2016 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Steger Columbia |
Lansing Heritage (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lansing Heritage | 18 |
|
|
|
11/19/2016
|
Glenwood Brookwood (4th Seed) | 0 |
|
Steger Columbia | 23 |
11/19/2016
-
FORFEIT
| |
Steger Columbia (5th Seed) | 2 |
STEGER COLUMBIA | 20 |
|
11/21/2016
|
Beecher (2nd Seed) |
|
|
|
Beecher | 16 |
| |
BYE |
Beecher | 51 |
|
11/19/2016
|
South Holland McKinley (3rd Seed) | 37 |
|
South Holland McKinley | 48 |
11/19/2016
| |
Calumet City Schrum (6th Seed) | 11 |
Host: Crest Hill Richland |
Crest Hill Richland (1st Seed) | 32 |
|
|
11/19/2016
|
Dolton Lincoln (4th Seed) | 12 |
Crest Hill Richland
| 15 |
|
11/21/2016
|
Lockport Kelvin Grove (2nd Seed) | 35 |
|
LOCKPORT KELVIN GROVE
| 30 |
11/19/2016
| |
Dixmoor Rosa Parks (3rd Seed) | 11 |
Host: Onarga Iroquois West |
Watseka Glenn Raymond (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Watseka Glenn Raymond | 30 |
|
|
|
11/21/2016
|
Onarga Iroquois West (4th Seed) | 15 |
|
Onarga Iroquois West | 12 |
11/19/2016
| |
Momence JHS (5th Seed) | 12 |
WATSEKA GLENN RAYMOND | 22 |
|
11/22/2016
|
Peotone (2nd Seed) |
|
|
|
Herscher Limestone | 20 |
| |
BYE |
Peotone | 20 |
|
11/21/2016
|
Herscher Limestone (3rd Seed) | 35 |
|
Herscher Limestone | 23 |
11/19/2016
| |
Clifton Nash (6th Seed) | 6 |
Host: Morris Saratoga |
Morris Saratoga (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morris Saratoga | 29 |
|
|
|
11/21/2016
|
Morris Shabbona (4th Seed) | 33 |
|
Morris Shabbona | 16 |
11/19/2016
| |
Braidwood Reed-Custer (5th Seed) | 8 |
Morris Saratoga | 16 |
|
11/22/2016
|
Channahon (2nd Seed) |
|
|
|
CHANNAHON | 35 |
| |
BYE |
Channahon | 34 |
|
11/21/2016
|
Wilmington (3rd Seed) |
|
Wilmington | 15 |
| |
BYE |
Host: El Paso-Gridley |
El Paso-Gridley (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
El Paso-Gridley | 44 |
|
|
|
11/21/2016
|
Wenona Fieldcrest (4th Seed) | 29 |
|
Wenona Fieldcrest | 25 |
11/19/2016
| |
Flanagan (5th Seed) | 16 |
EL PASO-GRIDLEY | 24 |
|
11/22/2016
|
Peru Parkside (2nd Seed) |
|
|
|
Pontiac JHS | 12 |
| |
BYE |
Peru Parkside | 13 |
|
11/21/2016
|
Pontiac JHS (3rd Seed) | 35 |
|
Pontiac JHS | 32 |
11/19/2016
| |
Spring Valley Kennedy (6th Seed) | 6 |
Host: Mossville |
Germantown Hills (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Germantown Hills | 47 |
|
|
|
11/19/2016
|
Dunlap Valley MS (4th Seed) | 40 |
|
Dunlap Valley MS | 17 |
11/19/2016
| |
Metamora GS (5th Seed) | 8 |
GERMANTOWN HILLS | 44 |
|
11/21/2016
|
Eureka (2nd Seed) |
|
|
|
Eureka | 26 |
| |
BYE |
Eureka | 31 |
|
11/19/2016
|
Mossville (3rd Seed) | 35 |
|
Mossville | 17 |
11/19/2016
| |
Chillicothe (6th Seed) | 32 |
Host: St. Joseph |
Paxton-Buckley-Loda (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Paxton-Buckley-Loda | 45 |
|
|
|
11/21/2016
|
Georgetown Mary Miller (4th Seed) | 28 |
|
Georgetown Mary Miller | 19 |
11/19/2016
-
OT
| |
Danville Oakwood (5th Seed) | 18 |
Paxton-Buckley-Loda | 16 |
|
11/22/2016
|
St. Joseph (2nd Seed) | 37 |
|
|
|
ST. JOSEPH | 27 |
11/19/2016
| |
Rantoul Eater (7th Seed) | 12 |
St. Joseph | 33 |
|
11/21/2016
|
Westville JHS (3rd Seed) | 22 |
|
Hoopeston Area | 14 |
11/19/2016
| |
Hoopeston Area (6th Seed) | 24 |
Host: Gibson City GCMS |
Tolono Unity (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Tolono Unity | 25 |
|
|
|
11/21/2016
|
Gibson City GCMS (4th Seed) | 16 |
|
Gibson City GCMS | 16 |
11/19/2016
| |
Maroa-Forsyth (5th Seed) | 14 |
Tolono Unity | 25 |
|
11/22/2016
|
Monticello (2nd Seed) |
|
|
|
DOWNS TRI-VALLEY | 28 |
| |
BYE |
Monticello | 18 |
|
11/21/2016
|
Downs Tri-Valley (3rd Seed) | 43 |
|
Downs Tri-Valley | 20 |
11/19/2016
| |
Argenta-Oreana (6th Seed) | 14 |
Host: Havana |
Havana (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Havana | 33 |
|
|
|
11/21/2016
|
Lincoln JHS (4th Seed) | 26 |
|
Lincoln JHS | 6 |
11/19/2016
| |
Tremont (5th Seed) | 14 |
HAVANA | 34 |
|
11/22/2016
|
Green Valley Midwest Central (2nd Seed) |
|
|
|
Green Valley Midwest Central | 19 |
| |
BYE |
Green Valley Midwest Central | 26 |
|
11/21/2016
|
Stanford Olympia (3rd Seed) | 24 |
|
Stanford Olympia | 25 |
11/19/2016
| |
Mackinaw Dee-Mack (6th Seed) | 8 |
Host: Washington Central |
Farmington Central (1st Seed) | 33 |
|
|
11/21/2016
|
Washington Beverly Manor (4th Seed) | 2 |
FARMINGTON CENTRAL
| 36 |
|
11/23/2016
|
Washington MS (2nd Seed) | 16 |
|
Washington MS
| 20 |
11/21/2016
| |
Washington Central (3rd Seed) | 13 |
Host: Williamsville |
Athens (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Athens | 6 |
|
|
|
11/21/2016
|
Williamsville (4th Seed) | 16 |
|
Riverton | 32 |
11/19/2016
| |
Riverton (5th Seed) | 36 |
RIVERTON | 25 |
|
11/22/2016
|
Petersburg PORTA JHS (2nd Seed) |
|
|
|
Springfield Lincoln | 20 |
| |
BYE |
Petersburg PORTA JHS | 8 |
|
11/21/2016
|
Springfield Lincoln (3rd Seed) | 34 |
|
Springfield Lincoln | 32 |
11/19/2016
| |
Springfield St. Agnes (6th Seed) | 11 |
Host: Rushville Schuyler Industry |
New Berlin JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
New Berlin JHS | 23 |
|
|
|
11/19/2016
|
Pittsfield Pikeland (4th Seed) | 16 |
|
Pittsfield Pikeland | 13 |
11/19/2016
| |
Beardstown MS (5th Seed) | 13 |
NEW BERLIN JHS | 26 |
|
11/21/2016
|
Pleasant Plains (2nd Seed) |
|
|
|
Pleasant Plains | 16 |
| |
BYE |
Pleasant Plains | 32 |
|
11/19/2016
|
Rushville Schuyler Industry (3rd Seed) |
|
Rushville Schuyler Industry | 25 |
| |
BYE |
Host: Arthur |
Tuscola East Prairie (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Tuscola East Prairie | 26 |
|
|
|
11/21/2016
|
Arthur (4th Seed) | 28 |
|
Arthur | 16 |
11/19/2016
| |
Toledo Cumberland (5th Seed) | 11 |
Tuscola East Prairie | 18 |
|
11/22/2016
|
Paris Mayo (2nd Seed) |
|
|
|
PARIS MAYO | 28 |
| |
BYE |
Paris Mayo | 38 |
|
11/21/2016
|
Shelbyville Moulton (3rd Seed) | 22 |
|
Shelbyville Moulton | 18 |
11/19/2016
| |
Sullivan (6th Seed) | 18 |
Host: Marshall JHS |
Teutopolis (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Teutopolis | 40 |
|
|
|
11/22/2016
|
Albion (4th Seed) | 29 |
|
Albion | 11 |
11/19/2016
| |
Newton Jasper County (5th Seed) | 15 |
TEUTOPOLIS | 27 |
|
11/23/2016
|
Marshall JHS (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
Marshall JHS | 23 |
11/19/2016
| |
Robinson Nuttall (7th Seed) | 5 |
Marshall JHS | 45 |
|
11/22/2016
|
Bridgeport Red Hill (3rd Seed) | 32 |
|
Bridgeport Red Hill | 17 |
11/19/2016
| |
Lawrenceville Parkview (6th Seed) | 19 |
Host: Auburn JHS at Divernon |
Piasa Southwestern (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Piasa Southwestern | 21 |
|
|
|
11/22/2016
|
Gillespie (4th Seed) | 24 |
|
Gillespie | 12 |
11/19/2016
| |
Litchfield (5th Seed) | 19 |
PIASA SOUTHWESTERN | 25 |
|
11/23/2016
|
Auburn JHS at Divernon (2nd Seed) | 46 |
|
|
|
Auburn JHS at Divernon | 18 |
11/19/2016
| |
Girard North Mac (7th Seed) | 7 |
Auburn JHS at Divernon | 36 |
|
11/22/2016
|
Carlinville (3rd Seed) | 23 |
|
Carlinville | 25 |
11/19/2016
| |
Pana JHS (6th Seed) | 17 |
Host: Greenville |
East Alton MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
East Alton MS | 29 |
|
|
|
11/21/2016
|
Vandalia (4th Seed) | 17 |
|
Vandalia | 18 |
11/19/2016
-
OT
| |
Roxana (5th Seed) | 11 |
EAST ALTON MS | 30 |
|
11/23/2016
|
Staunton (2nd Seed) |
|
|
|
Staunton | 25 |
| |
BYE |
Staunton | 32 |
|
11/21/2016
|
Greenville (3rd Seed) | 26 |
|
Greenville | 11 |
11/19/2016
| |
Wood River Lewis & Clark (6th Seed) | 6 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|