2021 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Lockport Taft |
Lockport Taft (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lockport Taft | 24 |
|
|
|
11/20/2021
|
Riverdale Patton (4th Seed) | 6 |
|
Lockport Fairmont | 17 |
11/20/2021
| |
Lockport Fairmont (5th Seed) | 27 |
Lockport Taft | 8 |
|
11/23/2021
|
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed) |
|
|
|
MAZON-VERONA-KINSMAN | 10 |
| |
BYE |
Mazon-Verona-Kinsman | 16 |
|
11/20/2021
|
Rockdale (3rd Seed) |
|
Rockdale | 3 |
| |
BYE |
Regional Host: Ottawa Marquette |
Ottawa Wallace (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Wallace | 32 |
|
|
|
11/22/2021
|
Ransom (4th Seed) | 26 |
|
Ransom | 31 |
11/20/2021
| |
Marseilles Milton Pope (5th Seed) | 16 |
Ottawa Wallace | 20 |
|
11/24/2021
|
Ottawa Marquette (2nd Seed) |
|
|
|
OTTAWA MARQUETTE | 34 |
| |
BYE |
Ottawa Marquette | 40 |
|
11/22/2021
|
Streator Woodland (3rd Seed) | 28 |
|
Streator Woodland | 16 |
11/20/2021
| |
Grand Ridge (6th Seed) | 5 |
Regional Host: Oglesby Holy Family |
Oglesby Holy Family (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Oglesby Holy Family | 28 |
|
|
|
11/20/2021
|
Mendota Holy Cross (4th Seed) | 13 |
|
Mendota Holy Cross | 12 |
11/20/2021
| |
LaSalle Dimmick (5th Seed) | 4 |
OGLESBY HOLY FAMILY | 34 |
|
11/22/2021
|
LaSalle Trinity Catholic (2nd Seed) |
|
|
|
LaSalle Trinity Catholic | 24 |
| |
BYE |
LaSalle Trinity Catholic | 34 |
|
11/20/2021
|
Utica Waltham (3rd Seed) | 21 |
|
Utica Waltham | 6 |
11/20/2021
| |
Tonica (6th Seed) | 7 |
Regional Host: Kewanee Visitation |
Kewanee Visitation (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Kewanee Visitation | 34 |
|
|
|
11/23/2021
|
Kewanee Wethersfield (4th Seed) | 26 |
|
Kewanee Wethersfield | 8 |
11/20/2021
| |
Annawan (5th Seed) | 12 |
KEWANEE VISITATION | 27 |
|
11/24/2021
|
Cambridge JHS (2nd Seed) | 32 |
|
|
|
Galva | 12 |
11/22/2021
| |
Woodhull AlWood (7th Seed) | 9 |
Cambridge JHS | 15 |
|
11/23/2021
|
Galva (3rd Seed) | 27 |
|
Galva | 33 |
11/22/2021
| |
Henry-Senachwine (6th Seed) | 16 |
Regional Host: Pontiac St. Mary's |
Odell (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Odell | 14 |
|
|
|
11/22/2021
|
Grant Park (4th Seed) | 20 |
|
Grant Park | 4 |
11/20/2021
| |
St. Anne (5th Seed) | 18 |
ODELL | 15 |
|
11/23/2021
|
Pontiac St. Mary's (2nd Seed) |
|
|
|
Pontiac St. Mary's | 7 |
| |
BYE |
Pontiac St. Mary's | 20 |
|
11/22/2021
|
Piper City Tri-Point (3rd Seed) |
|
Piper City Tri-Point | 16 |
| |
BYE |
Regional Host: Armstrong-Ellis |
Rantoul St. Malachy (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rantoul St. Malachy | 22 |
|
|
|
11/23/2021
|
Milford (4th Seed) | 17 |
|
Milford | 9 |
11/20/2021
| |
Donovan (5th Seed) | 9 |
Rantoul St. Malachy | 19 |
|
11/24/2021
|
Cissna Park (2nd Seed) |
|
|
|
ARMSTRONG-ELLIS | 27 |
| |
BYE |
Cissna Park | 15 |
|
11/23/2021
|
Armstrong-Ellis (3rd Seed) | 39 |
|
Armstrong-Ellis | 28 |
11/20/2021
| |
Rossville-Alvin (6th Seed) | 4 |
Regional Host: Morton Blessed Sacrament |
Roanoke-Benson (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Roanoke-Benson | 30 |
|
|
|
11/22/2021
|
Flanagan (4th Seed) | 2 |
|
Flanagan | 7 |
11/20/2021
-
FORFEIT
| |
Lowpoint-Washburn (5th Seed) | 0 |
Roanoke-Benson | 18 |
|
11/24/2021
|
Morton Blessed Sacrament (2nd Seed) |
|
|
|
MORTON BLESSED SACRAMENT | 21 |
| |
BYE |
Morton Blessed Sacrament | 33 |
|
11/22/2021
|
Washington St. Patrick (3rd Seed) | 46 |
|
Washington St. Patrick | 20 |
11/20/2021
| |
Spring Bay Riverview (6th Seed) | 6 |
Regional Host: Normal Epiphany |
Normal Epiphany (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Normal Epiphany | 36 |
|
|
|
11/23/2021
|
Normal Calvary (4th Seed) | 25 |
|
Normal Calvary | 13 |
11/22/2021
| |
Bloomington Cornerstone (5th Seed) | 8 |
Normal Epiphany | 0 |
|
11/24/2021
-
FORFEIT
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed) |
|
|
|
LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL | 2 |
| |
BYE |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 45 |
|
11/23/2021
|
Bloomington St. Mary's (3rd Seed) |
|
Bloomington St. Mary's | 8 |
| |
BYE |
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas |
Peoria St. Jude (1st Seed) | 28 |
|
|
11/20/2021
|
Monmouth ICS (4th Seed) | 6 |
PEORIA ST. JUDE
| 22 |
|
11/22/2021
|
Williamsfield (2nd Seed) | 18 |
|
Peoria Heights St. Thomas
| 9 |
11/20/2021
| |
Peoria Heights St. Thomas (3rd Seed) | 29 |
Regional Host: Bartonville Oak Grove |
Peoria Limestone Walters (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria Limestone Walters | 44 |
|
|
|
11/23/2021
|
Peoria Hollis (4th Seed) | 15 |
|
Peoria Hollis | 4 |
11/20/2021
| |
Bartonville Oak Grove (5th Seed) | 8 |
Peoria Limestone Walters | 20 |
|
11/24/2021
|
South Pekin (2nd Seed) |
|
|
|
SOUTH PEKIN | 24 |
| |
BYE |
South Pekin | 43 |
|
11/23/2021
|
Pekin Rankin (3rd Seed) |
|
Pekin Rankin | 9 |
| |
BYE |
Regional Host: Champaign Holy Cross |
Philo St. Thomas (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Philo St. Thomas | 15 |
|
|
|
11/22/2021
|
Champaign Next Generation (4th Seed) | 23 |
|
Champaign Next Generation | 17 |
11/20/2021
| |
Champaign Holy Cross (5th Seed) | 8 |
Champaign Next Generation | 17 |
|
11/23/2021
|
DeLand-Weldon (2nd Seed) |
|
|
|
ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN | 19 |
| |
BYE |
DeLand-Weldon | 16 |
|
11/22/2021
-
OT
|
Royal Prairieview Ogden (3rd Seed) |
|
Royal Prairieview Ogden | 22 |
| |
BYE |
Regional Host: Chrisman Scottland |
Danville Schlarman (1st Seed) | 57 |
|
|
11/20/2021
|
Hume Shiloh (4th Seed) | 5 |
DANVILLE SCHLARMAN
| 40 |
|
11/20/2021
|
Homer Heritage (2nd Seed) | 21 |
|
Homer Heritage
| 11 |
11/20/2021
| |
Chrisman Scottland (3rd Seed) | 11 |
Regional Host: Decatur Lutheran |
Pana Sacred Heart (1st Seed) | 47 |
|
|
11/20/2021
|
Decatur Montessori Academy for Peace (4th Seed) | 2 |
PANA SACRED HEART
| 25 |
|
11/22/2021
|
Kincaid South Fork (2nd Seed) | 30 |
|
Kincaid South Fork
| 19 |
11/20/2021
| |
Decatur Lutheran (3rd Seed) | 15 |
Regional Host: Effingham Sacred Heart |
Sigel St. Michael's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Sigel St. Michael's | 37 |
|
|
|
11/22/2021
|
Martinsville (4th Seed) | 31 |
|
Martinsville | 16 |
11/20/2021
| |
Neoga (5th Seed) | 10 |
SIGEL ST. MICHAEL'S | 39 |
|
11/24/2021
|
Oakland Lake Crest (2nd Seed) |
|
|
|
Oakland Lake Crest | 7 |
| |
BYE |
Oakland Lake Crest | 16 |
|
11/22/2021
|
Effingham Sacred Heart (3rd Seed) |
|
Effingham Sacred Heart | 10 |
| |
BYE |
Regional Host: Jerseyville St. Francis HG |
Jerseyville St. Francis HG (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Jerseyville St. Francis HG | 43 |
|
|
|
11/23/2021
-
2OT
|
Carrollton St. John (4th Seed) | 33 |
|
Carrollton St. John | 44 |
11/22/2021
| |
Ashland A-C Central (5th Seed) | 0 |
CARROLLTON ST. JOHN | 29 |
|
11/24/2021
|
Springfield Christ the King (2nd Seed) |
|
|
|
Springfield Christ the King | 23 |
| |
BYE |
Springfield Christ the King | 35 |
|
11/23/2021
|
Springfield Christian (3rd Seed) |
|
Springfield Christian | 15 |
| |
BYE |
Regional Host: Mt. Olive |
Ramsey (1st Seed) | 26 |
|
|
11/20/2021
|
Mulberry Grove JHS (4th Seed) | 11 |
RAMSEY
| 24 |
|
11/23/2021
|
Pocahontas (2nd Seed) | 10 |
|
Mt. Olive
| 4 |
11/20/2021
| |
Mt. Olive (3rd Seed) | 19 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|