IESA Girls Basketball
2016 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Host: Ford Heights Cottage Grove UGC
Morton Grove MCC (1st Seed)    
 
BYE Morton Grove MCC26     
  11/29/2016  
Riverdale Patton (4th Seed)20    Riverdale Patton25 
11/28/2016   
Joliet Union (5th Seed)15  Morton Grove MCC16 
  12/02/2016  
Rockdale (2nd Seed)       FORD HEIGHTS COTTAGE GROVE UGC24 
  
BYE Rockdale19 
  11/28/2016  
Ford Heights Cottage Grove UGC (3rd Seed)   Ford Heights Cottage Grove UGC23 
  
BYE
Class 8-1A Regional 2
Host: St. Anne
Crescent City (1st Seed)    
 
BYE Crescent City13     
  11/29/2016  
St. Anne (4th Seed)18    Bourbonnais St. Paul's21 
11/28/2016   
Bourbonnais St. Paul's (5th Seed)20  Bourbonnais St. Paul's17 
  12/01/2016  
Piper City Tri-Point (2nd Seed)36        PIPER CITY TRI-POINT29 
11/28/2016   
Buckley St. John's (7th Seed)10  Piper City Tri-Point29 
  11/29/2016  
Donovan (3rd Seed)32    Donovan22 
11/28/2016   
Cissna Park (6th Seed)18 
Class 8-1A Regional 3
Host: Ottawa Wallace
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic29     
  11/29/2016 - OT  
Peru Catholic (4th Seed)13    Tonica23 
11/28/2016   
Tonica (5th Seed)28  LaSalle Trinity Catholic
  12/01/2016  
Ottawa Wallace (2nd Seed)       OTTAWA WALLACE21 
  
BYE Ottawa Wallace26 
  11/29/2016  
Ottawa Marquette (3rd Seed)   Ottawa Marquette14 
  
BYE
Class 8-1A Regional 4
Host: Pontiac St. Mary's
Grand Ridge (1st Seed)    
 
BYE Grand Ridge16     
  12/01/2016  
Odell (4th Seed)35    Odell21 
11/28/2016   
Ransom (5th Seed)18  Odell17 
  12/02/2016  
Pontiac St. Mary's (2nd Seed)       PONTIAC ST. MARY'S34 
  
BYE Pontiac St. Mary's30 
  12/01/2016  
Marseilles Milton Pope (3rd Seed)41    Marseilles Milton Pope22 
11/28/2016   
Mazon-Verona-Kinsman (6th Seed)14 
Class 8-1A Regional 5
Host: Normal Epiphany
Normal Epiphany (1st Seed)50     
11/29/2016  
DeLand-Weldon (4th Seed) NORMAL EPIPHANY 50 
  12/02/2016  
Lexington (2nd Seed)24    Lexington
11/29/2016 - OT   
Normal Calvary (3rd Seed)21 
Class 8-1A Regional 6
Host: South Pekin
Washington St. Patrick (1st Seed)    
 
BYE Washington St. Patrick34     
  11/29/2016  
Pekin St. Joseph (4th Seed)14    Pekin St. Joseph
11/28/2016   
Lowpoint-Washburn (5th Seed)10  WASHINGTON ST. PATRICK35 
  12/01/2016  
South Pekin (2nd Seed)       South Pekin12 
  
BYE South Pekin28 
  11/29/2016  
Pekin Rankin (3rd Seed)16    Pekin Rankin17 
11/28/2016   
Morton Blessed Sacrament (6th Seed)10 
Class 8-1A Regional 7
Host: Peoria Academy
Peoria Holy Family (1st Seed)    
 
BYE Peoria Holy Family17     
  11/29/2016  
Henry-Senachwine (4th Seed)24    Henry-Senachwine18 
11/28/2016   
Spring Bay Riverview (5th Seed)12  HENRY-SENACHWINE25 
  12/01/2016  
Peoria St. Jude (2nd Seed)       Peoria Academy10 
  
BYE Peoria St. Jude17 
  11/29/2016  
Peoria Academy (3rd Seed)   Peoria Academy20 
  
BYE
Class 8-1A Regional 8
Host: Bartonville Monroe
Bartonville Monroe (1st Seed)    
 
BYE Bartonville Monroe23     
  11/29/2016  
Peoria Limestone Walters (4th Seed)37    Peoria Limestone Walters25 
11/28/2016   
Cuba (5th Seed)34  Peoria Limestone Walters19 
  12/01/2016  
London Mills Valley (2nd Seed)       LONDON MILLS VALLEY47 
  
BYE London Mills Valley73 
  11/29/2016  
Peoria Hollis (3rd Seed)   Peoria Hollis22 
  
BYE
Class 8-1A Regional 9
Host: Danville Schlarman
Danville Schlarman (1st Seed)    
 
BYE Danville Schlarman39     
  12/01/2016  
Rossville-Alvin (4th Seed)26    Rossville-Alvin20 
11/28/2016   
Chrisman Scottland (5th Seed)12  Danville Schlarman38 
  12/02/2016  
Armstrong-Ellis (2nd Seed)26        HUME SHILOH41 
11/29/2016   
Homer Heritage (7th Seed)10  Armstrong-Ellis26 
  12/01/2016  
Hume Shiloh (3rd Seed)47    Hume Shiloh39 
11/29/2016   
Urbana University (6th Seed)10 
Class 8-1A Regional 10
Host: Champaign Next Generation
Champaign Next Generation (1st Seed)    
 
BYE Champaign Next Generation26     
  11/29/2016  
Champaign Holy Cross (4th Seed)26    Champaign Holy Cross20 
11/28/2016   
Rantoul St. Malachy (5th Seed)21  Champaign Next Generation24 
  12/01/2016  
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed)       ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN36 
  
BYE Royal Prairieview Ogden31 
  11/29/2016  
Gifford (3rd Seed)24    Gifford19 
11/28/2016   
Champaign St. John (6th Seed)
Class 8-1A Regional 11
Host: Decatur Our Lady of Lourdes
Decatur Garfield Montessori (1st Seed)    
 
BYE Decatur Garfield Montessori42     
  11/29/2016  
Mt. Pulaski (4th Seed)34    Mt. Pulaski28 
11/28/2016   
Decatur Christian (5th Seed)14  DECATUR GARFIELD MONTESSORI32 
  12/01/2016  
Decatur Our Lady of Lourdes (2nd Seed)       Decatur Our Lady of Lourdes26 
  
BYE Decatur Our Lady of Lourdes32 
  11/29/2016  
Decatur Holy Family (3rd Seed)46    Decatur Holy Family25 
11/28/2016   
Bement (6th Seed)14 
Class 8-1A Regional 12
Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
Springfield Christian (1st Seed)    
 
BYE Springfield Christian35     
  12/01/2016  
Lincoln Carroll Catholic (4th Seed)26    Lincoln Carroll Catholic13 
11/28/2016   
Lincoln Chester-East Lincoln (5th Seed)16  SPRINGFIELD CHRISTIAN37 
  12/02/2016  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed)       Lincoln West Lincoln-Broadwell30 
  
BYE Lincoln West Lincoln-Broadwell49 
  12/01/2016  
Springfield Calvary (3rd Seed)37    Springfield Calvary
11/28/2016   
Springfield St. Aloysius (6th Seed)
Class 8-1A Regional 13
Host: Ashland A-C Central
Carthage (1st Seed)    
 
BYE Carthage43     
  12/01/2016  
Bluffs (4th Seed)44    Bluffs10 
11/29/2016   
Griggsville-Perry (5th Seed)23  CARTHAGE26 
  12/02/2016 - OT  
Ashland A-C Central (2nd Seed)       Ashland A-C Central25 
  
BYE Ashland A-C Central30 
  12/01/2016  
Jacksonville Our Saviour (3rd Seed)   Jacksonville Our Saviour
  
BYE
Class 8-1A Regional 14
Host: Carrollton St. John
Hardin Calhoun (1st Seed)    
 
BYE Hardin Calhoun45     
  11/29/2016  
Brussels (4th Seed)17    Carrollton GS10 
11/28/2016   
Carrollton GS (5th Seed)22  HARDIN CALHOUN25 
  12/01/2016  
Carrollton St. John (2nd Seed)       Carrollton St. John17 
  
BYE Carrollton St. John18 
  11/29/2016  
Jerseyville St. Francis HG (3rd Seed)42    Jerseyville St. Francis HG14 
11/28/2016   
Pleasant Hill (6th Seed)
Class 8-1A Regional 15
Host: Effingham Sacred Heart
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's48     
  11/29/2016  
Dieterich (4th Seed)35    Dieterich14 
11/28/2016   
Cisne (5th Seed)25  SIGEL ST. MICHAEL'S37 
  12/01/2016  
Oakland Lake Crest (2nd Seed)       Oakland Lake Crest17 
  
BYE Oakland Lake Crest21 
  11/29/2016  
Martinsville (3rd Seed)31    Martinsville16 
11/28/2016   
Effingham Sacred Heart (6th Seed)23 
Class 8-1A Regional 16
Host: Pana Sacred Heart
Mt. Olive (1st Seed)    
 
BYE Mt. Olive38     
  11/28/2016  
Ramsey (4th Seed)28    Ramsey27 
11/28/2016   
Mulberry Grove JHS (5th Seed)16  Mt. Olive29 
  12/01/2016  
Pana Sacred Heart (2nd Seed)       PANA SACRED HEART39 
  
BYE Pana Sacred Heart41 
  11/28/2016  
Pocahontas (3rd Seed)   Pocahontas17 
  
BYE

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association