2021 Girls Basketball

2021 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Regional Host: Lockport Taft
Lockport Taft (1st Seed)36     
11/30/2021  
Lockport Fairmont (4th Seed) LOCKPORT TAFT 34 
  12/02/2021  
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed)21    Mazon-Verona-Kinsman 16 
11/30/2021   
Rockdale (3rd Seed)
Class 8-1A Regional 2
Regional Host: Ottawa Wallace
Ottawa Wallace (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Wallace44     
  11/30/2021  
Ransom (4th Seed)35    Ransom17 
11/29/2021   
Grand Ridge (5th Seed)10  OTTAWA WALLACE37 
  12/02/2021  
Ottawa Marquette (2nd Seed)       Marseilles Milton Pope20 
  
BYE Ottawa Marquette22 
  11/30/2021  
Marseilles Milton Pope (3rd Seed)   Marseilles Milton Pope25 
11/29/2021 - FORFEIT   
Ottawa Deer Park (6th Seed)
Class 8-1A Regional 3
Regional Host: LaSalle Trinity Catholic
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic38     
  11/30/2021  
LaSalle Dimmick (4th Seed)26    LaSalle Dimmick11 
11/30/2021   
Mendota Holy Cross (5th Seed)18  LASALLE TRINITY CATHOLIC34 
  12/02/2021  
Utica Waltham (2nd Seed)       Utica Waltham17 
  
BYE Utica Waltham27 
  11/30/2021  
Oglesby Holy Family (3rd Seed)   Oglesby Holy Family19 
  
BYE
Class 8-1A Regional 4
Regional Host: Kewanee Visitation
Kewanee Visitation (1st Seed)    
 
BYE Kewanee Visitation33     
  11/30/2021  
Kewanee Wethersfield (4th Seed)39    Annawan24 
11/29/2021   
Annawan (5th Seed)42  KEWANEE VISITATION38 
  12/02/2021  
Cambridge JHS (2nd Seed)36        Cambridge JHS15 
11/29/2021   
Woodhull AlWood (7th Seed) Cambridge JHS24 
  11/30/2021  
Henry-Senachwine (3rd Seed)30    Henry-Senachwine14 
11/29/2021   
Galva (6th Seed)10 
Class 8-1A Regional 5
Regional Host: Pontiac St. Mary's
Piper City Tri-Point (1st Seed)    
 
BYE Piper City Tri-Point36     
  12/02/2021  
Grant Park (4th Seed)   Pontiac St. Mary's11 
11/29/2021   
Pontiac St. Mary's (5th Seed)16  PIPER CITY TRI-POINT34 
  12/03/2021  
Odell (2nd Seed)       Odell20 
  
BYE Odell
  12/02/2021 - FORFEIT  
Kankakee Grace Christian (3rd Seed)32    Kankakee Grace Christian
11/29/2021   
St. Anne (6th Seed)
Class 8-1A Regional 6
Regional Host: Rantoul St. Malachy
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park36     
  12/02/2021  
Donovan (4th Seed)22    Rossville-Alvin
11/29/2021   
Rossville-Alvin (5th Seed)24  CISSNA PARK48 
  12/03/2021  
Armstrong-Ellis (2nd Seed)40        Armstrong-Ellis29 
11/29/2021   
Buckley St. John's (7th Seed)10  Armstrong-Ellis28 
  12/02/2021  
Rantoul St. Malachy (3rd Seed)36    Rantoul St. Malachy11 
11/29/2021   
Milford (6th Seed)12 
Class 8-1A Regional 7
Regional Host: Roanoke-Benson
Washington St. Patrick (1st Seed)    
 
BYE Washington St. Patrick46     
  12/02/2021  
Morton Blessed Sacrament (4th Seed)37    Morton Blessed Sacrament26 
11/29/2021   
Spring Bay Riverview (5th Seed)18  WASHINGTON ST. PATRICK51 
  12/03/2021  
Roanoke-Benson (2nd Seed)       Roanoke-Benson35 
  
BYE Roanoke-Benson38 
  12/02/2021  
Flanagan (3rd Seed)   Flanagan14 
11/29/2021 - FORFEIT   
Lowpoint-Washburn (6th Seed)
Class 8-1A Regional 8
Regional Host: Normal Epiphany
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed)48     
11/30/2021  
Bloomington St. Mary's (4th Seed) LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL 40 
  12/02/2021  
Normal Epiphany (2nd Seed)19    Normal Epiphany 13 
11/30/2021   
Normal Calvary (3rd Seed)15 
Class 8-1A Regional 9
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas
Williamsfield (1st Seed)31     
12/02/2021  
Monmouth ICS (4th Seed)11  Williamsfield 27 
  12/03/2021  
Peoria Heights St. Thomas (2nd Seed)25    PEORIA HEIGHTS ST. THOMAS 29 
12/02/2021   
Peoria St. Jude (3rd Seed)20 
Class 8-1A Regional 10
Regional Host: Peoria Limestone Walters
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters75     
  11/30/2021  
Bartonville Oak Grove (4th Seed)   Peoria Hollis
11/29/2021 - FORFEIT   
Peoria Hollis (5th Seed) Peoria Limestone Walters36 
  12/02/2021  
Pekin Rankin (2nd Seed)       PEKIN RANKIN37 
  
BYE Pekin Rankin48 
  11/30/2021  
South Pekin (3rd Seed)   South Pekin
  
BYE
Class 8-1A Regional 11
Regional Host: Champaign Holy Cross
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden33     
  12/02/2021  
DeLand-Weldon (4th Seed)18    Champaign Next Generation14 
11/29/2021   
Champaign Next Generation (5th Seed)33  ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN34 
  12/03/2021  
Champaign Holy Cross (2nd Seed)       Champaign Holy Cross16 
  
BYE Champaign Holy Cross33 
  12/02/2021  
Philo St. Thomas (3rd Seed)   Philo St. Thomas
  
BYE
Class 8-1A Regional 12
Regional Host: Danville Schlarman
Danville Schlarman (1st Seed)44     
12/02/2021  
Hume Shiloh (4th Seed)12  DANVILLE SCHLARMAN 36 
  12/03/2021  
Chrisman Scottland (2nd Seed)25    Chrisman Scottland 19 
12/02/2021   
Homer Heritage (3rd Seed)15 
Class 8-1A Regional 13
Regional Host: Kincaid South Fork
Pana Sacred Heart (1st Seed)54     
11/30/2021  
Decatur Montessori Academy for Peace (4th Seed) Pana Sacred Heart 20 
  12/03/2021  
Kincaid South Fork (2nd Seed)42    KINCAID SOUTH FORK 29 
11/30/2021   
Decatur Lutheran (3rd Seed)26 
Class 8-1A Regional 14
Regional Host: Sigel St. Michael's
Sigel St. Michael's (1st Seed)48     
11/30/2021  
Effingham Sacred Heart (4th Seed)18  SIGEL ST. MICHAEL'S 46 
  12/02/2021  
Oakland Lake Crest (2nd Seed)   Neoga
11/30/2021 - FORFEIT   
Neoga (3rd Seed)
Class 8-1A Regional 15
Regional Host: Ashland A-C Central
Jerseyville St. Francis HG (1st Seed)52     
11/29/2021  
Jacksonville Our Saviour (8th Seed) Jerseyville St. Francis HG42     
  11/30/2021  
Springfield Christian (4th Seed)25    Springfield Christian12 
11/29/2021   
Springfield Christ the King (5th Seed)21  JERSEYVILLE ST. FRANCIS HG34 
  12/02/2021  
Carrollton St. John (2nd Seed)40        Carrollton St. John22 
11/29/2021   
Carrollton GS (7th Seed) Carrollton St. John26 
  11/30/2021  
Ashland A-C Central (3rd Seed)41    Ashland A-C Central17 
11/29/2021   
Griggsville-Perry (6th Seed)14 
Class 8-1A Regional 16
Regional Host: Mt. Olive
Mt. Olive (1st Seed)    
 
BYE Mt. Olive27     
  11/30/2021  
Mulberry Grove JHS (4th Seed)21    Mulberry Grove JHS
11/29/2021   
Ramsey (5th Seed)10  MT. OLIVE29 
  12/03/2021  
Brussels (2nd Seed)       Brussels20 
  
BYE Brussels
  11/30/2021 - FORFEIT  
Pocahontas (3rd Seed)   Pocahontas
11/29/2021 - FORFEIT   
Millstadt St. James (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Event Pro Photography Cubby Hole
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Varsity.com
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.