2015 State Meet Results
|
Last updated at 6:38 pm on Saturday, March 14, 2015 |
PRELIMINARIES |
|
|
FIRST ROUND |
|
|
QUARTERFINALS |
|
|
SEMIFINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Yadiel Rosario, Beardstown MS |
|
|
Tucker Overton, Mattoon |
|
|
|
|
|
|
|
Mark De Neut, Joliet Hufford |
|
Mark De Neut |
|
|
|
|
|
|
|
Dec 3-2 OT |
|
|
Dec 3-1 |
|
Tucker Overton |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Griffin Kolic |
|
|
|
|
Jake Reusch, Joy Mercer County |
|
|
Griffin Kolic |
|
Dec 3-2 |
|
|
|
Griffin Kolic, Bloomington JHS |
|
Jacob Illescas, Gurnee Viking |
|
|
|
|
|
|
M-Dec 16-4 |
|
|
M-Dec 12-3 |
|
|
|
|
Griffin Kolic |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Brock Emmerich |
|
Camden Crowley, Homer Glen Homer |
|
|
Michael Blanke, Barrington Prairie |
|
|
|
|
Dec 13-6 |
Arlanders Berry, Cahokia Wirth |
|
Camden Crowley |
|
|
|
|
|
Dec 6-2 |
|
|
Dec 6-0 |
|
Michael Blanke |
|
|
|
|
|
|
|
Brock Emmerich |
|
|
|
Gabe Bennett, LeRoy |
|
|
Gabe Bennett |
|
Dec 6-4 OT |
|
|
|
Ryan Wegerer, Orion |
|
Brock Emmerich, Deerfield Shepard |
|
|
|
|
|
CHAMPIONSHIP |
Dec 6-0 |
|
|
Dec 8-1 |
|
|
|
|
|
Griffin Kolic, Bloomington JHS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Xevion Rolle, Bolingbrook Humphrey |
|
Jack Fabbrini, Lake Zurich North |
|
|
Asher Wiegand, Eureka |
|
|
|
|
|
M-Dec 14-2 |
Zach McCain, Round Lake Magee |
|
Jack Fabbrini |
|
|
|
|
|
|
Dec 6-0 |
|
|
Fall 2:05 |
|
Asher Wiegand |
|
|
|
|
|
|
|
|
Landon Flynn |
|
|
|
Jerico Malunay, Glen Ellyn Hadley |
|
|
Landon Flynn |
|
Dec 3-1 |
|
|
Landon Flynn, Wilmington |
|
Kyle Protsman, Macomb |
|
|
|
|
|
Fall 2:22 |
|
|
Fall 3:44 |
|
|
|
|
Asher Wiegand |
|
|
|
|
|
|
|
|
Xevion Rolle |
|
Tyler Lowrey, McHenry MS |
|
|
Xevion Rolle, Bolingbrook Humphrey |
|
|
|
|
Fall 1:58 |
|
Aidan Rosenbloom, Highland Park Northwood |
|
Tyler Lowrey |
|
|
|
|
|
|
M-Dec 17-3 |
|
|
Fall 2:02 |
|
Xevion Rolle |
|
|
|
|
|
|
|
|
Blake Aves |
|
|
|
|
Chandler Ifft, Forrest Prairie Central |
|
|
Alex Perez |
|
Dec 6-0 |
|
|
|
|
Alex Perez, Burr Ridge Gower |
|
Blake Aves, DeKalb Huntley |
|
|
|
|
|
|
|
T-Fall 15-0 3:50 |
|
|
Dec 4-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRELIMINARY WRESTLEBACKS |
|
|
FIRST ROUND WRESTLEBACKS |
|
|
QUARTERFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
SEMIFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jake Reusch, Joy Mercer County |
|
|
Tucker Overton, Mattoon |
|
|
|
|
|
|
|
Jacob Illescas, Gurnee Viking |
|
Jacob Illescas |
|
|
|
|
|
⇒ Brock Emmerich, Deerfield Shepard |
|
Dec 4-2 |
|
|
Dec 6-3 |
|
Jacob Illescas |
|
|
Michael Blanke |
|
|
|
|
|
Michael Blanke |
|
|
Dec 6-4 |
Bye |
|
|
Gabe Bennett |
|
Fall 3:15 |
|
|
|
Gabe Bennett, LeRoy |
|
Michael Blanke, Barrington Prairie |
|
|
|
|
|
THIRD PLACE |
|
|
|
Dec 5-4 |
|
|
|
|
|
Brock Emmerich, Deerfield Shepard |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Blake Aves, DeKalb Huntley |
|
Bye |
|
|
Landon Flynn, Wilmington |
|
|
|
|
|
Dec 4-3 |
Jack Fabbrini, Lake Zurich North |
|
Jack Fabbrini |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fall 3:15 |
|
Landon Flynn |
|
|
|
|
|
|
|
|
Blake Aves |
|
|
Blake Aves |
Bye |
|
|
Tyler Lowrey |
|
Fall 3:29 |
|
|
⇒ Asher Wiegand, Eureka |
|
Tyler Lowrey, McHenry MS |
|
Blake Aves, DeKalb Huntley |
|
|
|
|
|
Dec 1-0 OT |
|
|
|
|
Fall 1:33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FIFTH PLACE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Michael Blanke, Barrington Prairie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Asher Wiegand, Eureka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 4-0 |
|
|
Class History
The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.
How Class Split is Determined
|