2022 Boys Basketball

2022 Regional Bracket/Results
Class 7-1A Regional 1
Regional Host: Lockport Taft
Marseilles Milton Pope (1st Seed)    
01/24/2022 - FORFEIT  
Rockdale (4th Seed) Rockdale
  Taft School
01/26/2022 , 4:30 PM
1605 S. Washington St., Lockport   Map  
Lockport Taft (2nd Seed)    Winner Game 2
Taft School
01/24/2022 , 4:30 PM
1605 S. Washington St., Lockport   Map  
 
Elwood GS (3rd Seed) 
Class 7-1A Regional 2
Regional Host: Ottawa Marquette
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette     
  Marquette Academy Grade School Campus
01/24/2022 , 5:00 PM
1110 LA SALLE ST, OTTAWA   Map  
LaSalle Dimmick (4th Seed)28    LaSalle Dimmick 
01/22/2022   
Oglesby Holy Family (5th Seed)26  Winner Game 4
  Marquette Academy Grade School Campus
01/26/2022 , 5:30 PM
1110 LA SALLE ST, OTTAWA   Map  
Utica Waltham (2nd Seed)       Winner Game 5
01/22/2022   
Ottawa Deer Park (7th Seed) Utica Waltham 
  Marquette Academy Grade School Campus
01/24/2022 , 6:00 PM
1110 LA SALLE ST, OTTAWA   Map  
Mendota Holy Cross (3rd Seed)20    Mendota Holy Cross 
01/22/2022   
LaSalle Trinity Catholic (6th Seed)19 
Class 7-1A Regional 3
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman
Odell (1st Seed)    
 
BYE Odell35     
  01/22/2022  
Grant Park (4th Seed)21    Grant Park22 
01/22/2022   
Kankakee Grace Christian (5th Seed) Odell 
  Mazon-Verona-Kinsman Middle School
01/24/2022 , 4:30 PM
1013 North Street, Mazon   Map  
St. Anne (2nd Seed)       St. Anne 
  
BYE St. Anne22 
  01/22/2022 - OT  
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed)   Mazon-Verona-Kinsman18 
  
BYE
Class 7-1A Regional 4
Regional Host: Rantoul St. Malachy
Gifford (1st Seed)    
 
BYE Gifford     
  St. Malachy School
01/24/2022 , 5:30 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
Rossville-Alvin (4th Seed)28    Rossville-Alvin 
01/22/2022   
Potomac (5th Seed)19  Winner Game 4
  St. Malachy School
01/26/2022 , 5:30 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
Donovan (2nd Seed)29        Winner Game 5
01/22/2022   
Cissna Park (7th Seed)12  Donovan 
  St. Malachy School
01/24/2022 , 6:30 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
Rantoul St. Malachy (3rd Seed)19    Piper City Tri-Point 
01/22/2022   
Piper City Tri-Point (6th Seed)30 
Class 7-1A Regional 5
Regional Host: Pontiac St. Mary's
Peru Catholic (1st Seed)    
 
BYE Peru Catholic     
  St. Mary's School
01/24/2022 , 5:30 PM
414 N. Main St., Pontiac   Map  
Flanagan (4th Seed)34    Flanagan 
01/22/2022   
Streator Woodland (5th Seed)19  Winner Game 3
  St. Mary's School
01/26/2022 , 5:30 PM
414 N. Main St., Pontiac   Map  
Pontiac St. Mary's (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Pontiac St. Mary's 
  St. Mary's School
01/24/2022 , 6:30 PM
414 N. Main St., Pontiac   Map  
Ransom (3rd Seed)40    Ransom 
01/22/2022   
Grand Ridge (6th Seed)22 
Class 7-1A Regional 6
Regional Host: Normal Epiphany
Normal Epiphany (1st Seed)    
 
BYE Normal Epiphany     
  Epiphany Junior High
01/25/2022 , 5:30 PM
1002 E. College, Normal   Map  
Washington St. Patrick (4th Seed)25    Normal Calvary 
01/22/2022   
Normal Calvary (5th Seed)30  Winner Game 3
  Epiphany Junior High
01/26/2022 , 5:30 PM
1002 E. College, Normal   Map  
Roanoke-Benson (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Roanoke-Benson 
  Epiphany Junior High
01/25/2022 , 6:45 PM
1002 E. College, Normal   Map  
Bloomington Cornerstone (3rd Seed)32    Bloomington Cornerstone 
01/22/2022   
Lowpoint-Washburn (6th Seed)24 
Class 7-1A Regional 7
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters     
  St. Thomas the Apostle School
01/26/2022 , 6:00 PM
4229 N. Monroe Avenue, Peoria Heights   Map  
Peoria Pleasant Hill (4th Seed)45    Peoria Pleasant Hill 
01/22/2022   
Henry-Senachwine (5th Seed)31  Winner Game 4
  St. Thomas the Apostle School
01/27/2022 , 6:00 PM
4229 N. Monroe Avenue, Peoria Heights   Map  
Peoria Heights St. Thomas (2nd Seed)       Winner Game 5
01/22/2022 - FORFEIT   
Peoria Academy (7th Seed) Peoria Heights St. Thomas 
  St. Thomas the Apostle School
01/26/2022 , 7:30 PM
4229 N. Monroe Avenue, Peoria Heights   Map  
Peoria St. Jude (3rd Seed)42    Peoria St. Jude 
01/22/2022   
Peoria Hollis (6th Seed)
Class 7-1A Regional 8
Regional Host: Kewanee Visitation
Annawan (1st Seed)    
 
BYE Annawan     
  kewanee Visitation
01/24/2022 , 5:30 PM
107 S. Lexington Avenue, Kewanee   Map  
Woodhull AlWood (4th Seed)15    Monmouth ICS 
01/22/2022   
Monmouth ICS (5th Seed)28  Winner Game 3
  Kewanee Visitation
01/25/2022 , 5:30 PM
107 S. Lexington Avenue, Kewanee   Map  
Kewanee Visitation (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Kewanee Visitation 
  Kewanee Visitation
01/24/2022 , 6:45 PM
107 S. Lexington Avenue, Kewanee   Map  
Cambridge JHS (3rd Seed)32    Cambridge JHS 
01/22/2022   
Williamsfield (6th Seed)22 
Class 7-1A Regional 9
Regional Host: Chrisman Scottland
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden     
  Chrisman-Scottland Jr high gym
01/24/2022 , 6:00 PM
23231 IL HIGHWAY 1, CHRISMAN   Map  
Chrisman Scottland (4th Seed)27    Homer Heritage 
01/22/2022   
Homer Heritage (5th Seed)48  Winner Game 3
  Chrisman-Scottland Jr high gym
01/26/2022 , 6:00 PM
23231 IL HIGHWAY 1, CHRISMAN   Map  
Danville Schlarman (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Danville Schlarman 
  Chrisman-Scottland Jr high gym
01/24/2022 , 7:15 PM
23231 IL HIGHWAY 1, CHRISMAN   Map  
Hume Shiloh (3rd Seed)46    Hume Shiloh 
01/22/2022   
Thomasboro (6th Seed)
Class 7-1A Regional 10
Regional Host: Decatur Lutheran
Decatur Lutheran (1st Seed)    
 
BYE Decatur Lutheran36     
  01/22/2022  
Decatur American Dreamer (4th Seed)25    Decatur American Dreamer24 
01/22/2022   
Philo St. Thomas (5th Seed)15  Decatur Lutheran 
  Lutheran School Association
01/24/2022 , 7:15 PM
2001 E Mound Road, Decatur   Map  
Champaign Next Generation (2nd Seed)       Champaign Next Generation 
  
BYE Champaign Next Generation42 
  01/22/2022  
Champaign Judah Christian (3rd Seed)   Champaign Judah Christian10 
  
BYE
Class 7-1A Regional 11
Regional Host: Bartonville Oak Grove
Morton Blessed Sacrament (1st Seed)    
 
BYE Morton Blessed Sacrament     
  Oak Grove School
1/24/2022 , 5:00 PM
6018 W. Lancaster Rd., Bartonville, IL   Map  
Pekin Rankin (4th Seed)40    Pekin Rankin 
1/22/2022   
Bartonville GS (5th Seed) Winner Game 3
  Oak Grove School
1/26/2022 , 5:00 PM
6018 W. Lancaster Rd., Bartonville, IL   Map  
Delavan (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Delavan 
  Oak Grove School
1/24/2022 , 6:30 PM
6018 W. Lancaster Rd., Bartonville, IL   Map  
Bartonville Oak Grove (3rd Seed)37    Bartonville Oak Grove 
1/22/2022   
Hartsburg-Emden (6th Seed)15 
Class 7-1A Regional 12
Regional Host: Greenview
Springfield Christ the King (1st Seed)61     
01/22/2022  
Springfield Calvary (8th Seed) Springfield Christ the King     
  Greenview Schools
01/25/2022 , 6:00 PM
147 Palmer Street Greenview, IL 62642, Greenview   Map  
Springfield Little Flower (4th Seed)36    Springfield Little Flower 
01/22/2022   
Springfield Christian (5th Seed)34  Winner Game 5
  Greenview Schools
01/26/2022 , 6:00 PM
147 Palmer Street Greenivew, IL 62642, Greenview   Map  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed)45        Winner Game 6
01/22/2022   
Greenview (7th Seed)10  Lincoln West Lincoln-Broadwell 
  Greenview Schools
01/25/2022 , 7:30 PM
147 Palmer Street Greenview, IL 62642, Greenview   Map  
Lincoln Carroll Catholic (3rd Seed)46    Lincoln Carroll Catholic 
01/22/2022   
Springfield St. Agnes (6th Seed)26 
Class 7-1A Regional 13
Regional Host: Virginia
Jacksonville Our Saviour (1st Seed)     
Virginia
01/24/2022 , 6:00 PM
651 South Morgan, VIRGINIA   Map  
Augusta Southeastern (4th Seed)  Winner Game 1
  Virginia
01/26/2022 , 6:00 PM
651 South Morgan, VIRGINIA   Map  
Virginia (2nd Seed)    Winner Game 2
Virginia
01/24/2022 , 7:15 PM
651 South Morgan, VIRGINIA   Map  
 
Ashland A-C Central (3rd Seed) 
Class 7-1A Regional 14
Regional Host: Carrollton St. John
Griggsville-Perry (1st Seed)36     
01/22/2022  
Jerseyville St. Francis HG (4th Seed)17  Griggsville-Perry  
  St John's The Evangelist Catholic School
01/25/2022 , 6:30 PM
426 3rd Street, Carrollton   Map  
Pleasant Hill (2nd Seed)29    Carrollton St. John  
01/22/2022   
Carrollton St. John (3rd Seed)35 
Class 7-1A Regional 15
Regional Host: Effingham Sacred Heart
Effingham Sacred Heart (1st Seed)    
 
BYE Effingham Sacred Heart     
  Sacred Heart School
01/25/2022 , 6:00 PM
407 S. Henrietta St., Effingham   Map  
Kansas (4th Seed)38    Kansas 
01/22/2022   
Martinsville (5th Seed)18  Winner Game 3
  Sacred Heart School
01/27/2022 , 6:00 PM
407 S. Henrietta St., Effingham   Map  
Sigel St. Michael's (2nd Seed)       Winner Game 4
  
BYE Sigel St. Michael's 
  Sacred Heart School
01/25/2022 , 7:15 PM
407 S. Henrietta St., Effingham   Map  
Newton St. Thomas (3rd Seed)44    Newton St. Thomas 
01/22/2022   
Windsor (6th Seed)
Class 7-1A Regional 16
Regional Host: Pana Sacred Heart
Pana Sacred Heart (1st Seed)    
 
BYE Pana Sacred Heart50     
  01/22/2022  
Ramsey (4th Seed)26    Ramsey29 
01/22/2022   
Mulberry Grove JHS (5th Seed)12  Pana Sacred Heart 
  Eye of The Tiger Sports Complex
01/25/2022 , 6:00 PM
105 Benton St, Tower Hill   Map  
Pocahontas (2nd Seed)       Pocahontas 
  
BYE Pocahontas33 
  01/22/2022  
Lovejoy (3rd Seed)   Lovejoy24 
  
BYE

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Event Pro Photography Cubby Hole
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.