2018 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Burr Ridge MS |
Joliet Laraway (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Joliet Laraway | 33 |
|
|
|
01/22/2018
|
Burr Ridge MS (4th Seed) | 44 |
|
Burr Ridge MS | 23 |
01/20/2018
| |
Lockport Kelvin Grove (5th Seed) | 28 |
JOLIET LARAWAY | 28 |
|
01/25/2018
|
Lockport Taft (2nd Seed) |
|
|
|
Lockport Taft | 26 |
| |
BYE |
Lockport Taft | 31 |
|
01/22/2018
|
Markham Obama (3rd Seed) | 39 |
|
Markham Obama | 22 |
01/20/2018
| |
Chicago Learn Hunter Perkins (6th Seed) | 14 |
Regional Host: Ford Heights Cottage Grove UGC |
Hazel Crest Jesse White (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Hazel Crest Jesse White | 34 |
|
|
|
01/23/2018
|
Elwood GS (4th Seed) | 37 |
|
Elwood GS | 23 |
01/20/2018
| |
St. Anne (5th Seed) | 12 |
HAZEL CREST JESSE WHITE | 42 |
|
01/24/2018
|
Bourbonnais St. George (2nd Seed) |
|
|
|
Grant Park | 10 |
| |
BYE |
Bourbonnais St. George | 23 |
|
01/23/2018
|
Grant Park (3rd Seed) | 24 |
|
Grant Park | 26 |
01/20/2018
| |
Ford Heights Cottage Grove UGC (6th Seed) | 19 |
Regional Host: Seneca |
Dwight (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Dwight | 42 |
|
|
|
01/22/2018
|
Oglesby Washington (4th Seed) | 42 |
|
Oglesby Washington | 27 |
01/20/2018
| |
Seneca (5th Seed) | 14 |
DWIGHT | 45 |
|
01/24/2018
|
McNabb Putnam County (2nd Seed) |
|
|
|
McNabb Putnam County | 44 |
| |
BYE |
McNabb Putnam County | 54 |
|
01/22/2018
|
Streator Woodland (3rd Seed) | 38 |
|
Streator Woodland | 21 |
01/20/2018
| |
Gardner (6th Seed) | 32 |
Regional Host: Peoria St. Philomena |
Peoria Christian (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria Christian | 46 |
|
|
|
01/23/2018
|
Roanoke-Benson (4th Seed) | 41 |
|
Roanoke-Benson | 16 |
01/20/2018
| |
Henry-Senachwine (5th Seed) | 36 |
PEORIA CHRISTIAN | 51 |
|
01/24/2018
|
Sparland Midland (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
Sparland Midland | 21 |
01/20/2018
| |
Peoria Heights St. Thomas (7th Seed) | 23 |
Sparland Midland | 29 |
|
01/23/2018
|
Peoria Heights GS (3rd Seed) | 34 |
|
Peoria Heights GS | 26 |
01/20/2018
| |
Peoria St. Philomena (6th Seed) | 26 |
Regional Host: Princeville |
Toulon Stark County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Toulon Stark County | 21 |
|
|
|
01/22/2018
|
Kewanee Wethersfield (4th Seed) | 22 |
|
Brimfield | 28 |
01/20/2018
| |
Brimfield (5th Seed) | 37 |
Brimfield | 11 |
|
01/24/2018
|
Princeville (2nd Seed) | 48 |
|
|
|
PRINCEVILLE | 31 |
01/20/2018
| |
Woodhull AlWood (7th Seed) | 12 |
Princeville | 41 |
|
01/22/2018
|
Galva (3rd Seed) | 32 |
|
Galva | 22 |
01/20/2018
| |
Oneida ROWVA (6th Seed) | 22 |
Regional Host: Peoria Pleasant Valley |
Elmwood (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Elmwood | 38 |
|
|
|
01/22/2018
|
Peoria Pleasant Valley (4th Seed) | 49 |
|
Peoria Pleasant Valley | 30 |
01/20/2017
| |
Delavan (5th Seed) | 26 |
Elmwood | 28 |
|
01/24/2018
|
Peoria St. Vincent de Paul (2nd Seed) | 45 |
|
|
|
PEORIA ST. VINCENT DE PAUL | 44 |
01/20/2018
| |
Bartonville Oak Grove West (7th Seed) | 32 |
Peoria St. Vincent de Paul | 42 |
|
01/22/2018
|
Glasford Illini Bluffs (3rd Seed) | 36 |
|
Glasford Illini Bluffs | 14 |
01/20/2018
| |
Peoria Norwood (6th Seed) | 27 |
Regional Host: Bushnell-Prairie City |
Stronghurst West Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Stronghurst West Central | 44 |
|
|
|
01/24/2018
|
Lewistown JHS (4th Seed) | 41 |
|
Lewistown JHS | 27 |
01/20/2018
| |
La Harpe (5th Seed) | 26 |
STRONGHURST WEST CENTRAL | 52 |
|
01/26/2018
|
Bushnell-Prairie City (2nd Seed) | 49 |
|
|
|
Carthage | 47 |
01/20/2018
| |
Colchester West Prairie (7th Seed) | 14 |
Bushnell-Prairie City | 28 |
|
01/24/2018
|
Carthage (3rd Seed) | 48 |
|
Carthage | 31 |
01/20/2018
| |
Table Grove VIT (6th Seed) | 26 |
Regional Host: Mendon Unity |
Augusta Southeastern (1st Seed) | 49 |
|
|
01/20/2018
|
Hamilton (8th Seed) | 28 |
Augusta Southeastern | 41 |
|
|
|
01/22/2018
|
Mendon Unity (4th Seed) | 18 |
|
Nauvoo-Colusa | 27 |
01/20/2018
| |
Nauvoo-Colusa (5th Seed) | 37 |
AUGUSTA SOUTHEASTERN | 44 |
|
01/25/2018
|
Camp Point Central (2nd Seed) | 48 |
|
|
|
Camp Point Central | 33 |
01/20/2018
| |
Kinderhook Western (7th Seed) | 11 |
Camp Point Central | 23 |
|
01/22/2018
|
Payson Seymour (3rd Seed) | 46 |
|
Payson Seymour | 21 |
01/20/2018
| |
Liberty (6th Seed) | 31 |
Regional Host: Bismarck-Henning |
Bismarck-Henning (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bismarck-Henning | 31 |
|
|
|
01/22/2018
|
Champaign St. Matthew (4th Seed) | 45 |
|
Champaign St. Matthew | 35 |
01/20/2018
| |
Villa Grove (5th Seed) | 37 |
Champaign St. Matthew | 42 |
|
01/23/2018
|
Sidell Salt Fork (2nd Seed) | 60 |
|
|
|
SIDELL SALT FORK | 43 |
01/20/2018
| |
Champaign Judah Christian (7th Seed) | 9 |
Sidell Salt Fork | 40 |
|
01/22/2018
|
Milford (3rd Seed) | 39 |
|
Milford | 32 |
01/20/2018
| |
Mansfield Blue Ridge IJHS (6th Seed) | 22 |
Regional Host: Normal Metcalf |
Bloomington Corpus Christi (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bloomington Corpus Christi | 44 |
|
|
|
01/24/2018
|
Heyworth (4th Seed) | 33 |
|
Heyworth | 10 |
01/22/2018
| |
LeRoy (5th Seed) | 20 |
BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI | 41 |
|
01/25/2018
-
OT
|
Colfax Ridgeview (2nd Seed) | 33 |
|
|
|
Normal Metcalf | 37 |
01/22/2018
| |
Fisher (7th Seed) | 8 |
Colfax Ridgeview | 37 |
|
01/24/2018
|
Normal Metcalf (3rd Seed) | 46 |
|
Normal Metcalf | 45 |
01/22/2018
| |
Cerro Gordo (6th Seed) | 17 |
Regional Host: Neoga |
Effingham St. Anthony (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Effingham St. Anthony | 53 |
|
|
|
01/23/2018
|
Neoga (4th Seed) | 22 |
|
Neoga | 18 |
01/22/2018
| |
Kansas (5th Seed) | 13 |
EFFINGHAM ST. ANTHONY | 49 |
|
01/25/2018
|
Paris Crestwood (2nd Seed) |
|
|
|
Paris Crestwood | 17 |
| |
BYE |
Paris Crestwood | 45 |
|
01/23/2018
|
Hutsonville (3rd Seed) | 18 |
|
Hutsonville | 26 |
01/22/2018
| |
Oblong (6th Seed) | 16 |
Regional Host: Kinmundy South Central |
Altamont (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Altamont | 35 |
|
|
|
01/23/2018
|
Louisville North Clay (4th Seed) | 42 |
|
Louisville North Clay | 30 |
01/22/2018
| |
Mulberry Grove JHS (5th Seed) | 19 |
Altamont | 41 |
|
01/25/2018
|
Kinmundy South Central (2nd Seed) |
|
|
|
KINMUNDY SOUTH CENTRAL | 51 |
| |
BYE |
Kinmundy South Central | 67 |
|
01/23/2018
|
St. Elmo (3rd Seed) |
|
St. Elmo | 42 |
| |
BYE |
Regional Host: Buffalo Tri-City |
Decatur Robertson (1st Seed) | 83 |
|
|
01/20/2018
|
Kincaid South Fork (8th Seed) | 11 |
Decatur Robertson | 85 |
|
|
|
01/23/2018
|
Decatur Hope (4th Seed) | 57 |
|
Decatur Hope | 32 |
01/20/2018
| |
Buffalo Tri-City (5th Seed) | 45 |
DECATUR ROBERTSON | 67 |
|
01/24/2018
|
Mt. Pulaski (2nd Seed) | 39 |
|
|
|
Decatur Johns Hill | 24 |
01/20/2018
| |
Illiopolis Sangamon Valley (7th Seed) | 8 |
Mt. Pulaski | 31 |
|
01/23/2018
|
Decatur Johns Hill (3rd Seed) | 43 |
|
Decatur Johns Hill | 42 |
01/20/2018
| |
Decatur Dennis (6th Seed) | 32 |
Regional Host: Findlay Okaw Valley |
Assumption Central A & M (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Assumption Central A & M | 28 |
|
|
|
01/22/2018
|
Cowden-Herrick (4th Seed) | 34 |
|
Cowden-Herrick | 40 |
01/20/2018
| |
Ramsey (5th Seed) | 25 |
COWDEN-HERRICK | 33 |
|
01/25/2018
|
Nokomis JHS (2nd Seed) | 33 |
|
|
|
Morrisonville JHS | 17 |
01/20/2018
| |
Findlay Okaw Valley (7th Seed) | 9 |
Nokomis JHS | 26 |
|
01/22/2018
|
Morrisonville JHS (3rd Seed) | 41 |
|
Morrisonville JHS | 28 |
01/20/2018
| |
Pawnee (6th Seed) | 32 |
Regional Host: Ashland A-C Central |
Ashland A-C Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ashland A-C Central | 50 |
|
|
|
01/22/2018
|
Springfield Christian (4th Seed) | 39 |
|
Springfield Christian | 26 |
01/20/2018
| |
Springfield St. Agnes (5th Seed) | 22 |
Ashland A-C Central | 32 |
|
01/24/2018
|
Springfield Christ the King (2nd Seed) | 55 |
|
|
|
SPRINGFIELD CHRIST THE KING | 36 |
01/20/2018
| |
Springfield Blessed Sacrament (7th Seed) | 4 |
Springfield Christ the King | 56 |
|
01/22/2018
|
Concord Triopia (3rd Seed) | 38 |
|
Concord Triopia | 30 |
01/20/2018
| |
Mason City Illini Central (6th Seed) | 33 |
Regional Host: Jerseyville St. Francis HG |
Bunker Hill Wolf Ridge (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bunker Hill Wolf Ridge | 34 |
|
|
|
01/22/2018
|
Winchester (4th Seed) | 35 |
|
Carrollton GS | 28 |
01/20/2018
| |
Carrollton GS (5th Seed) | 37 |
Bunker Hill Wolf Ridge | 28 |
|
01/24/2018
|
Jerseyville St. Francis HG (2nd Seed) | 45 |
|
|
|
MADISON | 35 |
01/20/2018
| |
Greenfield (7th Seed) | 29 |
Jerseyville St. Francis HG | 38 |
|
01/22/2018
|
Madison (3rd Seed) | 56 |
|
Madison | 55 |
01/20/2018
| |
Hardin Calhoun (6th Seed) | 10 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|