2016 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Steger Columbia |
South Holland McKinley (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
South Holland McKinley | 8 |
|
|
|
11/29/2016
|
Beecher (4th Seed) | 19 |
|
Glenwood Brookwood | 30 |
11/28/2016
| |
Glenwood Brookwood (5th Seed) | 33 |
GLENWOOD BROOKWOOD | 29 |
|
12/01/2016
|
Lansing Heritage (2nd Seed) |
|
|
|
Steger Columbia | 24 |
| |
BYE |
Lansing Heritage | 15 |
|
11/29/2016
|
Steger Columbia (3rd Seed) | 41 |
|
Steger Columbia | 17 |
11/28/2016
| |
Calumet City Schrum (6th Seed) | 7 |
Host: Lockport Kelvin Grove |
Lockport Kelvin Grove (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lockport Kelvin Grove | 2 |
|
|
|
11/29/2016
-
FORFEIT
|
Dolton Lincoln (4th Seed) | 26 |
|
Dolton Lincoln | 0 |
11/28/2016
| |
Dixmoor Rosa Parks (5th Seed) | 10 |
LOCKPORT KELVIN GROVE | 37 |
|
12/02/2016
|
Calumet Park (2nd Seed) |
|
|
|
Dolton Roosevelt | 14 |
| |
BYE |
Calumet Park | 8 |
|
11/29/2016
|
Dolton Roosevelt (3rd Seed) | 39 |
|
Dolton Roosevelt | 41 |
11/28/2016
| |
Crest Hill Richland (6th Seed) | 8 |
Host: Clifton Nash |
Peotone (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peotone | 28 |
|
|
|
11/29/2016
|
Herscher Limestone (4th Seed) | 26 |
|
Herscher Limestone | 12 |
11/28/2016
| |
Clifton Nash (5th Seed) | 20 |
PEOTONE | 30 |
|
12/01/2016
|
Watseka Glenn Raymond (2nd Seed) |
|
|
|
Watseka Glenn Raymond | 24 |
| |
BYE |
Watseka Glenn Raymond | 23 |
|
11/29/2016
|
Onarga Iroquois West (3rd Seed) | 29 |
|
Onarga Iroquois West | 12 |
11/28/2016
| |
Momence JHS (6th Seed) | 17 |
Host: Braidwood Reed-Custer |
Morris Saratoga (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morris Saratoga | 38 |
|
|
|
11/29/2016
|
Channahon (4th Seed) | 27 |
|
Channahon | 6 |
11/28/2016
| |
Wilmington (5th Seed) | 24 |
MORRIS SARATOGA | 27 |
|
12/01/2016
|
Braidwood Reed-Custer (2nd Seed) |
|
|
|
Braidwood Reed-Custer | 24 |
| |
BYE |
Braidwood Reed-Custer | 31 |
|
11/29/2016
|
Morris Shabbona (3rd Seed) |
|
Morris Shabbona | 14 |
| |
BYE |
Host: Wenona Fieldcrest |
Peru Parkside (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peru Parkside | 27 |
|
|
|
11/29/2016
|
Spring Valley Kennedy (4th Seed) | 32 |
|
Pontiac JHS | 40 |
11/28/2016
| |
Pontiac JHS (5th Seed) | 36 |
Pontiac JHS | 24 |
|
12/1/2016
|
Wenona Fieldcrest (2nd Seed) |
|
|
|
WENONA FIELDCREST | 33 |
| |
BYE |
Wenona Fieldcrest | 27 |
|
11/29/2016
|
Flanagan (3rd Seed) | 31 |
|
Flanagan | 17 |
11/28/2016
| |
El Paso-Gridley (6th Seed) | 20 |
Host: Eureka |
Germantown Hills (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Germantown Hills | 49 |
|
|
|
11/29/2016
|
Dunlap Valley MS (4th Seed) | 21 |
|
Chillicothe | 15 |
11/28/2016
| |
Chillicothe (5th Seed) | 27 |
GERMANTOWN HILLS | 26 |
|
12/01/2016
|
Eureka (2nd Seed) |
|
|
|
Eureka | 18 |
| |
BYE |
Eureka | 41 |
|
11/29/2016
|
Metamora GS (3rd Seed) | 28 |
|
Metamora GS | 23 |
11/28/2016
| |
Mossville (6th Seed) | 26 |
Host: St. Joseph |
St. Joseph (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
St. Joseph | 34 |
|
|
|
12/01/2016
|
Rantoul Eater (4th Seed) | 23 |
|
Danville Oakwood | 6 |
11/29/2016
| |
Danville Oakwood (5th Seed) | 24 |
ST. JOSEPH | 17 |
|
12/02/2016
|
Paxton-Buckley-Loda (2nd Seed) | 51 |
|
|
|
Paxton-Buckley-Loda | 10 |
11/29/2016
| |
Georgetown Mary Miller (7th Seed) | 7 |
Paxton-Buckley-Loda | 39 |
|
12/01/2016
|
Hoopeston Area (3rd Seed) | 55 |
|
Hoopeston Area | 20 |
11/29/2016
| |
Westville JHS (6th Seed) | 27 |
Host: Downs Tri-Valley |
Maroa-Forsyth (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Maroa-Forsyth | 27 |
|
|
|
12/01/2016
|
Monticello (4th Seed) | 23 |
|
Monticello | 13 |
11/28/2016
| |
Downs Tri-Valley (5th Seed) | 19 |
Maroa-Forsyth | 12 |
|
12/02/2016
|
Tolono Unity (2nd Seed) |
|
|
|
TOLONO UNITY | 21 |
| |
BYE |
Tolono Unity | 36 |
|
12/01/2016
|
Gibson City GCMS (3rd Seed) | 23 |
|
Gibson City GCMS | 15 |
11/28/2016
| |
Argenta-Oreana (6th Seed) | 16 |
Host: Stanford Olympia |
Havana (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Havana | 33 |
|
|
|
11/29/2016
|
Lincoln JHS (4th Seed) | 22 |
|
Lincoln JHS | 24 |
11/28/2016
| |
Mackinaw Dee-Mack (5th Seed) | 16 |
HAVANA | 35 |
|
12/02/2016
|
Tremont (2nd Seed) |
|
|
|
Stanford Olympia | 21 |
| |
BYE |
Tremont | 40 |
|
11/29/2016
|
Stanford Olympia (3rd Seed) | 47 |
|
Stanford Olympia | 43 |
11/28/2016
| |
Green Valley Midwest Central (6th Seed) | 17 |
Host: Washington MS |
Washington MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Washington MS | 55 |
|
|
|
12/01/2016
|
Washington Beverly Manor (4th Seed) | 25 |
|
Washington Beverly Manor | 18 |
11/28/2016
| |
Peoria Quest (5th Seed) | 4 |
WASHINGTON MS | 54 |
|
12/02/2016
|
Washington Central (2nd Seed) |
|
|
|
Washington Central | 41 |
| |
BYE |
Washington Central | 43 |
|
12/01/2016
|
Farmington Central (3rd Seed) |
|
Farmington Central | 30 |
| |
BYE |
Host: Springfield St. Agnes |
Springfield St. Agnes (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield St. Agnes | 49 |
|
|
|
11/29/2016
|
Athens (4th Seed) | 21 |
|
Springfield Lincoln | 19 |
11/28/2016
| |
Springfield Lincoln (5th Seed) | 37 |
SPRINGFIELD ST. AGNES | 54 |
|
12/1/2016
|
Riverton (2nd Seed) |
|
|
|
Petersburg PORTA JHS | 6 |
| |
BYE |
Riverton | 21 |
|
11/29/2016
|
Petersburg PORTA JHS (3rd Seed) | 29 |
|
Petersburg PORTA JHS | 32 |
11/28/2016
| |
Williamsville (6th Seed) | 4 |
Host: Pleasant Plains |
Pleasant Plains (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pleasant Plains | 37 |
|
|
|
11/29/2016
|
Quincy St. Peter (4th Seed) | 37 |
|
Quincy St. Peter | 17 |
11/28/2016
| |
Beardstown MS (5th Seed) | 3 |
PLEASANT PLAINS | 45 |
|
12/02/2016
|
New Berlin JHS (2nd Seed) |
|
|
|
Pittsfield Pikeland | 14 |
| |
BYE |
New Berlin JHS | 25 |
|
11/29/2016
|
Pittsfield Pikeland (3rd Seed) | 24 |
|
Pittsfield Pikeland | 28 |
11/28/2016
| |
Rushville Schuyler Industry (6th Seed) | 22 |
Host: Paris Mayo |
Tuscola East Prairie (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Tuscola East Prairie | 30 |
|
|
|
11/29/2016
|
Sullivan (4th Seed) | 26 |
|
Sullivan | 19 |
11/28/2016
| |
Toledo Cumberland (5th Seed) | 25 |
Tuscola East Prairie | 28 |
|
12/01/2016
|
Paris Mayo (2nd Seed) |
|
|
|
PARIS MAYO | 31 |
| |
BYE |
Paris Mayo | 27 |
|
11/29/2016
|
Arthur (3rd Seed) | 24 |
|
Arthur | 17 |
11/28/2016
| |
Shelbyville Moulton (6th Seed) | 21 |
Host: Teutopolis |
Teutopolis (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Teutopolis | 31 |
|
|
|
11/29/2016
|
Bridgeport Red Hill (4th Seed) | 25 |
|
Bridgeport Red Hill | 14 |
11/28/2016
| |
Newton Jasper County (5th Seed) | 22 |
TEUTOPOLIS | 22 |
|
12/02/2016
|
Lawrenceville Parkview (2nd Seed) | 45 |
|
|
|
Lawrenceville Parkview | 16 |
11/28/2016
| |
Robinson Nuttall (7th Seed) | 17 |
Lawrenceville Parkview | 26 |
|
11/29/2016
|
Marshall JHS (3rd Seed) | 30 |
|
Marshall JHS | 24 |
11/28/2016
| |
Albion (6th Seed) | 26 |
Host: Gillespie |
Gillespie (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Gillespie | 45 |
|
|
|
12/01/2016
|
Carlinville (4th Seed) | 43 |
|
Carlinville | 20 |
11/28/2016
| |
Pana JHS (5th Seed) | 31 |
GILLESPIE | 33 |
|
12/02/2016
|
Piasa Southwestern (2nd Seed) | 36 |
|
|
|
Piasa Southwestern | 22 |
11/29/2016
| |
Girard North Mac (7th Seed) | 14 |
Piasa Southwestern | 21 |
|
12/01/2016
|
Auburn JHS at Divernon (3rd Seed) | 17 |
|
Litchfield | 18 |
11/29/2016
| |
Litchfield (6th Seed) | 19 |
Host: Vandalia |
Vandalia (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Vandalia | 22 |
|
|
|
12/01/2016
|
Roxana (4th Seed) | 21 |
|
Roxana | 10 |
11/29/2016
| |
Greenville (5th Seed) | 14 |
Vandalia | 29 |
|
12/02/2016
-
OT
|
East Alton MS (2nd Seed) |
|
|
|
STAUNTON | 31 |
| |
BYE |
East Alton MS | 29 |
|
12/01/2016
|
Staunton (3rd Seed) | 41 |
|
Staunton | 36 |
11/29/2016
| |
Wood River Lewis & Clark (6th Seed) | 10 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|