2018 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Lockport Fairmont |
Lockport Fairmont (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lockport Fairmont | 45 |
|
|
|
01/23/2018
|
Joliet Union (4th Seed) | 14 |
|
Riverdale Patton | 21 |
01/23/2018
| |
Riverdale Patton (5th Seed) | 32 |
Lockport Fairmont | 24 |
|
01/24/2018
|
Rockdale (2nd Seed) |
|
|
|
ROCKDALE | 44 |
| |
BYE |
Rockdale | 32 |
|
01/23/2018
|
Bourbonnais St. Paul's (3rd Seed) |
|
Bourbonnais St. Paul's | 7 |
| |
BYE |
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman |
Ransom (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ransom | 16 |
|
|
|
01/22/2018
|
Mazon-Verona-Kinsman (4th Seed) | 25 |
|
Mazon-Verona-Kinsman | 29 |
01/20/2018
| |
Grand Ridge (5th Seed) | 22 |
MAZON-VERONA-KINSMAN | 30 |
|
01/24/2018
|
Ottawa Wallace (2nd Seed) | 46 |
|
|
|
Ottawa Wallace | 21 |
01/20/2018
| |
Ottawa Deer Park (7th Seed) | 26 |
Ottawa Wallace | 48 |
|
01/22/2018
|
Ottawa Marquette (3rd Seed) | 37 |
|
Ottawa Marquette | 34 |
01/20/2018
| |
Marseilles Milton Pope (6th Seed) | 32 |
Regional Host: LaSalle Trinity Catholic |
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
LaSalle Trinity Catholic | 34 |
|
|
|
01/22/2018
|
Oglesby Holy Family (4th Seed) | 41 |
|
Oglesby Holy Family | 17 |
01/20/2018
| |
Lowpoint-Washburn (5th Seed) | 29 |
LASALLE TRINITY CATHOLIC | 30 |
|
01/23/2018
|
Tonica (2nd Seed) |
|
|
|
Utica Waltham North | 19 |
| |
BYE |
Tonica | 20 |
|
01/22/2018
|
Utica Waltham North (3rd Seed) |
|
Utica Waltham North | 32 |
| |
BYE |
Regional Host: Williamsfield |
Williamsfield (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Williamsfield | 43 |
|
|
|
01/23/2018
|
London Mills Valley (4th Seed) | 37 |
|
London Mills Valley | 18 |
01/20/2018
| |
Annawan (5th Seed) | 24 |
Williamsfield | 28 |
|
01/25/2018
|
Monmouth ICS (2nd Seed) |
|
|
|
MONMOUTH ICS | 36 |
| |
BYE |
Monmouth ICS | 29 |
|
01/23/2018
|
Cambridge JHS (3rd Seed) |
|
Cambridge JHS | 18 |
| |
BYE |
Regional Host: Crescent City |
Rossville-Alvin (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rossville-Alvin | 27 |
|
|
|
01/22/2018
-
OT
|
Crescent City (4th Seed) | 35 |
|
Crescent City | 26 |
01/20/2018
| |
Hopkins Park Lorenzo Smith (5th Seed) | 14 |
ROSSVILLE-ALVIN | 31 |
|
01/24/2018
|
Buckley St. John's (2nd Seed) | 45 |
|
|
|
Buckley St. John's | 24 |
01/20/2018
| |
Cissna Park (7th Seed) | 10 |
Buckley St. John's | 36 |
|
01/22/2018
|
Donovan (3rd Seed) | 28 |
|
Potomac | 32 |
01/20/2018
| |
Potomac (6th Seed) | 34 |
Regional Host: Pontiac St. Mary's |
Pontiac St. Mary's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pontiac St. Mary's | 35 |
|
|
|
01/23/2018
|
Flanagan (4th Seed) | 30 |
|
Saunemin | 15 |
01/20/2018
| |
Saunemin (5th Seed) | 41 |
Pontiac St. Mary's | 30 |
|
01/24/2018
|
Odell (2nd Seed) | 39 |
|
|
|
LEXINGTON | 38 |
01/20/2018
| |
Cornell (7th Seed) | 24 |
Odell | 17 |
|
01/23/2018
|
Lexington (3rd Seed) | 43 |
|
Lexington | 35 |
01/20/2018
| |
Piper City Tri-Point (6th Seed) | 25 |
Regional Host: Washington St. Patrick |
Washington St. Patrick (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Washington St. Patrick | 43 |
|
|
|
01/22/2018
|
East Peoria Robein (4th Seed) | 56 |
|
East Peoria Robein | 14 |
01/20/2018
| |
Peoria Holy Family (5th Seed) | 33 |
WASHINGTON ST. PATRICK | 45 |
|
01/24/2018
|
Spring Bay Riverview (2nd Seed) |
|
|
|
Spring Bay Riverview | 27 |
| |
BYE |
Spring Bay Riverview | 46 |
|
01/22/2018
|
Peoria St. Jude (3rd Seed) |
|
Peoria St. Jude | 27 |
| |
BYE |
Regional Host: Bartonville GS |
Peoria Hollis (1st Seed) | 49 |
|
|
01/20/2018
|
Peoria Limestone Walters (4th Seed) | 45 |
PEORIA HOLLIS
| 44 |
|
01/22/2018
|
Bartonville Monroe (2nd Seed) | 33 |
|
Bartonville Monroe
| 42 |
01/20/2018
| |
Bartonville GS (3rd Seed) | 32 |
Regional Host: Normal Epiphany |
Bloomington Cornerstone (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bloomington Cornerstone | 42 |
|
|
|
01/23/2018
-
OT
|
Bloomington St. Mary's (4th Seed) | 34 |
|
Bloomington St. Mary's | 39 |
01/22/2018
| |
Morton Blessed Sacrament (5th Seed) | 29 |
BLOOMINGTON CORNERSTONE | 37 |
|
01/24/2018
|
Pekin St. Joseph (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
Pekin St. Joseph | 26 |
01/22/2018
| |
Normal Epiphany (7th Seed) | 23 |
Pekin St. Joseph | 43 |
|
01/23/2018
|
Pekin Rankin (3rd Seed) | 33 |
|
Normal Calvary | 26 |
01/22/2018
| |
Normal Calvary (6th Seed) | 39 |
Regional Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell |
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed) | 63 |
|
|
01/20/2018
|
South Pekin (8th Seed) | 16 |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 60 |
|
|
|
01/22/2018
|
Greenview (4th Seed) | 46 |
|
Greenview | 19 |
01/20/2018
| |
Virginia (5th Seed) | 23 |
LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL | 40 |
|
01/24/2018
|
Cuba (2nd Seed) | 41 |
|
|
|
Lincoln Chester-East Lincoln | 34 |
01/20/2018
| |
Hartsburg-Emden (7th Seed) | 11 |
Cuba | 31 |
|
01/22/2018
|
Lincoln Chester-East Lincoln (3rd Seed) | 39 |
|
Lincoln Chester-East Lincoln | 40 |
01/20/2018
| |
Lincoln Carroll Catholic (6th Seed) | 26 |
Regional Host: Chrisman Scottland |
Chrisman Scottland (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Chrisman Scottland | 37 |
|
|
|
01/22/2018
|
Homer Heritage (4th Seed) | 32 |
|
Homer Heritage | 21 |
01/20/2018
| |
Danville Schlarman (5th Seed) | 23 |
CHRISMAN SCOTTLAND | 41 |
|
01/23/2018
|
Hume Shiloh (2nd Seed) |
|
|
|
Hume Shiloh | 21 |
| |
BYE |
Hume Shiloh | 34 |
|
01/22/2018
|
Royal Prairieview Ogden (3rd Seed) |
|
Royal Prairieview Ogden | 32 |
| |
BYE |
Regional Host: Rantoul St. Malachy |
Rantoul St. Malachy (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rantoul St. Malachy | 35 |
|
|
|
01/22/2018
|
Champaign Holy Cross (4th Seed) | 25 |
|
DeLand-Weldon | 22 |
01/20/2018
| |
DeLand-Weldon (5th Seed) | 26 |
Rantoul St. Malachy | 23 |
|
01/24/2018
|
Gifford (2nd Seed) |
|
|
|
GIFFORD | 24 |
| |
BYE |
Gifford | 28 |
|
01/22/2018
|
Champaign Next Generation (3rd Seed) | 43 |
|
Champaign Next Generation | 27 |
01/20/2018
| |
Thomasboro (6th Seed) | 27 |
Regional Host: Decatur Our Lady of Lourdes |
Pana Sacred Heart (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pana Sacred Heart | 71 |
|
|
|
01/22/2018
|
Decatur Holy Family (4th Seed) | 45 |
|
Decatur Holy Family | 39 |
01/20/2018
| |
Decatur Garfield Montessori (5th Seed) | 22 |
Pana Sacred Heart | 40 |
|
01/23/2018
|
Decatur Our Lady of Lourdes (2nd Seed) | 51 |
|
|
|
DECATUR OUR LADY OF LOURDES | 48 |
01/20/2018
| |
Bement (7th Seed) | 9 |
Decatur Our Lady of Lourdes | 45 |
|
01/22/2018
|
Decatur Lutheran (3rd Seed) | 50 |
|
Decatur Lutheran | 42 |
01/20/2018
| |
Windsor (6th Seed) | 14 |
Regional Host: Stewardson-Strasburg |
Stewardson-Strasburg (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Stewardson-Strasburg | 38 |
|
|
|
01/22/2018
|
Newton St. Thomas (4th Seed) | 44 |
|
Newton St. Thomas | 17 |
01/20/2018
| |
Effingham Sacred Heart (5th Seed) | 34 |
STEWARDSON-STRASBURG | 28 |
|
01/25/2018
|
Dieterich (2nd Seed) | 33 |
|
|
|
Dieterich | 17 |
01/20/2018
| |
Sigel St. Michael's (7th Seed) | 19 |
Dieterich | 44 |
|
01/22/2018
|
Mattoon St. John's (3rd Seed) | 34 |
|
Mattoon St. John's | 38 |
01/20/2018
| |
Martinsville (6th Seed) | 23 |
Regional Host: Springfield Little Flower |
Springfield Little Flower (1st Seed) | 65 |
|
|
01/20/2018
|
Sorento (8th Seed) | 11 |
Springfield Little Flower | 36 |
|
|
|
01/22/2018
|
Springfield Calvary (4th Seed) | 42 |
|
Springfield Calvary | 33 |
01/20/2018
| |
Pocahontas (5th Seed) | 29 |
Springfield Little Flower | 30 |
|
01/23/2018
|
Springfield St. Aloysius (2nd Seed) | 31 |
|
|
|
LOVEJOY | 42 |
01/20/2018
| |
Mt. Olive (7th Seed) | 23 |
Springfield St. Aloysius | 19 |
|
01/22/2018
|
Lovejoy (3rd Seed) | 40 |
|
Lovejoy | 39 |
01/20/2018
| |
Waverly (6th Seed) | 9 |
Regional Host: Carrollton St. John |
Jacksonville Our Saviour (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Jacksonville Our Saviour | 39 |
|
|
|
01/23/2018
|
Franklin (4th Seed) | 40 |
|
Franklin | 36 |
01/22/2018
| |
Carrollton St. John (5th Seed) | 22 |
JACKSONVILLE OUR SAVIOUR | 36 |
|
01/24/2018
|
Griggsville-Perry (2nd Seed) | 29 |
|
|
|
Griggsville-Perry | 27 |
01/22/2018
| |
Bluffs (7th Seed) | 18 |
Griggsville-Perry | 47 |
|
01/23/2018
|
Brussels (3rd Seed) | 53 |
|
Brussels | 31 |
01/22/2018
| |
Pleasant Hill (6th Seed) | 24 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|