2022 Boys & Girls Track and Field

 

Boys Class 7-1A
State Track Meet
May 13, 14, 2022
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 7-1A Team Champion
Kewanee Wethersfield
Top Teams
1 Kewanee Wethersfield 31
2 Sigel St. Michael's 30.5
3 Effingham Sacred Heart 28.5
4 Springfield Christian 26
5 Bloomington Cornerstone 25
5 Normal Epiphany 25
7 Peoria St. Jude 24
8 Buffalo Grove St. Mary 22
8 Cissna Park 22
8 Delavan 22
Event Champions
110 Meter Hurdles
Skyler Estay
 Cissna Park
17.95+
100 Meter Dash
Joel Dalzon
 Bloomington Cornerstone
12.48+
200 Meter Dash
Hayden McGowen
 Greenfield
26.10+
400 Meter Dash
Coriell Green
 Delavan
56.00+
800 Meter Run
Coriell Green
 Delavan
2:13.02+
1600 Meter Run
Wesley Thompson
 Pekin Rankin
4:59.71+
4x100 Meter Relay
Pekin Rankin 52.74+
4x200 Meter Relay
Springfield Christian 1:50.83+
4x400 Meter Relay
Normal Epiphany 4:12.56+
Pole Vault
Bryce Niebrugge
 Sigel St. Michael's
9-03.00+
High Jump
Reid Harris
 Galva
5-01.00+
Long Jump
Joel Dalzon
 Bloomington Cornerstone
18-07.25+
Shot Put
Jude Traub
 Effingham Sacred Heart
39-09.50+
Discus Throw
Jude Traub
 Effingham Sacred Heart
124-02.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 1A.
 
 

Boys Class 8-1A
State Track Meet
May 13, 14, 2022
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 8-1A Team Champion
Danville Schlarman
Top Teams
1 Danville Schlarman 53
2 Galesburg Costa 28
3 Normal Epiphany 27
4 Milledgeville Chadwick 23
5 Morris Nettle Creek 21
5 Peoria Academy 21
5 Peoria Hollis 21
8 Earlville 20
8 Mt. Olive 20
10 Philo St. Thomas 19
Event Champions
110 Meter Hurdles
Jerrius Atkinson
 Danville Schlarman
16.60+
100 Meter Dash
Jerrius Atkinson
 Danville Schlarman
12.19+
200 Meter Dash
Logan Smallwood
 Peoria Hollis
24.46+
400 Meter Dash
Jerrius Atkinson
 Danville Schlarman
53.64+
800 Meter Run
Issac Vazquez
 Earlville
2:14.35+
1600 Meter Run
Issac Vazquez
 Earlville
5:00.71+
4x100 Meter Relay
Oglesby Holy Family 50.85+
4x200 Meter Relay
Galesburg Costa 1:42.31+
4x400 Meter Relay
Galesburg Costa 3:57.00+
Pole Vault
Riley Hogan
 Philo St. Thomas
10-00.00+
High Jump
Riley Stevens
 Ransom
5-07.00+
Long Jump
Dominic Sartori
 Morris Nettle Creek
18-11.00+
Shot Put
Lincoln Cravens
 Danville Schlarman
43-03.00+
Discus Throw
Zachary Watson
 Springfield Christian
116-00.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 1A.
 
 

Girls Class 7-1A
State Track Meet
May 13, 14, 2022
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 7-1A Team Champion
Cambridge JHS
Springfield Christian
Top Teams
1 Cambridge JHS 47
1 Springfield Christian 47
3 Pekin Rankin 37
4 Sigel St. Michael's 36
5 Ransom 21
6 Carrollton St. John 19
7 Rantoul St. Malachy 18
7 Springfield St. Agnes 18
9 Millbrook 15
10 Elgin Harvest Christian 14
Event Champions
100 Meter Hurdles
Neely Goetten
 Jerseyville St. Francis HG
17.55+
100 Meter Dash
Iye Adaramola
 Springfield Christian
13.61+
200 Meter Dash
Iye Adaramola
 Springfield Christian
27.42+
400 Meter Dash
Dusti Smith
 Bradford
1:03.36+
800 Meter Run
Jana Vande Kemp
 Cambridge JHS
2:31.16+
1600 Meter Run
Paityn Brady
 Springfield St. Agnes
5:41.13+
4x100 Meter Relay
Sigel St. Michael's 57.53+
4x200 Meter Relay
Springfield Christian 1:56.80+
4x400 Meter Relay
Springfield Christian 4:29.08+
Pole Vault
Ava Miller
 Sigel St. Michael's
7-06.00+
High Jump
Cara Hatton
 Sigel St. Michael's
4-11.00+
Long Jump
Aubrey Duttlinger
 Oglesby Holy Family
15-08.75+
Shot Put
Mackenzie Peck
 Cambridge JHS
28-03.00+
Discus Throw
Aleyah Carley
 Potomac
87-08.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 1A.
 
 

Girls Class 8-1A
State Track Meet
May 13, 14, 2022
@ Eastside Centre, East Peoria
2022 Class 8-1A Team Champion
Cissna Park
Top Teams
1 Cissna Park 41.5
2 LaSalle Trinity Catholic 37.5
3 Annawan 34
4 Pekin Rankin 30
5 Roanoke-Benson 29
6 Bloomington Cornerstone 27
7 Springfield Calvary 26
8 Cambridge JHS 25
8 Henry-Senachwine 25
10 Marseilles Milton Pope 22
Event Champions
100 Meter Hurdles
Lily Bosnich
 LaSalle Trinity Catholic
17.07+
100 Meter Dash
Ainsley Johnson
 Springfield Calvary
12.76+
200 Meter Dash
Ainsley Johnson
 Springfield Calvary
26.04+
400 Meter Dash
Lila Coleman
 Marseilles Milton Pope
1:00.78+
800 Meter Run
Monika Urbaniak
 Palatine St. Theresa
2:25.61+
1600 Meter Run
Monika Urbaniak
 Palatine St. Theresa
5:15.84+
4x100 Meter Relay
Annawan 53.60+
4x200 Meter Relay
LaSalle Trinity Catholic 1:54.97+
4x400 Meter Relay
Serena 4:32.67+
Pole Vault
Claudia Ifft
 Bloomington Cornerstone
10-06.00+
High Jump
Katie Aitken
 Normal Epiphany
4-09.00+
Long Jump
Tyra Jones
 Annawan
17-08.25+
Shot Put
Addison Lucht
 Cissna Park
31-09.00+
Discus Throw
Kylea Seidell
 Pekin Rankin
104-03.00+
+ Class Record
* All-Time Record
First year of Class 1A.