IESA Girls Volleyball
2019 Regional Bracket/Results
Class 7-4A Regional 1
Regional Host: Rockford Flinn
Rockford Eisenhower (1st Seed)    
 
BYE Rockford Eisenhower25 25      
  02/26/2019  
Rockford Kennedy (4th Seed)25 25     Rockford Kennedy19 19  
02/25/2019   
Rockford Lincoln (5th Seed)15 16   ROCKFORD EISENHOWER25 16 25 
  02/28/2019  
Rockford RESA (2nd Seed)       Rockford Flinn14 25 10 
  
BYE Rockford RESA22 12  
  02/26/2019  
Rockford Flinn (3rd Seed)25 25     Rockford Flinn25 25  
02/25/2019   
Rockford West (6th Seed)15 16  
Class 7-4A Regional 2
Regional Host: Barrington Station
Vernon Hills Hawthorn South (1st Seed)    
 
BYE Vernon Hills Hawthorn South25 25      
  02/26/2019  
Barrington Prairie (4th Seed)25 25     Barrington Prairie16 11  
02/25/2019   
Melrose Park Stevenson (5th Seed)20   VERNON HILLS HAWTHORN SOUTH25 25  
  02/27/2019  
Barrington Station (2nd Seed)       Barrington Station22 19  
  
BYE Barrington Station25 25  
  02/26/2019  
Arlington Heights South (3rd Seed)25 25     Arlington Heights South21 22  
02/25/2019   
Cicero Unity (6th Seed)10 15  
Class 7-4A Regional 3
Regional Host: Shorewood Troy
Minooka (1st Seed)    
 
BYE Minooka25 25      
  02/26/2019  
Channahon (4th Seed)25 25     Channahon17  
02/23/2019   
Ottawa Shepherd (5th Seed)18 22   MINOOKA25 22 25 
  02/27/2019  
Coal City (2nd Seed)25 25         Coal City16 25 16 
02/23/2019   
Plano (7th Seed)14   Coal City25 25  
  02/26/2019  
Shorewood Troy (3rd Seed)25 25     Shorewood Troy17 19  
02/23/2019   
Sandwich (6th Seed)16  
Class 7-4A Regional 4
Regional Host: Bolingbrook Brooks
Lockport Oak Prairie (1st Seed)    
 
BYE Lockport Oak Prairie25 25      
  02/26/2019  
Bolingbrook Brooks (4th Seed)16 12     Bolingbrook Jane Addams18  
02/25/2019   
Bolingbrook Jane Addams (5th Seed)25 25   Lockport Oak Prairie17 19  
  02/28/2019  
Homer Glen Homer (2nd Seed)25 25         HOMER GLEN HOMER25 25  
02/25/2019   
Bolingbrook Humphrey (7th Seed)  Homer Glen Homer25 25  
  02/26/2019  
Romeoville Martinez (3rd Seed)25 25     Romeoville Martinez19 14  
02/25/2019   
Romeoville Lukancic (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 5
Regional Host: Joliet Washington
New Lenox Martino (1st Seed)    
 
BYE New Lenox Martino26 19 25     
  02/25/2019  
Manhattan (4th Seed)25 25     Manhattan24 25 12 
02/23/2019   
Joliet Dirksen (5th Seed)13   NEW LENOX MARTINO25 26  
  02/28/2019  
Joliet Washington (2nd Seed)16 17         New Lenox Liberty21 24  
02/23/2019   
Joliet Hufford (7th Seed)25 25   Joliet Hufford13  
  02/25/2019  
New Lenox Liberty (3rd Seed)25 25     New Lenox Liberty25 25  
02/23/2019   
Joliet Gompers (6th Seed)10 12  
Class 7-4A Regional 6
Regional Host: Frankfort Summit Hill
Frankfort Hickory Creek (1st Seed)    
 
BYE Frankfort Hickory Creek25 25      
  02/26/2019  
Frankfort Summit Hill (4th Seed)11 25 18    Manteno18 21  
02/25/2019   
Manteno (5th Seed)25 10 25  FRANKFORT HICKORY CREEK25 25  
  02/28/2019  
Bourbonnais UGC (2nd Seed)25 25         Bourbonnais UGC23 18  
02/25/2019   
Bradley Central (7th Seed)19   Bourbonnais UGC25 25  
  02/26/2019  
Mokena (3rd Seed)25 25     Mokena17 16  
02/25/2019   
Kankakee JHS (6th Seed)19 21  
Class 7-4A Regional 7
Regional Host: Flossmoor Parker
Homewood Hart (1st Seed)    
 
BYE Homewood Hart25 25      
  02/23/2019  
Flossmoor Parker (4th Seed)25 25     Flossmoor Parker20  
02/23/2019   
Markham Prairie-Hills (5th Seed)21 15   HOMEWOOD HART25 25  
  02/26/2019  
Robbins Kellar (2nd Seed)       Robbins Kellar14 15  
  
BYE Robbins Kellar14 25 25 
  02/23/2019  
Matteson Huth (3rd Seed)25 25     Matteson Huth25 16 22 
02/23/2019   
Park Forest Obama STA (6th Seed)18  
Class 7-4A Regional 8
Regional Host: Steger Columbia
Steger Columbia (1st Seed)    
 
BYE Steger Columbia25 25      
  02/26/2019  
University Park Crete Monee (4th Seed)25 25     University Park Crete Monee13 23  
02/25/2019   
Sauk Village Rickover (5th Seed)12 18   STEGER COLUMBIA21 25 25 
  02/28/2019  
Chicago Heights Washington (2nd Seed)25 25         Chicago Heights Washington25 18 17 
02/25/2019   
Glenwood Brookwood (7th Seed)  Chicago Heights Washington19 25 25 
  02/26/2019  
Lansing Memorial (3rd Seed)25 25     Lansing Memorial25 14 
02/25/2019   
Phoenix Coolidge (6th Seed)19 11  
Class 7-4A Regional 9
Regional Host: Canton Ingersoll
Macomb (1st Seed)    
 
BYE Macomb25 25      
  02/25/2019  
Dunlap Valley MS (4th Seed)23 21     Dunlap MS19  
02/23/2019   
Dunlap MS (5th Seed)25 25   Macomb27 22 15 
  02/27/2019  
Pekin Broadmoor (2nd Seed)       PEKIN BROADMOOR25 25 25 
  
BYE Pekin Broadmoor25 19 25 
  02/25/2019  
Pekin Edison (3rd Seed)25 25     Pekin Edison22 25 16 
02/23/2019   
Canton Ingersoll (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 10
Regional Host: Quincy
Springfield Franklin (1st Seed)    
 
BYE Springfield Franklin25 25      
  02/23/2019  
Quincy (4th Seed)25 25     Quincy13 11  
02/23/2019   
Springfield Grant (5th Seed)19 18   SPRINGFIELD FRANKLIN25 25  
  02/26/2019  
Jacksonville MS (2nd Seed)25 25         Springfield Lincoln 
02/23/2019   
Springfield Jefferson (7th Seed)11 17   Jacksonville MS22 22  
  02/23/2019  
Springfield Lincoln (3rd Seed)25 25     Springfield Lincoln25 25  
02/23/2019   
Springfield Washington (6th Seed)23 23  
Class 7-4A Regional 11
Regional Host: Normal Kingsley
Normal Kingsley (1st Seed)    
 
BYE Normal Kingsley25 25      
  02/27/2019  
Forrest Prairie Central (4th Seed)25 25     Forrest Prairie Central14 14  
02/25/2019   
Bloomington Evans (5th Seed)23 16   NORMAL KINGSLEY25 25  
  02/27/2019  
Bloomington JHS (2nd Seed)25 25         Bloomington JHS19 18  
02/25/2019   
Streator Northlawn (7th Seed)11 12   Bloomington JHS25 17 25 
  02/27/2019  
Normal Parkside (3rd Seed)25 25     Normal Parkside17 25 19 
02/25/2019   
Normal Chiddix (6th Seed)13 19  
Class 7-4A Regional 12
Regional Host: Morton JHS
Morton JHS (1st Seed)    
 
BYE Morton JHS25 25      
  02/25/2019  
Stanford Olympia (4th Seed)25 25     Stanford Olympia22 19  
02/23/2019   
Clinton (5th Seed)19 14   MORTON JHS25 25  
  02/26/2019  
Washington Central (2nd Seed)       East Peoria Central11  
  
BYE Washington Central18 25 24 
  02/25/2019  
East Peoria Central (3rd Seed)25 15 25    East Peoria Central25 19 26 
02/23/2019   
Lincoln JHS (6th Seed)14 25 13 
Class 7-4A Regional 13
Regional Host: Bethalto Trimpe
Edwardsville Lincoln (1st Seed)    
 
BYE Edwardsville Lincoln25 25      
  02/26/2019  
Taylorville JHS (4th Seed)15 23     Bethalto Trimpe13 10  
02/25/2019   
Bethalto Trimpe (5th Seed)25 25   Edwardsville Lincoln25 19 20 
  02/27/2019  
Chatham Glenwood (2nd Seed)       ROCHESTER17 25 25 
  
BYE Chatham Glenwood12 22  
  02/26/2019  
Rochester (3rd Seed)25 17 25    Rochester25 25  
02/25/2019   
Edwardsville Liberty (6th Seed)16 25 
Class 7-4A Regional 14
Regional Host: Jerseyville Community
Roxana (1st Seed)    
 
BYE Roxana25 25      
  02/26/2019  
Cahokia Wirth (4th Seed)25 20 21    Granite City Coolidge 
02/25/2019   
Granite City Coolidge (5th Seed)23 25 25  ROXANA19 25 25 
  02/28/2019  
East St. Louis Clark (2nd Seed)       East St. Louis Clark25 18 10 
  
BYE East St. Louis Clark31 16 25 
  02/26/2019  
Jerseyville Community (3rd Seed)25 25     Jerseyville Community29 25 21 
02/25/2019 - FORFEIT   
East St. Louis Lincoln (6th Seed) 
Class 7-4A Regional 15
Regional Host: Rantoul Eater
Champaign Edison (1st Seed)    
 
BYE Champaign Edison25 23 12     
  02/26/2019  
Champaign Jefferson (4th Seed)25 25     Champaign Jefferson22 25 25 
02/25/2019   
Champaign Franklin (5th Seed)20   Champaign Jefferson25 21 20 
  02/28/2019  
Mahomet-Seymour (2nd Seed)25 25         URBANA MS23 25 25 
02/25/2019   
Rantoul Eater (7th Seed)18 15   Mahomet-Seymour20 14  
  02/26/2019  
Urbana MS (3rd Seed)25 25     Urbana MS25 25  
02/25/2019   
Danville North Ridge (6th Seed)20  
Class 7-4A Regional 16
Regional Host: Effingham JHS
Effingham JHS (1st Seed)    
 
BYE Effingham JHS25 25      
  02/23/2019  
Decatur Stephen Decatur (4th Seed)16     Mattoon13 21  
02/23/2019   
Mattoon (5th Seed)25 25   EFFINGHAM JHS25 20 25 
  02/26/2019  
Charleston (2nd Seed)       Charleston25 22 
  
BYE Charleston25 27  
  02/23/2019  
Mt. Zion (3rd Seed)25 25     Mt. Zion23 25  
02/23/2019   
Decatur Jefferson (6th Seed)11  

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association