2014 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Ford Heights Cottage Grove UGC |
Hopkins Park Lorenzo Smith (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Hopkins Park Lorenzo Smith | 38 |
|
|
|
02/04/2014
|
Ford Heights Cottage Grove UGC (4th Seed) | 38 |
|
Ford Heights Cottage Grove UGC | 59 |
02/03/2014
| |
Grant Park (5th Seed) | 17 |
FORD HEIGHTS COTTAGE GROVE UGC | 46 |
|
02/06/2014
|
Bourbonnais Maternity BVM (2nd Seed) |
|
|
|
Bourbonnais St. George | 20 |
| |
BYE |
Bourbonnais Maternity BVM | 38 |
|
02/04/2014
|
Bourbonnais St. George (3rd Seed) | 40 |
|
Bourbonnais St. George | 41 |
02/03/2014
| |
St. Anne (6th Seed) | 32 |
Host: Ottawa Wallace |
Grand Ridge (1st Seed) | 48 |
|
|
02/03/2014
|
Dwight (8th Seed) | 25 |
Grand Ridge | 53 |
|
|
|
02/04/2014
|
Seneca (4th Seed) | 47 |
|
Seneca | 21 |
02/03/2014
| |
Mazon-Verona-Kinsman (5th Seed) | 42 |
GRAND RIDGE | 37 |
|
02/06/2014
|
Elwood GS (2nd Seed) | 2 |
|
|
|
Elwood GS | 26 |
02/01/2014
-
FORFEIT
| |
Chicago Hawthorne (7th Seed) | 0 |
Elwood GS | 27 |
|
02/04/2014
|
Ottawa Wallace (3rd Seed) | 37 |
|
Ottawa Wallace | 25 |
02/03/2014
| |
Marseilles ES (6th Seed) | 34 |
Host: Streator Woodland |
Roanoke-Benson (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Roanoke-Benson | 34 |
|
|
|
02/04/2014
|
Streator Woodland (4th Seed) | 42 |
|
Streator Woodland | 31 |
02/03/2014
| |
Oglesby Washington (5th Seed) | 35 |
ROANOKE-BENSON | 32 |
|
02/07/2014
|
Sparland Midland (2nd Seed) |
|
|
|
Henry-Senachwine | 29 |
| |
BYE |
Sparland Midland | 43 |
|
02/06/2014
-
2OT
|
Henry-Senachwine (3rd Seed) | 44 |
|
Henry-Senachwine | 50 |
02/03/2014
| |
McNabb Putnam County (6th Seed) | 15 |
Host: Normal Epiphany |
Normal Metcalf (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Normal Metcalf | 47 |
|
|
|
02/08/2014
|
Lexington (4th Seed) | 24 |
|
Colfax Ridgeview | 14 |
02/03/2014
| |
Colfax Ridgeview (5th Seed) | 35 |
Normal Metcalf | 34 |
|
02/10/2014
|
Bloomington Holy Trinity (2nd Seed) | 56 |
|
|
|
BLOOMINGTON HOLY TRINITY | 37 |
02/03/2014
| |
LeRoy (7th Seed) | 16 |
Bloomington Holy Trinity | 43 |
|
02/08/2014
|
Normal Epiphany (3rd Seed) | 54 |
|
Normal Epiphany | 37 |
02/03/2014
| |
Mansfield Blue Ridge IJHS (6th Seed) | 24 |
Host: Peoria St. Vincent de Paul |
Peoria St. Vincent de Paul (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria St. Vincent de Paul | 44 |
|
|
|
02/06/2014
|
Princeville (4th Seed) | 33 |
|
Princeville | 11 |
02/03/2014
| |
Colona (5th Seed) | 28 |
PEORIA ST. VINCENT DE PAUL | 49 |
|
02/07/2014
|
Brimfield (2nd Seed) | 34 |
|
|
|
Kewanee Wethersfield | 25 |
02/03/2014
| |
Peoria Heights GS (7th Seed) | 17 |
Brimfield | 40 |
|
02/06/2014
|
Kewanee Wethersfield (3rd Seed) | 41 |
|
Kewanee Wethersfield | 46 |
02/03/2014
| |
Peoria Heights St. Thomas (6th Seed) | 24 |
Host: Bartonville Oak Grove West |
Peoria St. Philomena (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria St. Philomena | 50 |
|
|
|
02/07/2014
|
Bartonville Oak Grove West (4th Seed) | 44 |
|
Bartonville Oak Grove West | 28 |
02/03/2014
| |
Peoria Pleasant Valley (5th Seed) | 36 |
PEORIA ST. PHILOMENA | 30 |
|
02/08/2014
|
Peoria Norwood (2nd Seed) |
|
|
|
Peoria Christian | 27 |
| |
BYE |
Peoria Norwood | 39 |
|
02/07/2014
|
Peoria Christian (3rd Seed) | 50 |
|
Peoria Christian | 45 |
02/01/14
| |
Marquette Heights Georgetowne (6th Seed) | 18 |
Host: Table Grove VIT |
Elmwood (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Elmwood | 53 |
|
|
|
02/01/2014
|
Cuba (4th Seed) | 35 |
|
London Mills Valley | 21 |
02/01/2014
| |
London Mills Valley (5th Seed) | 41 |
ELMWOOD | 43 |
|
02/03/2014
|
Lewistown Central (2nd Seed) |
|
|
|
Lewistown Central | 31 |
| |
BYE |
Lewistown Central | 19 |
|
02/01/2014
|
Table Grove VIT (3rd Seed) |
|
Table Grove VIT | 17 |
| |
BYE |
Host: Nauvoo-Colusa |
Carthage (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Carthage | 53 |
|
|
|
02/07/2014
|
La Harpe (4th Seed) | 45 |
|
La Harpe | 41 |
02/03/2014
| |
Colchester West Prairie (5th Seed) | 26 |
CARTHAGE | 52 |
|
02/08/2014
|
Hamilton (2nd Seed) |
|
|
|
Hamilton | 45 |
| |
BYE |
Hamilton | 33 |
|
02/07/2014
|
Nauvoo-Colusa (3rd Seed) | 40 |
|
Nauvoo-Colusa | 32 |
02/03/2014
| |
Augusta Southeastern (6th Seed) | 12 |
Host: Champaign St. Matthew |
Fisher (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Fisher | 51 |
|
|
|
02/04/2014
|
Rossville-Alvin (4th Seed) | 18 |
|
Champaign Holy Cross | 39 |
02/03/2014
| |
Champaign Holy Cross (5th Seed) | 38 |
FISHER | 50 |
|
02/06/2014
|
Champaign St. Matthew (2nd Seed) | 41 |
|
|
|
Champaign St. Matthew | 46 |
02/03/2014
| |
Piper City Tri-Point (7th Seed) | 30 |
Champaign St. Matthew | 51 |
|
02/04/2014
|
Urbana University (3rd Seed) | 42 |
|
Urbana University | 36 |
02/03/2014
| |
Milford (6th Seed) | 30 |
Host: Paris Crestwood |
Paris Crestwood (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Paris Crestwood | 48 |
|
|
|
02/06/2014
|
Catlin (4th Seed) | 29 |
|
Catlin | 11 |
02/01/2014
| |
Kansas (5th Seed) | 24 |
PARIS CRESTWOOD | 39 |
|
02/07/2014
|
Bismarck-Henning (2nd Seed) | 36 |
|
|
|
Arcola | 19 |
02/01/2014
| |
Homer Heritage (7th Seed) | 19 |
Bismarck-Henning | 34 |
|
02/06/2014
|
Arcola (3rd Seed) | 51 |
|
Arcola | 41 |
02/01/2014
| |
Villa Grove (6th Seed) | 21 |
Host: Decatur Robertson |
Decatur Robertson (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Decatur Robertson | 58 |
|
|
|
02/07/2014
|
Decatur Johns Hill (4th Seed) | 39 |
|
Decatur Johns Hill | 22 |
02/03/2014
| |
Decatur Lutheran (5th Seed) | 28 |
DECATUR ROBERTSON | 82 |
|
02/10/2014
|
Decatur Hope (2nd Seed) | 58 |
|
|
|
Decatur Hope | 52 |
02/03/2014
| |
Illiopolis Sangamon Valley (7th Seed) | 17 |
Decatur Hope | 62 |
|
02/07/2014
|
Decatur Garfield Montessori (3rd Seed) | 73 |
|
Decatur Garfield Montessori | 57 |
02/03/2014
| |
Cerro Gordo (6th Seed) | 17 |
Host: Springfield Blessed Sacrament |
Springfield Blessed Sacrament (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Blessed Sacrament | 34 |
|
|
|
02/08/2014
|
Springfield St. Agnes (4th Seed) | 30 |
|
Springfield St. Agnes | 33 |
02/03/2014
| |
Lincoln Carroll Catholic (5th Seed) | 19 |
Springfield Blessed Sacrament | 22 |
|
02/10/2014
|
New Berlin JHS (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
NEW BERLIN JHS | 34 |
02/03/2014
| |
Buffalo Tri-City (7th Seed) | 32 |
New Berlin JHS | 34 |
|
02/08/2014
|
Springfield Christian (3rd Seed) | 21 |
|
Springfield Christ the King | 19 |
02/03/2014
| |
Springfield Christ the King (6th Seed) | 36 |
Host: St. Elmo |
Effingham St. Anthony (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Effingham St. Anthony | 56 |
|
|
|
02/03/2014
|
St. Elmo (4th Seed) | 28 |
|
Neoga | 23 |
02/01/2014
| |
Neoga (5th Seed) | 49 |
EFFINGHAM ST. ANTHONY | 41 |
|
02/06/2014
|
Dieterich (2nd Seed) |
|
|
|
Dieterich | 25 |
| |
BYE |
Dieterich | 41 |
|
02/03/2014
|
Altamont (3rd Seed) | 49 |
|
Altamont | 28 |
02/01/2014
| |
Oblong (6th Seed) | 46 |
Host: Nokomis JHS |
Nokomis JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Nokomis JHS | 43 |
|
|
|
02/03/2014
|
Pawnee (4th Seed) | 43 |
|
Pawnee | 26 |
02/01/2014
| |
Ramsey (5th Seed) | 34 |
NOKOMIS JHS | 35 |
|
02/06/2014
|
Findlay Okaw Valley (2nd Seed) |
|
|
|
Raymond Lincolnwood | 20 |
| |
BYE |
Findlay Okaw Valley | 36 |
|
02/03/2014
|
Raymond Lincolnwood (3rd Seed) |
|
Raymond Lincolnwood | 44 |
| |
BYE |
Host: Jerseyville St. Francis HG |
Carrollton GS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Carrollton GS | 55 |
|
|
|
02/03/2014
|
Mt. Olive (4th Seed) | 44 |
|
Mt. Olive | 32 |
02/01/2014
| |
Hardin Calhoun (5th Seed) | 39 |
Carrollton GS | 32 |
|
02/10/2014
|
Madison (2nd Seed) | 73 |
|
|
|
MADISON | 57 |
02/01/2014
| |
East Alton MS (7th Seed) | 19 |
Madison | 57 |
|
02/03/2014
|
Jerseyville St. Francis HG (3rd Seed) | 42 |
|
Jerseyville St. Francis HG | 33 |
02/01/2014
| |
Bunker Hill Wolf Ridge (6th Seed) | 23 |
Host: Mt. Sterling Brown County |
Mt. Sterling Brown County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mt. Sterling Brown County | 51 |
|
|
|
02/07/2014
|
Liberty (4th Seed) | 26 |
|
Kinderhook Western | 31 |
02/03/2014
| |
Kinderhook Western (5th Seed) | 39 |
MT. STERLING BROWN COUNTY | 48 |
|
02/08/2014
|
Payson Seymour (2nd Seed) | 42 |
|
|
|
Winchester | 22 |
02/03/2014
| |
Meredosia-Chambersburg (7th Seed) | 17 |
Payson Seymour | 38 |
|
02/07/2014
|
Winchester (3rd Seed) | 51 |
|
Winchester | 44 |
02/03/2014
| |
Griggsville-Perry (6th Seed) | 20 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|