2022 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Lake Zurich North |
Barrington Station (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Barrington Station | 36 |
|
|
|
01/26/2022
|
Lake Zurich South (4th Seed) | 28 |
|
Lake Zurich South | 33 |
01/24/2022
| |
Lake Zurich North (5th Seed) | 27 |
BARRINGTON STATION | 45 |
|
01/27/2022
|
Barrington Prairie (2nd Seed) |
|
|
|
Algonquin Heineman | 25 |
| |
BYE |
Barrington Prairie | 32 |
|
01/26/2022
|
Algonquin Heineman (3rd Seed) | 37 |
|
Algonquin Heineman | 39 |
01/24/2022
| |
Lake in the Hills Marlowe (6th Seed) | 17 |
Regional Host: Rockford West |
Rockford Eisenhower (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rockford Eisenhower | 37 |
|
|
|
01/22/2022
|
Rockford RESA (4th Seed) | 9 |
|
Rockford West | 13 |
01/22/2022
| |
Rockford West (5th Seed) | 35 |
ROCKFORD EISENHOWER | 48 |
|
01/24/2022
|
Loves Park Harlem (2nd Seed) |
|
|
|
Rockford Flinn | 34 |
| |
BYE |
Loves Park Harlem | 37 |
|
01/22/2022
|
Rockford Flinn (3rd Seed) | 45 |
|
Rockford Flinn | 42 |
01/22/2022
| |
Rockford Lincoln (6th Seed) | 19 |
Regional Host: Vernon Hills Hawthorn North |
Arlington Heights Thomas (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Arlington Heights Thomas | 35 |
|
|
|
01/25/2022
|
Cicero Unity (4th Seed) | 19 |
|
Vernon Hills Hawthorn South | 15 |
01/24/2022
| |
Vernon Hills Hawthorn South (5th Seed) | 30 |
ARLINGTON HEIGHTS THOMAS | 34 |
|
01/26/2022
|
Vernon Hills Hawthorn North (2nd Seed) |
|
|
|
Maywood Irving | 25 |
| |
BYE |
Vernon Hills Hawthorn North | 16 |
|
01/25/2022
|
Maywood Irving (3rd Seed) | 40 |
|
Maywood Irving | 22 |
01/24/2022
| |
Melrose Park Stevenson (6th Seed) | 19 |
Regional Host: Bolingbrook Humphrey |
Bolingbrook Brooks (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bolingbrook Brooks | 63 |
|
|
|
01/24/2022
|
Bolingbrook Humphrey (4th Seed) | 35 |
|
Willowbrook Westview Hills | 14 |
01/22/2022
| |
Willowbrook Westview Hills (5th Seed) | 36 |
BOLINGBROOK BROOKS | 60 |
|
01/25/2022
|
Bolingbrook Jane Addams (2nd Seed) | 65 |
|
|
|
Bolingbrook Jane Addams | 32 |
01/22/2022
| |
Darien Eisenhower (7th Seed) | 18 |
Bolingbrook Jane Addams | 44 |
|
01/24/2022
|
Woodridge Jefferson (3rd Seed) | 41 |
|
Woodridge Jefferson | 35 |
01/22/2022
| |
Summit Heritage (6th Seed) | 2 |
Regional Host: Chicago Heights MS |
Phoenix Coolidge (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Phoenix Coolidge | 41 |
|
|
|
01/24/2022
|
Matteson Colin Powell (4th Seed) | 32 |
|
Matteson Colin Powell | 21 |
01/22/2022
| |
Homewood Hart (5th Seed) | 19 |
PHOENIX COOLIDGE | 43 |
|
01/25/2022
|
Flossmoor Parker (2nd Seed) |
|
|
|
Flossmoor Parker | 35 |
| |
BYE |
Flossmoor Parker | 53 |
|
01/24/2022
|
Lansing Memorial (3rd Seed) | 39 |
|
Lansing Memorial | 22 |
01/22/2022
| |
Chicago Heights MS (6th Seed) | 13 |
Regional Host: Kankakee JHS |
Manteno (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Manteno | 16 |
|
|
|
01/25/2022
|
Bourbonnais UGC (4th Seed) | 20 |
|
Park Forest Michelle Obama STA | 29 |
01/24/2022
| |
Park Forest Michelle Obama STA (5th Seed) | 30 |
Park Forest Michelle Obama STA | 16 |
|
01/26/2022
|
Bradley Central (2nd Seed) | 37 |
|
|
|
KANKAKEE JHS | 43 |
01/24/2022
| |
Steger Columbia (7th Seed) | 12 |
Bradley Central | 24 |
|
01/25/2022
|
Kankakee JHS (3rd Seed) | 46 |
|
Kankakee JHS | 40 |
01/24/2022
| |
University Park Crete Monee (6th Seed) | 24 |
Regional Host: Mokena |
Mokena (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mokena | 36 |
|
|
|
01/25/2022
|
Frankfort Hickory Creek (4th Seed) | 35 |
|
Frankfort Hickory Creek | 23 |
01/24/2022
| |
Harvey Brooks (5th Seed) | 18 |
Mokena | 25 |
|
01/27/2022
|
Markham Prairie-Hills (2nd Seed) |
|
|
|
MARKHAM PRAIRIE-HILLS | 36 |
| |
BYE |
Markham Prairie-Hills | 38 |
|
01/25/2022
|
Frankfort Summit Hill (3rd Seed) | 56 |
|
Frankfort Summit Hill | 36 |
01/24/2022
| |
Robbins Kellar (6th Seed) | 15 |
Regional Host: Homer Glen Homer |
Romeoville Martinez (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Romeoville Martinez | 31 |
|
|
|
01/24/2022
|
Lemont Old Quarry (4th Seed) | 48 |
|
Lemont Old Quarry | 46 |
01/22/2022
| |
Homer Glen Homer (5th Seed) | 15 |
LEMONT OLD QUARRY | 45 |
|
01/27/2022
|
Lockport Oak Prairie (2nd Seed) | 54 |
|
|
|
Lockport Oak Prairie | 16 |
01/22/2022
| |
Romeoville Lukancic (7th Seed) | 16 |
Lockport Oak Prairie | 44 |
|
01/24/2022
|
New Lenox Liberty (3rd Seed) | 36 |
|
New Lenox Liberty | 19 |
01/22/2022
| |
New Lenox Martino (6th Seed) | 25 |
Regional Host: Shorewood Troy |
Shorewood Troy (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Shorewood Troy | 27 |
|
|
|
01/25/2022
|
Yorkville (4th Seed) | 38 |
|
Yorkville | 26 |
01/22/2022
| |
Joliet Gompers (5th Seed) | 06 |
SHOREWOOD TROY | 47 |
|
01/27/2022
-
OT
|
Joliet Hufford (2nd Seed) | 47 |
|
|
|
Joliet Hufford | 43 |
01/22/2022
| |
Joliet Washington (7th Seed) | 24 |
Joliet Hufford | 42 |
|
01/25/2022
|
Plano (3rd Seed) | 31 |
|
Plano | 23 |
01/22/2022
| |
Joliet Dirksen (6th Seed) | 24 |
Regional Host: Coal City |
Ottawa Shepherd (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Shepherd | 31 |
|
|
|
01/24/2022
|
Coal City (4th Seed) | 42 |
|
Coal City | 15 |
01/22/2022
| |
Channahon (5th Seed) | 17 |
OTTAWA SHEPHERD | 39 |
|
01/26/2022
|
Minooka (2nd Seed) |
|
|
|
Minooka | 23 |
| |
BYE |
Minooka | 32 |
|
01/24/2022
|
Streator Northlawn (3rd Seed) | 17 |
|
Manhattan | 19 |
01/22/2022
| |
Manhattan (6th Seed) | 33 |
Regional Host: Morton JHS |
Bloomington JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bloomington JHS | 35 |
|
|
|
01/26/2022
|
Washington Central (4th Seed) | 24 |
|
Normal Parkside | 15 |
01/22/2022
| |
Normal Parkside (5th Seed) | 57 |
Bloomington JHS | 30 |
|
01/27/2022
|
Morton JHS (2nd Seed) | 42 |
|
|
|
MORTON JHS | 35 |
01/22/2022
| |
Normal Kingsley (7th Seed) | 18 |
Morton JHS | 37 |
|
01/26/2022
|
Bloomington Evans (3rd Seed) | 37 |
|
Bloomington Evans | 24 |
01/22/2022
| |
Normal Chiddix (6th Seed) | 28 |
Regional Host: Dunlap Valley MS |
Dunlap Valley MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Dunlap Valley MS | 52 |
|
|
|
01/24/2022
|
Dunlap MS (4th Seed) | 43 |
|
Dunlap MS | 15 |
01/22/2022
| |
Pekin Edison (5th Seed) | 24 |
Dunlap Valley MS | 44 |
|
01/26/2022
|
East Peoria Central (2nd Seed) | 56 |
|
|
|
EAST PEORIA CENTRAL | 52 |
01/22/2022
| |
Pekin Broadmoor (7th Seed) | 7 |
East Peoria Central | 60 |
|
01/24/2022
|
Macomb (3rd Seed) | 35 |
|
Macomb | 26 |
01/22/2022
| |
Canton Ingersoll (6th Seed) | 23 |
Regional Host: Champaign Jefferson |
Urbana MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Urbana MS | 41 |
|
|
|
01/22/2022
|
Rantoul Eater (4th Seed) | 44 |
|
Rantoul Eater | 46 |
01/22/2022
| |
Champaign Edison (5th Seed) | 37 |
Rantoul Eater | 37 |
|
01/25/2022
|
Champaign Jefferson (2nd Seed) | 47 |
|
|
|
CHAMPAIGN JEFFERSON | 48 |
01/22/2022
| |
Danville North Ridge (7th Seed) | 24 |
Champaign Jefferson | 40 |
|
01/22/2022
|
Mahomet-Seymour (3rd Seed) | 38 |
|
Mahomet-Seymour | 21 |
01/22/2022
| |
Champaign Franklin (6th Seed) | 32 |
Regional Host: Taylorville JHS |
Charleston (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Charleston | 27 |
|
|
|
01/22/2022
|
Mt. Zion (4th Seed) | 30 |
|
Mt. Zion | 32 |
01/22/2022
| |
Effingham JHS (5th Seed) | 13 |
Mt. Zion | 15 |
|
01/24/2022
|
Rochester (2nd Seed) | 47 |
|
|
|
ROCHESTER | 37 |
01/22/2022
| |
Decatur Stephen Decatur (7th Seed) | 23 |
Rochester | 42 |
|
01/22/2022
|
Mattoon (3rd Seed) | 47 |
|
Mattoon | 26 |
01/22/2022
| |
Taylorville JHS (6th Seed) | 32 |
Regional Host: Chatham Glenwood |
Springfield Grant (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Grant | 41 |
|
|
|
01/24/2022
|
Springfield Franklin (4th Seed) | 44 |
|
Springfield Franklin | 28 |
01/22/2022
| |
Jacksonville MS (5th Seed) | 9 |
SPRINGFIELD GRANT | 54 |
|
01/25/2022
|
Quincy (2nd Seed) | 2 |
|
|
|
Quincy | 13 |
01/22/2022
-
FORFEIT
| |
Springfield Jefferson (7th Seed) | 0 |
Quincy | 39 |
|
01/24/2022
-
OT
|
Chatham Glenwood (3rd Seed) | 2 |
|
Chatham Glenwood | 34 |
01/22/2022
-
FORFEIT
| |
Springfield Washington (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Bethalto Trimpe |
Cahokia Wirth (1st Seed) | 70 |
|
|
01/22/2022
|
Jerseyville Community (8th Seed) | 14 |
Cahokia Wirth | 39 |
|
|
|
01/24/2022
|
Bethalto Trimpe (4th Seed) | 20 |
|
Alton | 18 |
01/22/2022
| |
Alton (5th Seed) | 37 |
CAHOKIA WIRTH | 57 |
|
01/26/2022
|
Edwardsville Liberty (2nd Seed) | 18 |
|
|
|
East St. Louis Clark | 47 |
01/22/2022
| |
Granite City Coolidge (7th Seed) | 17 |
Edwardsville Liberty | 33 |
|
01/24/2022
|
East St. Louis Clark (3rd Seed) | 55 |
|
East St. Louis Clark | 39 |
01/22/2022
| |
Edwardsville Lincoln (6th Seed) | 13 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|