |
|
T-Fall 15-0 |
|
|
T-Fall 17-2 |
|
Michael Ruettiger |
|
|
Michael Ruettiger |
|
|
|
|
|
Damien Jones |
|
|
Dec 12-8 |
Bye |
|
|
Jimmie Smith |
|
M-Dec 16-6 |
|
|
|
Jimmie Smith, Monticello |
|
Damien Jones, Alton |
|
|
|
|
|
THIRD PLACE |
|
|
|
Fall 2:19 |
|
|
|
|
|
Michael Ruettiger, Minooka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ryan Baker, Mascoutah |
|
Bye |
|
|
Briar Nevills, Mt. Carroll West Carroll |
|
|
|
|
|
Dec 7-3 |
Nate Ramsey, Homer Glen Homer |
|
Nate Ramsey |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
M-Dec 8-0 |
|
Nate Ramsey |
|
|
|
|
|
|
|
|
Will Carlile |
|
|
Nate Ramsey |
Ryan Sadler, Barrington Prairie |
|
|
Darrion Easter |
|
Fall 2:08 |
|
|
⇒ Ryan Baker, Mascoutah |
|
Darrion Easter, Antioch |
|
Will Carlile, Litchfield |
|
|
|
|
|
Dec 6-4 |
|
Dec 7-0 |
|
|
Dec 7-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FIFTH PLACE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Adell Gamboa, Braidwood Reed-Custer |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nate Ramsey, Homer Glen Homer |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 1-0 |
|
|
Class History
The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.
How Class Split is Determined
|