2013 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Dolton Lincoln |
South Holland McKinley (1st Seed) | 64 |
|
|
12/02/2013
|
Chicago Whitney Young (8th Seed) | 5 |
South Holland McKinley | 40 |
|
|
|
12/03/2013
|
Dolton Roosevelt (4th Seed) | 38 |
|
Dolton Roosevelt | 13 |
12/02/2013
| |
Dixmoor Rosa Parks (5th Seed) | 26 |
South Holland McKinley | 42 |
|
12/05/2013
|
Dolton Lincoln (2nd Seed) | 38 |
|
|
|
DOLTON LINCOLN | 51 |
12/02/2013
| |
Calumet City Schrum (7th Seed) | 7 |
Dolton Lincoln | 37 |
|
12/03/2013
|
Lansing Heritage (3rd Seed) | 54 |
|
Lansing Heritage | 16 |
12/02/2013
| |
Riverdale Washington (6th Seed) | 36 |
Host: Braidwood Reed-Custer |
Crest Hill Richland (1st Seed) | 32 |
|
|
12/02/2013
|
Wilmington (8th Seed) | 8 |
Crest Hill Richland | 33 |
|
|
|
12/05/2013
|
Lockport Kelvin Grove (4th Seed) | 28 |
|
Lockport Kelvin Grove | 21 |
12/02/2013
| |
Morris Shabbona (5th Seed) | 21 |
CREST HILL RICHLAND | 37 |
|
12/06/2013
|
Morris Saratoga (2nd Seed) | 34 |
|
|
|
Braidwood Reed-Custer | 27 |
12/03/2013
| |
Markham Robert Frost (7th Seed) | 24 |
Morris Saratoga | 19 |
|
12/05/2013
|
Braidwood Reed-Custer (3rd Seed) | 43 |
|
Braidwood Reed-Custer | 32 |
12/03/2013
| |
Calumet Park (6th Seed) | 21 |
Host: Onarga Iroquois West |
Watseka Glenn Raymond (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Watseka Glenn Raymond | 34 |
|
|
|
12/03/2013
|
Clifton Nash (4th Seed) | 30 |
|
Clifton Nash | 25 |
12/02/2013
| |
Hoopeston Area (5th Seed) | 17 |
Watseka Glenn Raymond | 28 |
|
12/05/2013
|
Onarga Iroquois West (2nd Seed) |
|
|
|
ONARGA IROQUOIS WEST | 37 |
| |
BYE |
Onarga Iroquois West | 41 |
|
12/03/2013
|
Beecher (3rd Seed) | 29 |
|
Beecher | 28 |
12/02/2013
| |
Momence JHS (6th Seed) | 19 |
Host: St. Joseph |
Paxton-Buckley-Loda (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Paxton-Buckley-Loda | 30 |
|
|
|
12/05/2013
|
Westville JHS (4th Seed) | 36 |
|
Westville JHS | 19 |
12/02/2013
| |
Gibson City GCMS (5th Seed) | 26 |
Paxton-Buckley-Loda | 21 |
|
12/06/2013
-
OT
|
Danville Oakwood (2nd Seed) |
|
|
|
DANVILLE OAKWOOD | 26 |
| |
BYE |
Danville Oakwood | 41 |
|
12/05/2013
|
St. Joseph (3rd Seed) | 54 |
|
St. Joseph | 38 |
12/02/2013
| |
Georgetown Mary Miller (6th Seed) | 11 |
Host: Wenona Fieldcrest |
Peru Parkside (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peru Parkside | 40 |
|
|
|
12/03/2013
-
OT
|
Wenona Fieldcrest (4th Seed) | 46 |
|
Wenona Fieldcrest | 38 |
12/02/2013
| |
Spring Valley Kennedy (5th Seed) | 10 |
Peru Parkside | 14 |
|
12/05/2013
|
Germantown Hills (2nd Seed) |
|
|
|
GERMANTOWN HILLS | 38 |
| |
BYE |
Germantown Hills | 50 |
|
12/03/2013
-
OT
|
Metamora GS (3rd Seed) |
|
Metamora GS | 42 |
| |
BYE |
Host: Dunlap Valley MS |
Dunlap Valley MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Dunlap Valley MS | 43 |
|
|
|
12/03/2013
|
Peoria Quest (4th Seed) | 30 |
|
Peoria Quest | 17 |
12/02/2013
| |
Mossville (5th Seed) | 22 |
DUNLAP VALLEY MS | 46 |
|
12/05/2013
|
Farmington Central (2nd Seed) |
|
|
|
Farmington Central | 22 |
| |
BYE |
Farmington Central | 26 |
|
12/03/2013
|
Chillicothe (3rd Seed) |
|
Chillicothe | 19 |
| |
BYE |
Host: Eureka |
Eureka (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Eureka | 52 |
|
|
|
12/03/2013
|
El Paso-Gridley (4th Seed) | 25 |
|
El Paso-Gridley | 18 |
11/30/2013
| |
Washington MS (5th Seed) | 24 |
EUREKA | 35 |
|
12/05/2013
|
Washington Central (2nd Seed) |
|
|
|
Washington Central | 23 |
| |
BYE |
Washington Central | 39 |
|
12/03/2013
|
Washington Beverly Manor (3rd Seed) | 10 |
|
Mackinaw Dee-Mack | 13 |
11/30/2013
| |
Mackinaw Dee-Mack (6th Seed) | 23 |
Host: Havana |
Green Valley Midwest Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Green Valley Midwest Central | 15 |
|
|
|
12/03/2013
|
Creve Coeur Parkview (4th Seed) | 18 |
|
Glasford Illini Bluffs | 23 |
12/02/2013
| |
Glasford Illini Bluffs (5th Seed) | 35 |
GLASFORD ILLINI BLUFFS | 20 |
|
12/05/2013
|
Havana (2nd Seed) |
|
|
|
Havana | 15 |
| |
BYE |
Havana | 33 |
|
12/03/2013
-
OT
|
Tremont (3rd Seed) |
|
Tremont | 29 |
| |
BYE |
Host: Lincoln JHS |
Heyworth (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Heyworth | 38 |
|
|
|
12/05/2013
|
Lincoln JHS (4th Seed) | 30 |
|
Lincoln JHS | 16 |
12/03/2013
| |
Downs Tri-Valley (5th Seed) | 19 |
HEYWORTH | 41 |
|
12/06/2013
|
Clinton (2nd Seed) |
|
|
|
Maroa-Forsyth | 29 |
| |
BYE |
Clinton | 33 |
|
12/05/2013
|
Maroa-Forsyth (3rd Seed) | 41 |
|
Maroa-Forsyth | 38 |
12/03/2013
| |
Warrensburg-Latham (6th Seed) | 20 |
Host: Monticello |
Monticello (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Monticello | 48 |
|
|
|
12/03/2013
|
Argenta-Oreana (4th Seed) | 37 |
|
Argenta-Oreana | 9 |
12/02/2013
| |
Blue Mound Meridian (5th Seed) | 17 |
MONTICELLO | 42 |
|
12/05/2013
|
Tuscola East Prairie (2nd Seed) |
|
|
|
Tuscola East Prairie | 13 |
| |
BYE |
Tuscola East Prairie | 26 |
|
12/03/2013
|
Sullivan (3rd Seed) | 38 |
|
Sullivan | 22 |
12/02/2013
| |
Shelbyville Moulton (6th Seed) | 9 |
Host: Riverton |
Riverton (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Riverton | 40 |
|
|
|
12/05/2013
|
New Berlin JHS (4th Seed) | 40 |
|
New Berlin JHS | 19 |
12/02/2013
| |
Athens (5th Seed) | 24 |
Riverton | 23 |
|
12/06/2013
|
Williamsville (2nd Seed) |
|
|
|
WILLIAMSVILLE | 31 |
| |
BYE |
Williamsville | 30 |
|
12/05/2013
|
Pleasant Plains (3rd Seed) | 37 |
|
Pleasant Plains | 24 |
12/02/2013
| |
Petersburg PORTA JHS (6th Seed) | 12 |
Host: Camp Point Central |
Camp Point Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Camp Point Central | 30 |
|
|
|
12/03/2013
|
Rushville Schuyler Industry (4th Seed) | 20 |
|
Rushville Schuyler Industry | 13 |
12/02/2013
| |
Pittsfield Pikeland (5th Seed) | 6 |
Camp Point Central | 29 |
|
12/06/2013
|
Quincy Blessed Sacrament (2nd Seed) |
|
|
|
QUINCY BLESSED SACRAMENT | 32 |
| |
BYE |
Quincy Blessed Sacrament | 45 |
|
12/03/2013
|
Beardstown MS (3rd Seed) |
|
Beardstown MS | 17 |
| |
BYE |
Host: Altamont |
Altamont (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Altamont | 29 |
|
|
|
12/03/2013
|
Marshall JHS (4th Seed) | 25 |
|
Toledo Cumberland | 14 |
12/02/2013
| |
Toledo Cumberland (5th Seed) | 30 |
Altamont | 21 |
|
12/05/2013
|
Paris Mayo (2nd Seed) |
|
|
|
TEUTOPOLIS | 30 |
| |
BYE |
Paris Mayo | 17 |
|
12/03/2013
|
Teutopolis (3rd Seed) | 31 |
|
Teutopolis | 28 |
12/02/2013
| |
Casey-Westfield (6th Seed) | 21 |
Host: Albion |
Newton Jasper County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Newton Jasper County | 31 |
|
|
|
12/03/2013
|
Robinson Nuttall (4th Seed) | 30 |
|
Robinson Nuttall | 20 |
12/02/2013
| |
Bridgeport Red Hill (5th Seed) | 14 |
NEWTON JASPER COUNTY | 37 |
|
12/09/2013
|
Lawrenceville Parkview (2nd Seed) |
|
|
|
Lawrenceville Parkview | 24 |
| |
BYE |
Lawrenceville Parkview | 25 |
|
12/03/2013
|
Albion (3rd Seed) |
|
Albion | 19 |
| |
BYE |
Host: Hillsboro |
Pana JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pana JHS | 23 |
|
|
|
12/06/2013
|
Greenville (4th Seed) | 22 |
|
Vandalia | 16 |
12/02/2013
| |
Vandalia (5th Seed) | 24 |
PANA JHS | 40 |
|
12/10/2013
|
Litchfield (2nd Seed) |
|
|
|
Litchfield | 22 |
| |
BYE |
Litchfield | 25 |
|
12/06/2013
|
Hillsboro (3rd Seed) | 40 |
|
Hillsboro | 24 |
12/2/2013
| |
Kincaid South Fork (6th Seed) | 29 |
Host: Auburn JHS at Divernon |
Auburn JHS at Divernon (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Auburn JHS at Divernon | 41 |
|
|
|
12/03/2013
|
Staunton (4th Seed) | 18 |
|
Girard North Mac | 11 |
12/02/2013
| |
Girard North Mac (5th Seed) | 22 |
AUBURN JHS AT DIVERNON | 40 |
|
12/06/2013
|
Gillespie (2nd Seed) | 54 |
|
|
|
Gillespie | 27 |
12/02/2013
| |
Wood River Lewis & Clark (7th Seed) | 12 |
Gillespie | 43 |
|
12/03/2013
|
Carlinville (3rd Seed) | 42 |
|
Carlinville | 25 |
12/02/2013
| |
Piasa Southwestern (6th Seed) | 26 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|