IESA Scholastic Bowl
2009 Regional Bracket/Results
Class AA Regional 1
April 29, 2009     Barrington Middle School - Station Campus , 215 Eastern Avenue , Barrington  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Barrington Station 301 vs. Mundelein Fremont 0 4:15 PM
Round Lake MS vs. BYE  
1
Pool B
Lake Zurich South 302 vs. Round Lake Magee 14 4:15 PM
Mundelein Carl Sandburg vs. BYE  
 
2
Pool A
Barrington Station 310 vs. Round Lake MS 38 5:15 PM
Mundelein Fremont vs. BYE  
2
Pool B
Mundelein Carl Sandburg 298 vs. Round Lake Magee 42 5:15 PM
Lake Zurich South vs. BYE  
 
3
Pool A
Mundelein Fremont 0 vs. Round Lake MS 301 6:15 PM
Barrington Station vs. BYE  
3
Pool B
Lake Zurich South 149 vs. Mundelein Carl Sandburg 302 6:15 PM
Round Lake Magee vs. BYE  
 
4 Barrington Station 302 vs. Mundelein Carl Sandburg 168 7:15 PM
Regional Champion Barrington Station
Class AA Regional 2
April 29, 2009     Daniel Wright Junior High , 1370 Riverwoods Rd , Lincolnshire  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Lincolnshire Daniel Wright 281 vs. Vernon Hills Hawthorn North 189 4:00 pm
Wadsworth Millburn vs. BYE  
1
Pool B
Gurnee Viking 141 vs. Buffalo Grove Aptakisic 266 4:00 pm
Vernon Hills Hawthorn South vs. BYE  
 
2
Pool A
Lincolnshire Daniel Wright 308 vs. Wadsworth Millburn 83 5:00 pm
Vernon Hills Hawthorn North vs. BYE  
2
Pool B
Gurnee Viking 179 vs. Vernon Hills Hawthorn South 214 5:00 pm
Buffalo Grove Aptakisic vs. BYE  
 
3
Pool A
Vernon Hills Hawthorn North 248 vs. Wadsworth Millburn 237 6:00 pm
Lincolnshire Daniel Wright vs. BYE  
3
Pool B
Buffalo Grove Aptakisic 157 vs. Vernon Hills Hawthorn South 308 6:00 pm
Gurnee Viking vs. BYE  
 
4 Lincolnshire Daniel Wright 301 vs. Vernon Hills Hawthorn South 209
Regional Champion Lincolnshire Daniel Wright
Class AA Regional 3
April 29, 2009     Marlowe Middle School , 9625 Haligus Rd , Lake in the Hills  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Antioch 186 vs. Lake in the Hills Marlowe 270 3:30
Wauconda vs. BYE  
 
2 Antioch 172 vs. Wauconda 200 4:45
Lake in the Hills Marlowe vs. BYE  
 
3 Lake in the Hills Marlowe 152 vs. Wauconda 213 6:00
Antioch vs. BYE  
Regional Champion Wauconda
Class AA Regional 4
April 29, 2009     Barrington Middle School - Prairie Campus , 40 East Dundee , Barrington  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Barrington Prairie 214 vs. Island Lake Matthews 129 4:00
Cary 277 vs. Lake Zurich North 190 4:00
 
2 Barrington Prairie 199 vs. Lake Zurich North 221 5:05
Cary 301 vs. Island Lake Matthews 84 5:05
 
3 Island Lake Matthews 124 vs. Lake Zurich North 246 6:10
Cary 284 vs. Barrington Prairie 228 6:10
Regional Champion Cary
Class AA Regional 5
April 29, 2009     Westview Hills Middle School , 630 65th Street , Willowbrook 60527  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Bolingbrook Jane Addams 215 vs. River Forest Roosevelt 208 4:00
Woodridge Jefferson vs. BYE  
1
Pool B
Burr Ridge Pleasantdale 156 vs. Downers Grove O'Neill 281 4:00
Willowbrook Westview Hills vs. BYE  
 
2
Pool A
Bolingbrook Jane Addams 301 vs. Woodridge Jefferson 0 5:00
River Forest Roosevelt vs. BYE  
2
Pool B
Burr Ridge Pleasantdale 214 vs. Willowbrook Westview Hills 224 5:00
Downers Grove O'Neill vs. BYE  
 
3
Pool A
River Forest Roosevelt 257 vs. Woodridge Jefferson 171 6:00
Bolingbrook Jane Addams vs. BYE  
3
Pool B
Downers Grove O'Neill 211 vs. Willowbrook Westview Hills 264 6:00
Burr Ridge Pleasantdale vs. BYE  
 
4 Bolingbrook Jane Addams 225 vs. Willowbrook Westview Hills 278 7:00
Regional Champion Willowbrook Westview Hills
Class AA Regional 6
April 29, 2009     New Lenox Martino , 731 E. Joliet Highway , New Lenox, IL 60451  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
New Lenox Liberty 254 vs. Tinley Park Walker 75 4:30
Joliet Dirksen vs. BYE  
1
Pool B
Frankfort Summit Hill 201 vs. New Lenox Martino 240 4:30
Mokena vs. BYE  
 
2
Pool A
New Lenox Liberty 240 vs. Joliet Dirksen 41 5:35
Tinley Park Walker vs. BYE  
2
Pool B
Frankfort Summit Hill 178 vs. Mokena 276 5:35
New Lenox Martino vs. BYE  
 
3
Pool A
Joliet Dirksen 162 vs. Tinley Park Walker 148 6:40
Tinley Park Walker vs. BYE  
3
Pool B
New Lenox Martino 267 vs. Mokena 227 6:40
Frankfort Summit Hill vs. BYE  
 
4 New Lenox Martino 218 vs. New Lenox Liberty 215 7:45
Regional Champion New Lenox Martino
Class AA Regional 7
April 29, 2009     Humphrey Middle School , 777 Falconridge Way , Bolingbrook, IL. 60440  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Bolingbrook Brooks 182 vs. Bolingbrook Humphrey 127 4:15
Romeoville Lukancic vs. BYE  
1
Pool B
Crest Hill Richland 145 vs. Lemont Old Quarry 281 4:15
Burbank Liberty vs. BYE  
 
2
Pool A
Bolingbrook Brooks 175 vs. Romeoville Lukancic 91 5:15
Bolingbrook Humphrey vs. BYE  
2
Pool B
Crest Hill Richland 148 vs. Burbank Liberty 202 5:15
Lemont Old Quarry vs. BYE  
 
3
Pool A
Bolingbrook Humphrey 177 vs. Romeoville Lukancic 71 6:15
Bolingbrook Brooks vs. BYE  
3
Pool B
Lemont Old Quarry 306 vs. Burbank Liberty 84 6:15
Crest Hill Richland vs. BYE  
 
4 Bolingbrook Brooks 142 vs. Lemont Old Quarry 283 7:15
Regional Champion Lemont Old Quarry
Class AA Regional 8
April 29, 2009     Channahon Junior High , 24917 W Sioux Dr , Channahon, Illinois  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Channahon 154 vs. Joliet Gompers 177 4:00
Joliet Washington vs. BYE  
1
Pool B
Minooka 273 vs. Shorewood Troy 171 4:00
Joliet Hufford vs. BYE  
 
2
Pool A
Channahon 244 vs. Joliet Washington 177 5:00
Joliet Gompers vs. BYE  
2
Pool B
Minooka 308 vs. Joliet Hufford 54 5:00
Shorewood Troy vs. BYE  
 
3
Pool A
Joliet Washington 315 vs. Joliet Gompers 110 6:00
Channahon vs. BYE  
3
Pool B
Joliet Hufford 49 vs. Shorewood Troy 220 6:00
Minooka vs. BYE  
 
4 Channahon 101 vs. Minooka 321 7:00
Regional Champion Minooka
Class AA Regional 9
April 29, 2009     Shabbona Middle School , 725 School Street , Morris, Illinois  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Morris Saratoga 88 vs. Braidwood Reed-Custer 91 4 p.m.
Coal City vs. BYE  
1
Pool B
Yorkville 112 vs. Morris Shabbona 211 4 p.m.
Wilmington Stevens vs. BYE  
 
2
Pool A
Coal City 191 vs. Braidwood Reed-Custer 121 5 p.m.
Morris Saratoga vs. BYE  
2
Pool B
Wilmington Stevens 237 vs. Yorkville 116 5 p.m.
Morris Shabbona vs. BYE  
 
3
Pool A
Coal City 285 vs. Morris Saratoga 79 6 p.m.
Braidwood Reed-Custer vs. BYE  
3
Pool B
Wilmington Stevens 275 vs. Morris Shabbona 188 6 p.m.
Yorkville vs. BYE  
 
4 Coal City 243 vs. Wilmington Stevens 240 7 p.m.
Regional Champion Coal City
Class AA Regional 10
April 29, 2009     Northlawn School , 202 East First Street , Streator  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Streator Northlawn 301 vs. Dwight 122 4 PM
McNabb Putnam County vs. BYE  
1
Pool B
Pontiac JHS 301 vs. Wenona Fieldcrest 122 4 PM
El Paso-Gridley vs. BYE  
 
2
Pool A
Streator Northlawn 301 vs. McNabb Putnam County 135 5 PM
Dwight vs. BYE  
2
Pool B
Pontiac JHS 213 vs. El Paso-Gridley 249 5 PM
Wenona Fieldcrest vs. BYE  
 
3
Pool A
Dwight 253 vs. McNabb Putnam County 163 6 PM
Streator Northlawn vs. BYE  
3
Pool B
El Paso-Gridley 239 vs. Wenona Fieldcrest 217 6 PM
Pontiac JHS vs. BYE  
 
4 Streator Northlawn 301 vs. El Paso-Gridley 155 7 PM
Regional Champion Streator Northlawn
Class AA Regional 11
April 29, 2009     Reagan Middle School , 620 Division Street , Dixon  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Peru Washington 230 vs. Amboy 209 4:00
Dixon Reagan vs. BYE  
1
Pool B
Mendota Northbrook 245 vs. Ottawa Shepherd 150 4:00
Sterling Challand vs. BYE  
 
2
Pool A
Peru Washington 232 vs. Dixon Reagan 202 5:00
Amboy vs. BYE  
2
Pool B
Mendota Northbrook 276 vs. Sterling Challand 44 5:00
Ottawa Shepherd vs. BYE  
 
3
Pool A
Dixon Reagan 257 vs. Amboy 221 6:00
Peru Washington vs. BYE  
3
Pool B
Sterling Challand 213 vs. Ottawa Shepherd 220 6:00
Mendota Northbrook vs. BYE  
 
4 Peru Washington 253 vs. Mendota Northbrook 221 7:00
Regional Champion Peru Washington
Class AA Regional 12
April 29, 2009     Freeport Junior High School , 701 W. Empire St. , Freeport  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Freeport 119 vs. Rockford Washington 268 3:00
DeKalb Clinton Rosette 0 vs. Sycamore 301 3:00
DeKalb Huntley vs. BYE  
 
2 Freeport 301 vs. DeKalb Clinton Rosette 0 4:05
DeKalb Huntley 234 vs. Rockford Washington 238 4:05
Sycamore vs. BYE  
 
3 Freeport 146 vs. Sycamore 308 5:10
DeKalb Huntley 301 vs. DeKalb Clinton Rosette 0 5:10
Rockford Washington vs. BYE  
 
4 Freeport 41 vs. DeKalb Huntley 309 6:15
Rockford Washington 184 vs. Sycamore 266 6:15
DeKalb Clinton Rosette vs. BYE  
 
5 Rockford Washington 301 vs. DeKalb Clinton Rosette 0 7:20
DeKalb Huntley 255 vs. Sycamore 261 7:20
Freeport vs. BYE  
Regional Champion Sycamore
Class AA Regional 13
April 29, 2009     Jefferson Middle School , 1115 Crescent Dr , Champaign, IL 61822  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Champaign Jefferson 304 vs. Gibson City GCMS 69 4:00
Herscher Limestone vs. BYE  
1
Pool B
Kankakee JHS 0 vs. Clifton Nash 301 4:00
Forrest Prairie Central vs. BYE  
 
2
Pool A
Champaign Jefferson 226 vs. Herscher Limestone 164 5:05
Gibson City GCMS vs. BYE  
2
Pool B
Forrest Prairie Central 213 vs. Clifton Nash 75 5:05
Kankakee JHS vs. BYE  
 
3
Pool A
Herscher Limestone 212 vs. Gibson City GCMS 206 6:10
Champaign Jefferson vs. BYE  
3
Pool B
Forrest Prairie Central 301 vs. Kankakee JHS 0 6:10
Clifton Nash vs. BYE  
 
4 Champaign Jefferson 215 vs. Forrest Prairie Central 230 7:15
Regional Champion Forrest Prairie Central
Class AA Regional 14
April 29, 2009     North Ridge Middle School , 1619 N Jackson Street , Danville  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Danville North Ridge 308 vs. Danville Oakwood 75 4:00 p.m.
Danville South View vs. BYE  
1
Pool B
Westville JHS 195 vs. Georgetown Mary Miller 14 4:00 p.m.
Hoopeston Area vs. BYE  
 
2
Pool A
Danville South View 51 vs. Danville Oakwood 260 5:10 p.m.
Danville North Ridge vs. BYE  
2
Pool B
Georgetown Mary Miller 28 vs. Hoopeston Area 144 5:10 p.m.
Westville JHS vs. BYE  
 
3
Pool A
Danville North Ridge 307 vs. Danville South View 54 6:20 p.m.
Danville Oakwood vs. BYE  
3
Pool B
Westville JHS 274 vs. Hoopeston Area 89 6:20 p.m.
Georgetown Mary Miller vs. BYE  
 
4 Danville North Ridge 303 vs. Westville JHS 103 7:30 p.m.
Regional Champion Danville North Ridge
Class AA Regional 15
April 29, 2009     St. Joseph Middle School , 606 East Peters Drive , St. Joseph  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Bismarck-Henning 230 vs. Monticello 54 4:00
St. Joseph vs. BYE  
1
Pool B
Champaign Franklin 182 vs. Mahomet-Seymour 235 4:00
Rantoul Eater vs. BYE  
 
2
Pool A
Bismarck-Henning 241 vs. St. Joseph 156 5:00
Monticello vs. BYE  
2
Pool B
Champaign Franklin 225 vs. Rantoul Eater 208 5:00
Mahomet-Seymour vs. BYE  
 
3
Pool A
Monticello 136 vs. St. Joseph 301 6:00
Bismarck-Henning vs. BYE  
3
Pool B
Mahomet-Seymour 263 vs. Rantoul Eater 187 6:00
Champaign Franklin vs. BYE  
 
4 Bismarck-Henning 169 vs. Mahomet-Seymour 277 7:00
Regional Champion Mahomet-Seymour
Class AA Regional 16
April 29, 2009     Bourbonnais Upper Grade Center , 200 W. John Casey Rd. , Bourbonnais  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Bourbonnais UGC 257 vs. Beecher 79 4:00
Manteno vs. BYE  
1
Pool B
Peotone 266 vs. Momence JHS 110 4:00
Bradley Central vs. BYE  
 
2
Pool A
Bourbonnais UGC 256 vs. Manteno 172 5:10
Beecher vs. BYE  
2
Pool B
Momence JHS 142 vs. Bradley Central 162 5:10
Peotone vs. BYE  
 
3
Pool A
Beecher 122 vs. Manteno 290 6:20
Bourbonnais UGC vs. BYE  
3
Pool B
Peotone 274 vs. Bradley Central 197 6:20
Momence JHS vs. BYE  
 
4 Bourbonnais UGC 239 vs. Peotone 221 7:30
Regional Champion Bourbonnais UGC
Class AA Regional 17
April 29, 2009     Glasford Illini Bluffs , 212 N. Saylor St. , Glasford  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Glasford Illini Bluffs 88 vs. Green Valley Midwest Central 103 4:00
Pekin Broadmoor vs. BYE  
1
Pool B
Morton JHS 129 vs. Tremont 234 4:00
Mackinaw Dee-Mack vs. Pekin Edison 4:00
 
2
Pool A
Pekin Broadmoor 255 vs. Green Valley Midwest Central 22 5:10
Glasford Illini Bluffs vs. BYE  
2
Pool B
Morton JHS 209 vs. Pekin Edison 130 5:10
Mackinaw Dee-Mack vs. Tremont 5:10
 
3
Pool A
Pekin Broadmoor 303 vs. Glasford Illini Bluffs 131 6:20
Green Valley Midwest Central vs. BYE  
3
Pool B
Morton JHS 243 vs. Mackinaw Dee-Mack 225 6:20
Pekin Edison vs. Tremont 6:20
 
4 Pekin Broadmoor 97 vs. Mackinaw Dee-Mack 279 7:30
Regional Champion Mackinaw Dee-Mack
Class AA Regional 18
April 29, 2009     Metamora Grade School , 815 E. Chatham , Metamora  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Metamora GS 252 vs. Washington Central 192 4:00
Eureka vs. BYE  
1
Pool B
Germantown Hills 148 vs. Washington Beverly Manor 157 4:00
Washington MS vs. BYE  
 
2
Pool A
Eureka 178 vs. Metamora GS 218 5:30
Washington Central vs. BYE  
2
Pool B
Washington MS 149 vs. Germantown Hills 150 5:30
Washington Beverly Manor vs. BYE  
 
3
Pool A
Eureka 222 vs. Washington Central 232 6:30
Metamora GS vs. BYE  
3
Pool B
Washington Beverly Manor 64 vs. Washington MS 267 6:30
Germantown Hills vs. BYE  
 
4 Metamora GS 220 vs. Germantown Hills 134 7:30
Regional Champion Metamora GS
Class AA Regional 19
April 29, 2009     Dunlap Valley Middle School , 13120 Route 91 , Dunlap  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Dunlap MS 301 vs. Chillicothe 47 4:00
Creve Coeur Parkview vs. BYE  
1
Pool B
Dunlap Valley MS 299 vs. East Peoria Central 150 4:00
Mossville vs. BYE  
 
2
Pool A
Dunlap MS 305 vs. Creve Coeur Parkview 112 5:00
Chillicothe vs. BYE  
2
Pool B
Dunlap Valley MS 302 vs. Mossville 69 5:00
East Peoria Central vs. BYE  
 
3
Pool A
Chillicothe 189 vs. Creve Coeur Parkview 259 6:00
Dunlap MS vs. BYE  
3
Pool B
East Peoria Central 267 vs. Mossville 133 6:00
Dunlap Valley MS vs. BYE  
 
4 Dunlap MS 306 vs. Dunlap Valley MS 197 7:00
Regional Champion Dunlap MS
Class AA Regional 20
April 29, 2009     Macomb , 1525 S. Johnson Road , Macomb  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Havana 113 vs. Stronghurst West Central 228 4:15 pm
Farmington Central vs. BYE  
1
Pool B
Macomb 310 vs. Canton Ingersoll 76 4:15 pm
Monmouth United vs. BYE  
 
2
Pool A
Havana 92 vs. Farmington Central 215 5:30 pm
Stronghurst West Central vs. BYE  
2
Pool B
Macomb 319 vs. Monmouth United 108 5:30 pm
Canton Ingersoll vs. BYE  
 
3
Pool A
Stronghurst West Central 151 vs. Farmington Central 280 6:45 pm
Havana vs. BYE  
3
Pool B
Monmouth United 217 vs. Canton Ingersoll 160 6:45 pm
Macomb vs. BYE  
 
4 Macomb 278 vs. Farmington Central 128 8:00 pm
Regional Champion Macomb
Class AA Regional 21
April 29, 2009     Rochester Jr. High School , 3 Rocket Drive , Rochester, IL 62563  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Pleasant Plains 183 vs. Riverton 120 4:00
Rochester 228 vs. Springfield Jefferson 46 4:00
 
2 Pleasant Plains 108 vs. Rochester 303 5:00
Riverton 195 vs. Springfield Jefferson 55 5:00
 
3 Pleasant Plains 166 vs. Springfield Jefferson 81 6:00
Riverton 187 vs. Rochester 314 6:00
Regional Champion Rochester
Class AA Regional 22
April 29, 2009     PORTA Jr/Sr High School , 17651 Bluejay Road , Petersburg, IL 62675  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Springfield Franklin 237 vs. Springfield Grant 52 4:00 p.m.
Stanford Olympia vs. BYE  
1
Pool B
Athens 187 vs. Lincoln JHS 184 4:00 pm
Petersburg PORTA JHS vs. Williamsville 4:00pm
 
2
Pool A
Springfield Franklin 302 vs. Stanford Olympia 122 5:00 pm
Springfield Grant vs. BYE  
2
Pool B
Athens 151 vs. Petersburg PORTA JHS 163 5:00 pm
Lincoln JHS vs. Williamsville 5:00 pm
 
3
Pool A
Springfield Grant 136 vs. Stanford Olympia 270 6:30 pm
Springfield Franklin vs. BYE  
3
Pool B
Lincoln JHS 218 vs. Petersburg PORTA JHS 244 6:30 pm
Athens vs. Williamsville 6:30pm
 
4 Winner Pool A vs. Winner Pool B 7:30 pm
Regional Champion Springfield Franklin
Class AA Regional 23
April 29, 2009     Mt. Zion Junior High , 315 South Henderson, Mt. Zion IL 62549 , Mt. Zion  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Mt. Zion 291 vs. Decatur Jefferson 117 4:00
Argenta-Oreana 55 vs. Springfield Lincoln 308 4:00
 
2 Mt. Zion 227 vs. Springfield Lincoln 244 5:00
Argenta-Oreana 117 vs. Decatur Jefferson 144 5:00
 
3 Mt. Zion 311 vs. Argenta-Oreana 21 6:00
Springfield Lincoln 284 vs. Decatur Jefferson 71 6:00
Regional Champion Springfield Lincoln
Class AA Regional 24
April 29, 2009     Meridian Middle School , 509 S. Lewis Street, Blue Mound, IL 62513 , Blue Mound (Meridian)  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Blue Mound Meridian 287 vs. Heyworth 199 4:30
Maroa-Forsyth vs. BYE  
1
Pool B
Clinton 164 vs. Bloomington JHS 253 4:30
Downs Tri-Valley vs. BYE  
 
2
Pool A
Heyworth 204 vs. Maroa-Forsyth 198 5:30
Blue Mound Meridian vs. BYE  
2
Pool B
Downs Tri-Valley 208 vs. Clinton 232 5:30
Bloomington JHS vs. BYE  
 
3
Pool A
Blue Mound Meridian 170 vs. Maroa-Forsyth 155 6:30
Heyworth vs. BYE  
3
Pool B
Bloomington JHS 199 vs. Downs Tri-Valley 245 6:30
Clinton vs. BYE  
 
4 Downs Tri-Valley 280 vs. Blue Mound Meridian 164 7:30
Regional Champion Downs Tri-Valley
Class AA Regional 25
April 29, 2009     Triad Middle School , 9539 US Hwy 40 , St. Jacob  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
East St. Louis Clark 38 vs. East St. Louis Lincoln 66 4:00
St. Jacob Triad vs. BYE  
1
Pool B
East St. Louis Younge 21 vs. O'Fallon Fulton 274 4:00
Edwardsville Liberty vs. Edwardsville Lincoln 4:00
 
2
Pool A
East St. Louis Clark 14 vs. St. Jacob Triad 238 5:00
East St. Louis Lincoln vs. BYE  
2
Pool B
East St. Louis Younge 19 vs. Edwardsville Lincoln 156 5:00
Edwardsville Liberty vs. O'Fallon Fulton 5:00
 
3
Pool A
East St. Louis Lincoln 49 vs. St. Jacob Triad 309 6:00
East St. Louis Clark vs. BYE  
3
Pool B
East St. Louis Younge 54 vs. Edwardsville Liberty 18 6:00
Edwardsville Lincoln vs. O'Fallon Fulton 6:00
 
4 O'Fallon Fulton 178 vs. St. Jacob Triad 262 7:00
Regional Champion St. Jacob Triad
Class AA Regional 26
April 29, 2009     Litchfield Middle School , 1701 N. State St. , Litchfield, IL 62056  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Auburn JHS at Divernon 256 vs. Carlinville 122 4 p.m.
Chatham Glenwood 217 vs. Litchfield 267 4 p.m.
 
2 Auburn JHS at Divernon 114 vs. Chatham Glenwood 314 5 p.m.
Carlinville 261 vs. Litchfield 107 5 p.m.
 
3 Chatham Glenwood 255 vs. Carlinville 239 6 p.m.
Auburn JHS at Divernon 211 vs. Litchfield 241 6 p.m.
Regional Champion Litchfield
Class AA Regional 27
April 29, 2009     Staunton Jr High , 801 N Deneen Street , Staunton  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Gillespie 73 vs. Hillsboro 176 4:00
Piasa Southwestern 158 vs. Staunton 203 4:00
 
2 Gillespie 126 vs. Piasa Southwestern 297 5:00
Hillsboro 159 vs. Staunton 254 5:00
 
3 Gillespie 110 vs. Staunton 156 6:00
Hillsboro 140 vs. Piasa Southwestern 158 6:00
Regional Champion Staunton
Class AA Regional 28
April 29, 2009     Turner Junior High , 664 Lincoln Ave. , Jacksonville, IL 62650  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Jacksonville Turner 306 vs. Beardstown MS 52 4:00
Pittsfield Pikeland vs. BYE  
1
Pool B
Quincy 204 vs. Rushville Schuyler Industry 95 4:00
Camp Point Central vs. BYE  
 
2
Pool A
Jacksonville Turner 303 vs. Pittsfield Pikeland 139 5:00
Beardstown MS vs. BYE  
2
Pool B
Quincy 250 vs. Camp Point Central 156 5:00
Rushville Schuyler Industry vs. BYE  
 
3
Pool A
Beardstown MS 133 vs. Pittsfield Pikeland 209 6:00
Jacksonville Turner vs. BYE  
3
Pool B
Rushville Schuyler Industry 164 vs. Camp Point Central 222 6:00
Quincy vs. BYE  
 
4 Jacksonville Turner 242 vs. Quincy 172 7:00
Regional Champion Jacksonville Turner
Class AA Regional 29
April 29, 2009     Charleston Middle School , 920 Smith Dr. , Charleston  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Charleston 284 vs. Paris Mayo 172 4:00
Casey-Westfield vs. BYE  
1
Pool B
Marshall JHS 225 vs. Mattoon 144 4:00
Toledo Cumberland vs. BYE  
 
2
Pool A
Charleston 301 vs. Casey-Westfield 84 5:00
Paris Mayo vs. BYE  
2
Pool B
Marshall JHS 154 vs. Toledo Cumberland 165 5:00
Mattoon vs. BYE  
 
3
Pool A
Paris Mayo 181 vs. Casey-Westfield 284 6:00
Charleston vs. BYE  
3
Pool B
Mattoon 184 vs. Toledo Cumberland 230 6:00
Marshall JHS vs. BYE  
 
4 Charleston 226 vs. Toledo Cumberland 190 7:00
Regional Champion Charleston
Class AA Regional 30
April 29, 2009     Central A & M Middle School , 404 East Colegrove , Assumption  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Assumption Central A & M 305 vs. Vandalia 115 4:00 pm
Sullivan 231 vs. Effingham JHS 153 4:00 pm
 
2 Assumption Central A & M 259 vs. Effingham JHS 68 5:10 pm
Sullivan 284 vs. Vandalia 110 5:10 pm
 
3 Assumption Central A & M 286 vs. Sullivan 209 6:45 pm
Effingham JHS 154 vs. Vandalia 234 6:45 pm
Regional Champion Assumption Central A & M
Class AA Regional 31
April 29, 2009     Nuttall Middle School , 400 W. Rustic , Robinson  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Flora Floyd Henson 177 vs. Lawrenceville Parkview 55 4:30 p.m.
Mt. Carmel vs. BYE  
1
Pool B
Sumner Red Hill 185 vs. Newton Jasper County 145 4:30 p.m.
Robinson Nuttall vs. BYE  
 
2
Pool A
Flora Floyd Henson 260 vs. Mt. Carmel 77 5:30 p.m.
Lawrenceville Parkview vs. BYE  
2
Pool B
Sumner Red Hill 246 vs. Robinson Nuttall 151 5:30 p.m.
Newton Jasper County vs. BYE  
 
3
Pool A
Mt. Carmel 219 vs. Lawrenceville Parkview 155 6:30 p.m.
Flora Floyd Henson vs. BYE  
3
Pool B
Robinson Nuttall 207 vs. Newton Jasper County 244 6:30 p.m.
Sumner Red Hill vs. BYE  
 
4 Flora Floyd Henson 77 vs. Robinson Nuttall 239 7:30 p.m.
Regional Champion Robinson Nuttall
Class AA Regional 32
April 29, 2009     Taylorville Junior High School , 120 E. Bidwell St. , Taylorville  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Shelbyville Moulton 113 vs. Taylorville JHS 259 4:00
Pana JHS 148 vs. Teutopolis 201 4:00
 
2 Pana JHS 172 vs. Taylorville JHS 237 5:00
Shelbyville Moulton 107 vs. Teutopolis 164 5:00
 
3 Pana JHS 214 vs. Shelbyville Moulton 180 6:00
Teutopolis 200 vs. Taylorville JHS 264 6:00
Regional Champion Taylorville JHS

Class History

From 1989 to 1996 there was one class of Scholastic Bowl, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1997, our present classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association