2022 Class 4A State Qualifiers
|
Class 3A
|
Class 4A
|
Last updated 5/21/2022 11:20:32 AM |
Please report any omissions, misspellings and incorrect schools to the IESA office at 309-829-0114 by 4:00 pm Wednesday. |
Event 57 Girls Pole Vault 4A 7th Grade (5) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Flannery, Addison |
Mt. Zion |
2 |
Fabrizius, Sydney |
Sycamore |
3 |
Anderson, Elena |
Geneseo MS |
4 |
Dettro, Eva |
Chatham Glenwood |
5 |
Fennessy, Allivia |
Belvidere Central |
Event 58 Boys Pole Vault 4A 7th Grade (7) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Waddell, Jaxson |
Minooka |
2 |
Waddell, Parker |
Minooka |
3 |
Wayne, Aidan |
Charleston |
4 |
Schaad, Finnegan |
Geneseo MS |
5 |
Kreiss, Jack |
Geneseo MS |
6 |
Ray, Jake |
Chatham Glenwood |
7 |
Sterk, Jonah |
Barrington Prairie |
Event 59 Girls Pole Vault 4A 8th Grade (7) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Reidy, Molly |
Frankfort Hickory Creek |
2 |
Cechowicz, Jocelyn |
Geneseo MS |
3 |
Dover, Ashlynn |
Mt. Zion |
4 |
Kuchyt, Nicole |
Lockport Oak Prairie |
5 |
Boulovong, Abby |
Chatham Glenwood |
6 |
Lisafeld, Abigail |
Sycamore |
7 |
Rodriguez, Maya |
Antioch |
Event 60 Boys Pole Vault 4A 8th Grade (6) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Stroyan, Aiden |
Bloomington JHS |
2 |
Fearday, Nolan |
Effingham JHS |
3 |
Schultz, Evan |
Manhattan |
4 |
Darnall, Matt |
Geneseo MS |
5 |
Bowman, Cooper |
Minooka |
6 |
Ruehl, Derek |
Edwardsville Lincoln |
Event 61 Girls Shot Put 4A 7th Grade (13) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Fetzer, Elena |
Algonquin Heineman |
2 |
Mefford, McKenna |
Pekin Broadmoor |
3 |
Koenig, Keagyn |
Effingham JHS |
4 |
Borchert, Hannah |
New Lenox Liberty |
5 |
Barsema, Kimora |
Mt. Zion |
6 |
Cox, Raylin |
Charleston |
7 |
Brown, Isabella |
Geneseo MS |
8 |
Schulz, Kyla |
Sugar Grove Kaneland Harter |
9 |
Ford, Dariyah |
East St. Louis Clark |
10 |
Nair, Sindhu |
Gurnee Viking |
11 |
Barajas, Kendall |
Sterling Challand |
12 |
Boston, Taylor |
Romeoville Martinez |
13 |
Calandrini, Sophia |
Arlington Heights Thomas |
Event 62 Boys Shot Put 4A 7th Grade (15) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Bennett, Aidan |
Edwardsville Lincoln |
2 |
Tosyali, Ben |
Lincolnshire Daniel Wright |
3 |
Cord, Tyler |
Crystal Lake Beardsley |
4 |
Sutton, Jyheir |
Kankakee JHS |
5 |
Gibson, Logan |
Elgin Prairie Knolls |
6 |
Jones, Anthony |
Alton |
7 |
Wright, Jeremiah |
Antioch |
8 |
Skwirut, Thatcher |
Manhattan |
9 |
Ducey, Donovan |
Alton |
10 |
Mork, Jesse |
Island Lake Matthews |
11 |
Toyeme, Oluwatimilehin |
Harvey Brooks |
12 |
Ciukaj, Patrick |
New Lenox Martino |
13 |
Clapp, Mitchell |
Mattoon |
14 |
Mooney, Colten |
Geneseo MS |
15 |
Coleman, Angeles (Aj) |
Sterling Challand |
Event 63 Girls Shot Put 4A 8th Grade (14) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Anderson, Ava |
Mt. Zion |
2 |
Story, Joi |
Edwardsville Lincoln |
3 |
Haskell, Mikayla |
Antioch |
4 |
Kersting, Kayla |
Yorkville |
5 |
Correa, Makaylynne |
Canton Ingersoll |
6 |
Bell, Airiana |
Rantoul Eater |
7 |
Williams, Chloe |
Mt. Zion |
8 |
Bland, Jamila |
Gurnee Woodland |
9 |
Edwards, Karmen |
Chatham Glenwood |
10 |
Grandberry, Dalia |
Arlington Heights South |
11 |
Hendrick, Emily |
New Lenox Liberty |
12 |
Wright, Alana |
Woodridge Jefferson |
13 |
Felde, Brianna |
Algonquin Heineman |
14 |
Klever, Hailee |
Freeport |
Event 64 Boys Shot Put 4A 8th Grade (12) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Phelan, Jordan |
Antioch |
2 |
Prendkowski, Caleb |
Homer Glen Homer |
3 |
Watters, Jeremiah |
Edwardsville Liberty |
4 |
Matheny, Alex |
Charleston |
5 |
McAdams, James |
Edwardsville Lincoln |
6 |
Preimesberger, Andrew |
Bolingbrook Jane Addams |
7 |
Makwala, Anthony |
Galesburg Churchill |
8 |
Hissong, Jack |
Cary |
9 |
Reynolds, Broden |
Mt. Zion |
10 |
LaDere, Gage |
Frankfort Hickory Creek |
11 |
Pryor, Michael |
Evanston Chute |
12 |
Chattic, Isaiah |
Dixon Reagan |
Event 65 Girls Discus Throw 4A 7th Grade (12) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Williamson, Elsie |
Taylorville JHS |
2 |
Barsema, Kimora |
Mt. Zion |
3 |
Baughman, Sarah |
Pekin Broadmoor |
4 |
Selke, Paige |
Morton JHS |
5 |
McFarland, Quinn |
Frankfort Hickory Creek |
6 |
Esengo, Rayne |
Jacksonville MS |
7 |
Calandrini, Sophia |
Arlington Heights Thomas |
8 |
Garland, Jaida |
Oak Park Julian |
9 |
Berry, Piper |
Round Lake Magee |
10 |
Stepan, Melissa |
Cary |
11 |
Barajas, Kendall |
Sterling Challand |
12 |
Croegaert, Autumn |
Sugar Grove Kaneland Harter |
Event 66 Boys Discus Throw 4A 7th Grade (14) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Ducey, Donovan |
Alton |
2 |
Alvarez, Nicolas |
Belvidere South |
3 |
Clapp, Mitchell |
Mattoon |
4 |
Kitzman, Max |
Dixon Reagan |
5 |
Mulamba, Christovich |
Jacksonville MS |
6 |
Behles, Christopher |
Mt. Prospect Lincoln |
7 |
Halliman, Mason |
Frankfort Hickory Creek |
8 |
Onwuameze, Lota |
Springfield Washington |
9 |
Burrage, Jaydon |
Geneseo MS |
10 |
Davis, Charlie |
Moline Wilson |
11 |
Wright, Jeremiah |
Antioch |
12 |
Gibson, Logan |
Elgin Prairie Knolls |
13 |
Ayyash, Hamdi |
Homer Glen Homer |
14 |
Bawden, Colin |
Algonquin Heineman |
Event 67 Girls Discus Throw 4A 8th Grade (12) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Story, Joi |
Edwardsville Lincoln |
2 |
Gathing, Jayla |
Edwardsville Liberty |
3 |
Anderson, Ava |
Mt. Zion |
4 |
Fox, Marley |
Edwardsville Lincoln |
5 |
Morris, Addison |
Pekin Broadmoor |
6 |
Henry, Maddie |
Frankfort Hickory Creek |
7 |
Bland, Jamila |
Gurnee Woodland |
8 |
Magsino, Vanessa |
Buffalo Grove Aptakisic |
9 |
Blume, Addyson |
Belvidere South |
10 |
Zastrow, Asia |
Island Lake Matthews |
11 |
Johnson, Taya |
Sycamore |
12 |
Johnson, Sheila |
Oak Park Julian |
Event 68 Boys Discus Throw 4A 8th Grade (14) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Thormeyer, Gunnar |
Frankfort Hickory Creek |
2 |
Whisenand, Carter |
Edwardsville Lincoln |
3 |
McKim, Maddon |
Crystal Lake Beardsley |
4 |
Matheny, Alex |
Charleston |
5 |
Reynolds, Broden |
Mt. Zion |
6 |
Roman, Erick |
Belvidere Central |
7 |
Kohl, Calvin |
Bourbonnais UGC |
8 |
Couch, Derrin |
University Park Crete Monee |
9 |
Watters, Jeremiah |
Edwardsville Liberty |
10 |
Prendkowski, Caleb |
Homer Glen Homer |
11 |
Phelan, Jordan |
Antioch |
12 |
Preimesberger, Andrew |
Bolingbrook Jane Addams |
13 |
Gonzalez, Leo |
Moline Wilson |
14 |
Matlag, Patryk |
Buffalo Grove Cooper |
Event 69 Girls High Jump 4A 7th Grade (19) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
James, Joslynn |
Sterling Challand |
2 |
Novotny, Emma |
Manhattan |
3 |
Martin, Hannah |
Mahomet-Seymour |
4 |
Burgholzer, Camdyn |
Effingham JHS |
5 |
Allen, Khloe |
Granite City Coolidge |
6 |
Keane, Nora |
Frankfort Hickory Creek |
7 |
Reid, Montana |
Bourbonnais UGC |
8 |
Evans, KoKo |
Alton |
9 |
Sensabaugh, Dakota |
Granite City Coolidge |
10 |
Wiegman, Mya |
Lake Zurich North |
11 |
Georgy, logan |
Crystal Lake Lundahl |
12 |
Lapys, Eva |
Arlington Heights South |
13 |
O'Brien, Cailen |
Elgin Prairie Knolls |
14 |
Fetzer, Elena |
Algonquin Heineman |
15 |
Merritt, Jessie |
Crystal Lake Beardsley |
16 |
Keith, Tawonna |
DeKalb Huntley |
17 |
Hammersley, Jaelyn |
Oak Park Julian |
18 |
Muetz, Ruby |
Gurnee Viking |
19 |
Hursman, Megan |
Geneseo MS |
Event 70 Boys High Jump 4A 7th Grade (15) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Archibald, Maddux |
Charleston |
2 |
Prosise, Jacob |
Shorewood Troy |
3 |
Miles, Jameer |
Ingleside Big Hollow |
4 |
Smith, Keenan |
Morton JHS |
5 |
Nwoko, Jonathan |
Frankfort Hickory Creek |
6 |
Becker, Kalvin |
Mt. Zion |
7 |
Morgan, Jackson |
Mattoon |
8 |
Johnson, James |
Cahokia Wirth |
9 |
Johnson, DeVante |
Danville North Ridge |
10 |
Mickley, Jack |
Geneseo MS |
11 |
Ruiz, Kevin |
Sterling Challand |
12 |
Case, Noah |
West Chicago Leman |
13 |
Zavala, Jesus |
Wheeling Holmes |
14 |
Lundgren, Gibson |
Oak Park Julian |
15 |
Miller, Izic |
Mundelein Carl Sandburg |
Event 71 Girls High Jump 4A 8th Grade (15) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Strout, Peyton |
Burlington Central |
2 |
Green, Lailah |
Romeoville Martinez |
3 |
Pollard, Alaina |
Frankfort Hickory Creek |
4 |
Hodges, Aneliese |
Canton Ingersoll |
5 |
Gross, Emily |
Normal Chiddix |
6 |
Oertle, Grace |
Edwardsville Lincoln |
7 |
Rausa, Julia |
Vernon Hills Hawthorn South |
8 |
Rodely, Caprice |
Minooka |
9 |
Kane, Lindsay |
Prospect Heights MacArthur |
10 |
Dolan, Simone |
Springfield Franklin |
11 |
Myles, Sydney |
DeKalb Clinton Rosette |
12 |
Willis, Amelia |
Mundelein Fremont |
13 |
Irons, Kelci |
Mattoon |
14 |
Lundy, Skye |
Barrington Prairie |
15 |
Lofgren, Macie |
Sterling Challand |
Event 72 Boys High Jump 4A 8th Grade (16) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Hill-Lomax, Devyon |
Edwardsville Lincoln |
2 |
Franczyk, Peter |
Prospect Heights MacArthur |
3 |
White, Dominic |
Kankakee JHS |
4 |
Jordan, Joaquin |
Homewood Hart |
5 |
Rock, Braxton |
Canton Ingersoll |
6 |
Adeniyi, Xavier |
Homer Glen Homer |
7 |
Vassilakis, Anthony |
Homer Glen Homer |
8 |
Wilson, Dayton |
Rantoul Eater |
9 |
Cary, Wood |
Moline Wilson |
10 |
Griffee, Malik |
Oak Park Julian |
11 |
Johnson, Jackson |
Belvidere Central |
12 |
Blake, Ja'ceon |
Alton |
13 |
Dean, Antonio |
Granite City Coolidge |
14 |
Perkins, Aiden |
Bolingbrook Brooks |
15 |
McBride, Christopher |
Gurnee Viking |
16 |
Bos, Aiden |
Lake in the Hills Marlowe |
Event 73 Girls Long Jump 4A 7th Grade (22) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Meeks, Amani |
Sugar Grove Kaneland Harter |
2 |
McIntyre, Harper |
Normal Kingsley |
3 |
Lapys, Eva |
Arlington Heights South |
4 |
Oleynichenko, Alice |
Buffalo Grove Twin Groves |
5 |
Collier, Kaiya |
Flossmoor Parker |
6 |
Spicer, Emery |
Effingham JHS |
7 |
Kleidon, Devyn |
Oak Park Julian |
8 |
Byquist, Cameran |
Quincy |
9 |
Russell, Maryn |
Arlington Heights South |
10 |
Creech, Emily |
Frankfort Hickory Creek |
11 |
Bouferrache, Norah |
Bourbonnais UGC |
12 |
Hopkins, Aubrey |
Ingleside Big Hollow |
13 |
Morton, Tess |
Crystal Lake Beardsley |
14 |
Vito, Ellie |
Prospect Heights MacArthur |
15 |
Raddatz, Tessa |
Effingham JHS |
16 |
Saxer, Elizabeth |
Jacksonville MS |
17 |
Villalobos, Claire |
Edwardsville Liberty |
18 |
Clark, Jordyn |
Lansing Memorial |
19 |
Murtishi, Aliyah |
Buffalo Grove Twin Groves |
20 |
Wiebe, Noelle |
Belvidere Central |
21 |
Zimmerman, Kara |
DeKalb Huntley |
22 |
Amaya, Nevaeh |
Gurnee Woodland |
Event 74 Boys Long Jump 4A 7th Grade (16) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Reed, Jacob |
Charleston |
2 |
Bryant, Meschac |
Prospect Heights MacArthur |
3 |
Eich, DraySean |
Charleston |
4 |
Bennett, Aidan |
Edwardsville Lincoln |
5 |
Weller, Rowan |
Edwardsville Lincoln |
6 |
Garcia, Aiden |
Quincy |
7 |
Horrell, Travis |
East St. Louis Clark |
8 |
Ndiaye, Hassan |
Moline Wilson |
9 |
Reatherford, Ryne |
Mt. Zion |
10 |
Andrade-Cintora, David |
Kankakee JHS |
11 |
Bell, Dylan |
Homewood Hart |
12 |
Reinecke, Griffin |
Loves Park Harlem |
13 |
Owen, Bryce |
Crystal Lake Beardsley |
14 |
Bond, Jamie |
DeKalb Huntley |
15 |
Nicolosi, Timmy |
Oak Park Julian |
16 |
Wilson, Kelen |
Antioch |
Event 75 Girls Long Jump 4A 8th Grade (17) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Raglin, Rayna |
Alton |
2 |
Caliendo, Sophia |
Arlington Heights Thomas |
3 |
Strout, Peyton |
Burlington Central |
4 |
Fink, Ella |
Mt. Zion |
5 |
Freeman, Elyse |
Mt. Prospect Lincoln |
6 |
Donovan, Kate |
Arlington Heights Thomas |
7 |
Hefter, Lacy |
Bloomington Evans |
8 |
Martin, Adara |
Edwardsville Liberty |
9 |
Lowry, Alannah |
Springfield Washington |
10 |
Meyer, Flynn |
Mokena |
11 |
Rapps, Lizzie |
Geneseo MS |
12 |
Davis, Anna |
Geneseo MS |
13 |
Sanders, Demri |
Mattoon |
14 |
Busam, Addison |
Lake in the Hills Marlowe |
15 |
Sida, Vera |
Belvidere Central |
16 |
Rodriguez, Maya |
Antioch |
17 |
Roach, Anabelle |
Homer Glen Homer |
Event 76 Boys Long Jump 4A 8th Grade (14) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Brown, Stephen |
Flossmoor Parker |
2 |
Warwick, Andrew |
Ottawa Shepherd |
3 |
Shondy, Gavin |
Lake Zurich South |
4 |
Harvey, Jacob |
Mt. Zion |
5 |
Khan, Rashaad |
Lake Zurich North |
6 |
Crowley, Mason |
Antioch |
7 |
Horeni, Owen |
Yorkville |
8 |
Cathey, Devin |
Bolingbrook Humphrey |
9 |
Letzig, Charlie |
Arlington Heights South |
10 |
Hillsman, Kyree |
Urbana MS |
11 |
Eklund, Kaden |
East Peoria Central |
12 |
Wallace, Caleb |
Romeoville Lukancic |
13 |
Word, Korey |
Edwardsville Lincoln |
14 |
Belzer, Owen |
Dixon Reagan |
Event 77 Girls 100 Meter Hurdles 4A 7th Grade (12) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Shapiro, Sophie |
Edwardsville Liberty |
2 |
Allen, Khloe |
Granite City Coolidge |
3 |
Saxer, Elizabeth |
Jacksonville MS |
4 |
Gore, Qui'niya |
DeKalb Clinton Rosette |
5 |
Safranek, Hannah |
Bloomington Evans |
6 |
Novotny, Emma |
Manhattan |
7 |
Weaver, Emma |
Mt. Zion |
8 |
Griffin, Ionna |
Woodridge Jefferson |
9 |
Johl, Maeve |
Arlington Heights South |
10 |
Brauch, Alayna |
Barrington Prairie |
11 |
Reynolds, Penelope |
Sterling Challand |
12 |
Hill, Nahla |
Mundelein Carl Sandburg |
Event 78 Boys 110 Meter Hurdles 4A 7th Grade (11) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Turner, Janardie |
Rockford Flinn |
2 |
Rodgers, Sincere |
Shorewood Troy |
3 |
Palmer, Charlie |
Frankfort Summit Hill |
4 |
Carter, Peyton |
Freeport |
5 |
Mickley, Jack |
Geneseo MS |
6 |
Eich, DraySean |
Charleston |
7 |
Jeff, Deonte |
Woodridge Jefferson |
8 |
Christianson, Wyatt |
Barrington Prairie |
9 |
Griffin, Yahzrel |
Gurnee Viking |
10 |
Bulliner, Marquez |
Cahokia Wirth |
11 |
Berk, Lian |
Prospect Heights MacArthur |
Event 79 Girls 100 Meter Hurdles 4A 8th Grade (12) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Strout, Peyton |
Burlington Central |
2 |
Cody, Caroline |
Chatham Glenwood |
3 |
Cosich, Camden |
Frankfort Hickory Creek |
4 |
Morrison, Avery |
Quincy |
5 |
Sanders, Demri |
Mattoon |
6 |
Martin, Adara |
Edwardsville Liberty |
7 |
Williams, Jahariah |
Normal Chiddix |
8 |
Ryan, Abby |
Sterling Challand |
9 |
Benassi, Ella |
Arlington Heights South |
10 |
Anderson, Kelly |
Crystal Lake Beardsley |
11 |
Klimkiewicz, Taylor |
Homer Glen Homer |
12 |
Wolan, Karolina |
Gurnee Woodland |
Event 80 Boys 110 Meter Hurdles 4A 8th Grade (13) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Ellis, Myles |
Flossmoor Parker |
2 |
Mavec Jr., Michael |
Bloomington Evans |
3 |
Bucher, Ben |
Belvidere Central |
4 |
Wilderman, Jack |
Morton JHS |
5 |
Blake, Ja'ceon |
Alton |
6 |
Cary, Wood |
Moline Wilson |
7 |
Mullens, Kaiden |
Freeport |
8 |
Matthews, Cameren |
DeKalb Clinton Rosette |
9 |
Benson, Joshua |
Vernon Hills Hawthorn South |
10 |
Thymian, Henry |
Barrington Prairie |
11 |
Maka, Jakub |
Lemont Old Quarry |
12 |
Carrillo, Teofilo |
Champaign Jefferson |
13 |
Stevens, Tim |
Arlington Heights Thomas |
Event 81 Girls 100 Meter Dash 4A 7th Grade (18) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Farmer, Tamryn |
University Park Crete Monee |
2 |
LePage, Gracey |
Crystal Lake Lundahl |
3 |
Murphy, Grace |
Frankfort Hickory Creek |
4 |
Mullins, Aniya |
Homewood Hart |
5 |
Francis, Lauryn |
Lake Villa Palombi |
6 |
Safranek, Hannah |
Bloomington Evans |
7 |
Evans, KoKo |
Alton |
8 |
Grant, Londyn |
Champaign Jefferson |
9 |
Saxer, Elizabeth |
Jacksonville MS |
10 |
Nelson, Morgan |
Matteson Colin Powell |
11 |
Underwood, Hailey |
Roscoe |
12 |
Hoffmann, Addison |
McHenry Parkland |
13 |
Villalobos, Claire |
Edwardsville Liberty |
14 |
Weaver, Addison |
Evanston Haven |
15 |
Steele, Alaina |
Frankfort Hickory Creek |
16 |
Washington, Taylor |
Normal Chiddix |
17 |
Keith, Tawonna |
DeKalb Huntley |
18 |
Weston, Makhia |
Markham Prairie-Hills |
Event 82 Boys 100 Meter Dash 4A 7th Grade (16) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Bryant, Meschac |
Prospect Heights MacArthur |
2 |
Espino, Johnny |
Plano |
3 |
Nwoko, Jonathan |
Frankfort Hickory Creek |
4 |
Snider, Mason |
Belvidere Central |
5 |
Muhlbauer, Cody |
Normal Parkside |
6 |
Radeke, Tristan |
Shorewood Troy |
7 |
Towns, Kashmiere |
Springfield Franklin |
8 |
Allah, Izreal |
Champaign Franklin |
9 |
Duncan, Demariay |
North Chicago Neal |
10 |
Campbell, Lyfe |
Bloomington JHS |
11 |
Gaspard, Christian |
Palatine Winston |
12 |
Johnson, Brandon |
Kankakee JHS |
13 |
Williams, Dean |
Edwardsville Liberty |
14 |
Williams, Trevon |
Matteson Huth |
15 |
Rivera, Alejandro |
Lake in the Hills Marlowe |
16 |
Murray, Tariq |
Markham Prairie-Hills |
Event 83 Girls 100 Meter Dash 4A 8th Grade (18) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Raglin, Rayna |
Alton |
2 |
Noble, Trinity |
Kankakee JHS |
3 |
McElory, Taleiah |
Freeport |
4 |
McElroy, Taniah |
Freeport |
5 |
Glover, Lauren |
University Park Crete Monee |
6 |
Burnett, Zariah |
Rockford Eisenhower |
7 |
Williams, Jahariah |
Normal Chiddix |
8 |
Schmedding, Nina |
Geneseo MS |
9 |
Cathey, Danielle |
Bolingbrook Humphrey |
10 |
Meeks, Crystal |
DeKalb Huntley |
11 |
Williams, Khalia |
Champaign Jefferson |
12 |
Tooles, DaMariana |
Kankakee JHS |
13 |
Hart, Edie |
Morton JHS |
14 |
Winston, Nelah |
Homewood Hart |
15 |
Amedio, Brianna |
McHenry Parkland |
16 |
Schnizlein, Violet |
Oak Park Brooks |
17 |
Freeman, Elyse |
Mt. Prospect Lincoln |
18 |
Rausa, Julia |
Vernon Hills Hawthorn South |
Event 84 Boys 100 Meter Dash 4A 8th Grade (19) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Schlaf, Jerry |
Ingleside Big Hollow |
2 |
Bucher, Ben |
Belvidere Central |
3 |
Preister, Deshawn |
Evanston Chute |
4 |
Perkins, Aiden |
Bolingbrook Brooks |
5 |
White, Dominic |
Kankakee JHS |
6 |
Latimore, Alonzo |
Rockford Eisenhower |
7 |
Maffeo, Matthew |
Minooka |
8 |
Everett, Jordan |
Frankfort Summit Hill |
9 |
Harvey, Jacob |
Mt. Zion |
10 |
Abrantes, Kaden |
Lake Zurich South |
11 |
Seward, Andrew |
Freeport |
12 |
Roman, Erick |
Belvidere Central |
13 |
Parkhill, Kade |
Quincy |
14 |
Marshall, Jayden |
University Park Crete Monee |
15 |
Anyamele, Chikere |
Matteson Huth |
16 |
Brown, Stephen |
Flossmoor Parker |
17 |
Vassilakis, Anthony |
Homer Glen Homer |
18 |
Whitaker, Dane |
Normal Kingsley |
19 |
Banks, Preston |
Gurnee Viking |
Event 85 Girls 200 Meter Dash 4A 7th Grade (33) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Farmer, Tamryn |
University Park Crete Monee |
2 |
LePage, Gracey |
Crystal Lake Lundahl |
3 |
Ross, Kolby |
Frankfort Hickory Creek |
4 |
Jackson, Abigail |
Normal Kingsley |
5 |
Safranek, Hannah |
Bloomington Evans |
6 |
Weaver, Addison |
Evanston Haven |
7 |
Washington, Taylor |
Normal Chiddix |
8 |
Fennessy, Allivia |
Belvidere Central |
9 |
Smith, Holly |
Manhattan |
10 |
Evans, KoKo |
Alton |
11 |
Causemaker, Lily |
Libertyville Highland MS |
12 |
Hoffmann, Addison |
McHenry Parkland |
13 |
James, Joslynn |
Sterling Challand |
14 |
Smith, Kylie |
Morton JHS |
15 |
Zastrow, Nariah |
Island Lake Matthews |
16 |
McIntyre, Harper |
Normal Kingsley |
17 |
Mullins, Aniya |
Homewood Hart |
18 |
Saxer, Elizabeth |
Jacksonville MS |
19 |
Weston, Makhia |
Markham Prairie-Hills |
20 |
Lucas, Armaya |
Alton |
21 |
Oleynichenko, Alice |
Buffalo Grove Twin Groves |
22 |
Grant, Londyn |
Champaign Jefferson |
23 |
Keith, Tawonna |
DeKalb Huntley |
24 |
Nadal, Hazel |
Arlington Heights South |
25 |
Gore, Qui'niya |
DeKalb Clinton Rosette |
26 |
Sharp, Amelia |
Mt. Prospect Lincoln |
27 |
Villalobos, Claire |
Edwardsville Liberty |
28 |
Cadet, Milan |
Romeoville Lukancic |
29 |
Kinzler, Lily |
Oak Park Brooks |
30 |
Heim, Avery |
Vernon Hills Hawthorn North |
31 |
Gonzalez, Marissa |
Gurnee Woodland |
32 |
Robertson, Janell |
Flossmoor Parker |
33 |
Mattioda, Brynn |
Moline John Deere |
Event 86 Boys 200 Meter Dash 4A 7th Grade (28) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Bryant, Meschac |
Prospect Heights MacArthur |
2 |
Gaspard, Christian |
Palatine Winston |
3 |
Willis, Isaiah |
Normal Kingsley |
4 |
Espino, Johnny |
Plano |
5 |
Allah, Izreal |
Champaign Franklin |
6 |
Radeke, Tristan |
Shorewood Troy |
7 |
Duncan, Demariay |
North Chicago Neal |
8 |
Trachtenberg, Michael |
Barrington Station |
9 |
Towns, Kashmiere |
Springfield Franklin |
10 |
Bell, Dylan |
Homewood Hart |
11 |
Rivera, Alejandro |
Lake in the Hills Marlowe |
12 |
Bennett, Aidan |
Edwardsville Lincoln |
13 |
Watkins, Lee |
Homewood Hart |
14 |
Muhlbauer, Cody |
Normal Parkside |
15 |
Stewart, Josiah |
Alton |
16 |
Reed, Jacob |
Charleston |
17 |
Yenga, Kayumba |
Rockford RESA |
18 |
Williams, Dean |
Edwardsville Liberty |
19 |
Humphrey, Brandon |
Edwardsville Lincoln |
20 |
Murray, Tariq |
Markham Prairie-Hills |
21 |
Jackson, D'Mario |
Danville North Ridge |
22 |
Burchett, Dawson |
Grayslake |
23 |
Pendleton, Ken-Ye |
Grayslake |
24 |
Morgan, Prezadent |
Harvey Brooks |
25 |
Williams, Trevon |
Matteson Huth |
26 |
Fiaoni, Preston |
Taylorville JHS |
27 |
Palmer, Charlie |
Frankfort Summit Hill |
28 |
Andrade-Cintora, David |
Kankakee JHS |
Event 87 Girls 200 Meter Dash 4A 8th Grade (25) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Rapps, Lizzie |
Geneseo MS |
2 |
Glover, Lauren |
University Park Crete Monee |
3 |
Raglin, Rayna |
Alton |
4 |
Williams, Jahariah |
Normal Chiddix |
5 |
Noble, Trinity |
Kankakee JHS |
6 |
Fink, Ella |
Mt. Zion |
7 |
Strout, Peyton |
Burlington Central |
8 |
Pollard, Alaina |
Frankfort Hickory Creek |
9 |
Green, Lailah |
Romeoville Martinez |
10 |
McElory, Taleiah |
Freeport |
11 |
Ngwayah, Rochelle |
Champaign Jefferson |
12 |
Hart, Edie |
Morton JHS |
13 |
Caliendo, Sophia |
Arlington Heights Thomas |
14 |
Hefter, Lacy |
Bloomington Evans |
15 |
Manning, Kennedy |
Cary |
16 |
Brebach, Nina |
Barrington Station |
17 |
Ingram, Kya |
Alton |
18 |
Barnes, LeiLani |
Matteson Colin Powell |
19 |
Marx, Madalyn |
Mahomet-Seymour |
20 |
Thomas, Ciyah |
Bolingbrook Brooks |
21 |
Robinson, Briony |
Barrington Prairie |
22 |
Mathew, Layne |
Chatham Glenwood |
23 |
Nobles, Saniyah |
Shorewood Troy |
24 |
Mondejar, Kate |
Gurnee Woodland |
25 |
Rittenhouse, Kiersten |
Moline John Deere |
Event 88 Boys 200 Meter Dash 4A 8th Grade (24) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Marshall, Jayden |
University Park Crete Monee |
2 |
Harvey, Jacob |
Mt. Zion |
3 |
Mavec Jr., Michael |
Bloomington Evans |
4 |
Whitaker, Dane |
Normal Kingsley |
5 |
Maffeo, Matthew |
Minooka |
6 |
White, Dominic |
Kankakee JHS |
7 |
Anderson, Braylen |
DeKalb Huntley |
8 |
Seward, Andrew |
Freeport |
9 |
Schlaf, Jerry |
Ingleside Big Hollow |
10 |
Jordan, Joaquin |
Homewood Hart |
11 |
Muhammad, Jayden |
Matteson Huth |
12 |
Haynes, Xavier |
Flossmoor Parker |
13 |
Khan, Rashaad |
Lake Zurich North |
14 |
Parkhill, Kade |
Quincy |
15 |
Schwab, Jeffry |
McHenry MS |
16 |
Eklund, Kaden |
East Peoria Central |
17 |
Latimore, Alonzo |
Rockford Eisenhower |
18 |
Brown, Stephen |
Flossmoor Parker |
19 |
Lima, Jonathan |
Cary |
20 |
Wallace, Caleb |
Romeoville Lukancic |
21 |
Fitch, Jordan |
Bourbonnais UGC |
22 |
Hope, Daniel |
Lake Zurich North |
23 |
Zych, Norbert |
Palatine Winston |
24 |
Soto, AJ |
Vernon Hills Hawthorn North |
Event 89 Girls 400 Meter Dash 4A 7th Grade (12) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Kirk, Macy |
Effingham JHS |
2 |
Shapiro, Sophie |
Edwardsville Liberty |
3 |
Austin, Maddie |
Mt. Zion |
4 |
Stoneham, Ashlyn |
Lake Villa Palombi |
5 |
McGuinn, Bryce |
Arlington Heights Thomas |
6 |
Yau, Marley |
Urbana MS |
7 |
Falk, Leah |
Geneseo MS |
8 |
Hernandez, Ximena |
Frankfort Hickory Creek |
9 |
Brookbank, Kalyn |
Barrington Station |
10 |
Kleckauskas, Leah |
Minooka |
11 |
Castaneda, Jaz Mya |
Sterling Challand |
12 |
Peetz, Katie |
Lockport Oak Prairie |
Event 90 Boys 400 Meter Dash 4A 7th Grade (17) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Smith, Keenan |
Morton JHS |
2 |
Thrasher, Owen |
Jacksonville MS |
3 |
Walker, Josh |
Bloomington Evans |
4 |
Maciejewski, Jerry |
Geneseo MS |
5 |
Wilson, Kaden |
Edwardsville Lincoln |
6 |
Ifeajekwu, Yorachukwu |
Bolingbrook Jane Addams |
7 |
Whalen, Matthew |
Minooka |
8 |
Cary, Marc |
Moline Wilson |
9 |
Donaldson, Malcolm |
Frankfort Hickory Creek |
10 |
Lovell, Benjamin |
Edwardsville Liberty |
11 |
Carter, Peyton |
Freeport |
12 |
Gooden, Nigel |
Cahokia Wirth |
13 |
Szynkowski, Zane |
Lockport Oak Prairie |
14 |
Trachtenberg, Michael |
Barrington Station |
15 |
Reatherford, Ryne |
Mt. Zion |
16 |
Parker, Michael |
North Chicago Neal |
17 |
Oiler, Griffin |
Arlington Heights Thomas |
Event 91 Girls 400 Meter Dash 4A 8th Grade (17) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Cavanaugh, Lily |
Normal Chiddix |
2 |
Green, Lailah |
Romeoville Martinez |
3 |
Rodely, Caprice |
Minooka |
4 |
Cobb, Lauren |
Barrington Station |
5 |
Williams, Khalia |
Champaign Jefferson |
6 |
Marx, Madalyn |
Mahomet-Seymour |
7 |
Schmedding, Nina |
Geneseo MS |
8 |
Kimble, Alaina |
Champaign Jefferson |
9 |
Sida, Vera |
Belvidere Central |
10 |
Sullivan, Kylie |
Dunlap Valley MS |
11 |
Grabs, Brooke |
Algonquin Heineman |
12 |
Garlin, Luca |
Algonquin Heineman |
13 |
Furrow, Lily |
Galesburg Churchill |
14 |
Skowronski, Samantha |
Arlington Heights South |
15 |
Lawrence, Nia |
Bourbonnais UGC |
16 |
Elliott, Kayla |
Gurnee Woodland |
17 |
Griffin, Delaney |
Bethalto Trimpe |
Event 92 Boys 400 Meter Dash 4A 8th Grade (16) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Horeni, Owen |
Yorkville |
2 |
Whitfield, Ja'Quiveon |
Alton |
3 |
Darough, Sorrell |
Urbana MS |
4 |
Ellis, Myles |
Flossmoor Parker |
5 |
Balnius, William |
Lake Zurich North |
6 |
Moser, Brady |
Chatham Glenwood |
7 |
Vujicic, Kristian |
Belvidere Central |
8 |
Rojas, Juan |
Normal Chiddix |
9 |
Preister, Deshawn |
Evanston Chute |
10 |
Sweeny, Keegan |
Chatham Glenwood |
11 |
Vervack, Jason |
Bolingbrook Brooks |
12 |
Williams, Charles |
Homewood Hart |
13 |
Kehoe, Cedric |
Geneseo MS |
14 |
Suleiman, Mofe |
Frankfort Summit Hill |
15 |
Callear, Drake |
Antioch |
16 |
Jackson, Brian |
Oak Park Julian |
Event 93 Girls 800 Meter Run 4A 7th Grade (14) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Daley, Preslie |
Chatham Glenwood |
2 |
Forystek, Mia |
New Lenox Martino |
3 |
Thomas, Mia |
Chatham Glenwood |
4 |
Pollitt, Emma |
Bloomington Evans |
5 |
Counihan, Brea |
New Lenox Martino |
6 |
Roberts, Kate |
Frankfort Summit Hill |
7 |
Crivello, Ava |
Libertyville Highland MS |
8 |
Huffaker, Kylie |
Bloomington JHS |
9 |
Ritchie, Kayla |
Wilmette JHS |
10 |
Martin, Hannah |
Mahomet-Seymour |
11 |
Ferrero, Skyler |
Crystal Lake Bernotas |
12 |
Skibicki, Veronica |
Homer Glen Homer |
13 |
Oneal, Ireland |
Dixon Reagan |
14 |
Nahs, Natalie |
Minooka |
Event 94 Boys 800 Meter Run 4A 7th Grade (15) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Maciejewski, Jerry |
Geneseo MS |
2 |
Harris, Landon |
Granite City Coolidge |
3 |
Chabak, Laken |
Chatham Glenwood |
4 |
Boney, Miguel |
West Chicago Leman |
5 |
Patil, Karanveer |
Vernon Hills Hawthorn South |
6 |
Miller, Izic |
Mundelein Carl Sandburg |
7 |
Bermudez, Logan |
Yorkville |
8 |
Ndiaye, Hassan |
Moline Wilson |
9 |
Byhre, Alex |
Evanston Chute |
10 |
Orr, Arlin |
Urbana MS |
11 |
Spee, Hunter |
Manhattan |
12 |
Samp, Landon |
Mt. Prospect Lincoln |
13 |
Thompson, Brandon |
Lake in the Hills Marlowe |
14 |
Geiger, Dean |
Dixon Reagan |
15 |
Brownlee, Jonah |
Lockport Oak Prairie |
Event 95 Girls 800 Meter Run 4A 8th Grade (15) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Mueller, Katie |
Lake Forest Deer Path |
2 |
Simpson, Kylie |
Roscoe |
3 |
Peterson, Madison |
Grayslake |
4 |
Knudson, Ally |
Chatham Glenwood |
5 |
Rodely, Caprice |
Minooka |
6 |
Chopra, Ashlyn |
Chatham Glenwood |
7 |
Noonan, Alex |
Bloomington JHS |
8 |
Block, Delia |
Sterling Challand |
9 |
Koester, Paityn |
Mt. Zion |
10 |
Peterson, Meg |
Arlington Heights South |
11 |
Alcorn, Lana |
Normal Kingsley |
12 |
Cavanaugh, Lily |
Normal Chiddix |
13 |
Lewis, Abby |
Barrington Prairie |
14 |
Dughetti, Ava |
New Lenox Martino |
15 |
Barrett, Bella |
Lockport Oak Prairie |
Event 96 Boys 800 Meter Run 4A 8th Grade (15) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Schnieder, Van |
Chatham Glenwood |
2 |
Krieg, Alex |
Palatine Winston |
3 |
Ince, AJ |
Normal Kingsley |
4 |
Peterka, Ethan |
Mahomet-Seymour |
5 |
Mathias, Caleb |
Champaign Edison |
6 |
Tenopir, Jameson |
Cary |
7 |
Eganhouse, Luke |
Normal Kingsley |
8 |
Williams, Donovan |
Buffalo Grove Twin Groves |
9 |
Haas, Maxx |
Ingleside Big Hollow |
10 |
Coyle, Shane |
Cary |
11 |
Kenney, Easton |
Roscoe |
12 |
Cimino, Nico |
Minooka |
13 |
Hennings, Blake |
Manhattan |
14 |
Rappa, Peter |
Libertyville Highland MS |
15 |
Scoville, Samuel |
Lemont Old Quarry |
Event 97 Girls 1600 Meter Run 4A 7th Grade (20) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Daley, Preslie |
Chatham Glenwood |
2 |
Forystek, Mia |
New Lenox Martino |
3 |
Kinkelaar, Aubrey |
Chatham Glenwood |
4 |
Counihan, Brea |
New Lenox Martino |
5 |
Ferrero, Skyler |
Crystal Lake Bernotas |
6 |
Rahman, Haley |
Lake in the Hills Marlowe |
7 |
Stein, Lucy |
Oak Park Julian |
8 |
Thompson, Ella |
Edwardsville Liberty |
9 |
Tziraki, Sofia |
Champaign Edison |
10 |
Knudson, Leah |
Quincy |
11 |
Peetz, Katie |
Lockport Oak Prairie |
12 |
Ritchie, Kayla |
Wilmette JHS |
13 |
Nahs, Natalie |
Minooka |
14 |
Feigl, Ava |
Frankfort Hickory Creek |
15 |
Hil, Angelica |
Barrington Prairie |
16 |
Mills, Taylor |
Mahomet-Seymour |
17 |
Roberts, Kate |
Frankfort Summit Hill |
18 |
Wilson, Kaylee |
Gurnee Woodland |
19 |
Vouichard, Kylie |
Dixon Reagan |
20 |
Engle, Caroline |
Normal Kingsley |
Event 98 Boys 1600 Meter Run 4A 7th Grade (18) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Chabak, Laken |
Chatham Glenwood |
2 |
Geiger, Dean |
Dixon Reagan |
3 |
Orr, Arlin |
Urbana MS |
4 |
Bettis, Liam |
Taylorville JHS |
5 |
Harris, Landon |
Granite City Coolidge |
6 |
Patil, Karanveer |
Vernon Hills Hawthorn South |
7 |
Bermudez, Logan |
Yorkville |
8 |
Spee, Hunter |
Manhattan |
9 |
Miller, Izic |
Mundelein Carl Sandburg |
10 |
Schroers, Nathan |
Frankfort Hickory Creek |
11 |
Steffe, Jack |
Libertyville Highland MS |
12 |
Brownlee, Jonah |
Lockport Oak Prairie |
13 |
Eissing, Henry |
Lockport Oak Prairie |
14 |
Oiler, Griffin |
Arlington Heights Thomas |
15 |
Wiseman, Averik |
Dixon Reagan |
16 |
Harris, Noah |
Morton JHS |
17 |
Mueller, Luke |
Frankfort Summit Hill |
18 |
Thompson, Brandon |
Lake in the Hills Marlowe |
Event 99 Girls 1600 Meter Run 4A 8th Grade (15) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Knudson, Ally |
Chatham Glenwood |
2 |
Simpson, Kylie |
Roscoe |
3 |
Peterson, Meg |
Arlington Heights South |
4 |
Bach, Julie |
Normal Parkside |
5 |
Alcorn, Lana |
Normal Kingsley |
6 |
Knowles, Olivia |
Canton Ingersoll |
7 |
Warren, Renee |
Normal Parkside |
8 |
Peterson, Madison |
Grayslake |
9 |
Broaddus, Allison |
Chatham Glenwood |
10 |
Popelar, Madison |
Edwardsville Liberty |
11 |
Koester, Paityn |
Mt. Zion |
12 |
DeFrank, Nora |
Frankfort Hickory Creek |
13 |
Cole, Graycen |
Sugar Grove Kaneland Harter |
14 |
Lewis, Abby |
Barrington Prairie |
15 |
Kane, Gracie |
Lockport Oak Prairie |
Event 100 Boys 1600 Meter Run 4A 8th Grade (21) |
Friday 5/20/2022 |
1 |
Gordon, Alex |
Effingham JHS |
2 |
Mathias, Caleb |
Champaign Edison |
3 |
Krieg, Alex |
Palatine Winston |
4 |
Gaudio, Augustus |
Mahomet-Seymour |
5 |
Tenopir, Jameson |
Cary |
6 |
Fabsik, Kenneth |
Lake Zurich North |
7 |
Vujicic, Kristian |
Belvidere Central |
8 |
Hilty, Ian |
Sterling Challand |
9 |
Capito, Will |
Arlington Heights Thomas |
10 |
Ince, AJ |
Normal Kingsley |
11 |
Lechowicz, Lukas |
Barrington Station |
12 |
Cimino, Nico |
Minooka |
13 |
Horeni, Owen |
Yorkville |
14 |
Thomas, Colin |
Edwardsville Liberty |
15 |
Salomao, Mateus |
Arlington Heights Thomas |
16 |
Rugg, Brandon |
Prospect Heights MacArthur |
17 |
Paty, John |
Edwardsville Liberty |
18 |
McMurry, Henry |
Mahomet-Seymour |
19 |
Counihan, Bryce |
New Lenox Martino |
20 |
Creel, Brady |
Oak Park Brooks |
21 |
Weaver, Andrew |
Mundelein Carl Sandburg |
Event 101 Girls 4x100 Meter Relay 4A 7th Grade (25) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Edwardsville Lincoln |
|
2 |
Geneseo MS |
|
3 |
East St. Louis Clark |
|
4 |
Alton |
|
5 |
Edwardsville Liberty |
|
6 |
Frankfort Hickory Creek |
|
7 |
Evanston Chute |
|
8 |
Quincy |
|
9 |
Moline John Deere |
|
10 |
Algonquin Heineman |
|
11 |
Vernon Hills Hawthorn North |
|
12 |
New Lenox Liberty |
|
13 |
Lake Villa Palombi |
|
14 |
Bloomington JHS |
|
15 |
DeKalb Huntley |
|
16 |
Crystal Lake Lundahl |
|
17 |
Rockford Flinn |
|
18 |
Normal Parkside |
|
19 |
Springfield Franklin |
|
20 |
DeKalb Clinton Rosette |
|
21 |
Buffalo Grove Twin Groves |
|
22 |
Mt. Zion |
|
23 |
Matteson Huth |
|
24 |
Frankfort Summit Hill |
|
25 |
Romeoville Lukancic |
|
Event 102 Boys 4x100 Meter Relay 4A 7th Grade (30) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Frankfort Hickory Creek |
|
2 |
Shorewood Troy |
|
3 |
Edwardsville Lincoln |
|
4 |
Springfield Franklin |
|
5 |
Normal Kingsley |
|
6 |
Normal Parkside |
|
7 |
Kankakee JHS |
|
8 |
Springfield Grant |
|
9 |
Alton |
|
10 |
Cahokia Wirth |
|
11 |
Geneseo MS |
|
12 |
Quincy |
|
13 |
Sugar Grove Kaneland Harter |
|
14 |
Minooka |
|
15 |
Champaign Franklin |
|
16 |
Jacksonville MS |
|
17 |
Loves Park Harlem |
|
18 |
Rockford Flinn |
|
19 |
Homewood Hart |
|
20 |
Prospect Heights MacArthur |
|
21 |
Mt. Zion |
|
22 |
Bourbonnais UGC |
|
23 |
Woodridge Jefferson |
|
24 |
DeKalb Huntley |
|
25 |
East St. Louis Clark |
|
26 |
Freeport |
|
27 |
Matteson Colin Powell |
|
28 |
Moline Wilson |
|
29 |
McHenry MS |
|
30 |
Grayslake |
|
Event 103 Girls 4x100 Meter Relay 4A 8th Grade (20) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Kankakee JHS |
|
2 |
Geneseo MS |
|
3 |
Edwardsville Lincoln |
|
4 |
Champaign Jefferson |
|
5 |
Romeoville Martinez |
|
6 |
Freeport |
|
7 |
DeKalb Huntley |
|
8 |
Homer Glen Homer |
|
9 |
Rockford Eisenhower |
|
10 |
Sugar Grove Kaneland Harter |
|
11 |
Gurnee Woodland |
|
12 |
Edwardsville Liberty |
|
13 |
Buffalo Grove Aptakisic |
|
14 |
Yorkville |
|
15 |
Dunlap Valley MS |
|
16 |
Oak Park Brooks |
|
17 |
Shorewood Troy |
|
18 |
Flossmoor Parker |
|
19 |
New Lenox Liberty |
|
20 |
Cary |
|
Event 104 Boys 4x100 Meter Relay 4A 8th Grade (17) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Matteson Huth |
|
2 |
University Park Crete Monee |
|
3 |
Edwardsville Lincoln |
|
4 |
Palatine Winston |
|
5 |
Bourbonnais UGC |
|
6 |
Minooka |
|
7 |
Lake Zurich South |
|
8 |
Bolingbrook Brooks |
|
9 |
Urbana MS |
|
10 |
Yorkville |
|
11 |
Alton |
|
12 |
Flossmoor Parker |
|
13 |
Evanston Chute |
|
14 |
Geneseo MS |
|
15 |
Belvidere South |
|
16 |
Homer Glen Homer |
|
17 |
North Chicago Neal |
|
Event 105 Girls 4x200 Meter Relay 4A 7th Grade (22) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Normal Kingsley |
|
2 |
Normal Chiddix |
|
3 |
Springfield Franklin |
|
4 |
Flossmoor Parker |
|
5 |
Galesburg Churchill |
|
6 |
Edwardsville Liberty |
|
7 |
Mahomet-Seymour |
|
8 |
Manhattan |
|
9 |
Bloomington Evans |
|
10 |
Arlington Heights South |
|
11 |
Chatham Glenwood |
|
12 |
Frankfort Hickory Creek |
|
13 |
Mt. Zion |
|
14 |
Edwardsville Lincoln |
|
15 |
DeKalb Huntley |
|
16 |
Arlington Heights Thomas |
|
17 |
Matteson Colin Powell |
|
18 |
Pekin Broadmoor |
|
19 |
Belvidere Central |
|
20 |
Barrington Station |
|
21 |
Libertyville Highland MS |
|
22 |
Lockport Oak Prairie |
|
Event 106 Boys 4x200 Meter Relay 4A 7th Grade (22) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Edwardsville Liberty |
|
2 |
East St. Louis Clark |
|
3 |
Belvidere Central |
|
4 |
Sterling Challand |
|
5 |
Mt. Zion |
|
6 |
Morton JHS |
|
7 |
Springfield Washington |
|
8 |
Charleston |
|
9 |
Danville North Ridge |
|
10 |
Barrington Station |
|
11 |
Frankfort Hickory Creek |
|
12 |
Bolingbrook Jane Addams |
|
13 |
Manhattan |
|
14 |
Mt. Prospect Lincoln |
|
15 |
Arlington Heights South |
|
16 |
Ingleside Big Hollow |
|
17 |
Edwardsville Lincoln |
|
18 |
Normal Chiddix |
|
19 |
Matteson Colin Powell |
|
20 |
Dunlap Valley MS |
|
21 |
Beach Park |
|
22 |
Oak Park Julian |
|
Event 107 Girls 4x200 Meter Relay 4A 8th Grade (19) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Normal Chiddix |
|
2 |
Alton |
|
3 |
Morton JHS |
|
4 |
Chatham Glenwood |
|
5 |
Mahomet-Seymour |
|
6 |
Arlington Heights Thomas |
|
7 |
Arlington Heights South |
|
8 |
Mt. Zion |
|
9 |
Bloomington Evans |
|
10 |
Champaign Jefferson |
|
11 |
Sterling Challand |
|
12 |
Barrington Station |
|
13 |
Mt. Prospect Lincoln |
|
14 |
Matteson Colin Powell |
|
15 |
Danville North Ridge |
|
16 |
Barrington Prairie |
|
17 |
Vernon Hills Hawthorn South |
|
18 |
Homer Glen Homer |
|
19 |
DeKalb Huntley |
|
Event 108 Boys 4x200 Meter Relay 4A 8th Grade (20) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Flossmoor Parker |
|
2 |
Lake Zurich North |
|
3 |
Freeport |
|
4 |
McHenry MS |
|
5 |
Bloomington Evans |
|
6 |
Manhattan |
|
7 |
Chatham Glenwood |
|
8 |
Edwardsville Lincoln |
|
9 |
Belvidere Central |
|
10 |
Mahomet-Seymour |
|
11 |
Normal Kingsley |
|
12 |
Alton |
|
13 |
Edwardsville Liberty |
|
14 |
Arlington Heights South |
|
15 |
Antioch |
|
16 |
DeKalb Huntley |
|
17 |
Mt. Zion |
|
18 |
Frankfort Hickory Creek |
|
19 |
Matteson Huth |
|
20 |
Oak Park Julian |
|
Event 109 Girls 4x400 Meter Relay 4A 7th Grade (18) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Mahomet-Seymour |
|
2 |
Chatham Glenwood |
|
3 |
Effingham JHS |
|
4 |
Frankfort Hickory Creek |
|
5 |
Edwardsville Lincoln |
|
6 |
Normal Kingsley |
|
7 |
Edwardsville Liberty |
|
8 |
Galesburg Churchill |
|
9 |
New Lenox Martino |
|
10 |
Minooka |
|
11 |
Belvidere Central |
|
12 |
Geneseo MS |
|
13 |
Urbana MS |
|
14 |
Algonquin Heineman |
|
15 |
Mt. Prospect Lincoln |
|
16 |
Manhattan |
|
17 |
Vernon Hills Hawthorn North |
|
18 |
Oak Park Julian |
|
Event 110 Boys 4x400 Meter Relay 4A 7th Grade (18) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Jacksonville MS |
|
2 |
Sterling Challand |
|
3 |
Normal Kingsley |
|
4 |
Shorewood Troy |
|
5 |
Frankfort Hickory Creek |
|
6 |
Geneseo MS |
|
7 |
Morton JHS |
|
8 |
Sugar Grove Kaneland Harter |
|
9 |
Mt. Zion |
|
10 |
Manhattan |
|
11 |
Kankakee JHS |
|
12 |
Libertyville Highland MS |
|
13 |
Urbana MS |
|
14 |
East St. Louis Clark |
|
15 |
Minooka |
|
16 |
Barrington Station |
|
17 |
Arlington Heights South |
|
18 |
Lockport Oak Prairie |
|
Event 111 Girls 4x400 Meter Relay 4A 8th Grade (17) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Edwardsville Lincoln |
|
2 |
Mahomet-Seymour |
|
3 |
Chatham Glenwood |
|
4 |
Champaign Jefferson |
|
5 |
Normal Chiddix |
|
6 |
Mt. Zion |
|
7 |
Geneseo MS |
|
8 |
Morton JHS |
|
9 |
Freeport |
|
10 |
Belvidere Central |
|
11 |
Barrington Prairie |
|
12 |
Arlington Heights South |
|
13 |
Sterling Challand |
|
14 |
Manhattan |
|
15 |
Grayslake |
|
16 |
Yorkville |
|
17 |
Homer Glen Homer |
|
Event 112 Boys 4x400 Meter Relay 4A 8th Grade (16) |
Saturday 5/21/2022 |
1 |
Frankfort Hickory Creek |
|
2 |
Palatine Winston |
|
3 |
Flossmoor Parker |
|
4 |
Manhattan |
|
5 |
Alton |
|
6 |
McHenry MS |
|
7 |
Bloomington Evans |
|
8 |
Belvidere Central |
|
9 |
Normal Kingsley |
|
10 |
Yorkville |
|
11 |
Urbana MS |
|
12 |
Normal Chiddix |
|
13 |
Sterling Challand |
|
14 |
Mt. Zion |
|
15 |
Antioch |
|
16 |
Oak Park Brooks |
|
|
Class History
The first IESA state track meet for boys was held in Wenona in 1932 with 28 schools attending. A 24" trophy for the winning team was donated by the merchants of Wenona.
From 1932 to 1984 there were two classes of boys' track, Class A (Heavyweights) and Class B (Lightweights). Class B was based on age, weight, and height from 1932 to 1968. In 1969, the weight factor was dropped and competition was based on age and height factors. Class B was discontinued in 1985, changed to grade level play (7 and 8) and school size, our present classes.
The girls' track program, initiated in 1972 at the regional level, moved to state finals in 1974 in two divisions: Class A for grades five through eight and Class B for grades five and six only. These two classes were continued through the 1979 season. From 1980 through 1984, the Girls classes were changed to correspond with those of the boys based on age and height factors. Class B girls were measured during those years for height the same as the boys. Beginning in 1985, those classes were dropped and reorganized into four classes by school size and grade level (7A, 7AA, 8A and 8AA). It was split again in 2021 into the current classes of 7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A, and 8-4A.
How Class Split is Determined
|