2019 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Streator St. Michael |
Ottawa Wallace (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Wallace | 15 | 25 | 16 |
|
|
|
02/26/2019
|
Streator St. Michael (4th Seed) | 17 | 26 | 25 |
|
Streator St. Michael | 25 | 22 | 25 |
02/25/2019
| |
Mendota Holy Cross (5th Seed) | 25 | 24 | 18 |
Streator St. Michael | 22 | 12 | |
|
02/28/2019
|
LaSalle Trinity Catholic (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
LASALLE TRINITY CATHOLIC | 25 | 25 | |
02/25/2019
| |
Grand Ridge (7th Seed) | 16 | 13 | |
LaSalle Trinity Catholic | 25 | 25 | |
|
02/26/2019
|
Oglesby Holy Family (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Oglesby Holy Family | 10 | 8 | |
02/25/2019
| |
Tonica (6th Seed) | 19 | 17 | |
Regional Host: Elwood GS |
Elwood GS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Elwood GS | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2019
|
Riverdale Patton (4th Seed) | 11 | 6 | |
|
Ottawa Marquette | 16 | 20 | |
02/25/2019
| |
Ottawa Marquette (5th Seed) | 25 | 25 | |
ELWOOD GS | 25 | 25 | |
|
02/26/2019
|
Thornton Wolcott (2nd Seed) | 17 | 25 | 25 |
|
|
|
Marseilles Milton Pope | 11 | 16 | |
02/25/2019
| |
Mazon-Verona-Kinsman (7th Seed) | 25 | 18 | 12 |
Thornton Wolcott | 23 | 22 | |
|
02/26/2019
|
Marseilles Milton Pope (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Marseilles Milton Pope | 25 | 25 | |
02/25/2019
| |
Lockport Fairmont (6th Seed) | 7 | 12 | |
Regional Host: Cornell |
Buckley St. John's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Buckley St. John's | 25 | 25 | |
|
|
|
02/25/2019
|
Cornell (4th Seed) | 23 | 24 | |
|
Piper City Tri-Point | 15 | 7 | |
02/23/2019
| |
Piper City Tri-Point (5th Seed) | 25 | 26 | |
Buckley St. John's | 22 | 25 | 13 |
|
02/27/2019
|
Pontiac St. Mary's (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
PONTIAC ST. MARY'S | 25 | 20 | 25 |
02/23/2019
| |
Flanagan (7th Seed) | 6 | 13 | |
Pontiac St. Mary's | 25 | 25 | |
|
02/25/2019
|
Odell (3rd Seed) | 26 | 25 | |
|
Odell | 11 | 16 | |
02/23/2019
| |
Saunemin (6th Seed) | 24 | 19 | |
Regional Host: Donovan |
Cissna Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Cissna Park | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2019
|
Donovan (4th Seed) | 16 | 10 | |
|
Crescent City | 18 | 20 | |
02/25/2019
| |
Crescent City (5th Seed) | 25 | 25 | |
CISSNA PARK | 25 | 25 | |
|
02/28/2019
|
Potomac (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Potomac | 15 | 12 | |
02/25/2019
-
FORFEIT
| |
Hopkins Park Lorenzo Smith (7th Seed) | 0 | 0 | |
Potomac | 25 | 25 | |
|
02/26/2019
|
Danville Schlarman (3rd Seed) | 16 | 10 | |
|
Rossville-Alvin | 14 | 16 | |
02/25/2019
| |
Rossville-Alvin (6th Seed) | 25 | 25 | |
Regional Host: Monmouth ICS |
Monmouth ICS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Monmouth ICS | 25 | 25 | |
|
|
|
02/25/2019
|
Galesburg Costa (4th Seed) | 25 | 25 | 25 |
|
Galesburg Costa | 14 | 6 | |
02/23/2019
| |
Williamsfield (5th Seed) | 27 | 17 | 15 |
MONMOUTH ICS | 25 | 25 | |
|
02/26/2019
|
Annawan (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Annawan | 10 | 13 | |
02/23/2019
| |
Cambridge JHS (7th Seed) | 16 | 16 | |
Annawan | 25 | 25 | |
|
02/25/2019
|
Kewanee Visitation (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Kewanee Visitation | 16 | 13 | |
02/23/2019
| |
Woodhull AlWood (6th Seed) | 22 | 14 | |
Regional Host: Peoria Limestone Walters |
Peoria Limestone Walters (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria Limestone Walters | 25 | 25 | |
|
|
|
02/23/2019
|
Bartonville GS (4th Seed) | 25 | 29 | |
|
Bartonville GS | 9 | 17 | |
02/23/2019
| |
Peoria Holy Family (5th Seed) | 14 | 27 | |
PEORIA LIMESTONE WALTERS | 25 | 25 | |
|
02/26/2019
|
Peoria Hollis (2nd Seed) |
|
|
|
Bartonville Monroe | 7 | 10 | |
| |
BYE |
Peoria Hollis | 23 | 21 | |
|
02/23/2019
|
Bartonville Monroe (3rd Seed) |
|
Bartonville Monroe | 25 | 25 | |
| |
BYE |
Regional Host: Morton Blessed Sacrament |
Spring Bay Riverview (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Spring Bay Riverview | 24 | 23 | |
|
|
|
02/23/2019
|
Metamora St. Mary's (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Metamora St. Mary's | 26 | 25 | |
02/23/2019
| |
Washington St. Patrick (5th Seed) | 23 | 10 | |
METAMORA ST. MARY'S | 22 | 25 | 25 |
|
02/26/2019
|
East Peoria Robein (2nd Seed) |
|
|
|
Morton Blessed Sacrament | 25 | 22 | 23 |
| |
BYE |
East Peoria Robein | 23 | 16 | |
|
02/23/2019
|
Morton Blessed Sacrament (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Morton Blessed Sacrament | 25 | 25 | |
02/23/2019
| |
Lowpoint-Washburn (6th Seed) | 16 | 9 | |
Regional Host: Pekin St. Joseph |
Hartsburg-Emden (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Hartsburg-Emden | 25 | 25 | |
|
|
|
02/25/2019
|
Normal Calvary (4th Seed) | 16 | 8 | |
|
Normal Epiphany | 8 | 14 | |
02/23/2019
| |
Normal Epiphany (5th Seed) | 25 | 25 | |
HARTSBURG-EMDEN | 25 | 25 | |
|
02/26/2019
|
Pekin Rankin (2nd Seed) |
|
|
|
Pekin Rankin | 7 | 11 | |
| |
BYE |
Pekin Rankin | 25 | 14 | 25 |
|
02/25/2019
|
Pekin St. Joseph (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Pekin St. Joseph | 20 | 25 | 15 |
02/23/2019
| |
South Pekin (6th Seed) | 12 | 18 | |
Regional Host: Ashland A-C Central |
Ashland A-C Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ashland A-C Central | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2019
|
Waverly (4th Seed) | 25 | 29 | 25 |
|
Waverly | 20 | 17 | |
02/25/2019
| |
Greenview (5th Seed) | 23 | 31 | 22 |
ASHLAND A-C CENTRAL | 25 | 25 | |
|
02/28/2019
|
Franklin (2nd Seed) |
|
|
|
Franklin | 22 | 20 | |
| |
BYE |
Franklin | 18 | 25 | 25 |
|
02/26/2019
|
Jacksonville Our Saviour (3rd Seed) | 25 | 27 | |
|
Jacksonville Our Saviour | 25 | 17 | 22 |
02/25/2019
| |
Virginia (6th Seed) | 9 | 25 | |
Regional Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell |
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2019
|
Springfield St. Aloysius (4th Seed) | 25 | 18 | 25 |
|
Springfield St. Aloysius | 7 | 6 | |
02/25/2019
| |
Lincoln Carroll Catholic (5th Seed) | 20 | 25 | 21 |
LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL | 25 | 25 | |
|
02/28/2019
|
Springfield Little Flower (2nd Seed) |
|
|
|
Springfield Little Flower | 11 | 9 | |
| |
BYE |
Springfield Little Flower | 25 | 25 | |
|
02/26/2019
|
Springfield Christian (3rd Seed) | 25 | 21 | 25 |
|
Springfield Christian | 22 | 6 | |
02/25/2019
| |
Springfield Calvary (6th Seed) | 20 | 25 | 11 |
Regional Host: Bement |
DeLand-Weldon (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
DeLand-Weldon | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2019
|
Decatur Holy Family (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Decatur Holy Family | 16 | 10 | |
02/25/2019
-
FORFEIT
| |
Decatur Our Lady of Lourdes (5th Seed) | 0 | 0 | |
DELAND-WELDON | 25 | 26 | |
|
02/28/2019
|
Decatur Garfield Montessori (2nd Seed) |
|
|
|
Decatur Garfield Montessori | 12 | 24 | |
| |
BYE |
Decatur Garfield Montessori | 25 | 25 | |
|
02/26/2019
|
Bement (3rd Seed) | 24 | 19 | |
|
Decatur Lutheran | 15 | 9 | |
02/25/2019
| |
Decatur Lutheran (6th Seed) | 26 | 25 | |
Regional Host: Rantoul St. Malachy |
Homer Heritage (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Homer Heritage | 21 | 25 | 25 |
|
|
|
02/26/2019
|
Royal Prairieview Ogden (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Royal Prairieview Ogden | 25 | 18 | 6 |
02/25/2019
| |
Gifford (5th Seed) | 17 | 23 | |
Homer Heritage | 25 | 20 | 20 |
|
02/27/2019
|
Champaign Next Generation (2nd Seed) |
|
|
|
CHAMPAIGN NEXT GENERATION | 17 | 25 | 25 |
| |
BYE |
Champaign Next Generation | 25 | 24 | 25 |
|
02/26/2019
|
Rantoul St. Malachy (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Rantoul St. Malachy | 20 | 26 | 21 |
02/25/2019
| |
Thomasboro (6th Seed) | 15 | 17 | |
Regional Host: Greenfield |
Brussels (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Brussels | 25 | 19 | 25 |
|
|
|
02/23/2019
|
Pleasant Hill (4th Seed) | 24 | 26 | 20 |
|
Palmyra Northwestern | 17 | 25 | 13 |
02/23/2019
| |
Palmyra Northwestern (5th Seed) | 26 | 24 | 25 |
BRUSSELS | 13 | 25 | 25 |
|
02/26/2019
|
Greenfield (2nd Seed) |
|
|
|
Greenfield | 25 | 21 | 13 |
| |
BYE |
Greenfield | 25 | 12 | 25 |
|
02/23/2019
|
Lovejoy (3rd Seed) | 19 | 25 | 25 |
|
Lovejoy | 11 | 25 | 18 |
02/23/2019
| |
Griggsville-Perry (6th Seed) | 25 | 19 | 14 |
Regional Host: Ramsey |
Belleville St. Teresa (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Belleville St. Teresa | 25 | 25 | |
|
|
|
02/23/2019
|
Mulberry Grove JHS (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Mulberry Grove JHS | 8 | 16 | |
02/23/2019
| |
Pocahontas (5th Seed) | 12 | 14 | |
BELLEVILLE ST. TERESA | 25 | 25 | |
|
02/25/2019
|
Morrisonville JHS (2nd Seed) |
|
|
|
Morrisonville JHS | 15 | 20 | |
| |
BYE |
Morrisonville JHS | 25 | 25 | |
|
02/23/2019
|
Ramsey (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Ramsey | 15 | 17 | |
02/23/2019
| |
Sorento (6th Seed) | 9 | 9 | |
Regional Host: Oakland Lake Crest |
Findlay Okaw Valley (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Findlay Okaw Valley | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2019
|
Windsor (4th Seed) | 4 | 21 | |
|
Chrisman Scottland | 12 | 7 | |
02/25/2019
| |
Chrisman Scottland (5th Seed) | 25 | 25 | |
Findlay Okaw Valley | 18 | 13 | |
|
02/28/2019
|
Hume Shiloh (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
HUME SHILOH | 25 | 25 | |
02/25/2019
| |
Mattoon St. John's (7th Seed) | 11 | 21 | |
Hume Shiloh | 25 | 25 | |
|
02/26/2019
|
Stewardson-Strasburg (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Stewardson-Strasburg | 8 | 13 | |
02/25/2019
| |
Oakland Lake Crest (6th Seed) | 16 | 7 | |
Regional Host: Sigel St. Michael's |
Newton St. Thomas (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Newton St. Thomas | 25 | 25 | |
|
|
|
02/23/2019
|
Grayville (4th Seed) | 17 | 19 | |
|
Martinsville | 2 | 7 | |
02/23/2019
| |
Martinsville (5th Seed) | 25 | 25 | |
NEWTON ST. THOMAS | 25 | 25 | |
|
02/26/2019
|
Sigel St. Michael's (2nd Seed) |
|
|
|
West Salem | 17 | 14 | |
| |
BYE |
Sigel St. Michael's | 25 | 23 | 19 |
|
02/23/2019
|
West Salem (3rd Seed) | 25 | 24 | 25 |
|
West Salem | 17 | 25 | 25 |
02/23/2019
| |
Effingham Sacred Heart (6th Seed) | 11 | 26 | 22 |
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|