2013 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Dolton Lincoln |
South Holland McKinley (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
South Holland McKinley | 36 |
|
|
|
11/25/2013
|
Lansing Heritage (4th Seed) | 11 |
|
Dolton Lincoln | 8 |
11/25/2013
| |
Dolton Lincoln (5th Seed) | 22 |
SOUTH HOLLAND MCKINLEY | 30 |
|
11/26/2013
|
Calumet City Schrum (2nd Seed) |
|
|
|
Calumet City Schrum | 14 |
| |
BYE |
Calumet City Schrum | 2 |
|
11/25/2013
-
FORFEIT
|
Dixmoor Rosa Parks (3rd Seed) |
|
Dixmoor Rosa Parks | 0 |
| |
BYE |
Host: Morris Saratoga |
Lockport Kelvin Grove (1st Seed) | 40 |
|
|
11/23/2013
|
Braidwood Reed-Custer (8th Seed) | 9 |
Lockport Kelvin Grove | 27 |
|
|
|
11/25/2013
|
Morris Saratoga (4th Seed) | 26 |
|
Morris Saratoga | 3 |
11/23/2013
| |
Wilmington (5th Seed) | 20 |
LOCKPORT KELVIN GROVE | 45 |
|
11/27/2013
|
Markham Robert Frost (2nd Seed) | 42 |
|
|
|
Markham Robert Frost | 22 |
11/23/2013
| |
Morris Shabbona (7th Seed) | 20 |
Markham Robert Frost | 33 |
|
11/25/2013
|
Crest Hill Richland (3rd Seed) | 30 |
|
Crest Hill Richland | 26 |
11/23/2013
| |
Calumet Park (6th Seed) | 13 |
Host: Watseka Glenn Raymond |
Watseka Glenn Raymond (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Watseka Glenn Raymond | 42 |
|
|
|
11/25/2013
|
Hoopeston Area (4th Seed) | 18 |
|
Beecher | 12 |
11/23/2013
| |
Beecher (5th Seed) | 19 |
WATSEKA GLENN RAYMOND | 35 |
|
11/26/2013
|
Onarga Iroquois West (2nd Seed) |
|
|
|
Clifton Nash | 14 |
| |
BYE |
Onarga Iroquois West | 20 |
|
11/25/2013
|
Clifton Nash (3rd Seed) | 27 |
|
Clifton Nash | 29 |
11/23/2013
| |
Momence JHS (6th Seed) | 8 |
Host: St. Joseph |
Gibson City GCMS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Gibson City GCMS | 30 |
|
|
|
11/25/2013
|
Paxton-Buckley-Loda (4th Seed) | 16 |
|
Danville Oakwood | 23 |
11/23/2013
| |
Danville Oakwood (5th Seed) | 20 |
GIBSON CITY GCMS | 29 |
|
11/26/2013
|
Westville JHS (2nd Seed) |
|
|
|
St. Joseph | 28 |
| |
BYE |
Westville JHS | 32 |
|
11/25/2013
|
St. Joseph (3rd Seed) | 32 |
|
St. Joseph | 37 |
11/23/2013
| |
Georgetown Mary Miller (6th Seed) | 8 |
Host: Wenona Fieldcrest |
Wenona Fieldcrest (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Wenona Fieldcrest | 43 |
|
|
|
11/25/2013
|
Metamora GS (4th Seed) | 30 |
|
Metamora GS | 6 |
11/23/2013
| |
Spring Valley Kennedy (5th Seed) | 29 |
WENONA FIELDCREST | 44 |
|
11/27/2013
|
Peru Parkside (2nd Seed) |
|
|
|
Peru Parkside | 30 |
| |
BYE |
Peru Parkside | 29 |
|
11/25/2013
|
Germantown Hills (3rd Seed) |
|
Germantown Hills | 20 |
| |
BYE |
Host: Farmington Central |
Dunlap Valley MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Dunlap Valley MS | 35 |
|
|
|
11/23/2013
|
Peoria Quest (4th Seed) | 25 |
|
Peoria Quest | 13 |
11/23/2013
| |
Mossville (5th Seed) | 16 |
DUNLAP VALLEY MS | 24 |
|
11/25/2013
|
Farmington Central (2nd Seed) |
|
|
|
Farmington Central | 11 |
| |
BYE |
Farmington Central | 31 |
|
11/23/2013
|
Chillicothe (3rd Seed) |
|
Chillicothe | 12 |
| |
BYE |
Host: Eureka |
Eureka (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Eureka | 52 |
|
|
|
11/25/2013
|
Washington Beverly Manor (4th Seed) | 33 |
|
Washington Beverly Manor | 34 |
11/23/2013
| |
El Paso-Gridley (5th Seed) | 23 |
EUREKA | 35 |
|
11/26/2013
|
Washington Central (2nd Seed) |
|
|
|
Washington Central | 26 |
| |
BYE |
Washington Central | 30 |
|
11/25/2013
|
Washington MS (3rd Seed) | 38 |
|
Washington MS | 21 |
11/23/2013
| |
Mackinaw Dee-Mack (6th Seed) | 21 |
Host: Havana |
Creve Coeur Parkview (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Creve Coeur Parkview | 26 |
|
|
|
11/26/2013
|
Green Valley Midwest Central (4th Seed) | 30 |
|
Green Valley Midwest Central | 27 |
11/25/2013
| |
Tremont (5th Seed) | 12 |
Green Valley Midwest Central | 11 |
|
11/27/2013
|
Glasford Illini Bluffs (2nd Seed) |
|
|
|
GLASFORD ILLINI BLUFFS | 26 |
| |
BYE |
Glasford Illini Bluffs | 36 |
|
11/26/2013
|
Havana (3rd Seed) |
|
Havana | 24 |
| |
BYE |
Host: Lincoln JHS |
Warrensburg-Latham (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Warrensburg-Latham | 35 |
|
|
|
11/25/2013
|
Heyworth (4th Seed) | 13 |
|
Downs Tri-Valley | 30 |
11/23/2013
| |
Downs Tri-Valley (5th Seed) | 21 |
Warrensburg-Latham | 23 |
|
11/26/2013
|
Maroa-Forsyth (2nd Seed) |
|
|
|
CLINTON | 25 |
| |
BYE |
Maroa-Forsyth | 36 |
|
11/25/2013
|
Clinton (3rd Seed) | 21 |
|
Clinton | 41 |
11/23/2013
| |
Lincoln JHS (6th Seed) | 14 |
Host: Sullivan |
Tuscola East Prairie (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Tuscola East Prairie | 41 |
|
|
|
11/25/2013
|
Argenta-Oreana (4th Seed) | 9 |
|
Blue Mound Meridian | 12 |
11/23/2013
| |
Blue Mound Meridian (5th Seed) | 20 |
TUSCOLA EAST PRAIRIE | 26 |
|
11/26/2013
|
Monticello (2nd Seed) |
|
|
|
Monticello | 13 |
| |
BYE |
Monticello | 27 |
|
11/25/2013
-
OT
|
Sullivan (3rd Seed) | 23 |
|
Sullivan | 23 |
11/23/2013
| |
Shelbyville Moulton (6th Seed) | 11 |
Host: Riverton |
Williamsville (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Williamsville | 33 |
|
|
|
11/25/2013
|
New Berlin JHS (4th Seed) | 25 |
|
New Berlin JHS | 22 |
11/23/2013
| |
Athens (5th Seed) | 21 |
Williamsville | 19 |
|
11/26/2013
|
Pleasant Plains (2nd Seed) |
|
|
|
PLEASANT PLAINS | 29 |
| |
BYE |
Pleasant Plains | 23 |
|
11/25/2013
|
Riverton (3rd Seed) | 42 |
|
Riverton | 10 |
11/23/2013
| |
Petersburg PORTA JHS (6th Seed) | 16 |
Host: Beardstown MS |
Rushville Schuyler Industry (1st Seed) | 38 |
|
|
11/26/2013
|
Camp Point Central (4th Seed) | 18 |
RUSHVILLE SCHUYLER INDUSTRY
| 33 |
|
11/27/2013
|
Beardstown MS (2nd Seed) | 19 |
|
Pittsfield Pikeland
| 15 |
11/26/2013
| |
Pittsfield Pikeland (3rd Seed) | 21 |
Host: Altamont |
Teutopolis (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Teutopolis | 28 |
|
|
|
11/25/2013
|
Toledo Cumberland (4th Seed) | 17 |
|
Toledo Cumberland | 14 |
11/23/2013
| |
Casey-Westfield (5th Seed) | 6 |
TEUTOPOLIS | 22 |
|
11/26/2013
|
Paris Mayo (2nd Seed) |
|
|
|
Altamont | 16 |
| |
BYE |
Paris Mayo | 26 |
|
11/25/2013
|
Altamont (3rd Seed) | 53 |
|
Altamont | 29 |
11/23/2013
| |
Marshall JHS (6th Seed) | 7 |
Host: Albion |
Newton Jasper County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Newton Jasper County | 18 |
|
|
|
11/23/2013
|
Robinson Nuttall (4th Seed) | 12 |
|
Albion | 29 |
11/23/2013
| |
Albion (5th Seed) | 29 |
ALBION | 24 |
|
11/26/2013
|
Bridgeport Red Hill (2nd Seed) |
|
|
|
Lawrenceville Parkview | 20 |
| |
BYE |
Bridgeport Red Hill | 23 |
|
11/23/2013
|
Lawrenceville Parkview (3rd Seed) |
|
Lawrenceville Parkview | 32 |
| |
BYE |
Host: Pana JHS |
Hillsboro (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Hillsboro | 44 |
|
|
|
11/25/2013
|
Pana JHS (4th Seed) | 30 |
|
Pana JHS | 24 |
11/23/2013
| |
Vandalia (5th Seed) | 16 |
HILLSBORO | 38 |
|
11/26/2013
|
Greenville (2nd Seed) |
|
|
|
Greenville | 14 |
| |
BYE |
Greenville | 31 |
|
11/25/2013
|
Litchfield (3rd Seed) | 19 |
|
Kincaid South Fork | 20 |
11/23/2013
| |
Kincaid South Fork (6th Seed) | 23 |
Host: Auburn JHS at Divernon |
Piasa Southwestern (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Piasa Southwestern | 25 |
|
|
|
11/26/2013
|
Staunton (4th Seed) | 30 |
|
Staunton | 12 |
11/23/2013
| |
Gillespie (5th Seed) | 28 |
PIASA SOUTHWESTERN | 26 |
|
11/27/2013
|
Auburn JHS at Divernon (2nd Seed) | 41 |
|
|
|
Auburn JHS at Divernon | 25 |
11/23/2013
| |
Wood River Lewis & Clark (7th Seed) | 8 |
Auburn JHS at Divernon | 34 |
|
11/26/2013
|
Carlinville (3rd Seed) | 32 |
|
Carlinville | 13 |
11/23/2013
| |
Girard North Mac (6th Seed) | 25 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|