2021 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Lockport Taft |
Lockport Taft (1st Seed) | 36 |
|
|
11/30/2021
|
Lockport Fairmont (4th Seed) | 9 |
LOCKPORT TAFT
| 34 |
|
12/02/2021
|
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed) | 21 |
|
Mazon-Verona-Kinsman
| 16 |
11/30/2021
| |
Rockdale (3rd Seed) | 6 |
Regional Host: Ottawa Wallace |
Ottawa Wallace (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Wallace | 44 |
|
|
|
11/30/2021
|
Ransom (4th Seed) | 35 |
|
Ransom | 17 |
11/29/2021
| |
Grand Ridge (5th Seed) | 10 |
OTTAWA WALLACE | 37 |
|
12/02/2021
|
Ottawa Marquette (2nd Seed) |
|
|
|
Marseilles Milton Pope | 20 |
| |
BYE |
Ottawa Marquette | 22 |
|
11/30/2021
|
Marseilles Milton Pope (3rd Seed) | 2 |
|
Marseilles Milton Pope | 25 |
11/29/2021
-
FORFEIT
| |
Ottawa Deer Park (6th Seed) | 0 |
Regional Host: LaSalle Trinity Catholic |
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
LaSalle Trinity Catholic | 38 |
|
|
|
11/30/2021
|
LaSalle Dimmick (4th Seed) | 26 |
|
LaSalle Dimmick | 11 |
11/30/2021
| |
Mendota Holy Cross (5th Seed) | 18 |
LASALLE TRINITY CATHOLIC | 34 |
|
12/02/2021
|
Utica Waltham (2nd Seed) |
|
|
|
Utica Waltham | 17 |
| |
BYE |
Utica Waltham | 27 |
|
11/30/2021
|
Oglesby Holy Family (3rd Seed) |
|
Oglesby Holy Family | 19 |
| |
BYE |
Regional Host: Kewanee Visitation |
Kewanee Visitation (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Kewanee Visitation | 33 |
|
|
|
11/30/2021
|
Kewanee Wethersfield (4th Seed) | 39 |
|
Annawan | 24 |
11/29/2021
| |
Annawan (5th Seed) | 42 |
KEWANEE VISITATION | 38 |
|
12/02/2021
|
Cambridge JHS (2nd Seed) | 36 |
|
|
|
Cambridge JHS | 15 |
11/29/2021
| |
Woodhull AlWood (7th Seed) | 7 |
Cambridge JHS | 24 |
|
11/30/2021
|
Henry-Senachwine (3rd Seed) | 30 |
|
Henry-Senachwine | 14 |
11/29/2021
| |
Galva (6th Seed) | 10 |
Regional Host: Pontiac St. Mary's |
Piper City Tri-Point (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Piper City Tri-Point | 36 |
|
|
|
12/02/2021
|
Grant Park (4th Seed) | 8 |
|
Pontiac St. Mary's | 11 |
11/29/2021
| |
Pontiac St. Mary's (5th Seed) | 16 |
PIPER CITY TRI-POINT | 34 |
|
12/03/2021
|
Odell (2nd Seed) |
|
|
|
Odell | 20 |
| |
BYE |
Odell | 2 |
|
12/02/2021
-
FORFEIT
|
Kankakee Grace Christian (3rd Seed) | 32 |
|
Kankakee Grace Christian | 0 |
11/29/2021
| |
St. Anne (6th Seed) | 6 |
Regional Host: Rantoul St. Malachy |
Cissna Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Cissna Park | 36 |
|
|
|
12/02/2021
|
Donovan (4th Seed) | 22 |
|
Rossville-Alvin | 5 |
11/29/2021
| |
Rossville-Alvin (5th Seed) | 24 |
CISSNA PARK | 48 |
|
12/03/2021
|
Armstrong-Ellis (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
Armstrong-Ellis | 29 |
11/29/2021
| |
Buckley St. John's (7th Seed) | 10 |
Armstrong-Ellis | 28 |
|
12/02/2021
|
Rantoul St. Malachy (3rd Seed) | 36 |
|
Rantoul St. Malachy | 11 |
11/29/2021
| |
Milford (6th Seed) | 12 |
Regional Host: Roanoke-Benson |
Washington St. Patrick (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Washington St. Patrick | 46 |
|
|
|
12/02/2021
|
Morton Blessed Sacrament (4th Seed) | 37 |
|
Morton Blessed Sacrament | 26 |
11/29/2021
| |
Spring Bay Riverview (5th Seed) | 18 |
WASHINGTON ST. PATRICK | 51 |
|
12/03/2021
|
Roanoke-Benson (2nd Seed) |
|
|
|
Roanoke-Benson | 35 |
| |
BYE |
Roanoke-Benson | 38 |
|
12/02/2021
|
Flanagan (3rd Seed) | 2 |
|
Flanagan | 14 |
11/29/2021
-
FORFEIT
| |
Lowpoint-Washburn (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Normal Epiphany |
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed) | 48 |
|
|
11/30/2021
|
Bloomington St. Mary's (4th Seed) | 8 |
LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL
| 40 |
|
12/02/2021
|
Normal Epiphany (2nd Seed) | 19 |
|
Normal Epiphany
| 13 |
11/30/2021
| |
Normal Calvary (3rd Seed) | 15 |
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas |
Williamsfield (1st Seed) | 31 |
|
|
12/02/2021
|
Monmouth ICS (4th Seed) | 11 |
Williamsfield
| 27 |
|
12/03/2021
|
Peoria Heights St. Thomas (2nd Seed) | 25 |
|
PEORIA HEIGHTS ST. THOMAS
| 29 |
12/02/2021
| |
Peoria St. Jude (3rd Seed) | 20 |
Regional Host: Peoria Limestone Walters |
Peoria Limestone Walters (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria Limestone Walters | 75 |
|
|
|
11/30/2021
|
Bartonville Oak Grove (4th Seed) | 0 |
|
Peoria Hollis | 9 |
11/29/2021
-
FORFEIT
| |
Peoria Hollis (5th Seed) | 2 |
Peoria Limestone Walters | 36 |
|
12/02/2021
|
Pekin Rankin (2nd Seed) |
|
|
|
PEKIN RANKIN | 37 |
| |
BYE |
Pekin Rankin | 48 |
|
11/30/2021
|
South Pekin (3rd Seed) |
|
South Pekin | 6 |
| |
BYE |
Regional Host: Champaign Holy Cross |
Royal Prairieview Ogden (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Royal Prairieview Ogden | 33 |
|
|
|
12/02/2021
|
DeLand-Weldon (4th Seed) | 18 |
|
Champaign Next Generation | 14 |
11/29/2021
| |
Champaign Next Generation (5th Seed) | 33 |
ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN | 34 |
|
12/03/2021
|
Champaign Holy Cross (2nd Seed) |
|
|
|
Champaign Holy Cross | 16 |
| |
BYE |
Champaign Holy Cross | 33 |
|
12/02/2021
|
Philo St. Thomas (3rd Seed) |
|
Philo St. Thomas | 6 |
| |
BYE |
Regional Host: Danville Schlarman |
Danville Schlarman (1st Seed) | 44 |
|
|
12/02/2021
|
Hume Shiloh (4th Seed) | 12 |
DANVILLE SCHLARMAN
| 36 |
|
12/03/2021
|
Chrisman Scottland (2nd Seed) | 25 |
|
Chrisman Scottland
| 19 |
12/02/2021
| |
Homer Heritage (3rd Seed) | 15 |
Regional Host: Kincaid South Fork |
Pana Sacred Heart (1st Seed) | 54 |
|
|
11/30/2021
|
Decatur Montessori Academy for Peace (4th Seed) | 6 |
Pana Sacred Heart
| 20 |
|
12/03/2021
|
Kincaid South Fork (2nd Seed) | 42 |
|
KINCAID SOUTH FORK
| 29 |
11/30/2021
| |
Decatur Lutheran (3rd Seed) | 26 |
Regional Host: Sigel St. Michael's |
Sigel St. Michael's (1st Seed) | 48 |
|
|
11/30/2021
|
Effingham Sacred Heart (4th Seed) | 18 |
SIGEL ST. MICHAEL'S
| 46 |
|
12/02/2021
|
Oakland Lake Crest (2nd Seed) | 0 |
|
Neoga
| 5 |
11/30/2021
-
FORFEIT
| |
Neoga (3rd Seed) | 2 |
Regional Host: Ashland A-C Central |
Jerseyville St. Francis HG (1st Seed) | 52 |
|
|
11/29/2021
|
Jacksonville Our Saviour (8th Seed) | 8 |
Jerseyville St. Francis HG | 42 |
|
|
|
11/30/2021
|
Springfield Christian (4th Seed) | 25 |
|
Springfield Christian | 12 |
11/29/2021
| |
Springfield Christ the King (5th Seed) | 21 |
JERSEYVILLE ST. FRANCIS HG | 34 |
|
12/02/2021
|
Carrollton St. John (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
Carrollton St. John | 22 |
11/29/2021
| |
Carrollton GS (7th Seed) | 7 |
Carrollton St. John | 26 |
|
11/30/2021
|
Ashland A-C Central (3rd Seed) | 41 |
|
Ashland A-C Central | 17 |
11/29/2021
| |
Griggsville-Perry (6th Seed) | 14 |
Regional Host: Mt. Olive |
Mt. Olive (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mt. Olive | 27 |
|
|
|
11/30/2021
|
Mulberry Grove JHS (4th Seed) | 21 |
|
Mulberry Grove JHS | 8 |
11/29/2021
| |
Ramsey (5th Seed) | 10 |
MT. OLIVE | 29 |
|
12/03/2021
|
Brussels (2nd Seed) |
|
|
|
Brussels | 20 |
| |
BYE |
Brussels | 2 |
|
11/30/2021
-
FORFEIT
|
Pocahontas (3rd Seed) | 2 |
|
Pocahontas | 0 |
11/29/2021
-
FORFEIT
| |
Millstadt St. James (6th Seed) | 0 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|