2014 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Gardner |
Joliet Laraway (1st Seed) | 61 |
|
|
02/03/2014
|
Lockport Fairmont (8th Seed) | 15 |
Joliet Laraway | 41 |
|
|
|
02/06/2014
|
Gardner (4th Seed) | 43 |
|
Gardner | 19 |
02/03/2014
| |
Lockport Taft (5th Seed) | 28 |
JOLIET LARAWAY | 48 |
|
02/07/2014
|
Rockdale (2nd Seed) | 52 |
|
|
|
Chicago Providence-St. Mel | 24 |
02/03/2014
| |
Braceville (7th Seed) | 27 |
Rockdale | 27 |
|
02/06/2014
|
Chicago Providence-St. Mel (3rd Seed) | 53 |
|
Chicago Providence-St. Mel | 33 |
02/03/2014
| |
Joliet Union (6th Seed) | 25 |
Host: Mendota Holy Cross |
Mendota Holy Cross (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mendota Holy Cross | 50 |
|
|
|
02/04/2014
|
Ottawa Marquette (4th Seed) | 54 |
|
Ottawa Marquette | 39 |
02/03/2014
| |
Oglesby Holy Family (5th Seed) | 38 |
MENDOTA HOLY CROSS | 25 |
|
02/06/2014
|
Morris Nettle Creek (2nd Seed) | 48 |
|
|
|
Morris Nettle Creek | 21 |
02/03/2014
| |
Tonica (7th Seed) | 36 |
Morris Nettle Creek | 43 |
|
02/06/2014
|
LaSalle Trinity Catholic (3rd Seed) | 41 |
|
LaSalle Trinity Catholic | 29 |
02/03/2014
| |
Marseilles Milton Pope (6th Seed) | 24 |
Host: Crescent City |
Cissna Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Cissna Park | 24 |
|
|
|
2/3/2014
|
Donovan (4th Seed) | 20 |
|
Crescent City | 23 |
2/1/2014
| |
Crescent City (5th Seed) | 24 |
CISSNA PARK | 30 |
|
2/10/2014
|
Bradley St. Joseph (2nd Seed) |
|
|
|
Bradley St. Joseph | 13 |
| |
BYE |
Bradley St. Joseph | 32 |
|
2/3/2014
|
Kankakee Aquinas (3rd Seed) | 43 |
|
Kankakee Aquinas | 28 |
2/1/2014
| |
Buckley St. John's (6th Seed) | 11 |
Host: Pontiac St. Mary's |
Pontiac St. Mary's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pontiac St. Mary's | 43 |
|
|
|
02/04/2014
|
Odell (4th Seed) | 41 |
|
Odell | 36 |
02/03/2014
| |
Cornell (5th Seed) | 32 |
PONTIAC ST. MARY'S | 55 |
|
02/07/2014
|
Ransom (2nd Seed) |
|
|
|
Ransom | 41 |
| |
BYE |
Ransom | 60 |
|
02/04/2014
|
Flanagan (3rd Seed) |
|
Flanagan | 29 |
| |
BYE |
Host: Normal Calvary |
Lincoln Chester-East Lincoln (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lincoln Chester-East Lincoln | 41 |
|
|
|
02/08/2014
|
Normal Calvary (4th Seed) | 32 |
|
Normal Calvary | 27 |
02/07/2014
| |
Bloomington St. Mary's (5th Seed) | 08 |
LINCOLN CHESTER-EAST LINCOLN | 41 |
|
02/11/2014
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed) | 45 |
|
|
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 26 |
02/07/2014
| |
Bloomington Cornerstone (7th Seed) | 30 |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 25 |
|
02/08/2014
|
Delavan (3rd Seed) | 36 |
|
Delavan | 21 |
02/07/2014
| |
Hartsburg-Emden (6th Seed) | 14 |
Host: Spring Bay Riverview |
East Peoria Robein (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
East Peoria Robein | 37 |
|
|
|
02/04/2014
|
Morton Blessed Sacrament (4th Seed) | 36 |
|
Metamora St. Mary's | 25 |
02/03/2014
| |
Metamora St. Mary's (5th Seed) | 44 |
EAST PEORIA ROBEIN | 34 |
|
02/06/2014
|
Spring Bay Riverview (2nd Seed) |
|
|
|
Spring Bay Riverview | 25 |
| |
BYE |
Spring Bay Riverview | 41 |
|
02/04/2014
|
Washington St. Patrick (3rd Seed) | 44 |
|
Washington St. Patrick | 25 |
02/03/2014
| |
Lowpoint-Washburn (6th Seed) | 10 |
Host: Peoria Hollis |
Peoria Hollis (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria Hollis | 46 |
|
|
|
02/06/2014
|
Pekin Rankin (4th Seed) | 53 |
|
Pekin Rankin | 39 |
02/01/2014
| |
Pekin St. Joseph (5th Seed) | 37 |
Peoria Hollis | 35 |
|
02/07/2014
|
Bartonville Monroe (2nd Seed) | 41 |
|
|
|
BARTONVILLE MONROE | 36 |
02/01/2014
| |
Bartonville GS (7th Seed) | 18 |
Bartonville Monroe | 36 |
|
02/06/2014
|
Peoria Limestone Walters (3rd Seed) | 53 |
|
Peoria Limestone Walters | 32 |
02/01/2014
| |
South Pekin (6th Seed) | 18 |
Host: Monmouth ICS |
Annawan (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Annawan | 61 |
|
|
|
02/06/2014
|
Peoria St. Mark (4th Seed) | 51 |
|
Woodhull AlWood | 24 |
02/01/2014
| |
Woodhull AlWood (5th Seed) | 63 |
ANNAWAN | 62 |
|
02/07/2014
|
Monmouth ICS (2nd Seed) | 33 |
|
|
|
Peoria Academy | 28 |
02/01/2014
| |
Peoria Academy (7th Seed) | 34 |
Peoria Academy | 36 |
|
02/06/2014
|
Kickapoo St. Mary's (3rd Seed) | 46 |
|
Kickapoo St. Mary's | 35 |
02/01/2014
| |
Williamsfield (6th Seed) | 31 |
Host: Hume Shiloh |
Chrisman Scottland (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Chrisman Scottland | 30 |
|
|
|
02/07/2014
|
Hume Shiloh (4th Seed) | 35 |
|
Hume Shiloh | 20 |
02/01/2014
| |
Potomac (5th Seed) | 17 |
CHRISMAN SCOTTLAND | 43 |
|
02/08/2014
|
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
Philo St. Thomas | 29 |
02/01/2014
| |
Danville Schlarman (7th Seed) | 26 |
Royal Prairieview Ogden | 38 |
|
02/07/2014
|
Philo St. Thomas (3rd Seed) | 30 |
|
Philo St. Thomas | 45 |
02/01/2014
| |
Sidell Jamaica (6th Seed) | 23 |
Host: Champaign Next Generation |
Rantoul St. Malachy (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rantoul St. Malachy | 52 |
|
|
|
02/03/2014
|
Champaign St. John (4th Seed) | 38 |
|
Champaign St. John | 23 |
02/01/2014
| |
Champaign Next Generation (5th Seed) | 32 |
RANTOUL ST. MALACHY | 44 |
|
02/06/2014
|
Gifford (2nd Seed) | 41 |
|
|
|
Gifford | 36 |
02/01/2014
| |
DeLand-Weldon (7th Seed) | 8 |
Gifford | 32 |
|
02/03/2014
|
Champaign Judah Christian (3rd Seed) | 34 |
|
Bement | 27 |
02/01/2014
| |
Bement (6th Seed) | 38 |
Host: Springfield Little Flower |
Springfield Little Flower (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Little Flower | 35 |
|
|
|
02/07/2014
|
Kincaid South Fork (4th Seed) | 30 |
|
Kincaid South Fork | 27 |
02/03/2014
| |
Mt. Pulaski (5th Seed) | 25 |
SPRINGFIELD LITTLE FLOWER | 39 |
|
02/08/2014
|
Springfield Calvary (2nd Seed) | 2 |
|
|
|
Springfield Calvary | 28 |
02/03/2014
-
FORFEIT
| |
Decatur Holy Family (7th Seed) | 0 |
Springfield Calvary | 40 |
|
02/07/2014
|
Edinburg (3rd Seed) | 45 |
|
Edinburg | 31 |
02/03/2014
| |
Decatur Our Lady of Lourdes (6th Seed) | 13 |
Host: Virginia |
Jacksonville Our Saviour (1st Seed) | 56 |
|
|
02/03/2014
|
Jacksonville ISD (8th Seed) | 12 |
Jacksonville Our Saviour | 38 |
|
|
|
02/07/2014
|
Virginia (4th Seed) | 36 |
|
Virginia | 30 |
02/03/2014
| |
Ashland A-C Central (5th Seed) | 17 |
JACKSONVILLE OUR SAVIOUR | 44 |
|
02/10/2014
|
Waverly (2nd Seed) | 26 |
|
|
|
Waverly | 20 |
02/03/2014
| |
Concord Triopia (7th Seed) | 20 |
Waverly | 33 |
|
02/07/2014
|
Franklin (3rd Seed) | 50 |
|
Franklin | 22 |
02/03/2014
| |
Greenview (6th Seed) | 42 |
Host: Effingham Sacred Heart |
Sigel St. Michael's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Sigel St. Michael's | 28 |
|
|
|
02/03/2014
|
Martinsville (4th Seed) | 41 |
|
Martinsville | 8 |
02/01/2014
| |
Effingham Sacred Heart (5th Seed) | 33 |
SIGEL ST. MICHAEL'S | 29 |
|
02/10/2014
|
Palestine (2nd Seed) |
|
|
|
Palestine | 20 |
| |
BYE |
Palestine | 38 |
|
02/03/2014
|
Newton St. Thomas (3rd Seed) | 23 |
|
Newton St. Thomas | 27 |
02/01/2014
| |
Hutsonville (6th Seed) | 21 |
Host: Stewardson-Strasburg |
Stewardson-Strasburg (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Stewardson-Strasburg | 49 |
|
|
|
02/06/2014
|
Pana Sacred Heart (4th Seed) | 42 |
|
Pana Sacred Heart | 21 |
02/01/2014
| |
Beecher City (5th Seed) | 21 |
STEWARDSON-STRASBURG | 51 |
|
02/10/2014
|
Cowden-Herrick (2nd Seed) |
|
|
|
Windsor | 25 |
| |
BYE |
Cowden-Herrick | 21 |
|
02/07/2014
|
Windsor (3rd Seed) |
|
Windsor | 24 |
| |
BYE |
Host: Mulberry Grove JHS |
Sorento (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Sorento | 41 |
|
|
|
02/03/2014
|
Lovejoy (4th Seed) | 42 |
|
Lovejoy | 53 |
02/01/2014
| |
Pocahontas (5th Seed) | 23 |
LOVEJOY | 59 |
|
02/07/2014
|
Mulberry Grove JHS (2nd Seed) |
|
|
|
Morrisonville JHS | 16 |
| |
BYE |
Mulberry Grove JHS | 21 |
|
02/03/2014
|
Morrisonville JHS (3rd Seed) |
|
Morrisonville JHS | 26 |
| |
BYE |
Host: Carrollton St. John |
Greenfield (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Greenfield | 28 |
|
|
|
02/06/2014
|
Palmyra Northwestern (4th Seed) | 30 |
|
Palmyra Northwestern | 10 |
02/03/2014
| |
Carrollton St. John (5th Seed) | 20 |
Greenfield | 22 |
|
02/08/2014
|
Brussels (2nd Seed) |
|
|
|
BRUSSELS | 29 |
| |
BYE |
Brussels | 35 |
|
02/06/2014
|
Pleasant Hill (3rd Seed) |
|
Pleasant Hill | 17 |
| |
BYE |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|