IESA Girls Basketball
2016 Regional Bracket/Results
Class 8-4A Regional 1
Host: Park Forest Obama STA
University Park Crete Monee (1st Seed)    
 
BYE University Park Crete Monee32     
  12/01/2016  
Flossmoor Parker (4th Seed)31    Flossmoor Parker27 
11/29/2016   
Homewood Hart (5th Seed)10  UNIVERSITY PARK CRETE MONEE39 
  12/02/2016  
Park Forest Obama STA (2nd Seed)45        Lansing Memorial28 
11/29/2016   
Chicago Heights Washington (7th Seed)15  Park Forest Obama STA29 
  12/01/2016  
Lansing Memorial (3rd Seed)35    Lansing Memorial39 
11/29/2016   
Sauk Village Rickover (6th Seed)
Class 8-4A Regional 2
Host: Markham Prairie-Hills
Markham Prairie-Hills (1st Seed)    
 
BYE Markham Prairie-Hills40     
  11/29/2016  
Phoenix Coolidge (4th Seed)31    Phoenix Coolidge17 
11/28/2016   
Robbins Kellar (5th Seed)20  MARKHAM PRAIRIE-HILLS26 
  12/01/2016  
Calumet City Dolton 149 (2nd Seed)       Calumet City Dolton 14917 
  
BYE Calumet City Dolton 14933 
  11/29/2016  
Harvey Brooks (3rd Seed)   Harvey Brooks14 
  
BYE
Class 8-4A Regional 3
Host: Matteson Colin Powell
Bourbonnais UGC (1st Seed)    
 
BYE Bourbonnais UGC30     
  11/29/2016  
Bradley Central (4th Seed)38    Bradley Central20 
11/28/2016   
Manteno (5th Seed)33  Bourbonnais UGC23 
  12/01/2016  
Matteson Huth (2nd Seed)       MATTESON HUTH25 
  
BYE Matteson Huth24 
  11/29/2016  
Matteson Colin Powell (3rd Seed)31    Matteson Colin Powell16 
11/28/2016   
Kankakee JHS (6th Seed)24 
Class 8-4A Regional 4
Host: Frankfort Summit Hill
Mokena (1st Seed)    
 
BYE Mokena28     
  12/01/2016  
Frankfort Hickory Creek (4th Seed)22    Frankfort Hickory Creek16 
11/28/2016   
Frankfort Summit Hill (5th Seed)14  Mokena18 
  12/02/2016  
New Lenox Martino (2nd Seed)       NEW LENOX LIBERTY27 
  
BYE New Lenox Martino24 
  12/01/2016  
New Lenox Liberty (3rd Seed)38    New Lenox Liberty32 
11/28/2016   
Manhattan (6th Seed)17 
Class 8-4A Regional 5
Host: Bolingbrook Brooks
Romeoville Lukancic (1st Seed)    
 
BYE Romeoville Lukancic32     
  11/29/2016  
Bolingbrook Brooks (4th Seed)41    Bolingbrook Brooks25 
11/28/2016   
Bolingbrook Humphrey (5th Seed)15  ROMEOVILLE LUKANCIC37 
  12/01/2016  
Bolingbrook Jane Addams (2nd Seed)       Romeoville Martinez24 
  
BYE Bolingbrook Jane Addams30 
  11/29/2016  
Romeoville Martinez (3rd Seed)52    Romeoville Martinez31 
11/28/2016   
Bellwood Roosevelt (6th Seed)
Class 8-4A Regional 6
Host: Joliet Washington
Homer Glen Homer (1st Seed)    
 
BYE Homer Glen Homer51     
  11/29/2016  
Joliet Dirksen (4th Seed)37    Joliet Dirksen16 
11/28/2016   
Joliet Hufford (5th Seed)20  HOMER GLEN HOMER48 
  12/02/2016  
Joliet Washington (2nd Seed)       Joliet Washington27 
  
BYE Joliet Washington41 
  11/29/2016  
Lockport Oak Prairie (3rd Seed)45    Lockport Oak Prairie29 
11/28/2016   
Joliet Gompers (6th Seed)
Class 8-4A Regional 7
Host: Rockford Kennedy
Rockford Eisenhower (1st Seed)    
 
BYE Rockford Eisenhower45     
  11/29/2016  
Rockford RESA (4th Seed)35    Rockford RESA19 
11/28/2016   
Rockford Flinn (5th Seed)17  ROCKFORD EISENHOWER46 
  12/01/2016  
Rockford Kennedy (2nd Seed)       Rockford Kennedy40 
  
BYE Rockford Kennedy44 
  11/29/2016  
Rockford West (3rd Seed)34    Rockford West30 
11/28/2016   
Rockford Lincoln (6th Seed)19 
Class 8-4A Regional 8
Host: Ottawa Shepherd
Minooka (1st Seed)    
 
BYE Minooka22     
  11/29/2016  
Sandwich (4th Seed)39    Sandwich28 
11/28/2016   
Coal City (5th Seed) SANDWICH26 
  12/2/2016  
Ottawa Shepherd (2nd Seed)       Ottawa Shepherd22 
  
BYE Ottawa Shepherd30 
  11/29/2016  
Shorewood Troy (3rd Seed)49    Shorewood Troy29 
11/28/2016   
Plano (6th Seed)14 
Class 8-4A Regional 9
Host: Bloomington Evans
Bloomington JHS (1st Seed)    
 
BYE Bloomington JHS44     
  11/29/2016  
Forrest Prairie Central (4th Seed)36    Forrest Prairie Central31 
11/28/2016   
Bloomington Evans (5th Seed)19  BLOOMINGTON JHS45 
  12/02/2016  
Normal Kingsley (2nd Seed)       Normal Parkside35 
  
BYE Normal Kingsley31 
  11/29/2016  
Normal Parkside (3rd Seed)43    Normal Parkside32 
11/28/2016   
Normal Chiddix (6th Seed)15 
Class 8-4A Regional 10
Host: Pekin Broadmoor
Pekin Broadmoor (1st Seed)    
 
BYE Pekin Broadmoor33     
  11/29/2016  
Morton JHS (4th Seed)32    Morton JHS20 
11/28/2016   
Macomb (5th Seed)12  PEKIN BROADMOOR35 
  12/01/2016  
Canton Ingersoll (2nd Seed)47        Canton Ingersoll32 
11/28/2016   
Pekin Edison (7th Seed) Canton Ingersoll37 
  11/29/2016  
East Peoria Central (3rd Seed)39    East Peoria Central20 
11/28/2016   
Dunlap MS (6th Seed)21 
Class 8-4A Regional 11
Host: Urbana MS
Danville North Ridge (1st Seed)    
 
BYE Danville North Ridge32     
  11/29/2016  
Mahomet-Seymour (4th Seed)19    Urbana MS39 
11/28/2016   
Urbana MS (5th Seed)33  URBANA MS42 
  12/02/2016  
Champaign Edison (2nd Seed)       Champaign Edison35 
  
BYE Champaign Edison35 
  11/29/2016  
Champaign Franklin (3rd Seed)   Champaign Franklin19 
  
BYE
Class 8-4A Regional 12
Host: Charleston
Charleston (1st Seed)    
 
BYE Charleston45     
  12/01/2016  
Champaign Jefferson (4th Seed)30    Champaign Jefferson18 
11/29/2016   
Mt. Zion (5th Seed)19  CHARLESTON52 
  12/02/2016  
Mattoon (2nd Seed)       Effingham JHS27 
  
BYE Mattoon23 
  12/01/2016  
Effingham JHS (3rd Seed)   Effingham JHS37 
  
BYE
Class 8-4A Regional 13
Host: Clinton
Clinton (1st Seed)    
 
BYE Clinton53     
  12/01/2016  
Decatur Stephen Decatur (4th Seed)28    Springfield Washington46 
11/29/2016   
Springfield Washington (5th Seed)46  Clinton27 
  12/02/2016  
Springfield Jefferson (2nd Seed)       SPRINGFIELD JEFFERSON35 
  
BYE Springfield Jefferson28 
  12/01/2016  
Rochester (3rd Seed)42    Rochester25 
11/29/2016   
Decatur Jefferson (6th Seed)
Class 8-4A Regional 14
Host: Springfield Grant
Chatham Glenwood (1st Seed)    
 
BYE Chatham Glenwood41     
  11/29/2016  
Springfield Grant (4th Seed)49    Springfield Grant21 
11/28/2016   
Jacksonville Turner (5th Seed)39  CHATHAM GLENWOOD39 
  12/01/2016  
Springfield Franklin (2nd Seed)       Springfield Franklin32 
  
BYE Springfield Franklin33 
  11/29/2016  
Quincy (3rd Seed)   Quincy24 
  
BYE
Class 8-4A Regional 15
Host: Bethalto Trimpe
Bethalto Trimpe (1st Seed)    
 
BYE Bethalto Trimpe42     
  12/01/2016  
Hillsboro (4th Seed)28    Alton11 
11/29/2016   
Alton (5th Seed)33  BETHALTO TRIMPE28 
  12/02/2016  
Jerseyville Illini (2nd Seed)       Jerseyville Illini24 
  
BYE Jerseyville Illini42 
  12/01/2016  
Taylorville JHS (3rd Seed)   Taylorville JHS25 
  
BYE
Class 8-4A Regional 16
Host: Edwardsville Liberty
Edwardsville Liberty (1st Seed)    
 
BYE Edwardsville Liberty40     
  11/29/2016  
East St. Louis Clark (4th Seed)53    East St. Louis Clark20 
11/28/2016   
Cahokia Wirth (5th Seed)31  EDWARDSVILLE LIBERTY46 
  12/01/2016  
East St. Louis Lincoln (2nd Seed)       East St. Louis Lincoln43 
  
BYE East St. Louis Lincoln24 
  11/29/2016  
Edwardsville Lincoln (3rd Seed)17    Edwardsville Lincoln21 
11/28/2016   
Granite City Coolidge (6th Seed)11 

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association