2014 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Woodridge Jefferson |
Woodridge Jefferson (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Woodridge Jefferson | 32 |
|
|
|
01/30/2014
|
Yorkville (4th Seed) | 42 |
|
Yorkville | 22 |
01/29/2014
| |
Bolingbrook Humphrey (5th Seed) | 23 |
Woodridge Jefferson | 32 |
|
01/31/2014
|
Bolingbrook Brooks (2nd Seed) | 51 |
|
|
|
BOLINGBROOK BROOKS | 34 |
01/29/2014
| |
Bellwood Roosevelt (7th Seed) | 30 |
Bolingbrook Brooks | 48 |
|
01/30/2014
|
Bolingbrook Jane Addams (3rd Seed) | 58 |
|
Bolingbrook Jane Addams | 42 |
01/29/2014
| |
Summit Heritage (6th Seed) | 22 |
Host: Rockford Marshall |
Rockford Lincoln (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rockford Lincoln | 41 |
|
|
|
01/30/2014
|
Rockford RESA (4th Seed) | 37 |
|
Rockford RESA | 26 |
01/29/2014
| |
Rockford Kennedy (5th Seed) | 25 |
ROCKFORD LINCOLN | 35 |
|
01/31/2014
|
Rockford Marshall (2nd Seed) | 29 |
|
|
|
Rockford Eisenhower | 27 |
01/29/2014
| |
Rockford Flinn (7th Seed) | 22 |
Rockford Marshall | 37 |
|
01/30/2014
|
Rockford Eisenhower (3rd Seed) | 35 |
|
Rockford Eisenhower | 43 |
01/29/2014
| |
Rockford West (6th Seed) | 22 |
Host: Phoenix Coolidge |
Sauk Village Rickover (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Sauk Village Rickover | 59 |
|
|
|
01/29/2014
|
Glenwood Brookwood (4th Seed) | 46 |
|
Calumet City Dirksen | 39 |
01/25/2014
| |
Calumet City Dirksen (5th Seed) | 49 |
Sauk Village Rickover | 26 |
|
01/30/2014
|
Phoenix Coolidge (2nd Seed) | 64 |
|
|
|
PHOENIX COOLIDGE | 52 |
01/25/2014
| |
Chicago Heights Washington (7th Seed) | 14 |
Phoenix Coolidge | 49 |
|
01/29/2014
|
Harvey Brooks (3rd Seed) | 23 |
|
Lansing Memorial | 21 |
01/25/2014
| |
Lansing Memorial (6th Seed) | 33 |
Host: Country Club Hills Southwood |
Country Club Hills Southwood (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Country Club Hills Southwood | 40 |
|
|
|
01/29/2014
|
Park Forest Forest Trail (4th Seed) | 37 |
|
Park Forest Forest Trail | 50 |
1/25/2014
| |
Markham Prairie-Hills (5th Seed) | 33 |
PARK FOREST FOREST TRAIL | 40 |
|
1/30/2014
|
Flossmoor Parker (2nd Seed) | 51 |
|
|
|
University Park Crete Monee | 29 |
1/25/2014
| |
Steger Columbia (7th Seed) | 38 |
Flossmoor Parker | 41 |
|
01/29/2014
|
University Park Crete Monee (3rd Seed) | 34 |
|
University Park Crete Monee | 49 |
1/25/2014
| |
Homewood Hart (6th Seed) | 27 |
Host: Homer Glen Homer |
Frankfort Summit Hill (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Frankfort Summit Hill | 38 |
|
|
|
01/29/2014
-
OT
|
Frankfort Hickory Creek (4th Seed) | 36 |
|
Frankfort Hickory Creek | 40 |
01/25/2014
| |
New Lenox Liberty (5th Seed) | 27 |
FRANKFORT HICKORY CREEK | 37 |
|
01/30/2014
|
New Lenox Martino (2nd Seed) | 38 |
|
|
|
New Lenox Martino | 36 |
01/25/2014
| |
Homer Glen Homer (7th Seed) | 10 |
New Lenox Martino | 41 |
|
01/29/2014
|
Lockport Oak Prairie (3rd Seed) | 57 |
|
Lockport Oak Prairie | 33 |
01/25/2014
| |
Mokena (6th Seed) | 46 |
Host: Matteson Colin Powell |
Matteson Colin Powell (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Matteson Colin Powell | 58 |
|
|
|
01/29/2014
|
Manteno (4th Seed) | 29 |
|
Manteno | 8 |
01/25/2014
| |
Herscher Limestone (5th Seed) | 21 |
MATTESON COLIN POWELL | 44 |
|
01/31/2014
|
Peotone (2nd Seed) | 43 |
|
|
|
Peotone | 25 |
01/25/2014
| |
Bourbonnais UGC (7th Seed) | 22 |
Peotone | 46 |
|
01/29/2014
|
Bradley Central (3rd Seed) | 2 |
|
Bradley Central | 29 |
01/25/2014
-
FORFEIT
| |
Kankakee JHS (6th Seed) | 0 |
Host: Joliet Washington |
Joliet Hufford (1st Seed) | 45 |
|
|
01/25/2014
|
Romeoville Martinez (8th Seed) | 17 |
Joliet Hufford | 62 |
|
|
|
01/29/2014
|
Manhattan (4th Seed) | 39 |
|
Shorewood Troy | 22 |
01/25/2014
| |
Shorewood Troy (5th Seed) | 42 |
JOLIET HUFFORD | 48 |
|
01/31/2014
|
Romeoville Lukancic (2nd Seed) | 50 |
|
|
|
Romeoville Lukancic | 38 |
01/25/2014
| |
Joliet Dirksen (7th Seed) | 30 |
Romeoville Lukancic | 49 |
|
01/29/2014
|
Joliet Washington (3rd Seed) | 39 |
|
Joliet Washington | 32 |
01/25/2014
| |
Joliet Gompers (6th Seed) | 28 |
Host: Ottawa Shepherd |
Ottawa Shepherd (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Shepherd | 33 |
|
|
|
1/29/2014
|
Minooka (4th Seed) | 30 |
|
Minooka | 43 |
1/25/2014
| |
Coal City (5th Seed) | 14 |
MINOOKA | 38 |
|
1/30/2014
|
Channahon (2nd Seed) | 47 |
|
|
|
Forrest Prairie Central | 25 |
1/25/2014
| |
Streator Northlawn (7th Seed) | 17 |
Channahon | 31 |
|
1/29/2014
|
Forrest Prairie Central (3rd Seed) | 37 |
|
Forrest Prairie Central | 33 |
1/25/2014
| |
Pontiac JHS (6th Seed) | 14 |
Host: Normal Chiddix |
Normal Parkside (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Normal Parkside | 44 |
|
|
|
01/29/2014
|
Normal Chiddix (4th Seed) | 41 |
|
Normal Chiddix | 25 |
01/25/2014
| |
Bloomington Evans (5th Seed) | 10 |
NORMAL PARKSIDE | 40 |
|
01/30/2014
|
Bloomington JHS (2nd Seed) |
|
|
|
Bloomington JHS | 37 |
| |
BYE |
Bloomington JHS | 40 |
|
01/29/2014
|
Normal Kingsley (3rd Seed) | 62 |
|
Normal Kingsley | 30 |
01/25/2014
| |
Stanford Olympia (6th Seed) | 18 |
Host: Dunlap MS |
Morton JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morton JHS | 56 |
|
|
|
01/29/2014
|
Dunlap MS (4th Seed) | 39 |
|
Dunlap MS | 16 |
01/25/2014
| |
Pekin Edison (5th Seed) | 26 |
MORTON JHS | 58 |
|
01/30/2014
|
Canton Ingersoll (2nd Seed) | 29 |
|
|
|
Canton Ingersoll | 24 |
01/25/2014
| |
Pekin Broadmoor (7th Seed) | 20 |
Canton Ingersoll | 32 |
|
01/29/2014
|
Macomb (3rd Seed) | 29 |
|
East Peoria Central | 27 |
01/25/2014
| |
East Peoria Central (6th Seed) | 38 |
Host: Urbana MS |
Champaign Franklin (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Champaign Franklin | 54 |
|
|
|
01/29/2014
|
Mahomet-Seymour (4th Seed) | 31 |
|
Urbana MS | 12 |
01/25/2014
| |
Urbana MS (5th Seed) | 38 |
CHAMPAIGN FRANKLIN | 47 |
|
01/31/2014
|
Danville South View (2nd Seed) |
|
|
|
Rantoul Eater | 33 |
| |
BYE |
Danville South View | 18 |
|
01/29/2014
|
Danville North Ridge (3rd Seed) | 35 |
|
Rantoul Eater | 41 |
01/25/2014
| |
Rantoul Eater (6th Seed) | 38 |
Host: Charleston |
Effingham JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Effingham JHS | 32 |
|
|
|
01/30/2014
|
Charleston (4th Seed) | 16 |
|
Champaign Jefferson | 19 |
01/29/2014
| |
Champaign Jefferson (5th Seed) | 31 |
EFFINGHAM JHS | 44 |
|
01/31/2014
|
Mattoon (2nd Seed) |
|
|
|
Mattoon | 29 |
| |
BYE |
Mattoon | 41 |
|
01/30/2014
|
Champaign Edison (3rd Seed) | 34 |
|
Champaign Edison | 40 |
01/29/2014
| |
Tolono Unity (6th Seed) | 18 |
Host: Rochester |
Taylorville JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Taylorville JHS | 52 |
|
|
|
01/29/2014
|
Decatur Stephen Decatur (4th Seed) | 33 |
|
Decatur Stephen Decatur | 33 |
01/28/2014
| |
Decatur Jefferson (5th Seed) | 32 |
TAYLORVILLE JHS | 42 |
|
01/31/2014
|
Rochester (2nd Seed) |
|
|
|
Rochester | 33 |
| |
BYE |
Rochester | 46 |
|
01/29/2014
|
Chatham Glenwood (3rd Seed) | 48 |
|
Chatham Glenwood | 45 |
01/28/2014
| |
Mt. Zion (6th Seed) | 17 |
Host: Springfield Jefferson |
Springfield Jefferson (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Jefferson | 40 |
|
|
|
01/27/2014
|
Springfield Grant (4th Seed) | 40 |
|
Springfield Grant | 30 |
01/25/2014
| |
Springfield Franklin (5th Seed) | 30 |
Springfield Jefferson | 31 |
|
01/29/2014
-
OT
|
Quincy (2nd Seed) | 42 |
|
|
|
SPRINGFIELD WASHINGTON | 35 |
01/25/2014
| |
Jacksonville Turner (7th Seed) | 31 |
Quincy | 28 |
|
01/27/2014
-
OT
|
Springfield Washington (3rd Seed) | 49 |
|
Springfield Washington | 29 |
01/25/2014
| |
Springfield Lincoln (6th Seed) | 37 |
Host: East St. Louis Lincoln |
Cahokia Wirth (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Cahokia Wirth | 39 |
|
|
|
01/28/2014
|
Edwardsville Lincoln (4th Seed) | 18 |
|
East St. Louis Clark | 20 |
01/25/2014
| |
East St. Louis Clark (5th Seed) | 20 |
CAHOKIA WIRTH | 52 |
|
1/29/2014
|
Edwardsville Liberty (2nd Seed) |
|
|
|
Edwardsville Liberty | 34 |
| |
BYE |
Edwardsville Liberty | 35 |
|
01/28/2014
|
East St. Louis Lincoln (3rd Seed) |
|
East St. Louis Lincoln | 31 |
| |
BYE |
Host: Alton |
Alton (1st Seed) | 49 |
|
|
01/27/2014
|
Roxana (4th Seed) | 2 |
ALTON
| 45 |
|
01/30/2014
|
Bethalto Trimpe (2nd Seed) | 46 |
|
Bethalto Trimpe
| 28 |
01/27/2014
| |
Jerseyville Illini (3rd Seed) | 25 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|