IESA Girls Basketball
2016 Regional Bracket/Results
Class 7-4A Regional 1
Host: Park Forest Obama STA
Flossmoor Parker (1st Seed)    
 
BYE Flossmoor Parker44     
  11/19/2016  
Park Forest Obama STA (4th Seed)25    Park Forest Obama STA24 
11/19/2016   
Homewood Hart (5th Seed)13  FLOSSMOOR PARKER28 
  11/22/2016  
Lansing Memorial (2nd Seed)       Lansing Memorial10 
  
BYE Lansing Memorial36 
  11/19/2016  
Sauk Village Rickover (3rd Seed)27    Sauk Village Rickover15 
11/19/2016   
Chicago Heights Washington (6th Seed)
Class 7-4A Regional 2
Host: Markham Prairie-Hills
Markham Prairie-Hills (1st Seed)    
 
BYE Markham Prairie-Hills35     
  11/19/2016  
Calumet City Dolton 149 (4th Seed)46    Calumet City Dolton 14921 
11/19/2016   
Robbins Kellar (5th Seed)28  MARKHAM PRAIRIE-HILLS40 
  11/21/2016  
Phoenix Coolidge (2nd Seed)       Harvey Brooks24 
  
BYE Phoenix Coolidge19 
  11/19/2016  
Harvey Brooks (3rd Seed)   Harvey Brooks27 
  
BYE
Class 7-4A Regional 3
Host: Matteson Colin Powell
Kankakee JHS (1st Seed)    
 
BYE Kankakee JHS34     
  11/21/2016  
Manteno (4th Seed)35    Manteno38 
11/19/2016   
Matteson Huth (5th Seed)30  Manteno18 
  11/22/2016  
Matteson Colin Powell (2nd Seed)       MATTESON COLIN POWELL40 
  
BYE Matteson Colin Powell35 
  11/21/2016  
Bradley Central (3rd Seed)38    Bradley Central19 
11/19/2016   
Bourbonnais UGC (6th Seed)15 
Class 7-4A Regional 4
Host: New Lenox Martino
Mokena (1st Seed)    
 
BYE Mokena44     
  11/19/2016  
Frankfort Hickory Creek (4th Seed)37    Frankfort Hickory Creek16 
11/19/2016   
Manhattan (5th Seed)22  MOKENA35 
  11/22/2016  
Frankfort Summit Hill (2nd Seed)       Frankfort Summit Hill16 
  
BYE Frankfort Summit Hill34 
  11/19/2016  
New Lenox Liberty (3rd Seed)23    New Lenox Liberty22 
11/19/2016   
New Lenox Martino (6th Seed)
Class 7-4A Regional 5
Host: Bolingbrook Brooks
Romeoville Martinez (1st Seed)    
 
BYE Romeoville Martinez41     
  11/21/2016  
Bolingbrook Jane Addams (4th Seed)   Romeoville Lukancic
11/19/2016   
Romeoville Lukancic (5th Seed)14  ROMEOVILLE MARTINEZ28 
  11/22/2016  
Bolingbrook Humphrey (2nd Seed)       Bolingbrook Brooks20 
  
BYE Bolingbrook Humphrey20 
  11/21/2016  
Bolingbrook Brooks (3rd Seed)   Bolingbrook Brooks27 
  
BYE
Class 7-4A Regional 6
Host: Joliet Washington
Joliet Hufford (1st Seed)    
 
BYE Joliet Hufford29     
  11/19/2016  
Joliet Washington (4th Seed)27    Joliet Washington27 
11/19/2016   
Joliet Dirksen (5th Seed)16  Joliet Hufford
  11/22/2016  
Lockport Oak Prairie (2nd Seed)       LOCKPORT OAK PRAIRIE46 
  
BYE Lockport Oak Prairie36 
  11/19/2016  
Homer Glen Homer (3rd Seed)40    Homer Glen Homer32 
11/19/2016   
Joliet Gompers (6th Seed)
Class 7-4A Regional 7
Host: Rockford Kennedy
Rockford Eisenhower (1st Seed)    
 
BYE Rockford Eisenhower59     
  11/21/2016  
Rockford Flinn (4th Seed)29    Rockford Flinn14 
11/19/2016   
Rockford West (5th Seed)12  Rockford Eisenhower53 
  11/22/2016 - OT  
Rockford Kennedy (2nd Seed)54        ROCKFORD KENNEDY54 
11/19/2016   
Rockford Lincoln (7th Seed)23  Rockford Kennedy44 
  11/21/2016  
Rockford RESA (3rd Seed)44    Rockford RESA21 
11/19/2016   
Rockford Marshall (6th Seed)
Class 7-4A Regional 8
Host: Minooka
Ottawa Shepherd (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Shepherd23     
  11/21/2016  
Sandwich (4th Seed)23    Sandwich
11/19/2016   
Coal City (5th Seed)17  Ottawa Shepherd18 
  11/22/2016  
Minooka (2nd Seed)       SHOREWOOD TROY29 
  
BYE Minooka
  11/21/2016  
Shorewood Troy (3rd Seed)47    Shorewood Troy32 
11/19/2016   
Plano (6th Seed)
Class 7-4A Regional 9
Host: Normal Kingsley
Normal Parkside (1st Seed)    
 
BYE Normal Parkside41     
  11/21/2016  
Normal Chiddix (4th Seed)22    Normal Chiddix11 
11/19/2016   
Forrest Prairie Central (5th Seed)18  NORMAL PARKSIDE33 
  11/22/2016  
Normal Kingsley (2nd Seed)       Normal Kingsley12 
  
BYE Normal Kingsley20 
  11/21/2016  
Bloomington JHS (3rd Seed)37    Bloomington JHS13 
11/19/2016   
Bloomington Evans (6th Seed)
Class 7-4A Regional 10
Host: Morton JHS
Canton Ingersoll (1st Seed)    
 
BYE Canton Ingersoll21     
  11/22/2016  
Dunlap MS (4th Seed)41    Dunlap MS25 
11/19/2016   
Morton JHS (5th Seed)33  Dunlap MS19 
  11/23/2016  
Pekin Broadmoor (2nd Seed)35        PEKIN BROADMOOR39 
11/19/2016   
Pekin Edison (7th Seed)15  Pekin Broadmoor32 
  11/22/2016  
East Peoria Central (3rd Seed)37    East Peoria Central24 
11/19/2016   
Macomb (6th Seed)
Class 7-4A Regional 11
Host: Urbana MS
Danville North Ridge (1st Seed)    
 
BYE Danville North Ridge33     
  11/19/2016 - OT  
Mahomet-Seymour (4th Seed)31    Mahomet-Seymour40 
11/19/2012   
Champaign Edison (5th Seed)11  Mahomet-Seymour25 
  11/22/2011  
Urbana MS (2nd Seed)       URBANA MS28 
  
BYE Urbana MS30 
  11/19/2016  
Champaign Franklin (3rd Seed)   Champaign Franklin29 
  
BYE
Class 7-4A Regional 12
Host: Mattoon
Effingham JHS (1st Seed)    
 
BYE Effingham JHS19     
  11/21/2016  
Champaign Jefferson (4th Seed)28    Champaign Jefferson13 
11/19/2016   
Charleston (5th Seed)25  EFFINGHAM JHS21 
  11/22/2016  
Mattoon (2nd Seed)       Mattoon20 
  
BYE Mattoon24 
  11/21/2016  
Mt. Zion (3rd Seed)   Mt. Zion10 
  
BYE
Class 7-4A Regional 13
Host: Clinton
Rochester (1st Seed)    
 
BYE Rochester35     
  11/21/2016  
Springfield Jefferson (4th Seed)25    Springfield Jefferson
11/19/2016   
Decatur Jefferson (5th Seed) Rochester25 
  11/23/2016  
Clinton (2nd Seed)       CLINTON27 
  
BYE Clinton50 
  11/21/2016  
Decatur Stephen Decatur (3rd Seed)41    Decatur Stephen Decatur11 
11/19/2016   
Springfield Washington (6th Seed)
Class 7-4A Regional 14
Host: Springfield Grant
Chatham Glenwood (1st Seed)    
 
BYE Chatham Glenwood39     
  11/21/2016  
Jacksonville Turner (4th Seed)37    Jacksonville Turner20 
11/19/2016   
Springfield Grant (5th Seed)29  CHATHAM GLENWOOD30 
  11/23/2016  
Quincy (2nd Seed)       Quincy16 
  
BYE Quincy30 
  11/21/2016  
Springfield Franklin (3rd Seed)   Springfield Franklin29 
  
BYE
Class 7-4A Regional 15
Host: Hillsboro
Bethalto Trimpe (1st Seed)    
 
BYE Bethalto Trimpe23     
  11/21/2016  
Jerseyville Illini (4th Seed)32    Jerseyville Illini
11/19/2016   
Hillsboro (5th Seed)20  Bethalto Trimpe25 
  11/22/2016  
Taylorville JHS (2nd Seed)       ALTON33 
  
BYE Taylorville JHS12 
  11/21/2016  
Alton (3rd Seed)   Alton34 
  
BYE
Class 7-4A Regional 16
Host: Edwardsville Liberty
Edwardsville Liberty (1st Seed)    
 
BYE Edwardsville Liberty44     
  11/21/2016  
Cahokia Wirth (4th Seed)32    East St. Louis Clark20 
11/21/2016   
East St. Louis Clark (5th Seed)38  EDWARDSVILLE LIBERTY41 
  11/22/2016  
East St. Louis Lincoln (2nd Seed)       East St. Louis Lincoln24 
  
BYE East St. Louis Lincoln48 
  11/21/2016  
Edwardsville Lincoln (3rd Seed)   Edwardsville Lincoln15 
  
BYE

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association