2016 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Joliet Laraway |
Joliet Laraway (1st Seed) | 44 |
|
|
11/28/2016
|
Markham Obama (4th Seed) | 13 |
JOLIET LARAWAY
| 31 |
|
11/29/2016
|
Lockport Taft (2nd Seed) | 33 |
|
Lockport Taft
| 10 |
11/28/2016
| |
Riverdale Washington (3rd Seed) | 31 |
Host: Kankakee Bishop McNamara |
Gardner (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Gardner | 30 |
|
|
|
11/29/2016
|
Dwight (4th Seed) | 22 |
|
Elwood GS | 18 |
11/28/2016
| |
Elwood GS (5th Seed) | 25 |
Gardner | 25 |
|
12/01/2016
|
Kankakee Bishop McNamara (2nd Seed) |
|
|
|
KANKAKEE BISHOP MCNAMARA | 40 |
| |
BYE |
Kankakee Bishop McNamara | 45 |
|
11/29/2016
|
Bourbonnais St. George (3rd Seed) | 33 |
|
Bourbonnais St. George | 44 |
11/28/2016
| |
Grant Park (6th Seed) | 9 |
Host: McNabb Putnam County |
McNabb Putnam County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
McNabb Putnam County | 37 |
|
|
|
11/29/2016
|
Marseilles ES (4th Seed) | 34 |
|
Marseilles ES | 10 |
11/28/2016
-
OT
| |
Sparland Midland (5th Seed) | 30 |
MCNABB PUTNAM COUNTY | 43 |
|
12/02/2016
|
Oglesby Washington (2nd Seed) |
|
|
|
Oglesby Washington | 25 |
| |
BYE |
Oglesby Washington | 24 |
|
11/29/2016
|
Seneca (3rd Seed) |
|
Seneca | 19 |
| |
BYE |
Host: Roanoke-Benson |
Bloomington Corpus Christi (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bloomington Corpus Christi | 27 |
|
|
|
11/29/2016
|
LeRoy (4th Seed) | 11 |
|
Normal Metcalf | 17 |
11/28/2016
| |
Normal Metcalf (5th Seed) | 22 |
BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI | 35 |
|
12/02/2016
|
Colfax Ridgeview (2nd Seed) |
|
|
|
Roanoke-Benson | 21 |
| |
BYE |
Colfax Ridgeview | 16 |
|
11/29/2016
|
Roanoke-Benson (3rd Seed) | 32 |
|
Roanoke-Benson | 35 |
11/28/2016
| |
Heyworth (6th Seed) | 4 |
Host: Brimfield |
Brimfield (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Brimfield | 40 |
|
|
|
12/01/2016
|
Princeville (4th Seed) | 26 |
|
Princeville | 19 |
11/29/2016
| |
Peoria St. Philomena (5th Seed) | 11 |
BRIMFIELD | 38 |
|
12/02/2016
|
Elmwood (2nd Seed) |
|
|
|
Elmwood | 31 |
| |
BYE |
Elmwood | 39 |
|
12/01/2016
|
Peoria Pleasant Valley (3rd Seed) | 16 |
|
Peoria Norwood | 16 |
11/29/2016
| |
Peoria Norwood (6th Seed) | 17 |
Host: Peoria Christian |
Glasford Illini Bluffs (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Glasford Illini Bluffs | 44 |
|
|
|
11/29/2016
|
Peoria St. Vincent de Paul (4th Seed) | 25 |
|
Peoria St. Vincent de Paul | 22 |
11/28/2016
| |
Peoria Christian (5th Seed) | 19 |
GLASFORD ILLINI BLUFFS | 33 |
|
12/01/2016
|
Bartonville Oak Grove West (2nd Seed) | 29 |
|
|
|
Bartonville Oak Grove West | 20 |
11/28/2016
| |
Creve Coeur Parkview (7th Seed) | 18 |
Bartonville Oak Grove West | 36 |
|
11/29/2016
|
Peoria Heights St. Thomas (3rd Seed) | 22 |
|
Peoria Heights St. Thomas | 9 |
11/28/2016
| |
Peoria Heights GS (6th Seed) | 12 |
Host: Champaign St. Matthew |
Fisher (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Fisher | 19 |
|
|
|
12/01/2016
|
Milford (4th Seed) | 28 |
|
Mansfield Blue Ridge IJHS | 18 |
11/28/2016
| |
Mansfield Blue Ridge IJHS (5th Seed) | 39 |
Fisher | 7 |
|
12/02/2016
|
Champaign Judah Christian (2nd Seed) |
|
|
|
CHAMPAIGN ST. MATTHEW | 21 |
| |
BYE |
Champaign Judah Christian | 16 |
|
12/01/2016
|
Champaign St. Matthew (3rd Seed) | 43 |
|
Champaign St. Matthew | 34 |
11/28/2016
| |
Bismarck-Henning (6th Seed) | 14 |
Host: Sidell Salt Fork |
Villa Grove (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Villa Grove | 34 |
|
|
|
11/29/2016
|
Sidell Salt Fork (4th Seed) | 20 |
|
Casey-Westfield | 4 |
11/28/2016
| |
Casey-Westfield (5th Seed) | 31 |
Villa Grove | 19 |
|
12/01/2016
|
Arcola (2nd Seed) |
|
|
|
ARCOLA | 31 |
| |
BYE |
Arcola | 46 |
|
11/29/2016
|
Paris Crestwood (3rd Seed) |
|
Paris Crestwood | 20 |
| |
BYE |
Host: Decatur Robertson |
Decatur Hope (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Decatur Hope | 46 |
|
|
|
12/01/2016
|
Decatur Robertson (4th Seed) | 32 |
|
Decatur Robertson | 14 |
11/28/2016
| |
Macon Meridian (5th Seed) | 25 |
DECATUR HOPE | 46 |
|
12/02/2016
|
Cerro Gordo (2nd Seed) | 35 |
|
|
|
Cerro Gordo | 13 |
11/28/2016
| |
Decatur Dennis (7th Seed) | 4 |
Cerro Gordo | 25 |
|
12/01/2016
|
Warrensburg-Latham (3rd Seed) | 39 |
|
Warrensburg-Latham | 18 |
11/28/2016
| |
Decatur Johns Hill (6th Seed) | 11 |
Host: Mason City Illini Central |
Mason City Illini Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mason City Illini Central | 30 |
|
|
|
11/29/2016
|
Illiopolis Sangamon Valley (4th Seed) | 25 |
|
Illiopolis Sangamon Valley | 22 |
11/28/2016
| |
Buffalo Tri-City (5th Seed) | 9 |
MASON CITY ILLINI CENTRAL | 50 |
|
12/01/2016
|
Springfield Christ the King (2nd Seed) |
|
|
|
Springfield Christ the King | 21 |
| |
BYE |
Springfield Christ the King | 33 |
|
11/29/2016
|
Kincaid South Fork (3rd Seed) | 37 |
|
Kincaid South Fork | 27 |
11/28/2016
| |
Pawnee (6th Seed) | 10 |
Host: Avon Abingdon Avon |
Lewistown Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lewistown Central | 54 |
|
|
|
12/01/2016
|
Avon Abingdon Avon (4th Seed) | 49 |
|
Avon Abingdon Avon | 40 |
11/29/2016
| |
Table Grove VIT (5th Seed) | 23 |
LEWISTOWN CENTRAL | 46 |
|
12/02/2016
|
Bushnell-Prairie City (2nd Seed) |
|
|
|
Stronghurst West Central | 35 |
| |
BYE |
Bushnell-Prairie City | 24 |
|
12/01/2016
|
Stronghurst West Central (3rd Seed) | 39 |
|
Stronghurst West Central | 30 |
11/29/2016
| |
Colchester West Prairie (6th Seed) | 12 |
Host: Mendon Unity |
Mendon Unity (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mendon Unity | 44 |
|
|
|
12/01/2016
|
Augusta Southeastern (4th Seed) | 30 |
|
Nauvoo-Colusa | 16 |
11/29/2016
| |
Nauvoo-Colusa (5th Seed) | 36 |
Mendon Unity | 30 |
|
12/02/2016
|
Hamilton (2nd Seed) |
|
|
|
HAMILTON | 31 |
| |
BYE |
Hamilton | 35 |
|
12/01/2016
|
Camp Point Central (3rd Seed) | 27 |
|
Camp Point Central | 12 |
11/29/2016
| |
La Harpe (6th Seed) | 16 |
Host: Louisville North Clay |
Altamont (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Altamont | 30 |
|
|
|
12/01/2016
|
Louisville North Clay (4th Seed) | 37 |
|
Louisville North Clay | 12 |
11/28/2016
| |
Kinmundy South Central (5th Seed) | 28 |
ALTAMONT | 27 |
|
12/02/2016
|
Effingham St. Anthony (2nd Seed) | 32 |
|
|
|
Effingham St. Anthony | 12 |
11/29/2016
| |
Oblong (7th Seed) | 8 |
Effingham St. Anthony | 25 |
|
12/01/2016
|
Brownstown (3rd Seed) | 31 |
|
Brownstown | 18 |
11/29/2016
| |
Palestine (6th Seed) | 28 |
Host: Assumption Central A & M |
Stewardson-Strasburg (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Stewardson-Strasburg | 39 |
|
|
|
11/29/2016
|
Assumption Central A & M (4th Seed) | 30 |
|
Assumption Central A & M | 23 |
11/28/2016
| |
Neoga (5th Seed) | 15 |
STEWARDSON-STRASBURG | 33 |
|
12/02/2016
|
Beecher City (2nd Seed) |
|
|
|
Beecher City | 17 |
| |
BYE |
Beecher City | 36 |
|
11/29/2016
|
Nokomis JHS (3rd Seed) | 38 |
|
Nokomis JHS | 13 |
11/28/2016
| |
Findlay Okaw Valley (6th Seed) | 14 |
Host: Winchester |
Winchester (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Winchester | 43 |
|
|
|
11/29/2016
|
Madison (4th Seed) | 9 |
|
Bunker Hill Wolf Ridge | 9 |
11/28/2016
| |
Bunker Hill Wolf Ridge (5th Seed) | 13 |
WINCHESTER | 34 |
|
12/01/2016
|
Greenfield (2nd Seed) |
|
|
|
Greenfield | 31 |
| |
BYE |
Greenfield | 35 |
|
11/29/2016
|
White Hall North Greene (3rd Seed) |
|
White Hall North Greene | 22 |
| |
BYE |
Host: Liberty |
Mt. Sterling Brown County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mt. Sterling Brown County | 34 |
|
|
|
11/28/2016
|
Meredosia-Chambersburg (4th Seed) | 41 |
|
Meredosia-Chambersburg | 6 |
11/26/2016
| |
Payson Seymour (5th Seed) | 19 |
MT. STERLING BROWN COUNTY | 37 |
|
11/29/2016
|
Liberty (2nd Seed) |
|
|
|
Liberty | 26 |
| |
BYE |
Liberty | 50 |
|
11/28/2016
|
Kinderhook Western (3rd Seed) |
|
Kinderhook Western | 17 |
| |
BYE |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|