2008 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Bourbonnais St. George |
Bourbonnais St. George (1st Seed) | 23 | |
|
Riverdale Patton (4th Seed) | 33 | RIVERDALE PATTON | 26 |
| |
Grant Park (2nd Seed) | 41 | Grant Park | 12 |
| |
Bridgeview Universal (3rd Seed) | 24 |
Host: Grand Ridge |
Morris Saratoga (1st Seed) | |
|
BYE | Morris Saratoga | 59 | |
| |
Oglesby Washington (4th Seed) | 34 | Ottawa Wallace | 28 |
| |
Ottawa Wallace (5th Seed) | 42 | | MORRIS SARATOGA | 49 |
| |
Grand Ridge (2nd Seed) | Grand Ridge | 17 |
| |
BYE | Grand Ridge | 47 | |
| |
Gardner (3rd Seed) | 42 | Marseilles ES | 19 |
| |
Marseilles ES (6th Seed) | 47 |
Host: Onarga Iroquois West |
Hopkins Park Lorenzo Smith (1st Seed) | |
|
BYE | Hopkins Park Lorenzo Smith | 41 | |
| |
Donovan (4th Seed) | 24 | Donovan | 32 |
| |
Piper City Tri-Point (5th Seed) | 15 | | HOPKINS PARK LORENZO SMITH | 42 |
| |
Onarga Iroquois West (2nd Seed) | Onarga Iroquois West | 20 |
| |
BYE | Onarga Iroquois West | 36 | |
| |
Milford (3rd Seed) | 23 | Milford | 15 |
| |
Fisher (6th Seed) | 17 |
Host: Chrisman Scottland |
Champaign St. Matthew (1st Seed) | |
|
BYE | Champaign St. Matthew | 50 | |
| |
Champaign Holy Cross (4th Seed) | 55 | Champaign Holy Cross | 24 |
| |
Chrisman Scottland (5th Seed) | 40 | | CHAMPAIGN ST. MATTHEW | 43 |
| |
Homer Heritage (2nd Seed) | Villa Grove | 22 |
| |
BYE | Homer Heritage | 19 | |
| |
Villa Grove (3rd Seed) | 41 | Villa Grove | 25 |
| |
Champaign Judah Christian (6th Seed) | 22 |
Host: Normal Epiphany |
Heyworth (1st Seed) | |
|
BYE | Heyworth | 45 | |
| |
Normal Epiphany (4th Seed) | 40 | Normal Metcalf | 33 |
| |
Normal Metcalf (5th Seed) | 41 | | HEYWORTH | 35 |
| |
Lexington (2nd Seed) | Colfax Ridgeview | 25 |
| |
BYE | Lexington | 26 | |
| |
Colfax Ridgeview (3rd Seed) | | Colfax Ridgeview | 30 |
| |
Roanoke-Benson (6th Seed) | |
Host: Delavan |
Mason City Illini Central (1st Seed) | |
|
BYE | Mason City Illini Central | 33 | |
| |
Lincoln Chester-East Lincoln (4th Seed) | 30 | Lincoln Chester-East Lincoln | 26 |
| |
Bartonville Oak Grove West (5th Seed) | 21 | | MASON CITY ILLINI CENTRAL | 67 |
| |
Delavan (2nd Seed) | 54 | Peoria Hollis | 34 |
| |
Spring Bay Riverview (7th Seed) | 29 | Delavan | 36 | |
| |
Peoria Hollis (3rd Seed) | 43 | Peoria Hollis | 45 |
| |
Marquette Heights Georgetowne (6th Seed) | 17 |
Host: Elmwood |
Brimfield (1st Seed) | |
|
BYE | Brimfield | 42 | |
| |
Peoria Pleasant Valley (4th Seed) | 48 | Peoria Pleasant Valley | 21 |
| |
Princeville (5th Seed) | 19 | | BRIMFIELD | 37 |
| |
Elmwood (2nd Seed) | Elmwood | 32 |
| |
BYE | Elmwood | 41 | |
| |
Peoria Heights GS (3rd Seed) | 37 | Peoria Heights GS | 23 |
| |
Peoria Norwood (6th Seed) | 19 |
Host: Aledo |
Kewanee Wethersfield (1st Seed) | 55 | |
|
Woodhull AlWood (4th Seed) | 7 | KEWANEE WETHERSFIELD | 49 |
| |
Aledo (2nd Seed) | 45 | Aledo | 25 |
| |
Joy Westmer (3rd Seed) | 30 |
Host: Mt. Pulaski |
Mt. Pulaski (1st Seed) | |
|
BYE | Mt. Pulaski | 76 | |
| |
Illiopolis Sangamon Valley (4th Seed) | 29 | Decatur Hope | 19 |
| |
Decatur Hope (5th Seed) | 32 | | MT. PULASKI | 51 |
| |
Cerro Gordo (2nd Seed) | Decatur Lutheran | 12 |
| |
BYE | Cerro Gordo | 31 | |
| |
Decatur Lutheran (3rd Seed) | 46 | Decatur Lutheran | 45 |
| |
Buffalo Tri-City (6th Seed) | 16 |
Host: Springfield Christ the King |
Springfield Blessed Sacrament (1st Seed) | |
|
BYE | Springfield Blessed Sacrament | 41 | |
| |
Springfield Christ the King (4th Seed) | 44 | Springfield Christ the King | 26 |
| |
Chandlerville A-C Central (5th Seed) | 32 | | SPRINGFIELD BLESSED SACRAMENT | 33 |
| |
Springfield St. Agnes (2nd Seed) | Springfield St. Agnes | 30 |
| |
BYE | Springfield St. Agnes | 48 | |
| |
Springfield Christian (3rd Seed) | 27 | Springfield Christian | 31 |
| |
New Berlin JHS (6th Seed) | 20 |
Host: Table Grove VIT |
Carthage (1st Seed) | |
|
BYE | Carthage | 64 | |
| |
Colchester West Prairie (4th Seed) | 40 | Colchester West Prairie | 39 |
| |
La Harpe (5th Seed) | 16 | | CARTHAGE | 45 |
| |
Table Grove VIT (2nd Seed) | 46 | Table Grove VIT | 25 |
| |
Cuba (7th Seed) | 7 | Table Grove VIT | 44 | |
| |
Lewistown Central (3rd Seed) | 37 | London Mills Valley | 29 |
| |
London Mills Valley (6th Seed) | 38 |
Host: Mendon Unity |
Mt. Sterling Brown County (1st Seed) | |
|
BYE | Mt. Sterling Brown County | 32 | |
| |
Mendon Unity (4th Seed) | 45 | Mendon Unity | 44 |
| |
Hamilton (5th Seed) | 37 | | MENDON UNITY | 45 |
| |
Liberty (2nd Seed) | 29 | Payson Seymour | 34 |
| |
Kinderhook Western (7th Seed) | 14 | Liberty | 15 | |
| |
Payson Seymour (3rd Seed) | 31 | Payson Seymour | 16 |
| |
Nauvoo-Colusa (6th Seed) | 29 |
Host: Stewardson-Strasburg |
Altamont (1st Seed) | |
|
BYE | Altamont | 54 | |
| |
Oblong (4th Seed) | 36 | Findlay Okaw Valley | 53 |
| |
Findlay Okaw Valley (5th Seed) | 40 | | ALTAMONT | 43 |
| |
Dieterich (2nd Seed) | 43 | Effingham St. Anthony | 32 |
| |
Stewardson-Strasburg (7th Seed) | 40 | Dieterich | 27 | |
| |
Effingham St. Anthony (3rd Seed) | 50 | Effingham St. Anthony | 57 |
| |
St. Elmo (6th Seed) | 27 |
Host: Windsor |
Arcola (1st Seed) | |
|
BYE | Arcola | 37 | |
| |
Windsor (4th Seed) | 42 | Windsor | 24 |
| |
Neoga (5th Seed) | 35 | | Arcola | 25 |
| |
Paris Crestwood (2nd Seed) | PARIS CRESTWOOD | 29 |
| |
BYE | Paris Crestwood | 52 | |
| |
Kansas (3rd Seed) | 44 | Kansas | 28 |
| |
Atwood-Hammond (6th Seed) | 20 |
Host: Bunker Hill Meissner |
Nokomis JHS (1st Seed) | |
|
BYE | Nokomis JHS | 37 | |
| |
Raymond Lincolnwood (4th Seed) | 36 | Raymond Lincolnwood | 28 |
| |
Pawnee (5th Seed) | 25 | | NOKOMIS JHS | 40 |
| |
Girard (2nd Seed) | 52 | Girard | 21 |
| |
Mt. Olive (7th Seed) | 17 | Girard | 44 | |
| |
Bunker Hill Meissner (3rd Seed) | 30 | Bunker Hill Meissner | 34 |
| |
Cowden-Herrick (6th Seed) | 28 |
Host: Carrollton GS |
Winchester (1st Seed) | |
|
BYE | Winchester | 48 | |
| |
Hardin Calhoun (4th Seed) | 19 | Carrollton GS | 22 |
| |
Carrollton GS (5th Seed) | 40 | | Winchester | 28 |
| |
Greenfield (2nd Seed) | JERSEYVILLE ST. FRANCIS HG | 41 |
| |
BYE | Greenfield | 22 | |
| |
Jerseyville St. Francis HG (3rd Seed) | Jerseyville St. Francis HG | 35 |
| |
BYE |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|