2022 Boys & Girls Track and Field

 

Boys Class 7-2A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 7-2A Team Champion
Colfax Ridgeview
Top Teams
1 Colfax Ridgeview 50
2 Paris Crestwood 32
3 Altamont 27
3 Winchester 27
5 Gardner 24
6 Dwight 21
6 Normal Metcalf 21
8 Tremont 20
9 Rock Falls St. Andrew 17
10 Bunker Hill Wolf Ridge 14.50
Event Champions
110 Meter Hurdles
Grant Hageman
 Bloomington Corpus Christi
18.01+
100 Meter Dash
Zane Hoffman
 Colfax Ridgeview
11.89+
200 Meter Dash
Zane Hoffman
 Colfax Ridgeview
23.97+
400 Meter Dash
Tyler Gubbins
 Gardner
55.60+
800 Meter Run
Cooper McManaway
 Altamont
2:16.24+
1600 Meter Run
Everett Henderson
 Tremont
5:15.59+
4x100 Meter Relay
Winchester 49.79+
4x200 Meter Relay
Colfax Ridgeview 1:43.55+
4x400 Meter Relay
Colfax Ridgeview 3:57.91+
Pole Vault
Riley Foglesong
 Table Grove VIT
9-02.00+
High Jump
Cooper McManaway
 Altamont
5-03.00+
Long Jump
Madox Hutchings
 Paris Crestwood
17-09.50+
Shot Put
Graham Meister
 Dwight
43-04.00+
Discus Throw
Gabe Howard
 Winchester
132-09.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 2A.
 
 

Girls Class 7-2A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 7-2A Team Champion
Effingham St. Anthony
Top Teams
1 Effingham St. Anthony 49
2 Findlay Okaw Valley 38
3 Altamont 36
4 Sidell Salt Fork 29
5 Normal Metcalf 28
6 Rock Falls St. Andrew 23
7 Marquette Heights Georgetowne 22
8 Carthage 21
8 Chicago Old St. Mary's 21
10 Bloomington Corpus Christi 16
10 Paris Crestwood 16
10 Plainfield St. Mary 16
10 Springfield Blessed Sacrament 16
10 Stewardson-Strasburg 16
Event Champions
100 Meter Hurdles
Madeline Ehrenberg
 Plainfield St. Mary
17.51+
100 Meter Dash
Reese Hoene
 Effingham St. Anthony
13.20+
200 Meter Dash
Reese Hoene
 Effingham St. Anthony
26.59+
400 Meter Dash
Lilyan Sizemore
 Gibson City GCMS
1:03.25+
800 Meter Run
Morgan Coker
 Marquette Heights Georgetowne
2:23.41+
1600 Meter Run
Morgan Coker
 Marquette Heights Georgetowne
5:28.70+
4x100 Meter Relay
Bloomington Corpus Christi 54.62+
4x200 Meter Relay
Effingham St. Anthony 1:53.32+
4x400 Meter Relay
Normal Metcalf 4:28.87+
Pole Vault
Nora Trupiano
 Effingham St. Anthony
7-09.00+
High Jump
Erin Harris
 Findlay Okaw Valley
5-00.00+
Long Jump
Gabby Totten
 Findlay Okaw Valley
16-06.00+
Shot Put
Sadie Sallee
 Paris Crestwood
29-11.50+
Discus Throw
Justyce Higgs
 Altamont
90-03.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 2A.
 
 

Boys Class 8-2A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 8-2A Team Champion
Bloomington Corpus Christi
Top Teams
1 Bloomington Corpus Christi 51
2 Lanark Eastland 37.2
3 Onarga Iroquois West 30
4 Gibson City GCMS 29
5 Brownstown 27
6 Tuscola East Prairie 25
7 Bismarck-Henning 20
8 Georgetown Mary Miller 16.5
9 Fox River Grove 15.6
10 Hazel Crest Jesse White 15
Event Champions
110 Meter Hurdles
Parker Krogman
 Lanark Eastland
16.43+
100 Meter Dash
Christian Gaytan
 Onarga Iroquois West
12.00+
200 Meter Dash
Christian Gaytan
 Onarga Iroquois West
24.27+
400 Meter Dash
Christian Gaytan
 Onarga Iroquois West
53.52+
800 Meter Run
Eoin Kohn
 Bloomington Corpus Christi
2:10.44+
1600 Meter Run
Lane Obert
 Liberty
4:55.16+
4x100 Meter Relay
Bloomington Corpus Christi 47.84+
4x200 Meter Relay
Lanark Eastland 1:40.52+
4x400 Meter Relay
Bloomington Corpus Christi 3:55.14+
Pole Vault
Isaiah Whitaker
 Bloomington Corpus Christi
15-00.00*
High Jump
Easton Stroh
 Gibson City GCMS
5-08.00+
Long Jump
Draven Zier
 Lanark Eastland
19-02.00+
Shot Put
Logan Abrams
 Fox River Grove
47-08.00+
Discus Throw
Maddax Stine
 Sidell Salt Fork
164-10.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 2A.
 
 

Girls Class 8-2A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 8-2A Team Champion
Glasford Illini Bluffs
Top Teams
1 Glasford Illini Bluffs 46
2 Chicago Old St. Mary's 30
3 Mendon Unity 28
4 Plainfield St. Mary 26
5 Effingham St. Anthony 25
6 Chicago Queen of All Saints 23
6 Erie 23
8 Sparland Midland 20
8 Virginia 20
10 Aurora Holy Angels 18
10 Lanark Eastland 18
Event Champions
100 Meter Hurdles
Enycia Price
 Bartonville Monroe
16.81+
100 Meter Dash
Saylor Barry
 Mendon Unity
12.97+
200 Meter Dash
Maliyah Miller
 Chicago Old St. Mary's
26.41+
400 Meter Dash
Daniella Bumber
 Sparland Midland
1:01.12+
800 Meter Run
Marycait Mackie
 Chicago Queen of All Saints
2:24.66+
1600 Meter Run
Marycait Mackie
 Chicago Queen of All Saints
5:20.11+
4x100 Meter Relay
Madison 53.61+
4x200 Meter Relay
Chicago Old St. Mary's 1:54.84+
4x400 Meter Relay
Plainfield St. Mary 4:21.03+
Pole Vault
Kate Foltz
 Tuscola East Prairie
9-06.00+
High Jump
Addison Marquardt
 Hinckley-Big Rock MS
4-10.00+
Long Jump
Trixie Carroll
 Lanark Eastland
16-04.75+
Shot Put
Addison Johnson
 Decatur Our Lady of Lourdes
33-10.25+
Discus Throw
Kally Richardson
 Green Valley Midwest Central
93-03.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 2A.
 
IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Event Pro Photography Cubby Hole
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Mikasa Sports
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.