2022 Boys & Girls Track and Field

 

Boys Class 7-1A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 7-1A Team Champion
Kewanee Wethersfield
Top Teams
1 Kewanee Wethersfield 31
2 Sigel St. Michael's 30.5
3 Effingham Sacred Heart 28.5
4 Springfield Christian 26
5 Bloomington Cornerstone 25
5 Normal Epiphany 25
7 Peoria St. Jude 24
8 Buffalo Grove St. Mary 22
8 Cissna Park 22
8 Delavan 22
Event Champions
110 Meter Hurdles
Skyler Estay
 Cissna Park
17.95+
100 Meter Dash
Joel Dalzon
 Bloomington Cornerstone
12.48+
200 Meter Dash
Hayden McGowen
 Greenfield
26.10+
400 Meter Dash
Coriell Green
 Delavan
56.00+
800 Meter Run
Coriell Green
 Delavan
2:13.02+
1600 Meter Run
Wesley Thompson
 Pekin Rankin
4:59.71+
4x100 Meter Relay
Pekin Rankin 52.74+
4x200 Meter Relay
Springfield Christian 1:50.83+
4x400 Meter Relay
Normal Epiphany 4:12.56+
Pole Vault
Bryce Niebrugge
 Sigel St. Michael's
9-03.00+
High Jump
Reid Harris
 Galva
5-01.00+
Long Jump
Joel Dalzon
 Bloomington Cornerstone
18-07.25+
Shot Put
Jude Traub
 Effingham Sacred Heart
39-09.50+
Discus Throw
Jude Traub
 Effingham Sacred Heart
124-02.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 1A.
 
 

Girls Class 7-1A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 7-1A Team Champion
Cambridge JHS
Springfield Christian
Top Teams
1 Cambridge JHS 47
1 Springfield Christian 47
3 Pekin Rankin 37
4 Sigel St. Michael's 36
5 Ransom 21
6 Carrollton St. John 19
7 Rantoul St. Malachy 18
7 Springfield St. Agnes 18
9 Millbrook 15
10 Elgin Harvest Christian 14
Event Champions
100 Meter Hurdles
Neely Goetten
 Jerseyville St. Francis HG
17.55+
100 Meter Dash
Iye Adaramola
 Springfield Christian
13.61+
200 Meter Dash
Iye Adaramola
 Springfield Christian
27.42+
400 Meter Dash
Dusti Smith
 Bradford
1:03.36+
800 Meter Run
Jana Vande Kemp
 Cambridge JHS
2:31.16+
1600 Meter Run
Paityn Brady
 Springfield St. Agnes
5:41.13+
4x100 Meter Relay
Sigel St. Michael's 57.53+
4x200 Meter Relay
Springfield Christian 1:56.80+
4x400 Meter Relay
Springfield Christian 4:29.08+
Pole Vault
Ava Miller
 Sigel St. Michael's
7-06.00+
High Jump
Cara Hatton
 Sigel St. Michael's
4-11.00+
Long Jump
Aubrey Duttlinger
 Oglesby Holy Family
15-08.75+
Shot Put
Mackenzie Peck
 Cambridge JHS
28-07.75+
Discus Throw
Aleyah Carley
 Potomac
87-08.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 1A.
 
 

Boys Class 8-1A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 8-1A Team Champion
Danville Schlarman
Top Teams
1 Danville Schlarman 53
2 Galesburg Costa 28
3 Normal Epiphany 27
4 Milledgeville Chadwick 23
5 Morris Nettle Creek 21
5 Peoria Academy 21
5 Peoria Hollis 21
8 Earlville 20
8 Mt. Olive 20
10 Philo St. Thomas 19
Event Champions
110 Meter Hurdles
Jerrius Atkinson
 Danville Schlarman
16.60+
100 Meter Dash
Jerrius Atkinson
 Danville Schlarman
12.19+
200 Meter Dash
Logan Smallwood
 Peoria Hollis
24.46+
400 Meter Dash
Jerrius Atkinson
 Danville Schlarman
53.64+
800 Meter Run
Issac Vazquez
 Earlville
2:14.35+
1600 Meter Run
Issac Vazquez
 Earlville
5:00.71+
4x100 Meter Relay
Oglesby Holy Family 50.85+
4x200 Meter Relay
Galesburg Costa 1:42.31+
4x400 Meter Relay
Galesburg Costa 3:57.00+
Pole Vault
Riley Hogan
 Philo St. Thomas
10-00.00+
High Jump
Riley Stevens
 Ransom
5-07.00+
Long Jump
Dominic Sartori
 Morris Nettle Creek
18-11.00+
Shot Put
Lincoln Cravens
 Danville Schlarman
43-03.00+
Discus Throw
Zachary Watson
 Springfield Christian
116-00.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 1A.
 
 

Girls Class 8-1A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 8-1A Team Champion
Cissna Park
Top Teams
1 Cissna Park 41.5
2 LaSalle Trinity Catholic 37.5
3 Annawan 34
4 Pekin Rankin 30
5 Roanoke-Benson 29
6 Bloomington Cornerstone 27
7 Springfield Calvary 26
8 Cambridge JHS 25
8 Henry-Senachwine 25
10 Marseilles Milton Pope 22
Event Champions
100 Meter Hurdles
Lily Bosnich
 LaSalle Trinity Catholic
17.07+
100 Meter Dash
Ainsley Johnson
 Springfield Calvary
12.76+
200 Meter Dash
Ainsley Johnson
 Springfield Calvary
26.04+
400 Meter Dash
Lila Coleman
 Marseilles Milton Pope
1:00.78+
800 Meter Run
Monika Urbaniak
 Palatine St. Theresa
2:25.61+
1600 Meter Run
Monika Urbaniak
 Palatine St. Theresa
5:15.84+
4x100 Meter Relay
Annawan 53.60+
4x200 Meter Relay
LaSalle Trinity Catholic 1:54.97+
4x400 Meter Relay
Serena 4:32.67+
Pole Vault
Claudia Ifft
 Bloomington Cornerstone
10-06.00+
High Jump
Katie Aitken
 Normal Epiphany
4-09.00+
Long Jump
Tyra Jones
 Annawan
17-08.25+
Shot Put
Addison Lucht
 Cissna Park
31-09.00+
Discus Throw
Kylea Seidell
 Pekin Rankin
104-03.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 1A.
 
IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Event Pro Photography Cubby Hole
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Mikasa Sports
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.