IESA Scholastic Bowl
2009 Regional Bracket/Results
Class A Regional 1
April 29, 2009     St. Mary's School , 6 West 6th Street , Sterling  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Dixon St. Mary's 111 vs. Spring Valley Kennedy 245 3:30 PM
LaSalle Trinity Catholic 136 vs. Sterling St. Mary's 190 3:30 PM
 
2 Dixon St. Mary's 133 vs. LaSalle Trinity Catholic 173 4:35 PM
Spring Valley Kennedy 167 vs. Sterling St. Mary's 205 4:35 PM
 
3 Dixon St. Mary's 130 vs. Sterling St. Mary's 238 6:00 PM
LaSalle Trinity Catholic 222 vs. Spring Valley Kennedy 288 6:00 PM
Regional Champion Sterling St. Mary's
Class A Regional 2
April 29, 2009     Sheridan Grade School , 115 E. Si Johnson Avenue , Sheridan, IL  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Ottawa Wallace 224 vs. Marseilles ES 71 4:00
Marseilles Milton Pope vs. BYE  
1
Pool B
Seneca 155 vs. Sheridan 223 4:00
Serena vs. BYE  
 
2
Pool A
Ottawa Wallace 189 vs. Marseilles Milton Pope 158 5:00
Marseilles ES vs. BYE  
2
Pool B
Seneca 170 vs. Serena 44 5:00
Sheridan vs. BYE  
 
3
Pool A
Marseilles ES 138 vs. Marseilles Milton Pope 194 6:00
Ottawa Wallace vs. BYE  
3
Pool B
Serena 121 vs. Sheridan 270 6:00
Seneca vs. BYE  
 
4 Ottawa Wallace 228 vs. Sheridan 216 7:00
Regional Champion Ottawa Wallace
Class A Regional 3
April 29, 2009     Holy Family Catholic School , 4407 Highcrest Road , Rockford, IL 61107  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Earlville Harding 203 vs. Rockford Holy Family 209 4:00 PM
Mendota Holy Cross vs. BYE  
1
Pool B
Loves Park St. Bridget 165 vs. Rockford St. James 140 4:00 PM
Lindenhurst Millburn West vs. Palatine Quest 4:00 PM
 
2
Pool A
Mendota Holy Cross 45 vs. Earlville Harding 168 5:00 PM
Rockford Holy Family vs. BYE  
2
Pool B
Loves Park St. Bridget 162 vs. Lindenhurst Millburn West 208 5:00 PM
Rockford St. James vs. Palatine Quest 5:00 PM
 
3
Pool A
Rockford Holy Family 242 vs. Mendota Holy Cross 140 6:30 PM
Earlville Harding vs. BYE  
3
Pool B
Loves Park St. Bridget 255 vs. Palatine Quest 161 6:30 PM
Rockford St. James vs. Lindenhurst Millburn West 6:30 PM
 
4 Rockford Holy Family 152 vs. Lindenhurst Millburn West 209 7:30 PM
Regional Champion Lindenhurst Millburn West
Class A Regional 4
April 29, 2009     Lisbon Grade School , 127 S. Canal St. , Newark  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Ottawa St. Columba 161 vs. Morris Nettle Creek 133 4pm
LaSalle Dimmick vs. BYE  
1
Pool B
Newark Lisbon 270 vs. Rockdale 79 4pm
Peru Catholic vs. BYE  
 
2
Pool A
Ottawa St. Columba 186 vs. LaSalle Dimmick 129 5pm
Morris Nettle Creek vs. BYE  
2
Pool B
Newark Lisbon 244 vs. Peru Catholic 105 5pm
Rockdale vs. BYE  
 
3
Pool A
Morris Nettle Creek 84 vs. LaSalle Dimmick 197 6pm
Ottawa St. Columba vs. BYE  
3
Pool B
Rockdale 29 vs. Peru Catholic 213 6pm
Newark Lisbon vs. BYE  
 
4 Newark Lisbon 292 vs. Ottawa St. Columba 70 7pm
Regional Champion Newark Lisbon
Class A Regional 5
April 29, 2009     Flanagan Jr. High School , 202 E. Falcon Highway , Flanagan, IL 61740  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Flanagan 135 vs. Graymont 39 4:00
Pontiac St. Mary's 139 vs. Roanoke-Benson 249 4:00
 
2 Flanagan 213 vs. Pontiac St. Mary's 103 5:00
Graymont 53 vs. Roanoke-Benson 236 5:00
 
3 Flanagan 116 vs. Roanoke-Benson 302 6:00
Graymont 232 vs. Pontiac St. Mary's 138 6:00
Regional Champion Roanoke-Benson
Class A Regional 6
April 29, 2009     St. Anne Grade School 3256 , 333 S. St. Louis St. , St. Anne  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Streator Woodland 210 vs. Donovan 41 4 pm
Grant Park vs. BYE  
1
Pool B
Herscher JHS 156 vs. Saunemin 130 4 pm
St. Anne vs. BYE  
 
2
Pool A
Streator Woodland 175 vs. Grant Park 122 5 pm
Donovan vs. BYE  
2
Pool B
Herscher JHS 282 vs. St. Anne 111 5 pm
Saunemin vs. BYE  
 
3
Pool A
Donovan 64 vs. Grant Park 226 6 pm
Streator Woodland vs. BYE  
3
Pool B
Saunemin 254 vs. St. Anne 173 6 pm
Herscher JHS vs. BYE  
 
4 Streator Woodland 202 vs. Herscher JHS 194 7 pm
Regional Champion Streator Woodland
Class A Regional 7
April 29, 2009     Tonica Grade School , 535 N. 1981st Road , Tonica, IL  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Lowpoint-Washburn 30 vs. Metamora St. Mary's 115 3:45
Tonica vs. BYE  
 
2 Lowpoint-Washburn 43 vs. Tonica 89 4:45
Metamora St. Mary's vs. BYE  
 
3 Metamora St. Mary's 200 vs. Tonica 105 5:45
Lowpoint-Washburn vs. BYE  
Regional Champion Metamora St. Mary's
Class A Regional 8
April 29, 2009     Lostant School , 315 West third , Lostant  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Gardner 144 vs. Grand Ridge 185 4:00
Lostant 166 vs. Mazon-Verona-Kinsman 91 4:00
 
2 Gardner 73 vs. Lostant 230 5:00
Grand Ridge 141 vs. Mazon-Verona-Kinsman 129 5:00
 
3 Gardner 168 vs. Mazon-Verona-Kinsman 177 6:00
Grand Ridge 165 vs. Lostant 231 6:00
Regional Champion Lostant
Class A Regional 9
April 29, 2009     Peoria Academy , 2711 W. Willow Knolls , Peoria  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Peoria Academy 193 vs. Peoria Hollis 31 4:30
Peoria Limestone Walters 167 vs. Peoria St. Philomena 151 4:30
 
2 Peoria Academy 131 vs. Peoria Limestone Walters 175 5:30
Peoria Hollis 50 vs. Peoria St. Philomena 183 5:30
 
3 Peoria Academy 282 vs. Peoria St. Philomena 173 6:30
Peoria Hollis 115 vs. Peoria Limestone Walters 163 6:30
Regional Champion Peoria Limestone Walters
Class A Regional 10
April 29, 2009     Bradford Grade School , 345 Silver Street , Bradford, Illinois 61421  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Bradford 144 vs. Elmwood 145 4:00 pm
Joy Westmer vs. BYE  
1
Pool B
Henry-Senachwine 168 vs. Brimfield 113 4:00 pm
Princeville vs. Williamsfield 4:00 pm
 
2
Pool A
Bradford 301 vs. Joy Westmer 0 5:30 pm
Elmwood vs. BYE  
2
Pool B
Henry-Senachwine 222 vs. Williamsfield 91 5:30 pm
Princeville vs. Brimfield 5:30 pm
 
3
Pool A
Elmwood 301 vs. Joy Westmer 0 6:30 pm
Bradford vs. BYE  
3
Pool B
Henry-Senachwine 160 vs. Princeville 200 6:30 pm
Brimfield vs. Williamsfield 6:30 pm
 
4 Elmwood vs. Princeville 7:30 pm
Regional Champion Elmwood
Class A Regional 11
April 29, 2009     Monroe Grade School , 5137 W. Cisna Rd , Bartonville  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Peoria Norwood 113 vs. Bartonville Oak Grove West 110 4:00
Bartonville GS vs. BYE  
1
Pool B
Peoria St. Vincent de Paul 190 vs. Marquette Heights Georgetowne 116 4:00
Bartonville Monroe vs. BYE  
 
2
Pool A
Peoria Norwood 184 vs. Bartonville GS 172 5:05
Bartonville Oak Grove West vs. BYE  
2
Pool B
Peoria St. Vincent de Paul 176 vs. Bartonville Monroe 208 5:05
Marquette Heights Georgetowne vs. BYE  
 
3
Pool A
Bartonville Oak Grove West 180 vs. Bartonville GS 187 6:10
Peoria Norwood vs. BYE  
3
Pool B
Marquette Heights Georgetowne 64 vs. Bartonville Monroe 181 6:10
Peoria St. Vincent de Paul vs. BYE  
 
4 Peoria Norwood 62 vs. Bartonville Monroe 194 7:15
Regional Champion Bartonville Monroe
Class A Regional 12
April 29, 2009     Peoria Heights Grade School , 500 E. Glen , Peoria Heights  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Peoria Heights GS 106 vs. Sparland Midland 188 4:15
Peoria Pleasant Valley 301 vs. Peoria Heights St. Thomas 0 4:15
 
2 Peoria Heights GS 301 vs. Peoria Heights St. Thomas 0 5:30
Sparland Midland 277 vs. Peoria Pleasant Valley 132 5:30
 
3 Peoria Heights GS 181 vs. Peoria Pleasant Valley 64 7:30
Sparland Midland 301 vs. Peoria Heights St. Thomas 0 7:30
Regional Champion Sparland Midland
Class A Regional 13
April 29, 2009     Crestwood School , 15601 US Hwy 150 , Paris  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Paris Crestwood 234 vs. Hume Shiloh 4 4:00 p.m.
Oakland Lake Crest vs. BYE  
1
Pool B
Danville St. Paul 222 vs. Sidell Jamaica 122 4:00 p.m.
Chrisman Scottland vs. BYE  
 
2
Pool A
Paris Crestwood 284 vs. Oakland Lake Crest 69 5:00 p.m.
Hume Shiloh vs. BYE  
2
Pool B
Danville St. Paul 173 vs. Chrisman Scottland 100 5:00 p.m.
Sidell Jamaica vs. BYE  
 
3
Pool A
Hume Shiloh 75 vs. Oakland Lake Crest 206 6:00 p.m.
Paris Crestwood vs. BYE  
3
Pool B
Sidell Jamaica 195 vs. Chrisman Scottland 177 6:00 p.m.
Danville St. Paul vs. BYE  
 
4 Paris Crestwood 293 vs. Danville St. Paul 103 7:00 p.m.
Regional Champion Paris Crestwood
Class A Regional 14
April 29, 2009     St. Matthew School , 1307 Lincolnshire , Champaign,IL-61821  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Champaign St. Matthew 321 vs. Mansfield Blue Ridge JHS 17 4:00pm
Fisher vs. BYE  
1
Pool B
Champaign Holy Cross 219 vs. Mansfield Blue Ridge ES 99 4:00pm
Thomasboro vs. BYE  
 
2
Pool A
Champaign St. Matthew 196 vs. Fisher 42 5:00pm
Mansfield Blue Ridge JHS vs. BYE  
2
Pool B
Champaign Holy Cross 154 vs. Thomasboro 70 5:00pm
Mansfield Blue Ridge ES vs. BYE  
 
3
Pool A
Fisher 177 vs. Mansfield Blue Ridge JHS 114 6:00pm
Champaign St. Matthew vs. BYE  
3
Pool B
Mansfield Blue Ridge ES 107 vs. Thomasboro 102 6:00pm
Champaign Holy Cross vs. BYE  
 
4 Champaign St. Matthew 247 vs. Champaign Holy Cross 201 7:00pm
Regional Champion Champaign St. Matthew
Class A Regional 15
April 29, 2009     Arcola Jr/Sr High School , 351 W. Washington St. , Arcola  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Arcola 117 vs. Catlin 219 4:00 pm
Arthur 149 vs. Lovington 51 4:00 pm
 
2 Arcola 109 vs. Lovington 105 5:15 pm
Arthur 151 vs. Catlin 125 5:15 pm
 
3 Arcola 143 vs. Arthur 280 7:30 pm
Catlin 218 vs. Lovington 192 7:30 pm
Regional Champion Arthur
Class A Regional 16
April 29, 2009     Cissna Park Junior High , 511 N Second , Cissna Park, IL  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Crescent City 97 vs. Milford 44 4 P.M.
Piper City Tri-Point vs. BYE  
1
Pool B
Cissna Park 168 vs. Rossville-Alvin 79 4 P.M.
Armstrong-Ellis vs. BYE  
 
2
Pool A
Crescent City 174 vs. Piper City Tri-Point 186 5 P.M.
Milford vs. BYE  
2
Pool B
Cissna Park 136 vs. Armstrong-Ellis 127 5 P.M.
Rossville-Alvin vs. BYE  
 
3
Pool A
Milford 67 vs. Piper City Tri-Point 182 6 P.M.
Crescent City vs. BYE  
3
Pool B
Rossville-Alvin 94 vs. Armstrong-Ellis 273 6 P.M.
Cissna Park vs. BYE  
 
4 Cissna Park 148 vs. Piper City Tri-Point 174 7 P.M.
Regional Champion Piper City Tri-Point
Class A Regional 17
April 29, 2009     Holy Trinity Jr. High , 705 N. Roosevelt , Bloomington  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Bloomington Holy Trinity 289 vs. Hartsburg-Emden 46 4:15
Morton Blessed Sacrament 169 vs. Normal Epiphany 197 4:15
 
2 Bloomington Holy Trinity 312 vs. Morton Blessed Sacrament 94 6:00
Hartsburg-Emden 117 vs. Normal Epiphany 161 6:00
 
3 Bloomington Holy Trinity 311 vs. Normal Epiphany 133 7:00
Hartsburg-Emden 127 vs. Morton Blessed Sacrament 232 7:00
Regional Champion Bloomington Holy Trinity
Class A Regional 18
April 29, 2009     Cornerstone Christian Academy , 22017 E 1200 North Rd , Bloomington  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Bloomington Cornerstone 183 vs. DeLand-Weldon 112 4:00
Lincoln West Lincoln-Broadwell 115 vs. Normal Metcalf 285 4:00
 
2 Bloomington Cornerstone 231 vs. Lincoln West Lincoln-Broadwell 64 5:15
DeLand-Weldon 91 vs. Normal Metcalf 310 5:15
 
3 Bloomington Cornerstone 251 vs. Normal Metcalf 232 6:30
DeLand-Weldon 213 vs. Lincoln West Lincoln-Broadwell 177 6:30
Regional Champion Bloomington Cornerstone
Class A Regional 19
April 29, 2009     St. Patrick School , 100 Harvey Street , Washington 61571  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Washington St. Patrick 303 vs. Spring Bay Riverview 125 4:00
Pekin Rankin vs. BYE  
1
Pool B
Lincoln Carroll Catholic 220 vs. Pekin St. Joseph 105 4:00
South Pekin vs. BYE  
 
2
Pool A
Washington St. Patrick 265 vs. Pekin Rankin 28 5:05
Spring Bay Riverview vs. BYE  
2
Pool B
Lincoln Carroll Catholic 202 vs. South Pekin 70 5:05
Pekin St. Joseph vs. BYE  
 
3
Pool A
Spring Bay Riverview 186 vs. Pekin Rankin 123 6:50
Washington St. Patrick vs. BYE  
3
Pool B
Pekin St. Joseph 224 vs. South Pekin 219 6:50
Lincoln Carroll Catholic vs. BYE  
 
4 Washington St. Patrick 256 vs. Lincoln Carroll Catholic 180 7:55
Regional Champion Washington St. Patrick
Class A Regional 20
April 29, 2009     Sangamon Valley Middle School , 341 Matilda St. , Illiopolis  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Mason City Illini Central 216 vs. Decatur Our Lady of Lourdes 75 4:30
Decatur Lutheran vs. BYE  
1
Pool B
Illiopolis Sangamon Valley 164 vs. Middletown New Holland-Middletown 65 4:30
Greenview vs. BYE  
 
2
Pool A
Mason City Illini Central 185 vs. Decatur Lutheran 170 5:30
Decatur Our Lady of Lourdes vs. BYE  
2
Pool B
Illiopolis Sangamon Valley 155 vs. Greenview 53 5:30
Middletown New Holland-Middletown vs. BYE  
 
3
Pool A
Decatur Our Lady of Lourdes 148 vs. Decatur Lutheran 273 6:30
Mason City Illini Central vs. BYE  
3
Pool B
Greenview 135 vs. Middletown New Holland-Middletown 80 6:30
Illiopolis Sangamon Valley vs. BYE  
 
4 Mason City Illini Central 225 vs. Illiopolis Sangamon Valley 151 7:30
Regional Champion Mason City Illini Central
Class A Regional 21
April 29, 2009     Astoria Junior High , 402 N Jefferson St , Astoria  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Astoria 99 vs. Colchester West Prairie 123 4:30
Lewistown Central 199 vs. Liberty 94 4:30
 
2 Astoria 84 vs. Lewistown Central 128 5:30
Colchester West Prairie 187 vs. Liberty 84 5:30
 
3 Astoria 101 vs. Liberty 168 6:30
Colchester West Prairie 194 vs. Lewistown Central 220 6:30
Regional Champion Lewistown Central
Class A Regional 22
April 29, 2009     Virginia Junior High School , 651 south Morgan Street , Virginia  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Carrollton GS 266 vs. Griggsville-Perry 138 4:30
Pleasant Hill 5 vs. Virginia 185 4:30
 
2 Carrollton GS 247 vs. Virginia 71 5:30
Pleasant Hill 118 vs. Griggsville-Perry 151 5:30
 
3 Carrollton GS 249 vs. Pleasant Hill 120 6:30
Griggsville-Perry 179 vs. Virginia 195 6:30
Regional Champion Carrollton GS
Class A Regional 23
April 29, 2009     Carthage Middle School , 640 Buchanan , Carthage  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Augusta Southeastern 82 vs. Carthage 121 4:00
Dallas City 73 vs. Mendon Unity 273 4:00
 
2 Augusta Southeastern 98 vs. Dallas City 176 5:00
Carthage 68 vs. Mendon Unity 308 5:00
 
3 Augusta Southeastern 72 vs. Mendon Unity 269 6:00
Carthage 142 vs. Dallas City 188 6:00
Regional Champion Mendon Unity
Class A Regional 24
April 29, 2009     Bushnell-Prairie City High School , 845 N Walnut St , Bushnell, IL  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Bushnell-Prairie City 206 vs. London Mills Valley 67 4:00
Cuba 108 vs. Avon 78 4:00
 
2 Bushnell-Prairie City 91 vs. Cuba 166 5:00
London Mills Valley 182 vs. Avon 122 5:00
 
3 Bushnell-Prairie City 179 vs. Avon 99 6:00
London Mills Valley 191 vs. Cuba 192 6:00
Regional Champion Cuba
Class A Regional 25
April 29, 2009     Buffalo Tri-City High School , 324 West Charles , Buffalo, IL. 62515  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Pawnee 188 vs. Buffalo Tri-City 136 4:00pm
Springfield Ball Charter vs. BYE  
1
Pool B
Springfield Cathedral 0 vs. Springfield Christ the King 301 4:00PM
Springfield St. Agnes vs. BYE  
 
2
Pool A
Springfield Ball Charter 72 vs. Pawnee 192 5:00PM
Buffalo Tri-City vs. BYE  
2
Pool B
Springfield St. Agnes 301 vs. Springfield Cathedral 0 5:00PM
Springfield Christ the King vs. BYE  
 
3
Pool A
Buffalo Tri-City 251 vs. Springfield Ball Charter 130 6:00PM
Pawnee vs. BYE  
3
Pool B
Springfield Christ the King 257 vs. Springfield St. Agnes 165 6:00PM
Springfield Cathedral vs. BYE  
 
4 Pawnee 218 vs. Springfield Christ the King 223 7:00pm
Regional Champion Springfield Christ the King
Class A Regional 26
April 29, 2009     Our Savior's Lutheran School , 2645 Old Jacksonville Rd. , Springfield  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Springfield St. Joseph 289 vs. Springfield St. Aloysius 60 3:30pm
Springfield Blessed Sacrament vs. BYE  
1
Pool B
Springfield Little Flower 178 vs. Springfield Our Savior's 247 3:30pm
Springfield Christian vs. BYE  
 
2
Pool A
Springfield St. Joseph 187 vs. Springfield Blessed Sacrament 235 4:30pm
Springfield St. Aloysius vs. BYE  
2
Pool B
Springfield Little Flower 111 vs. Springfield Christian 237 4:30pm
Springfield Our Savior's vs. BYE  
 
3
Pool A
Springfield St. Aloysius 61 vs. Springfield Blessed Sacrament 305 5:30pm
Springfield St. Joseph vs. BYE  
3
Pool B
Springfield Our Savior's 253 vs. Springfield Christian 189 5:30pm
Springfield Little Flower vs. BYE  
 
4 Springfield Our Savior's 293 vs. Springfield Blessed Sacrament 169 6:30pm
Regional Champion Springfield Our Savior's
Class A Regional 27
April 29, 2009     Immaculate Conception School , 321 S. Metter St. , Columbia IL  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Aviston 249 vs. Columbia ICS 230 4:30 pm
Breese All Saints 274 vs. Bunker Hill Meissner 86 4:30 pm
 
2 Aviston 261 vs. Breese All Saints 144 5:40 pm
Columbia ICS 235 vs. Bunker Hill Meissner 61 5:40 pm
 
3 Aviston 308 vs. Bunker Hill Meissner 124 7:15 pm
Columbia ICS 214 vs. Breese All Saints 219 7:15 pm
Regional Champion Aviston
Class A Regional 28
April 29, 2009     Girard , 525 North Third Street , Girard  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Girard 175 vs. Waverly 54 4:00
Mt. Olive vs. BYE  
1
Pool B
Raymond Lincolnwood 145 vs. Virden 51 4:00
Franklin vs. BYE  
 
2
Pool A
Girard 115 vs. Mt. Olive 138 5:00
Waverly vs. BYE  
2
Pool B
Raymond Lincolnwood 159 vs. Franklin 70 5:00
Virden vs. BYE  
 
3
Pool A
Waverly 79 vs. Mt. Olive 199 6:00
Girard vs. BYE  
3
Pool B
Virden 132 vs. Franklin 163 6:00
Raymond Lincolnwood vs. BYE  
 
4 Raymond Lincolnwood 223 vs. Mt. Olive 32 7:15
Regional Champion Raymond Lincolnwood
Class A Regional 29
April 29, 2009     Hutsonville Junior High , 500 West Clover Street , Hutsonville  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Effingham St. Anthony 272 vs. Palestine 102 4:30
Dieterich vs. BYE  
1
Pool B
Oblong 186 vs. Sigel St. Michael's 50 4:30
Hutsonville vs. BYE  
 
2
Pool A
Effingham St. Anthony 208 vs. Dieterich 90 5:15
Palestine vs. BYE  
2
Pool B
Oblong 168 vs. Hutsonville 89 5:15
Sigel St. Michael's vs. BYE  
 
3
Pool A
Palestine 248 vs. Dieterich 160 6:00
Effingham St. Anthony vs. BYE  
3
Pool B
Hutsonville 78 vs. Sigel St. Michael's 121 6:00
Oblong vs. BYE  
 
4 Effingham St. Anthony 241 vs. Oblong 183 6:45
Regional Champion Effingham St. Anthony
Class A Regional 30
April 29, 2009     Altamont Grade School , 407 S. Edwards , Altamont  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
St. Elmo 9 vs. Stewardson-Strasburg 86 4:00
Altamont vs. BYE  
1
Pool B
Brownstown 114 vs. Ramsey 46 4:00
Beecher City vs. BYE  
 
2
Pool A
Altamont 191 vs. Stewardson-Strasburg 125 5:00
St. Elmo vs. BYE  
2
Pool B
Beecher City 177 vs. Brownstown 89 5:00
Ramsey vs. BYE  
 
3
Pool A
Altamont 251 vs. St. Elmo 50 6:00
Stewardson-Strasburg vs. BYE  
3
Pool B
Beecher City 175 vs. Ramsey 123 6:00
Brownstown vs. BYE  
 
4 Altamont 125 vs. Beecher City 139
Regional Champion Beecher City
Class A Regional 31
April 29, 2009     Neoga Jr./Sr. High School , 790 E. 7th St. , Neoga  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1 Effingham Sacred Heart 226 vs. Findlay Okaw Valley 105 4:00
Neoga 127 vs. Windsor 68 4:00
 
2 Effingham Sacred Heart 139 vs. Neoga 189 5:00
Findlay Okaw Valley 97 vs. Windsor 109 5:00
 
3 Effingham Sacred Heart 182 vs. Windsor 231 6:00
Findlay Okaw Valley 157 vs. Neoga 259 6:00
Regional Champion Neoga
Class A Regional 32
April 29, 2009     Cisne Middle School , 206 Mulberry Street , Cisne, IL  Map
Round Team 1 vs. Team 2 Time
1
Pool A
Geff 173 vs. Clay City 58 4:00
Newton St. Thomas vs. BYE  
1
Pool B
Albion 184 vs. West Salem 52 4:00
Cisne vs. BYE  
 
2
Pool A
Geff 109 vs. Newton St. Thomas 168 5:00
Clay City vs. BYE  
2
Pool B
Albion 158 vs. Cisne 162 5:00
West Salem vs. BYE  
 
3
Pool A
Clay City 128 vs. Newton St. Thomas 272 6:00
Geff vs. BYE  
3
Pool B
West Salem 206 vs. Cisne 125 6:00
Albion vs. BYE  
 
4 Newton St. Thomas 181 vs. West Salem 124 7:00
Regional Champion Newton St. Thomas

Class History

From 1989 to 1996 there was one class of Scholastic Bowl, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1997, our present classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association