2016 Class 8-3A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Calumet Park
|
Host: Calumet Park
Date: Monday, March 14, 2016
|
Regional 1 |
BRACKET |
Calumet City Schrum
Calumet City Wentworth
Calumet Park
Chicago Intrinsic
Dolton Lincoln
Dolton Roosevelt
Lansing Heritage
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Beecher
Crest Hill Richland
Glenwood Brookwood
Lockport Kelvin Grove
Manhattan
Momence JHS
Peotone
|
|
Sectional 2
@ Fieldcrest Middle School, Wenona
|
Host: Wenona Fieldcrest
Date: Monday, March 14, 2016
|
Regional 3 |
BRACKET |
Braidwood Reed-Custer
Morris Saratoga
Morris Shabbona
Pontiac JHS
Wilmington
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
El Paso-Gridley
Eureka
McNabb Putnam County
Metamora GS
Peru Parkside
Wenona Fieldcrest
|
|
Sectional 3
@ Farmington Central
|
Host: Farmington Central
Date: Monday, March 14, 2016
|
Regional 5 |
BRACKET |
Chillicothe
Dunlap Valley MS
Germantown Hills
Mossville
Washington Beverly Manor
Washington Central
Washington MS
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Avon Abingdon Avon
Creve Coeur Parkview
Farmington Central
Glasford Illini Bluffs
Marquette Heights Georgetowne
Stronghurst West Central
|
|
Sectional 4
@ GCMS Middle School, Gibson City
|
Host: Gibson City GCMS
Date: Monday, March 14, 2016
|
Regional 7 |
BRACKET |
Clifton Nash
Gibson City GCMS
Hoopeston Area
Onarga Iroquois West
Paxton-Buckley-Loda
Watseka Glenn Raymond
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Danville Oakwood
Georgetown Mary Miller
Sidell Salt Fork
St. Joseph
Tuscola East Prairie
Westville JHS
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2016 Class 8-3A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Lincoln JHS
|
Host: Lincoln JHS
Date: Monday, March 14, 2016
|
Regional 9 |
BRACKET |
Downs Tri-Valley
Green Valley Midwest Central
Heyworth
Mackinaw Dee-Mack
Stanford Olympia
Tremont
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Argenta-Oreana
Lincoln JHS
Macon Meridian
Maroa-Forsyth
Monticello
Warrensburg-Latham
|
|
Sectional 6
@ Athens High School, Athens
|
Host: Athens
Date: Monday, March 14, 2016
|
Regional 11 |
BRACKET |
Beardstown MS
New Berlin JHS
Pittsfield Pikeland
Pleasant Plains
Quincy St. Peter
(Coop)
Rushville Schuyler Industry
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Athens
Havana
Petersburg PORTA JHS
Riverton
Springfield Lincoln
(Coop)
Williamsville
|
|
Sectional 7
@ Toledo Cumberland
|
Host: Toledo Cumberland
Date: Monday, March 14, 2016
|
Regional 13 |
BRACKET |
Arthur
(Coop)
Pana JHS
(Coop)
Shelbyville Moulton
Sullivan
Teutopolis
Toledo Cumberland
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Casey-Westfield
Lawrenceville Parkview
Marshall JHS
Newton Jasper County
Paris Mayo
Robinson Nuttall
|
|
Sectional 8
@ Greenville Jr. High, Greenville
|
Host: Greenville
Date: Monday, March 14, 2016
|
Regional 15 |
BRACKET |
Auburn JHS at Divernon
Carlinville
Gillespie
Girard North Mac
Litchfield
Piasa Southwestern
White Hall North Greene
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
East Alton MS
Greenville
Roxana
Staunton
Vandalia
(Coop)
Wood River Lewis & Clark
|
|
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|