2016 Class 7-1A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Wolcott School, Thornton
|
Host: Thornton Wolcott
Date: Monday, March 7, 2016
|
Regional 1 |
BRACKET |
Joliet Laraway
Lockport Fairmont
Riverdale Patton
Rockdale
Thornton Wolcott
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Bourbonnais Maternity BVM
Bradley St. Joseph
Donovan
Hopkins Park Lorenzo Smith
Kankakee Aquinas
|
|
Sectional 2
@ St. Mary's School, Pontiac
|
Host: Pontiac St. Mary's
Date: Monday, March 7, 2016
|
Regional 3 |
BRACKET |
Cornell
Grand Ridge
Marseilles Milton Pope
Ottawa Marquette
Pontiac St. Mary's
(Coop)
Streator St. Michael
(Coop)
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Flanagan
(Coop)
LaSalle Trinity Catholic
(Coop)
Lowpoint-Washburn
Peru Catholic
Tonica
|
|
Sectional 3
@ Robert P Anderson Gym, Williamsfield Schools, Williamsfield
|
Host: Williamsfield
Date: Monday, March 7, 2016
|
Regional 5 |
BRACKET |
East Peoria Robein
Metamora St. Mary's
Morton Blessed Sacrament
Pekin St. Joseph
Peoria St. Jude
Spring Bay Riverview
Washington St. Patrick
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Bartonville GS
Cuba
London Mills Valley
Peoria Academy
Peoria Hollis
Peoria Limestone Walters
Williamsfield
|
|
Sectional 4
@ Cissna Park High School, Cissna Park
|
Host: Cissna Park
Date: Monday, March 7, 2016
|
Regional 7 |
BRACKET |
Cissna Park
Crescent City
(Coop)
Gifford
Piper City Tri-Point
Potomac
(Coop)
Rantoul St. Malachy
Rossville-Alvin
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Champaign Next Generation
Chrisman Scottland
Danville Schlarman
Hume Shiloh
Philo St. Thomas
Royal Prairieview Ogden
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2016 Class 7-1A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Epiphany Catholic School, Normal
|
Host: Normal Epiphany
Date: Monday, March 7, 2016
|
Regional 9 |
BRACKET |
Bloomington Cornerstone
Delavan
Hartsburg-Emden
Normal Calvary
Normal Epiphany
South Pekin
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Decatur Dennis
Decatur Garfield Montessori
Decatur Our Lady of Lourdes
DeLand-Weldon
Lincoln Carroll Catholic
(Coop)
Lincoln Chester-East Lincoln
Lincoln West Lincoln-Broadwell
|
|
Sectional 6
@ Triopia JR. High school Gymnasium, Concord
|
Host: Concord Triopia
Date: Monday, March 7, 2016
|
Regional 11 |
BRACKET |
Augusta Southeastern
Concord Triopia
(Coop)
Griggsville-Perry
Payson Seymour
Pleasant Hill
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Ashland A-C Central
Greenview
Springfield Calvary
Springfield Little Flower
Springfield St. Aloysius
(Coop)
Virginia
|
|
Sectional 7
@ Waverly Grade School, Waverly
|
Host: Waverly
Date: Monday, March 7, 2016
|
Regional 13 |
BRACKET |
Brussels
(Coop)
Franklin
Greenfield
Hardin Calhoun
(Coop)
Palmyra Northwestern
Waverly
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Lovejoy
(Coop)
Morrisonville JHS
Mulberry Grove JHS
Pocahontas
Sorento
|
|
Sectional 8
@ St. Michael School, Sigel
|
Host: Sigel St. Michael's
Date: Monday, March 7, 2016
|
Regional 15 |
BRACKET |
Effingham Sacred Heart
Martinsville
Sigel St. Michael's
Stewardson-Strasburg
Windsor
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Dieterich
Grayville
Newton St. Thomas
West Salem
|
|
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|