2022 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Lockport Taft |
Marseilles Milton Pope (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Marseilles Milton Pope | 32 |
|
|
|
01/31/2022
|
Morris Nettle Creek (4th Seed) | 35 |
|
Morris Nettle Creek | 30 |
01/29/2022
| |
Rockdale (5th Seed) | 23 |
Marseilles Milton Pope | 31 |
|
02/01/2022
|
Lockport Taft (2nd Seed) |
|
|
|
LOCKPORT TAFT | 44 |
| |
BYE |
Lockport Taft | 47 |
|
01/31/2022
-
2OT
|
Elwood GS (3rd Seed) | 37 |
|
Elwood GS | 46 |
01/29/2022
| |
Riverdale Patton (6th Seed) | 17 |
Regional Host: Oglesby Holy Family |
Oglesby Holy Family (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Oglesby Holy Family | 33 |
|
|
|
01/31/2022
|
LaSalle Trinity Catholic (4th Seed) | 49 |
|
LaSalle Trinity Catholic | 16 |
01/29/2022
| |
Utica Waltham (5th Seed) | 21 |
Oglesby Holy Family | 19 |
|
02/04/2022
|
Mendota Holy Cross (2nd Seed) |
|
|
|
OTTAWA MARQUETTE | 32 |
| |
BYE |
Mendota Holy Cross | 21 |
|
01/31/2022
|
Ottawa Marquette (3rd Seed) | 54 |
|
Ottawa Marquette | 43 |
01/29/2022
| |
LaSalle Dimmick (6th Seed) | 6 |
Regional Host: Odell |
St. Anne (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
St. Anne | 67 |
|
|
|
01/31/2022
|
Grant Park (4th Seed) | 15 |
|
Donovan | 19 |
01/29/2022
| |
Donovan (5th Seed) | 18 |
ST. ANNE | 64 |
|
02/07/2022
|
Odell (2nd Seed) | 34 |
|
|
|
Odell | 42 |
01/29/2022
| |
Kankakee Grace Christian (7th Seed) | 13 |
Odell | 48 |
|
01/31/2022
|
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed) | 41 |
|
Mazon-Verona-Kinsman | 34 |
01/29/2022
| |
Saunemin (6th Seed) | 33 |
Regional Host: Cissna Park |
Cissna Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Cissna Park | 56 |
|
|
|
01/31/2022
|
Rantoul St. Malachy (4th Seed) | 36 |
|
Rantoul St. Malachy | 19 |
01/29/2022
| |
Piper City Tri-Point (5th Seed) | 34 |
CISSNA PARK | 48 |
|
02/01/2022
|
Buckley St. John's (2nd Seed) | 41 |
|
|
|
Potomac | 27 |
01/29/2022
| |
Gifford (7th Seed) | 42 |
Gifford | 33 |
|
01/31/2022
|
Potomac (3rd Seed) | 49 |
|
Potomac | 38 |
01/29/2022
| |
Rossville-Alvin (6th Seed) | 47 |
Regional Host: Pontiac St. Mary's |
Pontiac St. Mary's (1st Seed) | 2 |
|
|
01/29/2022
-
FORFEIT
|
Tonica (8th Seed) | 0 |
Pontiac St. Mary's | 43 |
|
|
|
01/31/2022
|
Ransom (4th Seed) | 25 |
|
Peru Catholic | 24 |
01/29/2022
| |
Peru Catholic (5th Seed) | 33 |
PONTIAC ST. MARY'S | 46 |
|
02/01/2022
|
Streator Woodland (2nd Seed) | 35 |
|
|
|
Streator Woodland | 30 |
01/29/2022
| |
Flanagan (7th Seed) | 11 |
Streator Woodland | 36 |
|
01/31/2022
|
Cornell (3rd Seed) | 38 |
|
Cornell | 31 |
01/29/2022
| |
Grand Ridge (6th Seed) | 32 |
Regional Host: Normal Epiphany |
Roanoke-Benson (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Roanoke-Benson | 49 |
|
|
|
01/31/2022
|
Normal Epiphany (4th Seed) | 30 |
|
Normal Epiphany | 17 |
01/29/2022
| |
Normal Calvary (5th Seed) | 28 |
ROANOKE-BENSON | 35 |
|
02/05/2022
|
Washington St. Patrick (2nd Seed) |
|
|
|
Bloomington Cornerstone | 15 |
| |
BYE |
Washington St. Patrick | 34 |
|
01/31/2022
|
Bloomington Cornerstone (3rd Seed) | 53 |
|
Bloomington Cornerstone | 35 |
01/29/2022
| |
Lowpoint-Washburn (6th Seed) | 20 |
Regional Host: Peoria Heights St. Thomas |
Peoria Limestone Walters (1st Seed) | 59 |
|
|
01/29/2022
|
Peoria Holy Family (8th Seed) | 22 |
Peoria Limestone Walters | 38 |
|
|
|
02/01/2022
|
Henry-Senachwine (4th Seed) | 33 |
|
Henry-Senachwine | 30 |
01/29/2022
| |
Peoria Hollis (5th Seed) | 31 |
PEORIA LIMESTONE WALTERS | 31 |
|
02/04/2022
|
Peoria St. Jude (2nd Seed) | 42 |
|
|
|
Peoria St. Jude | 26 |
01/29/2022
| |
Peoria Academy (7th Seed) | 11 |
Peoria St. Jude | 32 |
|
02/01/2022
|
Peoria Heights St. Thomas (3rd Seed) | 57 |
|
Peoria Heights St. Thomas | 23 |
01/29/2022
| |
Peoria Pleasant Hill (6th Seed) | 34 |
Regional Host: Monmouth ICS |
Monmouth ICS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Monmouth ICS | 50 |
|
|
|
02/01/2022
|
Williamsfield (4th Seed) | 37 |
|
Williamsfield | 23 |
01/29/2022
| |
Cambridge JHS (5th Seed) | 30 |
MONMOUTH ICS | 38 |
|
02/03/2022
|
Galesburg Costa (2nd Seed) | 52 |
|
|
|
Galesburg Costa | 37 |
01/29/2022
| |
Kewanee Visitation (7th Seed) | 21 |
Galesburg Costa | 51 |
|
02/01/2022
|
Annawan (3rd Seed) | 38 |
|
Annawan | 20 |
01/29/2022
| |
Woodhull AlWood (6th Seed) | 24 |
Regional Host: Danville Schlarman |
Danville Schlarman (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Danville Schlarman | 51 |
|
|
|
01/31/2022
|
Georgetown La Salette (4th Seed) | 31 |
|
Georgetown La Salette | 21 |
01/29/2022
| |
Hume Shiloh (5th Seed) | 25 |
DANVILLE SCHLARMAN | 39 |
|
02/07/2022
|
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed) |
|
|
|
Royal Prairieview Ogden | 34 |
| |
BYE |
Royal Prairieview Ogden | 47 |
|
01/31/2022
|
Chrisman Scottland (3rd Seed) | 49 |
|
Chrisman Scottland | 28 |
01/29/2022
| |
Homer Heritage (6th Seed) | 13 |
Regional Host: Decatur American Dreamer |
Decatur Lutheran (1st Seed) | 58 |
|
|
01/29/2022
|
DeLand-Weldon (8th Seed) | 20 |
Decatur Lutheran | 48 |
|
|
|
01/31/2022
|
Decatur American Dreamer (4th Seed) | 50 |
|
Decatur American Dreamer | 28 |
01/29/2022
| |
Champaign Judah Christian (5th Seed) | 29 |
Decatur Lutheran | 33 |
|
02/07/2022
|
Champaign Holy Cross (2nd Seed) | 42 |
|
|
|
CHAMPAIGN HOLY CROSS | 40 |
01/29/2022
| |
Philo St. Thomas (7th Seed) | 22 |
Champaign Holy Cross | 48 |
|
01/31/2022
|
Urbana University (3rd Seed) | 30 |
|
Champaign Next Generation | 36 |
01/29/2022
| |
Champaign Next Generation (6th Seed) | 34 |
Regional Host: Bartonville Oak Grove |
Morton Blessed Sacrament (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morton Blessed Sacrament | 52 |
|
|
|
1/31/2022
|
Bartonville GS (4th Seed) | 38 |
|
Bartonville GS | 32 |
1/29/2022
| |
Pekin Rankin (5th Seed) | 31 |
MORTON BLESSED SACRAMENT | 49 |
|
02/04/2022
|
Bartonville Oak Grove (2nd Seed) |
|
|
|
Bartonville Oak Grove | 20 |
| |
BYE |
Bartonville Oak Grove | 40 |
|
1/31/2022
|
Delavan (3rd Seed) | 41 |
|
Delavan | 9 |
1/29/2022
| |
Hartsburg-Emden (6th Seed) | 27 |
Regional Host: Greenview |
Springfield Calvary (1st Seed) | 37 |
|
|
01/29/2022
|
Greenview (8th Seed) | 15 |
Springfield Calvary | 61 |
|
|
|
01/31/2022
|
Springfield St. Agnes (4th Seed) | 44 |
|
Springfield St. Agnes | 34 |
01/29/2022
| |
Lincoln Carroll Catholic (5th Seed) | 37 |
SPRINGFIELD CALVARY | 51 |
|
02/03/2022
|
Springfield Little Flower (2nd Seed) | 30 |
|
|
|
Springfield Christian | 22 |
01/29/2022
| |
Springfield Christ the King (7th Seed) | 50 |
Springfield Christ the King | 16 |
|
01/31/2022
|
Springfield Christian (3rd Seed) | 35 |
|
Springfield Christian | 36 |
01/29/2022
| |
Lincoln West Lincoln-Broadwell (6th Seed) | 24 |
Regional Host: Augusta Southeastern |
Jacksonville Our Saviour (1st Seed) | 54 |
|
|
01/29/2022
|
Augusta Southeastern (4th Seed) | 14 |
JACKSONVILLE OUR SAVIOUR
| 61 |
|
02/05/2022
|
Ashland A-C Central (2nd Seed) | 36 |
|
Ashland A-C Central
| 33 |
01/29/2022
| |
Virginia (3rd Seed) | 15 |
Regional Host: Carrollton St. John |
Jerseyville St. Francis HG (1st Seed) | 39 |
|
|
02/04/2022
|
Griggsville-Perry (4th Seed) | 35 |
JERSEYVILLE ST. FRANCIS HG
| 36 |
|
02/07/2022
|
Carrollton St. John (2nd Seed) | 35 |
|
Carrollton St. John
| 27 |
02/01/2022
| |
Brussels (3rd Seed) | 22 |
Regional Host: Sigel St. Michael's |
Newton St. Thomas (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Newton St. Thomas | 44 |
|
|
|
01/31/2022
|
Windsor (4th Seed) | 46 |
|
Windsor | 22 |
01/29/2022
| |
Kansas (5th Seed) | 27 |
Newton St. Thomas | 29 |
|
02/04/2022
|
Sigel St. Michael's (2nd Seed) |
|
|
|
EFFINGHAM SACRED HEART | 37 |
| |
BYE |
Sigel St. Michael's | 34 |
|
01/31/2022
|
Effingham Sacred Heart (3rd Seed) | 43 |
|
Effingham Sacred Heart | 52 |
01/29/2022
| |
Martinsville (6th Seed) | 15 |
Regional Host: Mulberry Grove JHS |
Pana Sacred Heart (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pana Sacred Heart | 46 |
|
|
|
01/31/2022
|
Taylorville VisionWay (4th Seed) | 40 |
|
Taylorville VisionWay | 31 |
01/29/2022
| |
Lovejoy (5th Seed) | 27 |
PANA SACRED HEART | 50 |
|
02/07/2022
|
Mulberry Grove JHS (2nd Seed) |
|
|
|
Pocahontas | 20 |
| |
BYE |
Mulberry Grove JHS | 32 |
|
01/31/2022
|
Pocahontas (3rd Seed) | 40 |
|
Pocahontas | 37 |
01/29/2022
| |
Ramsey (6th Seed) | 19 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|